30% تخفیف همه کتب (15% سایت + 15% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

30% تخفیف همه کتب (15% سایت + 15% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

بهترین کتاب های کلاسیک جهان

بهترین کتاب های کلاسیک

آیا تا به حال در زمان مکالمه‌ در مورد کتاب‌ها، از نقاط ضعف خود در این زمینه احساس ترس کرده‌اید؟ ادبیات کلاسیک ممکن است دلهره‌آور باشد، اما آشنایی با مجموعه‌‌ای از این کتاب‌ها صرفا شکلی از شکنجه نیست که توسط معلم دبیرستان شما ساخته شده باشد: درعوض، فهم آثار کلاسیک به شما کمک می‌کند تا چیزهایی که از آن زمان به بعد، رخ داده است را از زاویه‌ای دیگر ببینید و متوجه کنایه‌هایی که در همه جا حضور دارند بشوید. مهم‌تر از همه، آثار کلاسیک بهترین نوع مطلب برای خواندن هستند – این آثار به دلیلی توانسته‌اند از آزمون گذر زمان سر بلند بیرون بیایند.

اگر که همیشه قصد داشته‌اید تا سراغ ادبیات کلاسیک‌ بروید اما نمی‌دانستید از کجا شروع کنید، ما هوای شما را داریم. ما 100تا از کتاب‌های کلاسیک را برای خواندن دست‌چین کرده‌ایم که توسط نویسندگان قاره‌ها و هزاره‌های مختلف نوشته شده‌اند. از داستان‌های عاشقانه گرفته تا داستان‌های اسرارآمیز قتل و ادبیات غیرداستانی و داستان‌های فانتزی؛ در این لیست برای هر سلیقه‌ای چیزی وجود دارد.

1. صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز

این رمان برجستۀ اسپانیایی را باید در لیست حتما-خوانده-شود، قرار داد – این کتاب فقط یکی از غول‌های ادبیات جهان است. در رابطه با این کتاب، می‌توان به تکنیک روایی قابل توجه، راوی فریبنده و شخصیت‌های پراکنده در هفت نسل اشاره کرد. اولین خط معروف این کتاب ممکن است تمام آن چیزی باشد که برای جلب نظر شما لازم است: «سال‌ها بعد، زمانی که سرهنگ اورلیانو بوئندیا در مقابل جوخۀ اعدام قرار گرفت، آن بعد از ظهر دور را به یاد آورد که پدرش او را برای تماشای یخ با خود برده بود.»

 2. عصر بی گناهی اثر ادیث وارتون

نیولند آرچر ، واجد شرایط‌ترین جوان مجرد نیویورک دهه 1900، به دنبال یک همسر سنتی می‌گردد و می ولند دختر مناسبی به نظر می‌رسد – تا زمانی که نیولند با الن اولنسکا که کاملاً انسان نامناسبی است آشنا می‌شود. او اکنون باید بین این دو زن یکی را انتخاب کند – او باید بین ارث و میراث و ارزشی که عمیق‌تر از رسم و رسومات است یکی را انتخاب کند.

 3. کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

این داستان تمثیلی که اغلب به عنوان کتاب خودیاری توصیه می‌شود، داستان چوپانی جوان به نام سانتیاگو را روایت می‌کند که در جستجوی گنجی پنهان به مصر سفر می‌کند. این داستان به خوانندگان می‌گوید که اگر صرفا انرژی خود را روی رویاها و اهدافشان متمرکز کنند، جهان می‌تواند به آنها کمک کند تا رویاهای خود را تحقق بخشند. رمان کوتاه کوئلیو از آزمون گذر زمان سربلند بیرون آمده و امروزه همچنان پرفروش است.

4. در جبهه غرب خبری نیست اثر اریش ماریا رمارک

ادبیات کلاسیک دوران جنگ اریش ماریا رمارک، با نگاهی سرسختانه‌ به هزینه‌های انسانی جنگ از دید سربازان آلمانی جنگ بزرگ، کارش را آغاز کرد. با یک اقتباس سینمایی تحسین شده در سال 1930 (سومین فیلمی که برندۀ اسکار شد)؛ «در جبهۀ غربی خبری نیست» همیشه قدرتمند و قابل لمس باقی خواهد ماند.

5. داستان‌های سرخپوستان آمریکایی، افسانه‌ها و نوشته‌های دیگر زیتاکالا-سا

داستان‌های زیتاکالا-سا خواننده را به دنیای سکونتگاه سیوکس دعوت می‌کند، و خاطرات دوران کودکی، افسانه‌ها و داستان‌های عامیانه و خاطرات نویسندۀ بومی آمریکایی در زمان ترک خانه و انتقال به فرهنگ غربی را روایت می‌کند. این کتاب به زبانی زیبا و روان گفته شده است که نباید مطالعۀ آن را از دست داد.

7. وانگاه هیچ نبود اثر آگاتا کریستی

در ابتدا، ده نفر بودند که به جزیره‌ای پا گذاشتند. افرادی که با یکدیگر غریبه بودند، اما یک نقطۀ اشتراک داشتند: همۀ آنها در گذشته در قتل دست داشته‌اند. و زمانی که این ده نفر مانند مگس شروع به مردن می‌کنند، درمی‌یابند که حال آن‌ها هستند که به قتل می‌رسند. این کتاب نمونه‌ای از یک رمان جنایی معمایی است که به خوبی به رشتۀ تحریر درآمده است. این رمان کلاسیک جاودانه توسط ملکۀ رمز و راز  نوشته شده است.

 8. آنا کارنینا اثر لئو تولستوی

رمان مشهور تولستوی داستان طوفانی آنا کارنینا را روایت می‌کند. آنا همسر یک کارمند دولتی کسل کننده به نام الکسی کارنین است و بعد با کنت ورونسکی آشنا می‌شود، مردی که ملاقات با او، زندگی آنا را برای همیشه دستخوش تغییر می‌کند. اما خیانت عاطفی بدون هزینۀ اخلاقی نخواهد بود، و زندگی آنا به زودی خالی از هر نوع سعادتی خواهد شد.

9. حباب شیشه اثر سیلویا پلات

تنها رمان سیلویا پلات داستان استر گرین‌وود جوان و جاه طلب را روایت می‌کند که پس از تابستانی بی هدف و بی‌معنی، دچار افسردگی می‌شود و رمان با تلاش وی برای خودکشی به اوج می‌رسد. اما حتی بعد از اینکه استر از خودکشی جان سالم به در می‌برد، همچنان در مورد هدف و نقش خود در جامعه فکر می‌کند. این موضوع منجر به طرح پرسش‌های بسیار بزرگ‌تری در باب هستی وجودی  می‌شود. حباب شیشه که به طرز خیره‌کننده‌ای نوشته شده است، امروزه همچنان خوانندگان بی‌شماری دارد.

10. دلبند اثر تونی موریسون

کتاب‌های زیادی هستند که ادعا می‌کنند در شکل‌گیری دنیا دست داشته‌اند – اما تنها تعداد کمی از این کتاب‌ها واقعاً حق دارند این ادعا را مطرح کنند. رمان دلبند اثر تونی موریسون یکی از این کتاب‌ها است. معروف‌ترین رمان یکی از مشاهیر ادبی بزرگ زمانۀ ما، روایت کنندۀ داستان بسیار قدرتمند سیث است که در کنتاکی، برده متولد شده است. اگرچه او به اوهایو فرار کرده است، اما توسط نوزاد مرده‌اش که روی سنگ قبرش حک شده «معشوق»، تسخیر می‌شود.

11. تالار خونین و دیگر داستان‌های آنجلا کارتر

پیش از اینکه صحبتی از افسانه‌های فمنیستی به میان باشد، رمان اتاق خونین وجود داشت. اما داستان‌های بازگفته شدۀ آنجلا کارتر، از جمله نسخه‌های پیچیدۀ شنل قرمزی و دیو و دلبر، چیزی ورای فمینیستی بودن است: چرا که آنها اصیل، نامربوط به داستان اصلی و به شدت مستقل هستند. این آثار کلاسیک دقیقا همان چیزی است که از نویسندۀ الهام بخش استادان معاصری مانند نیل گیمن، سارا واترز و مارگارت اتوود انتظار می‌رود.

12. صبحانه در تیفانی اثر ترومن کاپوتی

اگر چه عنوان کتاب تداعی کنندۀ نام آدری هپبورن است، اما این رمان قبل از آدری هپبورن وجود داشت – و هالی گولایتلی ، موجودی بسیار متفاوت از «دختری خوش‌خیال» است که عاشق جورج پپارد شده است. او باهوش و دو رو است و شخصیت خود را به گونه‌ای طرح ریزی می‌کند که انتظارات دیگران را برآورده کند، در عین حال رویای آمریکایی خودش را دنبال می‌کند و به مردان اجازه می‌دهد که این خیال خام را بپرورانند که می‌توانند او را به دست بیاورند… یک مطالعۀ شخصیتی جذاب و پیروزی شوخ طبعی و انسانیت کاپوتی.

13. باری دیگر برایدزهد اثر اولین وو

باری دیگر برایدزهد که در حال و هوای دوران مجلل بین جنگ‌های بین‌المللی در انگلستان روایت می‌شود، رابطۀ پیچیده‌ بین دانشجوی آکسفورد چارلز رایدرو سباستین هم اتاقی‌اش در دانشگاه آکسفورد را روایت می‌کند، که خانوادۀ نجیبش، او را در سکونتگاه بزرگ خود در برایدزهد ملاقات می‌کنند. تصویری باشکوه، نوستالژیک و پرشور از دوران گذشتۀ اشرافیت انگلیسی.

14. تاریخچۀ مختصر زمان اثر استیون هاوکینگ

به مباحث پایه‌ای فیزیک نظری خوش آمدید. اگر که فیزیک نظری برایتان دشوار به نظر می‌رسد، شما تنها کسی نیستید که این‌گونه حس می‌کنید و در این رابطه استیون هاوکینگ کار زیبایی را انجام می‌دهد و آن هم این است که خوانندگان معمولی را در موضوعات پیچیده راهنمایی می‌کند. اگر که تمایل دارید در مورد معماهایی مثل سیاهچاله‌ها، نظریۀ نسبیت، مکانیک کوانتومی و زمان بیشتر بدانید، این اثر برای شروع عالی خواهد بود.

15. آوای وحش(کتابخانۀ ادبیات کلاسیک) اثر جک لندن

این اثر کلاسیک نوشتۀ جک لندن رمانی تربیتی  در مورد باک  است: باک سگی است از نژاد ترکیبی سنت برنارد/اسکاچ کولی که باید پس از اهلی شدن، خود را با زندگی به عنوان یک سگ سورتمه وفق دهد. او که با یک واقعیت سخت جدید رو ‌به‌ رو شده، حال باید برای زنده ماندن به غرایز خود اعتماد کند. زمانی که او به دست یک مرد عاقل و با تجربه می‌افتد، آیا به ارباب جدیدش وفادار می‌شود یا در نهایت به ندای حیات وحش پاسخ می‌دهد؟

16. ناطور دشت اثر جی دی سالینجر

دلیل خوبی برای اینکه داستان پرخاشگرانۀ سالینجر بخش جدایی‌ناپذیر کلاس‌های ادبیات انگلیسی است وجود دارد. داستان درباره هولدن کالفیلد 17 ساله‌ است که از «حقه بازی‌های درون مدرسه» به ستوه آمده است. او که در جستجوی اصالت به نیویورک می‌گریزد، به زودی متوجه می‌شود که این شهر نمونۀ کوچکی از جامعه‌ای است که از آن متنفر است. با این که ناطور دشت بسیار طعنه‌آمیز و در عین حال عمیقاً پویا است، جدای از نوجوانان، برای متفکران جدی در تمام سنین نیز بسیار جذاب خواهد بود.

17. سرود کریسمس (جزو مجموعه کتاب‌های کلاسیک بانتم) اثر چارلز دیکنز

اگر که با چارلز دیکنز آشنایی ندارید، این کتاب بهترین شروع برای آشنایی است. این اثر نه تنها یکی از محبوب‌ترین آثار اوست، بلکه فقط 104 صفحه است – یک معجزۀ واقعی از نویسنده‌ای با گرایش به نوشتن کتاب‌های قطور! حجم کم این کتاب به این معنی است که این اثر برای زمانی که می‌خواهید از تعطیلات لذت ببرید، مناسب است.

18. کنت مونت کریستو اثر الکساندر دوما

ادموند دانتس، ملوان بازرگان در مسیر رفتن به عروسی خود به طرز شوکه‌کننده‌ای متهم به خیانت می‌شود و بدون هیچ دلیلی به زندان انداخته می‌شود. در زندان، او مکان مخفی یک ثروت بزرگ را یاد می‌گیرد – دانشی که او را تحریک می‌کند تا از قلعه وحشتناک خود فرار کند و از کسانی که به او اتهام زده‌اند انتقام بگیرد. دوما با نثری بی‌نظیر، داستانی حماسی از قصاص، حسادت و رنج را روایت می‌کند که هر صفحه‌ از آن شایستۀ خواندن است.

19. جنایت و مکافات اثر فئودور داستایوفسکی

عنوان جنایت و مکافات داستایوفسکی که کلاسی پیشرفته در مورد توسعۀ شخصیت است، اساساً تبدیل به اصطلاحی در «ادبیات حماسی» شده است. داستان حول محور راسکولنیکف، مردی کاملا عادی است که به طور تصادفی فردی را به قتل می‌رساند آن هم پس از این که خود را متقاعد می‌کند که نیت‌هایش برای توجیه اعمالش کافی است. اما مشخص می‌شود که موضوع هرگز به این سادگی‌ها نیست و وجدان او بیشتر و بیشتر شروع به صدا زدن او می‌کند.

20. رابطان خطرناک اثر پیر کودرلوس دی لاکلو

الهام بخش اصلی درام نوجوانان دهه 90، مقاصد ظالمانه، کلاسیک‌های رساله‌ای لاکلو، ترکیبی ازرابطۀ جنسی و رسوایی پیش از انقلاب است که پرتره‌ای از جامعۀ عالی را ترسیم می‌کند. لاکلو به طرز ماهرانه‌ای با فرم و ساختار بازی می‌کند و روایتی جذاب از نامه‌هایی را روایت می‌کند که بین مارکیز دو مرتویل و ویکومت دو والمونت رد و بدل شده‌اند – عاشقان اشرافی سابق که وقتی شروع به بازی با قلب مردم می‌کنند، درگیر موقعیتی دشوار می‌شوند.

21. مرگ آرتمیو کروز اثر کارلوس فوئنتس

در این کتاب بسیار رویایی و رمزآلود، فوئنتس خواننده را با توصیفات هیپنوتیزم کننده از ساعات پایانی زندگی شخصیت اصلی خود جذب می‌کند: یک سرمایه‌دار چندوجهی، سیاستمدار، انقلابی و عاشق. مانند بسیاری از کتاب‌های کلاسیک، مرگ در این کتاب نیز نماد فساد است – اما نادیده گرفتن آن به عنوان یک واقعیت مادی نیز غیرممکن است. علاوه بر این، این اثر تاریخچه‌ای پویا از انقلاب مکزیک، نقطۀ عطفی در ادبیات آمریکای لاتین و بیانیه‌ای قدرتمند در باب مرگ و میر است.

22. خاطرات یک دیوانه و دیگر آثار لو ژون

این مجموعه، مجموعه‌ای از آثار کلاسیک مدرن چینی است که حاوی داستان‌های طنز و دلهره‌آوری است که تصویرگر تحولات اجتماعی بزرگ هستند. داستان‌هایی که آنچه زندگی یک فرد را تشکیل می‌دهد زیر سؤال می‌برد و آمیخته‌ای هستند از تجربیات روزمرۀ شهروندان عادی با ارزش‌های فئودالی، ارواح، مرگ و حتی نوعی آدم‌خواری.

23. خاطرات پیپس اثرساموئل پپیس

ساموئل پپیس بیشتر به خاطر ثبت وقایع آتش سوزی بزرگ لندن شناخته می‌شود، اما او مردی بود که نوشته‌هایش بزرگترین بینش‌ها را در رابطه با زندگی قرن هفدهم به مورخان مدرن ارائه کرده است. قابل توجه‌ترین موارد موجود در دفتر خاطرات او روایت‌های شاهدان عینی از احیای سلطنت و طاعون بزرگ است. به دلیل غنای دراماتیک و ثبت پر جزئیات و روزمره وقایع، این کتاب وابسته به زمان خاصی نیست.

24. خانۀ عروسک و نمایشنامه‌های دیگر (جزو مجموعۀ کتاب‌های کلاسیک پنگوئن) هنریک ایبسن

خانۀ عروسک ایبسن، نمایشنامه‌ای قدرتمند با بازی نورای خانه‌دار ظاهراً سبک‌سر است. شوهرش، توروالد، او را یک «پرندۀ» احمق می‌خواند، اما در واقع، او نسبت به توروالد درک بسیارعمیق‌تری از حقایق سخت زندگی دارد. خوانندگان وقتی که او صدایی برای بیان افکار واقعی خود پیدا می‌کند از این موضوع تجلیل خواهند کرد.

25. دون کیشوت اثر میگل د. سروانتس

این داستان در مورد یک نجیب زادۀ کوچک است که توسط داستان‌های پهلوانان و جوان مردان جذب می‌شود و هویت خود را به عنوان یک شوالیه بازآفرینی می‌کند. او در سفرهای خود با غول‌ها مبارزه می‌کند و عدالت را برقرار می‌کند – اگرچه، در واقعیت و خارج از رویا، او به آسیاب‌های بادی حمله‌ور می‌شود و با راهب‌ها می‌جنگد. و در حالی که دن کیشوت در حال زندگی کردن در خیالات خود است، یک شیاد آن‌ها بر روی صفحه می‌آورد و مرز بین داستان و واقعیت را بیشتر محو می کند. بسیاری دون کیشوت را اولین رمان مدرن می‌دانند و بدون شک این داستان اثر داستان نویسی چیره دست است.

26. رویای تالار سرخ اثر کائو ژوکین

رویای تالارسرخ، یکی از کتاب‌های کلاسیک ارزشمند ادبیات چینی است که دارای متنی غنی و گسترده است که تاریک‌ترین نقاط جامعۀ عالی در دوران سلسله چینگ را بررسی می‌کند. این اثر با تمرکز بر دو شاخه از یک قبیله اشرافی در حال نابودی، جزئیات زندگی تقریباً چهل شخصیت اصلی، از جمله جیا بائویو، وارث ظاهری که تصورات رمانتیک او ممکن است آینده خانواده را تهدید کند، شرح می‌دهد.

27. تلماسه اثر فرانک هربرت

تلماسه اثری کلاسیک، علمی تخیلی، حماسی و خیره کننده، که جامعۀ بین ستاره‌ای جاودانه‌ای را خلق کرد که شامل درگیری بین خانواده‌های نجیب مختلف است. در سیاره بیابانی آراکیس، خاندان آرترید‌، تولید داروی پرتقاضایی به نام “اسپایس” را کنترل می‌کند. با افزایش درگیری‌های سیاسی و افشاگری‌های مربوط به اسپایس، وارث جوان پل آتریدس باید خود را به حد کمال برساند تا سیاره و عزیزانش را نجات دهد.

28. یاران حلقه نوشته جی آر آر تالکین

سه گانۀ ارباب حلقه‌ها اثر تالکین به طرح اولیۀ سریال‌های فانتزی بی شماری تبدیل شد و این کتاب اولین جلد از شروع حماسی آن است. در کتاب یاران حلقه، ما فرودو بگینز و دوستان وفادارش را ملاقات می‌کنیم که همگی عازم یک ماموریت سرنوشت ساز می‌شوند: ماموریت آن‌ها از بین بردن یک حلقه و قدرت‌های وحشتناک آن است.

29. رمز و راز زنانه اثر بتی فریدان

متن فمینیستی و نوآورانۀ بتی فریدان دست بر نارضایتی خانه‌داران در سراسر آمریکا در اواسط قرن گذاشته است. مطالعات موردی او در مورد زنان ناراضی که به حوزۀ خانه‌داری محدود شده‌اند و برای مشاغل و هویت‌های فراتر از خانه تلاش می‌کنند نشان می‎‌دهد که این موضوع در حال حاضر بیشتر شده است- و در نگاه به گذشته، این اثر به عنوان کاتالیزوری واضح برای موج دوم فمینیسم در ایالات متحده عمل کرده است.

30. فرانکشتاین اثر مری ولستون کرافت شلی

داستان کلاسیک بسیار تأثیرگذار شلی، داستان غم انگیز ویکتور فرانکنشتاین را روایت می‌کند: دانشمندی که به اشتباه یک هیولای خشن را مهندسی می‌کند. هنگامی که ویکتور این هیولا را رها می‌کند، هیولا فرار می‌کند و ویکتور را تهدید می‌کند که خانواده‌اش را خواهد کشت – مگر اینکه به او همسری داده شود. ویکتور در مواجهه با فشار اخلاقی عظیم باید تصمیمی بگیرد: این که به پرورش نژاد جدیدی کمک کند که ممکن است باعث نابودی بشریت شود، یا مسئولیت مرگ همۀ عزیزانش را به عهده بگیرد.

31. اتاق جیووانی اثر جیمز بالدوین

اتاق جیووانی که یک مدخل تعیین کننده در قانون همجنسگرایی است، مبارزات یک مرد با تمایلات جنسی خود و همچنین پیامدهای گسترده‌تر پدرسالاری را روایت می‌کند. پس از اینکه دیوید، راوی داستان، به فرانسه سفر کرد تا هویت خود را بیابد، رابطه‌ای با جیووانی آشفته و جذاب آغاز می‌کند – یک دوست دختر احمق بهترین عامل از بین بردن امنیت دیوید خواهد بود.- همانطور که مشکلات بیشتری بروز پیدا می‌کنند، دیوید برای فهمیدن اینکه او کیست، چه چیزی می‌خواهد، و اینکه آیا ممکن است آن را در این دنیا به دست آورد یا نه، بیشتر تقلا می‌کند.

32. دفترچه یادداشت طلایی اثر دوریس لسینگ

این فراداستان ابتکاری، اولین اثر «فضای درونی» لسینگ است که به فروپاشی ذهنی و اجتماعی می‌پردازد. داستان حول محور نویسنده‌ای به نام آنا ولف می‌چرخد که امیدوار است بتواند دفترچه‌‌های خاطرات زندگی خود را با هم ترکیب کند و آن‌ها را به یک داستان بزرگ تبدیل کند. اما علیرغم تلاش‌های خلاقانه‌اش، آنا به‌طور جبران‌ناپذیری خود را تکه تکه کرده است – و تلاش برای ترکیب مجدد جنبه‌های مختلفش، او را در نهایت دیوانه می‌کند.

33. خداحافظ با همۀ اینها اثر رابرت گریوز

تعداد کمی از مردم دارای مواد خام کافی برای نوشتن خاطرات در سن 34 سالگی هستند. اما رابرت گریوز که قبلاً تجربۀ جنگ جهانی اول و تغییرات متزلزل کنندۀ بعد از آن که مانند جرقه‌ای در جامعه انگلیسی حساسیت‌هایی ایجاد کرد را داشته است – شرح هوشیارانه خود از آشفتگی‌های اجتماعی و شخصی را با لحظاتی از شور و شگفتی بیان می‌کند. گریوز بعداً به نوشتن من، کلودیوس، رمانی از امپراتوری روم ادامه داد که یکی از بهترین کتاب‌هایی است که تا کنون نوشته شده است.

34. خوشه‌های خشم اثر جان اشتاین بک

پیرو سفر یکی از خانواده‌های اوکلاهاما و فرار از طوفان شن، از داست بول به کالیفرنیا و به منظور جستجوی زندگی‌ای بهتر، اثر کلاسیک اشتاین‌بک تصویری واضح از آمریکا در دوران افسردگی را نشان می‌دهد که تقریباً به اندازۀ طوفان شن ویران‌کننده است. خوشه‌های خشم اثری است غم انگیز و ترسناک؛ این اثر به طور کلی بهترین کتاب اشتاین بک و نامزد اصلی عنوان رمان بزرگ آمریکایی است.

35. گتسبی بزرگ اثر اف اسکات فیتزجرالد

زمانی که صحبت از رمان‌های بزرگ آمریکایی به میان باشد، نمی‌توان از این اثر اف. اسکات فیتزجرالد چشم پوشی کرد. گتسبی بزرگ چیزی بیش از یک داستان در مورد شامپاین و عشق، خیانت و قتل است؛ اگر که عمیقا این داستان را درک کنید خواهید دید که این اثر چیزهای زیادی برای گفتن در مورد طبقه اجتماعی، هویت و حس تعلق دارد. شما احتمالاً فیلم این اثر کلاسیک با بازی لئوناردو دی کاپریو را دیده‌اید، اما بازدید مجدد از وست اِگ ضرری نخواهد داشت.

36. قلب، شکارچی تنها اثر کارسون مک کالرز

با جان سینگر، آشنا شوید. مردی ناشنوا و گُنگ که هر روز در همان کافۀ همیشگی می‌نشیند. در اینجا، در مرکزی‌ترین بخش جنوب آمریکا در دهه 1930، جان با گروهی از مردم آشنا می‌شود و به عنوان نگهبان مهربان و خاموش داستان‌های آنها عمل می‌کند – تا فرا رسیدن پایانی فراموش‌نشدنی که شما را غافلگیرخواهد کرد. باورش سخت است که مک کالرز زمانی که این کلاسیک رویایی جنوبی را نوشت تنها 23 سال داشت.

37. تاریخ انحطاط و سقوط امپراتوری روم اثر ادوارد گیبون

اثری حماسی که همانطور که از عنوانش پیداست، سیزده قرن تاریخ حکومت روم و انحطاط و سقوطش، را شرح می‌دهد. این کتاب تاریخچۀ رهبران، درگیری‌ها و وقایعی را که منجر به فروپاشی روم شد شرح می‌دهد – گیبون این نتیجه را به پای مسیحیت می‌گذارد. این اثر شش جلدی، شاهکاری بلندپروازانه است، هرچند که گیبون آن را با خودنمایی عالی انجام می‌دهد.

38.راهنمای مسافرت به کهکشان اثر داگلاس آدامز

آرتور دنت یک انگلیسی است که از چای لذت می‌برد – و تنها کسی است که از نابودی زمین جان سالم به در برده است. دنت با همراهی یک نویسندۀ فضایی، اکنون باید به سفرها و مخاطرات بین کهکشانی بپردازد تا بفهمد اوضاع از چه قرار است. اگرچه این اثر به هیچ وجه اولین کتاب ژانر کمدی نیست، اما شاهکار داگلاس آدامز مطمئناً این ایده را رایج کرد که داستان‌های علمی تخیلی صرفا نباید جدی و خشک باشند.

39.سگ باسکرویل اثر سر آرتور کانن دویل

کارآگاه مشهور آرتور کانن دویل که شهرتی جهانی دارد دیگر نیازی به معرفی ندارد. ماجرای اسرارآمیز یک سگ شیطانی که در دوون در حال پرسه زدن در دریاچه هاست، که تاکنون بارها در فیلم‌ها و تلویزیون نشان داده شده است، شاید معروف‌ترین ماجراجویی شرلوک هلمز باشد.

40. خانۀ ارواح اثر ایزابل آلنده

فقط تعداد کمی از رمان نویسان موفق شدند در اولین اثر خود، تأثیر و موفقیتی را داشته باشند که ایزابل آلنده با اولین حضور پیروزمندانۀ خود توانست کسب کند. خانۀ ارواح که تقریباً در بالای فهرست «بهترین حماسه‌های خانوادگی » قرار دارد، تاریخ پرفراز و نشیب خانواده تروعِبا را روایت می‌کند. این اثر ترکیبی است از امور شخصی، سیاسی و جادویی.

41. آیین دوست‌یابی و تاثیر‌گذاری بر مردم اثر دیل کارنگی

یکی از عوامل اصلی توسعۀ شخصی، چگونگی دوست‌یابی و تأثیرگذاری بر افراد است. این اثر از زمان انتشار در سال 1936 تاکنون مرتبا در بازار عرضه شده است. این اثر پر است از نکات آزموده شده و واقعی برای جلب لطف و محبت دیگران در محیط های حرفه‌ای و شخصی. با خواندن این اثر، کتاب کلاسیکی را خواهید خواند که پایه‌گذار کل صنعت کتاب‌های خودیاری است.

42. می دانم چرا پرنده در قفس می خواند اثر مایا آنجلو

از یک شهر کوچک جنوبی تا سانفرانسیسکو، این اثر خاطرات برجستۀ سال‌های کودکی مایا آنجلو را در ایالات متحده روایت می‌کند؛ که روزانه در تماس با تعصبات، نژادپرستی و تبعیض جنسی رشد می‌کرد. با این حال، آنچه در هر صفحه بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می‌کند، صدای مایا آنجلو است – که این ویژگی، کتاب را در سال 1969 به اثری کلاسیک تبدیل کرد که توانسته تا به امروز دوام بیاورد.

43. من ربات هستم اثر ایزاک آسیموف

برای درک وضعیت نمادین «من ربات هستم»، لازم نیست طرفدار ژانر علمی تخیلی (یا طرفدار ویل اسمیت) باشید. اما اگر شما طرفدار این ژانر هستید، می‌دانید که مجموعه داستان کوتاه‌های ایزاک آسیموف چه تأثیری بر نسل‌های بعدی نویسندگان داشته است. این داستان‌های زیرکانه و تامل برانگیز درباره احساسات روباتیک هنوز هم عمیقاً قابل لمس هستند.

44. اگر این نیز انسان است اثر پریمو لوی

کتاب تزلزل‌ناپذیر و هولناک «اگر این نیز انسان است»، روایت کنندۀ زندگی‌ پریمو لوی نویسندۀ ایتالیایی-یهودی از زندگی تحت فاشیسم و بازداشت او در آشویتس است. این اثر به عنوان یک سند تاریخی ارزشمند و بصیرت بخشی قدرتمند در مورد جنایات جنگ عمل می‌کند، که خواندنش را چالش برانگیز اما ضروری می‌کند.

45. مرد نامرئی اثر رالف الیسون

از قلم استثنایی الیسون گرفته تا تصویرگری تاثیرگذار او از وجود سیاه پوستان در آمریکا؛ همۀ این‌ها باعث می‌شود تا مرد نامرئی یک شاهکار واقعی باشد. راوی کتاب که نامش فاش نشده است، تجربیاتی ناامیدکننده و دهشتناک را توصیف می‌کند؛ در این اثر «نامرئی» بودن اشاره به هویت نژادی دارد. این اثر که برندۀ جایزه ملی کتاب است نظریه مارکسیستی و ناآرامی‌های سیاسی را در هم می‌پیچد، این اثر همچنان یک کتاب اصیل و درخشان برای قرن بیست و یکم است.

46. جین ایر اثر شارلوت برونته

مانند جواهری تاریک و درخشان که از نسلی به نسل‌ دیگر منتقل شده، عاشقانۀ گوتیک  و نفیس شارلوت برونته، که بیش از 170 سال از انتشارش می‌گذرد، هنوز مورد احترام است. پایداری این اثر تا حد زیادی به لطف رابطۀ شدید و پرشور و آشفتۀ قهرمان سرسخت داستان جین و آقای راچستر مرموز است – این رمان عاشقانه‌ای است که از نظر سیاست جنسی بسیار امروزی است.

47. سفر به غرب اثر وو چنگِن

سفر به غرب یک رمان چینی قسمت به قسمت است که به طور ناشناس در قرن شانزدهم منتشر شد و به وو چنگ ئن نسبت داده می‌شود. امروزه، این نوشتار دوست داشتنی – اثری فانتزی در مورد یک خدای میمونی بدجنس و تغییر شکل دهنده و دوستان جاودانه‌اش- منبع الهام داستان‌ها، فیلم‌ها و داستان‌های مصور کودکان است. اما این کتاب کلاسیک همچنین یک طنز مصور روشنگر و یادبود ادبیاتی است که می‌توان آن را با داستان‌های کانتربری یا دن کیشوت مقایسه کرد.

48. خویشاوندی اثر اکتاویا ای. باتلر

خویشاوندی یک رمان علمی تخیلی از یکی از بزرگان این ژانر است، این اثر یکی از سخت‌ترین سوالات «چه می‌شد اگر» را مطرح می‌کند: چه می شد اگر یک زن سیاهپوست امروزی به گذشته سفر کند و به مریلند قبل از شکوفایی برود؟ اکتاویا باتلر در این اثر در مورد تفتیش عقاید، سفر در زمان، نژاد و نژادپرستی در یکی از وحشتناک‌ترین دوره‌های تاریخ آمریکا روایت‌گری می‌کند.

49. لندنی های تنها اثر ساموئل سلوون

لندنی‌های تنها به عنوان اولین گزارش کنندۀ وضعیت طبقه کارگر سیاه پوست در قرن بیستم انگستان، شیوه تاریخی منحصر به فردی را اتخاذ کرده است. سلون از زندگی مهاجرانی از هند غربی می‌گوید که اکثر آنها در لندن احساس سرخوردگی می‌کنند. اما لندنی‌های تنها، بخاطر سبک منحصر به فرد و طنز خود، به سختی یک رمان تراژیک به حساب می‌آید و صرفا یک رمان صادقانه است.

50. سالار مگس‌ها اثر ویلیام گلدینگ

یکی دیگر از کلاسیک‌های انگلیسی ارباب مگس‌ها است، این اثر سرنوشت گروهی از پسران جوان بریتانیایی را که در جزیره‌ای بیابانی سرگردان شده‌اند، روایت می‌کند. اگرچه آنها در ابتدا تلاش می‌کنند با هم متحد شوند، اما در نهایت تنش‌های فزاینده و بدبینی منجر به درگیری درونی و در آخر خشونت‌های وحشتناک می‌شود. نتیجه، داستانی پندآمیز و تاریک در رابطه با وحشی‌گری بدوی خودمان است – با این مفهوم ترسناک که این وحشی‌گری از چیزی که ما می‌خواهیم فکر کنیم به ما نزدیک‌تر است.

51. مادام بواری اثر گوستاو فلوبر

قهرمان داستان فلوبر، مادام بواری، همسر جوان یک پزشک استانی است که با غرق کردن خود در رمان‌های عاشقانه از وجود پیش پا افتادۀ خود می‌گریزد. اما زمانی که اِما متوجه نقص خود می‌شود، شروع به جستجوی روابط عاشقانه می‌کند – روابطی که هیچ کدام، انتظارات او را برآورده نمی‌کنند یا باری از دوشش برنمی‌دارند. اگرچه در زمان انتشار، رمان فلوبر با اعتراضاتی مواجه شد، اما تصویرگری این اثر از رابطۀ یک زن متاهل به قدری واقع‌گرایانه بود که بسیاری از زنان معتقد بودند که آنها الهام بخش قهرمان این اثر بودند.

52. مردی که می‌خواست سلطان باشد اثر رودیارد کیپلینگ

این رمان کوتاه، داستان دو مرد انگلیسی را روایت می‌کند که در زمانی که هند مستعمرۀ بریتانیا بود، از این کشور بازدید می‌کنند. این دو مرد با کلاهبرداری و تقلب راهی کافرستان می‌شوند، منطقه‌ای دورافتاده که در آن یکی از آنها به عنوان پادشاه مورد احترام قرار می‌گیرد. این داستان خنده دار و پوچ، هشدارمی‌دهد که اجازه ندهید هر چیزی به ذهنتان برسد، همچنین این خواندنی خنده‌دار به فیلمی کلاسیک با بازی مایکل کین و شان کانری تبدیل شده است.

53. میدل‌مارچ اثر جورج الیوت

این رمان با عنوان فرعی «مطالعه زندگی استانی»، به روایت زندگی افراد عادی شهر خیالی میدل‌مارچ در اوایل قرن نوزدهم می‌پردازد. این اثر به دلیل به تصویر کشیدن دوران تغییرات اجتماعی مهم مورد ستایش قرار گرفته است، همچنین از دیگر نکات برجستۀ این اثر، سبک هنری خیالی‌ درخشانش و همچنین سخاوت و شفقت بی‌پایان نسبت به حماقت‌های بشریت است.

54. بچه‌های نیمه‌شب اثر سلمان رشدی

سلیم سینا که در اولین ساعات استقلال هندوستان به دنیا آمد، دارای قدرت تله پاتی و حس بویایی خارق العاده‌ای است. او سپس متوجه می‌شود که 1001 نفر دیگر با توانایی‌های مشابه وجود دارند – افرادی که می‌توانند به سلیم در ساختن هندوستان جدید کمک کنند. رمان پیشگامانۀ سلمان رشدی، برندۀ جایزه بوکر در سال 1981 و دستاورد پیروزمندانه‌ای در ژانر رئالیسم جادویی است.

55. موبی دیک اثر هرمان ملویل

موبی دیک چیزی بیش از داستان پسری در کشتی شکار نهنگ، بیش از یک قصیده برای افسانه‌ها و حکایت‌های دریایی، و حتی بیش از یک تمثیل متافیزیکی برای مبارزه بین خیر و شر است. این رمان بزرگ آمریکایی اثر هرمان ملویل، مطالعه‌ای استادانه درباره ایمان، وسواس، و توهم است – و تفسیر اجتماعی عمیق که از تفکر مادام‌العمر او در مورد آمریکا به وجود آمده است. نتیجۀ داستان شما را انگشت به دهان خواهد گذاشت.

56. آنتونیای من اثر ویلا کاتر

کلاسیک مشهور ویلا کاتر درباره زندگی در فلات است. آنتونیای من داستان نوستالژیک جیم و آنتونیا، دوستان دوران کودکی و همسایگان روستایی نبراسکا را روایت می‌کند. این کتاب در کنار ترسیم گذر زمان و ساخت آمریکا، کتابی است که خوانندگان را با حس شگفتی و احساس گرم آشنایی پر می‌کند.

57. نام گل سرخ اثر اومبرتو اکو

با آن که نام گل سرخ در اصل به زبان ایتالیایی منتشر شد، اما یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تمام دوران است – و دلیل خوبی هم برای این موضوع وجود دارد. اومبرتو اکو یک ماجراجویی را از ابتدا تا انتها ترسیم می کند: یک معمای قتل هوشمندانه که الهیات، نشانه‌شناسی، تجربه‌گرایی، تحلیل کتاب مقدس و لایه‌هایی از فرا-روایت‌ها را ترکیب می‌کند که این امر هزارتویی درخشان را ایجاد می‌کند.

58. جهان زیرین اثر جورج گیسینگ

جهان زیرین که شاهکاری در ژانر واقع‌گرایانه است، خواننده را مجبور می‌کند تا با آن دسته از افراد حاشیه‌ای که معمولاً از ادبیات داستانی کنار گذاشته می‌شوند، وقت بگذراند: طبقه کارگر اواخر قرن نوزدهم لندن، افرادی که بسیاری از مشکلاتشان با کمبود مالی گره خورده است. این رمان خارق‌العاده، با بدبینی آرمان‌گرایانه خود بر این نکته تاکید می‌ورزد که زندگی بسیار بیشتر از آن چیزی است که داستان‌ها نشان می‌دهند.

59. 1984 اثر جورج اورول

داستان جورج اورول داستان یک پادآرمان شهر تحت نظارت شدید را روایت می‌کند. این اثر به عنوان یک پیشگویی در نظر گرفته شد و تأثیری ماندگار بر فرهنگ و زبان عامه گذاشت به عنوان مثال اصطلاحات «اتاق 101»، «پیشوای بزرگ» و «دواندیشه‌گرایی» همگی در صفحات این اثر متولد شدند. فقط آن را بخوانید، اگر که بدانید این اثر به چه چیزهایی اشاره می‌کند و استعاره‌های آن کدامند، حضور آن‌ها را در همه‌جا متوجه خواهید شد.

60. شمال و جنوب اثر الیزابت گاسکل

مارگارت هیل، دختر یک کشیش است که از جنوب ریشه کن شده، مارگارت در شهری صنعتی در شمال انگلستان زندگی می‌کند. او با رنج کارگران آسیاب محلی و جان تورنتون صاحب کارخانه در تماس قرار می‌گیرد – و شوری در دلش شعله ور می‌شود. در رمان شمال و جنوب، الیزابت گاسکل احساسات شخصی را با نگرانی‌های اجتماعی در هم می‌آمیزد، و در این فرآیند قهرمانی را خلق می‌کند که بسیار با اصالت و به روز است.

61. ادیسه اثر هومر

این اثر کلاسیک جاودانه، هیجان یک ماجراجویی و درام روانشناختی یک حماسه پیچیدۀ خانوادگی را با هم دارد. پس از ده سال نبرد در یک جنگ بیهوده، ادیسه سفری طولانی به مقصد ایتاکا آغاز می‌کند – جایی که همسرش پنه لوپه تلاش می‌کند تا انبوهی از خواستگاران را دور کند. اما آیا با وجود انسان‌ها و خدایانی که سر راهشان سد می‌شوند، اودیسه و پنه‌لوپه دوباره به هم می‌رسند؟

61. پیرمرد و دریا اثر ارنست همینگوی

فعالیت هنری ارنست همینگوی با کتاب «پیرمرد و دریا» که آخرین کتابی بود که در زمان حیاتش منتشر کرد، به اوج خود رسید. این رمان کوتاه که حال و هوای اقیانوس را دارد، دربارۀ مفهومی بسیار ساده و فریبنده است- یک ماهیگیر سالخورده، که برای شکستن رشتۀ بدشانسی‌های خود به خلیج استریم می‌رود. آنچه که در ادامۀ داستان ارائه می‌شود نبردی است در مقیاس کوچک، اما بسیار حماسی، که این موضوع در نثر معروف همینگوی ارائه شده است.

62. منشاء انواع اثر چارلز داروین

داروین با زیر سوال بردن ایدۀ وجود خالق – و در نتیجۀ آن به چالش کشیدن باورهای بیشتر جهان غرب – در کتاب منشاء انواع، نظریه‌ای در باب تکامل را بر اساس قوانین انتخاب طبیعی بررسی می‌کند. نه تنها این نوشتار هنوز هم به عنوان یک اثر علمی پیشگام در نظر گرفته می‌شود، بلکه ایده‌هایی که ارائه می‌دهد برای زیست شناسی مدرن اساسی هستند. و خواندنش پر از فایده است!

63. پرواز بر فراز آشیانۀ فاخته اثر کن کیسی

ماهیت ذهنی «عقل»، ظلم سازماندهی شده، و رد اقتدار تنها چند مورد از مسائلی است که در«پرواز بر فراز آشیانۀ فاخته» به آن پرداخته شده است. رندل مک مورفی سرکش، قهرمان واقعی این داستان است. درگیری‌های او با پرستاری بدنام به نام راچد نه تنها الهام‌بخش بسیاری از دیگر آثار بوده است، بلکه احتمالاً جنبشی در مورد داستان‌های مرتبط با سلامت روان به همراه داشته است.

64. هزار و یک شب اثر… (ناشناس)

شاه شهریار که از خیانت همسر اولش غمگین شده است، هر شب عروس جدیدی می‌گیرد و صبح او را سر می‌برد – تا اینکه شهرزاد، آخرین عروسش، یاد می‌گیرد که از تخیل خود برای جلوگیری از مرگ استفاده کند. در این مجموعه داستان‌های عامیانۀ عربی، شهرزاد داستان‌نویس تیزبین، قدرت یک تعلیق خوب را به رخ می‌کشد – هم برای پادشاه و هم برای خواننده!

65. شرق شناسی نوشته ادوارد سعید

کتاب «شرق‌شناسی» با انتقاد هوشمندانه‌ای که نسبت به نحوۀ تلقی جهان غرب از شرق دارد، استدلال می‌کند که نمایش دادن شرق به صورت نژادپرستانه، ظالمانه و عقب مانده توسط غرب با امپریالیسم گره خورده است. نوشتار تحول آفرین ادوارد سعید که در سال 1978 منتشر شد، توانست گفتمان آکادمیک را برای همیشه تغییر دهد.

66. غرور و تعصب اثر جین آستین

به لطف شوخ طبعی و خرد جین آستین، داستان عشق الیزابت بنت و فیتزویلیام دارسی (پیشگامان تشبیه دشمنان به عاشقان) صرفاً یک رمان عاشقانه سلطنتی نیست، بلکه تفسیری سرزنده دربارۀ طبقه اجتماعی، ثروت و جستجوی خودآگاهی در دنیایی است که توسط آداب سختگیرانه اداره می‌شود. غرور و تعصب سبکی، روشن و بی عیب و نقص دارد که مطمئنا دوستش خواهید داشت.

67. پرنسس دو کلو اثر مادام دو لافایت

کتاب «شاهزاده دو کلو» که اغلب از آن به عنوان اولین رمان مدرن فرانسه یاد می‌شود، روایتی از عشق، رنج و جدایی ناپذیری ذاتی آنهاست: داستانی کاملاً آشنا، با وجود شرایط قرن شانزدهم. گرچه طرح کلی داستان ساده است – عشقی ناگفته، تا زمانی که دیگر آن طور باقی نماند – مادام دو لافایت تحلیلی عمیق و تکان دهنده از قلب شکنندۀ انسان را بر روی صفحات آورده است.

68. کتابخوان اثر برنهارد شلینک

داستان «کتاب خوان» در آلمان پس از جنگ روایت می‌شود، جامعه‌ای که هنوز در سایۀ هولوکاست زندگی می‌کند. کتاب با رابطۀ یک زن مسن با فردی جوان شروع می‌شود، اما این فقط بخش کوچکی از اتفاقات تکان‌دهندۀ این رمان است. کتاب شلینک که در مورد قطع ارتباط و بی‌تفاوتی است، با موضوع «سنگینی گناه گذشته، بدون وحشت از زمان حال» دست و پنجه نرم می‌کند.

69. ربکا اثر دافنه دو موریه

«دیشب خواب دیدم دوباره به ماندرلی رفتم.» معمای دو موریه ده‌ها سال است که باعث سردرگمی خوانندگان شده است و جایگاه خود را در تالار مشاهیر ژانر وحشت به دست آورده است. خواندن این اثر برای تمام کسانی که طرفدار این ژانر هستند توصیه می‌شود، اما توجه داشته باشید که این رمان خواب شب را از شما خواهد گرفت.

70. اتاقی از آن خود اثر ویرجینیا وولف

«اتاقی از آن خود» که پایۀ اصلی ادبیات فمینیستی است، به طور عملی داستان و واقعیت را در هم می‌آمیزد تا نقش زنان در ادبیات را هم به عنوان سوژه و هم به عنوان خالق بررسی کند. بخشی از کتاب را نظریه انتقادی و بخشی دیگر را شعاری متحد کننده تشکیل می‌دهد، این کتاب باریک هنوز هم به شدت تاثیرگذار است.

71. موسم هجرت به شمال اثر طیب صالح

موسم مهاجرت به شمال که توسط ادوارد سعید به عنوان یکی از رمان‌های بزرگ در میان آثار عربی توصیف می‌شود، روایت انقلابی دو مرد است که در پی تأثیر استعمار بریتانیا تلاش می‌کنند تا هویت سودانی خود را دوباره بیابند. عده‌ای این اثر را با «قلب تاریکی» جوزف کنراد مقایسه می‌کنند، اما این اثر برای خود اعتبار جداگانه‌ای دارد.

72. جنس دوم اثر سیمون دوبوار

رسالۀ سیمون دوبووار «جنس دوم»، نوشتاری فمینیستی، بنیادی و نقطه عطفی در تاریخ فمینیسم و نظریۀ جنسیت بود. این اثر مناسب کسانی است که مایلند نزدیک به 1000 صفحه حاوی حقایقی روشنگر درباره جنسیت، ظلم، و دیگری بودن را مطالعه کنند.

73. ژن خودخواه اثر ریچارد داوکینز

ژن‌ها چگونه کار می‌کنند؟ و این موضوع برای شانس بقای ما چه معنایی دارد؟ از کتاب «ژن خودخواه» نوشته ریچارد داوکینز، اغلب به عنوان یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌های علمی در تمام دوران یاد می‌شود. این اثر به دنبال یافتن پاسخ این سؤالات مهم و موارد دیگر است. این اثر همچنین در رابطه با شکوه مشکوک کلمۀ “میم” بحث می‌کند.

74. درخشش اثر استیون کینگ

جک تورنس سرپرست جدید هتل اُورلوک در خارج از فصل گردشگری است. این شغل به منظور فراهم کردن خانه‌ای برای خانواده و داشتن زمان کافی برای نوشتن عالی است، اما یک مشکل کوچک وجود دارد: ممکن است هتل تسخیر شده باشد. و با شروع زمستان این وضع بدتر می‌شود. اگر که قصد دارید در طول زندگی خود فقط یک کتاب ترسناک بخوانید، کتاب درخشش استیون کینگ بهترین گزینه است.

75. سیذارتا اثر هرمان هسه

این اثر، داستان مردی است که دارایی‌های دنیوی خود را به دنبال کشف خود و کسب آگاهی کنار می‌گذارد. برای همین ممکن است «سیذارتا» در نگاه اول به طرز ترسناکی فلسفی به نظر برسد. با این حال، در واقع، کلاسیک آلمانی زبان هرمان هسه به‌ طور شگفت‌انگیزی قابل لمس است، و به همان اندازه که از نظر معنوی روشن‌گر است، بسیار جذاب و خواندنی است.

76. رنج‌های ورتر جوان اثر یوهان ولفگانگ فون گوته

رنج‌های ورتر جوان، اثری تعیین کننده در اوایل رمانتیسم است که بر افرادی مانند مری شلی و توماس مان تأثیر گذاشت، این اثر، رمانی معقول است که روایت‌گر نویسنده‌ای جوان است که شیفتۀ نامزدی با شخص دیگری است. گوته با تکیه بر تجربۀ خود از عشق بی‌سرانجام، و همچنین مرگ دوست خوبش، داستان را با اضطراب و میل سرکوب شده‌ای روایت می‌کند.

77. پروندۀ عجیب دکتر جکیل و آقای هاید اثر رابرت لوئیس استیونسون

تلاش‌های دکتر جکیل برای افراط در بدی کردن او را به آقای هاید وحشتناک تبدیل می‌کند. هر چه جکیل بیشتر تسلیم خواسته‌هایش شود، هاید قدرتمندتر می‌شود و این امر تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که حتی جکیل هم نتواند هاید را کنترل کند. حاصل، داستانی هیجان انگیز از وحشت ماوراء طبیعی و تمثیلی قوی است که در مورد تسلیم شدن در برابر وجه تاریک خود پند می‌دهد.

78. بیگانه اثر آلبر کامو

کتاب بیگانه با مورسو، قهرمان داستان، آغاز می‌شود که از مرگ مادرش مطلع می‌شود. واکنش او به این خبر به شدت مورد توجه اطرافیانش قرار می‌گیرد. خواننده شاهد ترکیب عجیبی از پوچ گرایی و اگزیستانسیالیسم خواهد بود که این امر مورسو را با چیزی حتی بی رحمانه‌تر از مرگ و میر روبرو می‌کند: انتظارات جامعه.

79. شوهر دلخواه اثر ویکرام ست

شوهر دلخواه که اخیراً توسط بی‌بی‌سی در یک درام موفق به تصویر کشیده شده است، یکی از جدیدترین کتاب‌های فهرست ما است، اما توانسته عنوان اثر کلاسیک را کسب کند. در حدود 1500 صفحه، داستان تلاش‌های لاتا 19 ساله برای مقاومت در برابر تلاش‌های خانواده‌اش برای ازدواج او با «شوهری دلخواه» را می‌خوانیم، این اثر در عمل دیدگاهی خیره‌کننده به طبقه اجتماعی، مذهب و انتظارات جنسیتی در نیمۀ قرن هند دارد.

80. داستان گنجی اثر موراساکی شیکیبو

داستان گنجی سرگذشت عاشقانه و سیاسی یک مقام جوان را روایت می‌کند که فرزند یکی از همسران امپراتور است. گنجی بدون حق وراثت، با استفاده از ظاهر زیبا و جذابیت خود راه خود را در زندگی طی می‌کند – اما در نهایت این هدایا بیشتر غم و اندوه را برای او به ارمغان می‌آورد تا شادی. این اثر کلاسیک فریبنده، شیک و همه‌جانبه اغلب به عنوان یکی از اولین مطالعات عمیق شخصیت‌ها شناخته می‌شود.

81. تس دوربرویل اثر توماس هاردی

«تس دوربرویل‌» که با مزارع آسیب‌دیده به دلیل باد مواجه شده است، به دلیل فقر زیاد خانواده‌اش، مجبور می‌شود با خانوادۀ ثروتمند دوربرویل ادعای خویشاوندی کند. در ادامه داستان با یک تراژدی ویرانگر مواجه می‌شویم، زیرا تس با رفتار سخت‌تر و خشن‌تری از سوی انسان‌ها مواجه می‌شود.

82. چشمان آنها در حال تماشای خدا بود اثر زورا نیل هرستون

جانی شانزده ساله پس از اینکه در حال بوسیدن جانی تیلور دیده شد، بلافاصله با مردی مسن‌تر از خودش ازدواج کرد. به دنبال گذر او از دوران نوجوانی، بزرگسالی، و مجموعه‌ای از ازدواج‌های ناموفق، چشمان آنها در حال تماشای خدا بود، یکی از شاهکارهای اصلی ادبیات آفریقایی آمریکایی است.

83. همه چیز از هم می پاشد توسط چینوا آچهبه

اثر بزرگ چینوا آچهبه در مورد اوکونکوو است، مردی از جنوب نیجریه که تنها هدفش محافظت از میراث ضعیف پدرش است. اوکونکوو قوی و نترس است، اما عقدۀ او در مورد مردانگی او را به سمت اعمال تسلط خشونت آمیز بر دیگران سوق می‌دهد – تا زمانی که یک روز پا را از حد خود فراتر می‌گذارد. رویدادهای داستان، تراژدی بی‌نظیری را شکل می‌دهند که با جزئیات غنی فرهنگ جنوب نیجریه پیش از استعمار و پرسش‌های همیشگی در مورد سنت و افتخار، بیش از پیش جذاب‌تر شده است.

84. هزار درنا اثر یاسوناری کاواباتا

زمانی که مرد جوانی در یک مهمانی با معشوقۀ پدر مرحومش ملاقات می‌کند، تسلیم خواسته‌ای می شود که هم متجاوزانه و هم مغلوب کننده است. در حالی که عواقب غم‌انگیز رابطۀ عاشقانۀ آنها آشکار می‌شود، کاواباتا با ظرافت ما را در دنیایی از شور، حسرت و زیبایی جلو می‌برد. جای تعجب نیست که هزار درنا باعث شد تا وی جایزۀ نوبل دریافت کند.

85. کشتن مرغ مقلد اثر هارپر لی

این اثر کلاسیک فراموش نشدنی بر روابط نژادی و عدالت در دوران رکود جنوب متمرکز است. داستان توسط قهرمان قصۀ ما در بزرگسالی روایت می‌شود، او از دوران کودکی خود می‌گوید، زمانی که پدرش از مرد سیاه پوستی که به دروغ متهم به تجاوز جنسی شده بود دفاع کرد. او در مورد واکنش شهر کوچکشان نسبت به محاکمه، که در مورد تعصب و اخلاق به او آموخت، فکر می‌کند. قابل ذکر است که صدای گرم و روشنگر اسکات باعث می‌شود که خواندن «کشتن مرغ مقلد» لذت بخش باشد. شگفت‌آور نیست که اغلب از این اثر به عنوان رمان بزرگ آمریکایی یاد می‌شود.

86. محاکمه اثر فرانتس کافکا

محاکمه با صندوقدار بانک، جوزف، آغاز می‌شود که متهم به جنایتی نامشخص است و به او گفته شده منتظر احضار دادگاه باشد. جوزف در تلاش است تا بفهمد چه کاری انجام داده است، اما تنها با هرج و مرج و ناامیدی مواجه می‌شود، و همینطور که در این آزمون به پیش می‌رود کم کم عقلش زایل می‌شود.

87. پیچش پیچ اثر هنری جیمز

درخشش دوران هنری جیمز مسلماً با «پیچش پیچ»، رمانی رویایی درباره زنی که از دو فرزند در املاک بلی مراقبت می‌کند، به اوج رسید. او متقاعد می‌شود که زمین‌ها توسط ارواح تسخیر شده‌اند- اما آیا آنها واقعی هستند؟

88. دوازده سال بردگی اثر سالومون نورتاپ

اقتباس برندۀ اسکار استیو مک کوئین اخیراً دوباره توجهات را به سمت این اثر حیاتی سولومون نورثاپ جلب کرد، نوشتاری که جایگاه شایسته‌ای در لیست کتاب‌های کلاسیک دارد. به عنوان مردی آزاد و تحصیلکرده که ربوده شده و به عنوان برده فروخته می‌شود، نورثاپ توانست گزارشی فوق العاده کامل از زندگی در مزرعه پنبه بنویسد که حقیقتی وحشیانه را از دیدگاه منحصر به فرد یک خارجی و یک قربانی افشا می‌کند.

89. بیست هزار فرسنگ زیر دریا اثر ژول ورن

این کتاب علمی تخیلی کلاسیک در مورد «نمو» صحبت می‌کند – البته نه یک دلقک ماهی شایان ستایش، بلکه کاپیتان زیردریایی به نام ناتیلوس. کاپیتان نمو و خدمه‌اش به همراه سه دانشمند در سفری خارق‌العاده به اعماق تاریک دریا می‌روند. از جنگل‌های زیر آب گرفته تا قدم زدن در بستر دریا و یافتن آتلانتیس، و به همین دلیل این اثر صرفا یک ماجراجویی معمولی نیست.

90. اولیس اثر جیمز جویس

اگرچه کتاب، اثری طولانی است، اما روایت‌گر روند یک روز از زندگی لئوپولد بلوم ایرلندی و آشنایانش است. این رمان که اثری نوآورانه است، با آزمایشات ادبی نوآورانه و جریانی از آگاهی که به طور جسته و گریخته در امتداد خیابان‌های دوبلین می‌پیچد، شناخته می‌شود.

91. زیر شبکه اثر آیریس مرداک

شناخته‌شده‌ترین رمان آیریس مرداک بسیار شبیه شخصیت اصلی آن است: پر از کاریزما و هرج و مرج. جیک دوناخو، نویسندۀ سرخورده، فرد مورد نظر ما است، و خواننده او را در سرتاسر لندن دنبال می‌کند، زیرا او با شخصیت‌ها و موقعیت‌های عجیب‌وغریب مواجه می‌شود.

92. دست نیافتنی اثر مالک راج اناند

«دست نیافتنی» یک روز از زندگی باخا، رفتگر و تمیزکننده توالت را دنبال می‌کند که تحت سیستم صنفی سخت هند، «دست نیافتنی» تلقی می‌شود. آناند تنها در 166 صفحه، مطالعۀ موردی قدرتمندی از بی‌عدالتی و سیستم‌های سرکوبگر که تداوم بخش این موضوعات هستند، ارائه می‌دهد.

93. احقاق حقوق زنان اثر مری ولستون کرافت

یک مانیفست قدرتمند اثر نویسندۀ فعال مری ولستون کرافت، کتاب «احقاق حقوق زنان» ، اصول تفکر فمینیستی مدرن را پایه گذاری کرد. این اثر به مخالفت با این تصور رایج که زنان به طور طبیعی از مردان پایین‌تر هستند می‌پرداز و استدلال می‌کند که فقدان آموزش برای زنان باعث افزایش نابرابری می‌شود. می‌توانید از اینکه برابری تا چه حدی پیشرفت داشته حس خوبی داشته باشید و یا آمادۀ مسیری باشید که این موضوع هنوز در پیش دارد.

94. جنگ دنیاها اثر اچ جی ولز

دو دنیا باید در نبردی حماسی رو به روی هم قرار بگیرند: بشر و مریخی ها. و تنها یکی از آن‌ها زنده خواهد ماند. این اثر علمی تخیلی مهم در سال 1938 هنگامی که اقتباس رادیویی آن به روایت و کارگردانی اورسون ولز منشر شد وحشت گسترده‌ای ایجاد کرد چرا که باعث شد مردم در سراسر ایالات متحده فکر کنند که مورد تهاجم واقعی بیگانگان قرار گرفته‌اند.

95. دریای وسیع سارگاسو اثر ژان ریس

آیا از اینکه مدام به شما می‌گویند جین ایر را بخوانید خسته شده‌اید؟ پس پیشنهاد ما به شما این است که دریای وسیع سارگاسو را بخوانید: این نوشتار فمینیستی توسط ژان ریس در سال 1966 نوشته شده است. رایس با نوشتن از دیدگاه برتا میسون، کلاسیک برونته را برای همیشه تغییر می‌دهد: البته نه آن زن دیوانه در اتاق زیر شیروانی، بلکه یک جامائیکایی که در جامعه‌ای مردسالار گرفتار شده است و نمی‌تواند از آن فرار کند.

96. جادوگر کلاغ اثر نگوگی وا تیونگ

این کتاب خواننده خود را به یک کشور افریقایی خیالی به نام جمهوری آزاد ابوریریا می‌برد و به یک داستان عامیانه، وجهی پسااستعماری می‌بخشد. جادوگر کلاغ شامل شیادان، عاشقان و عناصر جادویی است، طنزی خنده‌دار از خودکامگی و شاهکاری هوشمندانه که توانسته سنت‌های شفاهی را در جهان‌بینی خود بگنجاند.

97. زنان، نژاد و طبقه اثر آنجلا دیویس

زنان، نژاد و طبقه برای هر کسی که می‌خواهد در مورد تقابل جنبش لغو و حق رای زنان بداند، مناسب است. آنجلا دیویس، فعال حقوق مدنی و فمینیسم سفیدپوست، تبعیض جنسی، و نژادپرستی را در نثری واضح و در حالی که فراخوانی پرطمطراقی برای برابری می‌کند، موشکافی می‌کند.

98. بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته

در میان یک طوفان برفی وحشتناک، مردی در ارتفاعات بادگیر پناه می‌گیرد، جایی که در مورد داستان ساکنان سابق خانه چیزهایی می‌فهمد: کاترین و هیثکلیف. در پس زمینه تاریک و وحشیانه مورهای یورکشایر، داستانی از میل غیرممکن، خیانت بی رحمانه، و انتقامی تلخ نهفته است، با قدرتی به اندازۀ بادهای تند بیرون.

99. کاغذ دیواری زرد اثر شارلوت پرکینز گیلمن

یکی از دستاوردهای اولیه فمینیست‌ها، کتاب کاغذ دیواری زرد است. این اثر، داستان کوتاه معروفی است که در مورد شکست آهسته زنی که در اتاقی با کاغذ دیواری زرد زندانی می‌شود، روایت می‌کند – این امر احتمالاً برای درمان «افسردگی عصبی موقت» او است. مطالعۀ این اثر بسیار توصیه می‌شود، چرا که مطالعۀ آن فقط 10 دقیقه طول می‌کشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد کتاب
دیگر مطالب سایت
بهترین رمان های مهیج جهان
بهترین رمان های مهیج جهان
بهترین کتاب‌های بیوگرافی جهان
بهترین کتاب‌های بیوگرافی جهان
بهترین کتاب های دنیا
بهترین کتاب های دنیا
  • هیچ محصولی در سبد خریدتان نیست.