23% تخفیف همه کتب (15% سایت + 8% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

23% تخفیف همه کتب (15% سایت + 8% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

بهترین کتاب های حماسی جهان

بهترین کتاب های حماسی جهان

آثار حماسی بی‌نظیر قدیمی و جدیدی وجود دارند که در برهه‌ای از زمان تصمیم گرفته‌ایم برنامه‌ریزی کنیم و آن‌ها را بخوانیم.بسیاری از ما آثار ادبی کلاسیک چند هزار صفحه‌ای روسی و فرانسوی را بررسی کرده‌ و سپس خودمان را متقاعد کرده‌ایم که خواندن آن بسیار طولانی است و ما زمان کافی برای خواندن آن را نداریم. خوب، الان وقت این کار فرا رسیده است. در اینجا چند پیشنهاد در هر دو نوع کلاسیک و مدرن برای‌تان آماده کرده‌ایم.

1. جنگ و صلح از لئو تولستوی

البته که جنگ و صلح اولین مورد در این لیست است. از این حماسۀ روسی اغلب به عنوان «یک کتاب طولانی و غیرقابل‌خواندن» یاد می‌شود اما یک نکتۀ جالب در مورد جنگ و صلح این است که باز هم بسیار خواندنی است. با ترجمه‌های جدید و جذابی که از آن صورت گرفته است، جنگ و صلح به یک داستان بی‌نظیر از نزاع‌های خانوادگی و توطئه‌های سیاسی در یک برهۀ زمانی خاص در تاریخ روسیه تبدیل شده است.

اگر باز هم به چیزی برای قانع‌ شدن نیاز دارید، سریال‌های کوتاه بی‌بی‌سی را با درخشش پل دانو تماشا کنید و سپس کاملاً متقاعد خواهید شد که این کتاب طولانی ارزش دارد تا شما برای خواندن آن زمان بگذارید.

2. ایستادگی از استیون کینگ

استیون کینگ، در ایالات متحده به عنوان استاد ژانر وحشت شناخته می‌شود. آثار او را اغلب به سختی می‌توان درک کرد، غیرعادی هستند و به راحتی نمی‌توان فیلم یا سریالی از آن‌ها اقتباس کرد، اما ایستادگی با دیگر آثار کینگ تفاوت دارد. ایستادگی یک اثر برجسته است که بیش از 800 صفحه دارد. اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم که این طولانی‌ترین رمان کینگ نیست. از این اثر به تازگی در دو فیلم به اقتباس گرفته شده است اما باید گفت که باز هم این فیلم‌ها نمی‌توانند به پای این کتاب طولانی برسند. این اثر فانتزی پسارستاخیزی دوره‌ای را شرح می‌دهد که شیوع آنفلونزا بشریت را از بین برده است. موضوع این کتاب به گونه‌ای است که آن را با وجود طولانی بودن باز هم خواندنی می‌کند.

3. چرخ زمان از رابرت جردن

چرخ زمان یک مجموعه رمان فانتزی بی‌نظیر است. هر کدام از آثار شاهکار این مجموعه به تنهایی هم می‌تواند این بی‌نظیر بودن را نشان دهد. وقتی تمام آثار مجموعه را کنار هم قرار دهید، حداقل برای یک سال یک مطالعۀ فراموش‌نشدنی و جذاب را تجربه خواهید کرد. این اثر که از ارباب حلقه‌ها الهام‌های زیادی گرفته (در جلد اول به خوبی مشخص است)، طرفداران زیادی را در سراسر جهان به خود جذب کرده است.

رابرت جردن، نویسندۀ این اثر نتوانست قبل از مرگش آن را تمام کند و فانتزی‌نویس مشهور، برندن سندرسون مجبور شد پایان آن را بنویسد. این مجموعه بهترین اثر جردن به حساب می‌آید و چیزی که ما الان آن را در اختیار داریم یک سفر فانتزی جادویی کامل است که می‌توانیم در این دوران سخت خواندن آن را تجربه کنیم.

4. ارباب حلقه‌ها از جی. آر. آر تالکین

ارباب حلقه‌ها نمونۀ ژانر فانتزی جنگ و صلح است. این اثر حماسی، گیج‌کننده و بسیار تأثیرگذار است تا جایی که گاهی‌اوقات حتی طرفداران این ژانر هم از آن دوری می‌کنند. دانش استفاده شده، نوشتار و روند داستان در این سه‌گانه پیچیده است. اما همۀ ما فیلم پیتر جکسون را دیده‌ام و از آن لذت برده‌ایم و اکنون وقت آن است که منبع اصلی آن فیلم را بخوانیم. این اثر یک شاهکار فانتزی است و مثل آن را تاکنون ندیده‌ایم.

5. شوخی بی‌پایان از دیوید فاستر والاس

این اثر که بعضی آن را بهترین رمانی می‌دانند که تا به حال نوشته شده است و بعضی آن را یک اثر مزخرف خودنمایانه می‌نامند، مطمئناً یک رمان قوی و بی‌نظیر است. شوخی بی‌پایان که جنگ و صلح مدرن است، همان کتابی است که بسیاری از ما تا به حال قصد داشته‌ایم آن را مطالعه کنیم اما تاکنون فرصت مناسبی پیش نیامده است.

این اثر را دیوید فاستر والاس، نویسندۀ نابغه و آشفته‌ نوشته است. شوخی بی‌پایان از چهار روایت درهم‌آمیخته تشکیل شده است و آینده‌ای را نشان می‌دهد که در آن ایالات متحده، کانادا و مکزیک به متحدان آمریکای شمالی تبدیل می‌شوند. نامیدن آن به عنوان کتابی پر از ایده‌های بزرگ و موضوعات سنگین باز هم حق مطلب را ادا نمی‌کند و باید گفت که این رمان یک اثر ادبی جذاب و وسوسه‌برانگیز است که همه باید آن را بخوانند.

6. 1Q84 از هاروکی موراکامی

حماسۀ 1Q84 موراکامی که اغلب به سه قسمت تقسیم می شود، حماسه‌ای حیرت‌آور و عجیب است. این کتاب آنقدر طولانی است که دو مترجم انگلیسی به نام جی روبین و فیلیپ گابریل با یکدیگر آن را ترجمه کردند.

اغلب رمان‌های موراکامی شهرت یافته‌اند، اما این کتاب قطعاً معروف‌ترین اثر اوست. 1Q84 کتابی است که بسیاری از مضامین و مشخصه‌های نوشته‌های موراکامی را با هم ترکیب می‌کند، به طوری که شخصیت اصلی اثر متوجه می‌شود که دنیا عجیب و آشفته شده و در نهایت در میان یک فرقۀ مذهبی گیر افتاده‌ است. ۱Q۸۴ یک اثر کامل در مورد بلاتکلیفی و تنهایی است.

7. برادران کارامازوف از فئودور داستایوفسکی

داستایوفسکی به دلایل موجهی محبوب‌ترین نویسندۀ روسیۀ قبل از انقلاب در نظر گرفته می‌شود. طول رمان‌های او بسیار متفاوت است اما برادران کارامازوف حماسه‌ای واقعاً طولانی است و در واقع آخرین اثر او قبل از مرگ نیز بوده است.

آثار داستایوفسکی همیشه به سؤالاتی از مسائل اخلاقی، خدا، جایگاه و مسئولیت‌های انسان می‌پردازد. تا به حال هیچ کتابی نتوانسته است از پس پاسخ دادن به این مسائل بربیاید و با چنین مهارت بی‌نظیری مثل داستایوفسکی آن را به رشتۀ تحریر درآورد. این اثر یک شاهکار فلسفی بسیار تأثیرگذار است.

اگر به دنبال کتابی هستید که هم طولانی باشد و هم از نظر احساسی و فلسفی جذاب، این کتاب برای شماست.

8. دن‌کیشوت از ميگل سروانتس

تا امروز دن‌کیشوت (که اسم کامل آن به اسپانیایی دُن کیخوته دِ لا مانچا است) بهترین رمان پرفروش تاریخ بوده است. برای قرن‌ها این اثر ادبی اسپانیایی مورد علاقۀ بسیاری از افراد بوده و میراث آن به تنهایی توانسته است آن را خواندنی کند. جدای از آن، دن‌کیشوت را یک هجونویس نابغه نوشته است، بنابراین کمی طنز هم در آن دیده می‌شود که مخاطب را جذب می‌کند.

دن‌کیشوت یک نجیب‌زادۀ اسپانیایی است که چنان شیفتۀ داستان‌های عاشقانۀ شوالیه‌ها می‌شود که تصمیم می‌گیرد خودش هم شوالیه شود و یک کشاورز را به عنوان نوچۀ خود انتخاب می‌کند و دنیا را از زوایۀ بسیار متفاوتی می‌بیند. شخصیت‌های بی‌شماری در ادبیات، فیلم و تلویزیون تحت‌تأثیر این شخصیت قرار گرفته‌اند و تأثیر آن بر جهان بیشتر از هر کتاب دیگری بوده است. حالا وقت آن رسیده است که شما هم آن را بخوانید.

9. در جست و جوی زمان از دست رفته اثر مارسل پروست

احتمالاً این اثر طولانی‌ترین اثر افسانه‌ای باشد که تا به حال نوشته شده است. مارسل پروست، در جست و جوی زمان از دست رفته را طی چند سال در هفت جلد منتشر کرد. این یک اثر فلسفی آرام است که گذر از کودکی تا بزرگسالی یک اشراف‌زادۀ فرانسوی در اواخر قرن بیستم را نقل می‌کند. آن اشراف‌زاده در مورد معنی (یا بی‌معنی بودن) زندگی و دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم به فکر فرو می‌رود.

این رمان به قدری تأثیرگذار است که نویسندۀ انگلیسی-سوییسی، آلن دو باتن یک کتاب کامل در مورد چگونگی خواندن آثار پروست و اینکه چگونه آن آثار باعث تحول در زندگی ما شوند نوشت. خوب، اگر ما به دنبال یک تجربۀ متحول‌کننده بوده‌ایم، احتمالاً اکنون زمان آن رسیده است.

10. اولیس از جیمز جویس

اگر فقط مجبور باشیم به یک کتاب صفت «شاهکار و حماسه» را بدهیم، بسیاری از خوانندگان این موضوع را مطرح خواهند کرد که این لقب باید به اولیس داده شود. مسلماً مهم‌ترین اثر ادبیات ایرلند، اثر بزرگ جیمز جویس است. این رمان یک حماسۀ تجربی است که یک روز از زندگی لئوپلد بلوم دوبلینی را تعریف می‌کند. آن روز 16 ژوئن ۱۹۰۴ است.

روایت کتاب به تغییرات مختلفی در ساختار می‌پردازد که آن را در یک جابه‌جایی دائمی نگه می‌دارد، اما چنین ویژگی این اثر را به یک کار گیج‌کننده با جزئیات تبدیل کرده است که وقایع روزمرۀ یک مرد عادی را در یک روز معمولی به صورت یک روند فراواقع‌گرایانه به تصویر می‌کشد. اولیس همچنین بازگوکنندۀ هوشمندانه‌ای از داستان اودیسه اثر (هومر) است که به نظر می‌رسد یک نوشتۀ باورنکردنی باشد تا زمانی که آن را بخوانید و خودتان آن را درک کنید.

11. مجموعۀ هری پاتر از جی. کی. رولینگ

بله تقریباً همۀ ما این هفت کتاب را سالیان پیش خوانده‌ایم. اما خوب است که به ابتدای کار برگردیم—قبل از ساخت هشت فیلم از آن، قبل از ایجاد شهربازی‌ها، قبل از اینکه اما واتسون سفیر سازمان ملل شود— تا ببینیم رولینگ چگونه توانست یک دنیای خیالی از طریق نوشتن به دنیای واقعی وارد کند.

12. ریشه‌ها: حماسه‌ای از یک خانوادۀ آمریکایی از الکس هیلی

شما شاید سریال‌ کوتاه ای بی سی را دیده باشید که «ریشه‌ها» را به یک تأثیر فرهنگی تبدیل کرده است، یا فیلم «ریشه‌ها: نسل‌های بعدی» که ساخته شد و یا حتی کانال تاریخ که در سال 2016 منتشر شد. تمام این آثار از نوشته‌های الکس هیلی آغاز شد، رمان‌نویس برندۀ جایزۀ پولیتزر که اجداد خود را دنبال می‌کند تا به کونتا کینت می‌رسد. کینت پسر بچۀ آفریقایی است که به عنوان یک برده به آمریکا آورده می‌شود. این رمان تأثیرگذار اثر مهمی از تجربیات یک آفریقایی-آمریکایی به حساب می‌آید.

13. تقریباً همه از جیمز میشنر

این کتاب را از دست ندهید. طولانی‌ترین کتاب‌های میشنر حدود 1000 صفحه‌‌‌ای هستند. او استاد تحقیق دربارۀ گوشه‌هایی از جهان بود و آثاری مثل هاوایی با 1136 صفحه، تگزاس با 1472 صفحه، چساپیک با 1024 صفحه و سنتنیال که در مورد کلرادو است و 1056 صفحه دارد نوشت. سپس او یک حماسۀ خانوادگی از چند نسل را در مورد تاریخ مردم و فرهنگ آ‌ن‌ها خلق کرد.

14. اطلس شانه بالا انداخت از آین رند

اگر برای دهه‌ها می‌خواهید موضوعی برای حرف زدن در مورد آن داشته باشید، یک جلد کهنه از این رمان تأثیرگذار اما دوقطبی‌کننده همراه خود داشته باشید. در واقع هیچ‌کس این اثر را برای طرح داستانش نخوانده است؛ طرح داستانی که در مورد اقدامات مدیران اجرایی تجاری در برابر مقررات دست‌وپاگیر است. این کتاب و دیگر آثار پرفروش رند، در یک سیستم فلسفی به نام مادی‌گرایی بیان می‌شود که تأکید آن بر حقوق فردی اشخاص است که توسط برخی محافظه‌کاران مدرن امروزی موردتوجه قرار گرفته ‌است. شاید خواندن این کتاب زندگی‌تان را تغییر دهد.

15. بینوایان از ویکتور هوگو

کتابی که از آن هزاران تئاتر موزیکال روی صحنه رفت. اگر شما آشنایی کمی با اثرات اقتباس گرفته شده از آن داشته باشید، ممکن است متوجه نشده باشید که این رمان فرانسوی بسیار گسترده چیزی بیشتر از تعقیب کردن یک خلافکار به نام ژان وال ژان به دست بازرس بی‌رحم ژاور است. بیش از یک چهارم از این کتاب مربوط به تاریخ فرانسه، مسائل اخلاقی و دیگر انحرافات است. یک شیشه شراب برگاندی را کنار دست‌تان بگذاری، قطعۀ موسیقی «لس میز» را پخش کنید و شروع به مطالعه کنید.

16. ایلیاد-ادیسه از هومر

آثار کلاسیکی وجود دارند که هنوز هم خواندنی هستند و بازیگرانی مثل برد پیت بعد از گذشت 2500 سال از نوشتن آن می‌توانند آن را بازی کنند. ستون‌های ادبیات یونان مجموعه کتاب‌هایی هستند که به سقوط تروا و سفر دریایی طولانی ادیسه شهرت دارند. این‌ها به معنای واقعی کلمه قدیمی‌ترین داستان‌های ماجراجویانه‌ای هستند که دنیای غرب را نجات دادند.

17. شوهر دلخواه از ویکرام ست

این رمان در سال ۱۹۹۳ نوشته شده است و ماجرای آن در هند استقلال‌یافتۀ دهۀ 1950 روایت می‌شود. شوهر دلخواه ماجرای زنی است که تلاش می‌کند تا همسر خوبی را برای دختر سرکش و دانشجویش پیدا کند. اما این داستان چیزی بیشتر از یک ماجرای ساده از ازدواج است. ست همچنین ماجراهای روزانه و درهم‌آمیختۀ سه خانوادۀ دیگر را هم به ماجرای اصلی اضافه می‌کند؛ ماجراهایی مثل تنش‌ بین هندوها و مسلمانان که به گسسته شدن هند تهدید شده‌اند.

18. ترانۀ یخ و آتش از جورج آر. آر. مارتین

یک سال از زمانی می‌گذرد که همۀ ما میخکوب قسمت‌های پایانی «بازی تاج و تخت» شده بودیم، چرا نباید آن مجموعۀ حماسی را با مرور منبع اصلی آن دوباره زنده کنیم؟ رمان‌ تخیلی که وستروس را به ما یادآوری می‌کند و وایت واکرها هم می‌توانند تداعی‌گر ترسناکی از ویروس کرونا باشند. مارتین پنج کتاب طولانی از این مجموعه را منتشر کرده است و قول نوشتن دو کتاب دیگر داده ‌است که آن‌ها آخرین کتاب‌ها خواهند بود. «رقص با اژدها» تقریباً نه سال پیش منتشر شد و به نظر می‌رسد که حرکت نویسندگی او متوقف شده ‌است. بنویس جورج، بنویس!

19. مجموعۀ بیگانه از دایانا گابالدون

گابالدون نویسندۀ فانتزی دیگری است که چندین کتاب به ما بخشیده است. او در این مجموعۀ هشت جلدی، ماجرای عاشقانۀ تاریخی بسیار محبوبی را در مورد یک پرستار انگلیسی در قرن بیستم روایت کرده است که در زمان سفر می‌کند و به اسکاتلند قرن هجدهم می‌رود و در آنجا عاشق یک جنگجوی اسکاتلندی می‌شود. ماجراجویی‌های او در یک مجموعۀ استارز با تعداد زیادی از لباس محلی مردان اسکاتلندی و ابراز عشق‌های شدیدی تلفیق شده است. دو کتاب دیگر (به‌علاوۀ فصل‌های بیشتری از نمایش) در راه است که حداقل تا سال 2026 طرفداران خود را منتظر نگه خواهد داشت.

20. کنتِ مونت کریستو از الکساندر دوما

ادموند دانتس که به خاطر جرم نکرده در قلعه‌ای وحشتناک زندانی شده است. او در آنجا در مورد گنج عظیمی که در جزیرۀ مونت کریستو مخفی شده است چیزهایی می‌شنود و مصمم می‌شود تا فرار کند و به سراغ آن گنج برود و نقشه‌ای بکشد تا آن سه نفری را که باعث بازداشت او شده بودند نابود کند. این داستان حماسی از دوما روایتگر رنج و مکافاتی است که از یک پروندۀ واقعی از حبس اشتباه گرفته شده و آن را تبدیل به یک اثر حماسی خواندنی کرده است.

21. شرق بهشت از جان استاین‌بک

این داستان در مزرعه‌ای در دشت سالیناس کالیفرنیا اتفاق می‌افتد. این رمان پراکنده و کمی خشن، سرنوشت به‌هم‌تنیدۀ دو خانواده را روایت می‌کند، خانوادۀ تریسک و همیلتون که نسل‌شان‌با سقوط آدم و حوا و رقابت زهرآگین بین قابیل و هابیل بازآفرینی می‌شود.

22. صد سال تنهایی از گابریل گارسیا مارکز

صد سال تنهایی داستان فراز و نشیب‌ها و تولد و مرگ در شهر افسانه‌ای ماکوندو است که از خانوادۀ بوئندیا روایت می‌شود. این داستان با زنان و مردان مبتکر، سرگرم‌کننده، گیرا، غمگین، زنده و فراموش‌نشدنی همراه است.

23. شانتارام از گریگوری دیوید رابرتس

این رمان با ماجراجویی زیاد، روایتی فوق‌العاده و هدفی اخلاقی بر اساس داستان حقیقی خارق‌العاده‌ای از هشت سال زندگی در دنیای تبهکاران بمبئی نوشته شده است.

24. پرنده‌های خارزار از کالین مک‌کالو

پرنده‌های خارزار، داستان سه نسل از خانوادۀ کلیریس را روایت می‌کند؛ گله‌دارانی که از سرزمینی زیبا و سرسخت زندگی طلب می‌کنند و همزمان با نفرت‌ها، ضعف ها و اسراری روبه‌رو می‌شوند که به درون خانواده‌شان نفوذ می‌کند.

25. آنا کارنینا از لئو تولستوی

آنا کارنینا تصویر گسترده‌ای را از زندگی معاصر در روسیه و به طور کلی از انسانیت خلق می‌کند. آنا زن فهمیده‌ای است که از وجود تهی خود به عنوان یک همسر دست می‌کشد و به سوی معشوق خود کنت ورونسکی می‌رود تا ذات پراحساس خود را اغنا کند؛ اما این کار برای او عواقب غم‌انگیزی به دنبال دارد.

26. غرفه های دور از ام. ام. کای

این مجموعۀ حماسی برجسته در قرن ۱۹ و در هند و کوهپایه‌های هیمالیا آغاز می‌شود و زندگی یک پسر یتیم و جوان هندی را دنبال می‌کند که در انگلستان بزرگ‌شده و بعدها به هند بازمی‌گردد و در آنجا عاشق یک شاهزادۀ هندی می‌شود و با تفاوت‌های فرهنگی دست و پنجه نرم می‌کند.

27. بر باد رفته از مارگارت میشل

بر باد رفته داستان دختری لوس و زبان‌باز به نام اسکارلت اوهارا است که در خانواده‌ای مزرعه‌دار و ثروتمند به دنیا آمده است. وقتی او به سن جوانی می‌رسد جنگ داخلی شروع می‌شود و زندگی او تغییر می‌کند. این داستان عشق و شجاعت را درهم تنیده است.

28. ماجراهای شگفت‌انگیز کاوالیر و کلی از مایکل شیبن

ماجراهای شگفت‌انگیز کاوالیر و کلی داستانی تأثیرگذار از نویسندۀ کتاب «پسران شگفت‌انگیز» است که از فرار، عشق و قهرمانان کتاب‌های تصویری که در پراگ، نیویورک و قطب وجود دارند صحبت می‌کند.

29. دکتر ژیواگو از بوریس پاسترناک

در این اثر شاهکار، بوریس پاسترناک رویداد عظیم انقلاب روسیه را از طریق داستان زندگی شاعر و فیزیکدان خوش‌ذوقی به نام ژیواگو، فرد انقلابی به نام استرلنیکوف و زنی به نام لارا که هر دو نفر عاشق او هستند روایت می‌کند.

30. ساروم: رمان انگلیس از ادوارد روترفورد

در رمانی که در آن غنا و ثروتی بی‌حدوحصر موج می‌زند، کل گسترۀ تمدن بریتانیا از گذشته تاکنون از مکانی به نام سالزبری روایت می‌شود.

31. کبوتر تنها از لری مک‌مورتی

این اثر بیشتر از اینکه یک رمان عاشقانه و ماجراجویانه باشد، یک حماسه است. یک رمان به یاد ماندنی که ماجرای آخرین مبارز طبیعت سرکش آمریکا را روایت می‌کند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد کتاب
دیگر مطالب سایت
بهترین کتاب های فلسفی برای نوجوانان
بهترین کتاب های فلسفی برای نوجوانان
بهترین کتاب های روان شناسی
بهترین کتاب های روانشناسی
بهترین کتاب های علمی و فیزیک جهان
بهترین کتاب های علمی و فیزیک جهان
  • هیچ محصولی در سبد خریدتان نیست.