25% بیشتر از تخفیف پایه با کد تخفیف: SJM

25% بیشتر از تخفیف پایه با کد تخفیف: SJM

بهترین رمان های ترسناک جهان

بهترین رمان های ترسناک جهان

تعریف «ترسناک بودن» از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. برای برخی ممکن است ارواح و خانه‌های تسخیر شده ترسناک باشد و برای بعضی دیگر پرتاب شدن به تاریکی.

با وجود گستردگی این طیف، چیزی که همه دوستداران ژانر وحشت را کنار هم نگه می‌دارد، هیجانی است که رمان‌های ترسناک به درون ما القا می‌کنند؛ احساسی که وقتی صفحات را ورق می‌زنید، قلب‌تان می‌خواهد از سینۀ شما بیرون بزند و عرق سردی که روی پیشانی شما می‌نشیند.

برای ایجاد این فهرست، به شبح‌مانندترین گوشه‌های دنیای ادبی رفتیم. به هیچ توضیح اضافه‌ای باید گفت که در اینجا 100 رمان ترسناک برتر تاریخ آمده است. به جرئت می‌توان گفت که امیدواریم خواندن این آثار شما را تا صبح بیدار نگه دارد. مطالعه به شما خوش بگذرد!

1. فرانکنشتاین نوشتۀ مری شلی (1818)

آیا اسمی وجود دارد که بیشتر از این اسم با وحشت مترادف باشد؟ داستان دکتر فرانکنشتاین و هیولای غمگین و رقت‌انگیز که به اشتباه خلق می‌کند، به نمادی فرهنگی تبدیل شده ‌است که هم ترسناک است و هم ناب. هنگامی که مری شلی در دو قرن پیش به سراغ نوشتن این اثر رفت، گفت که می‌خواهد کتابی بنویسد که «به ترس‌های مرموز طبیعت بپردازد و وحشت را در وجود خواننده بیدار کند و افراد از نگاه کردن به اطراف وحشت داشته باشند و ضربان قلب‌شان تندتر شود». به جرئت می‌توان گفت که او موفق شد.

2. سرگذشت آرتور گوردن پیم نوشتۀ ادگار آلن پو (1838)

داستان آرتور گوردون پیم، ترکیبی از جزئیات موبی‌ دیک (بعدها هرمن ملویل از آن الهام گرفت) و سبک وحشت کیهانی هوارد فیلیپس لاوکرافت است. پیم اشرافی به صورت قاچاقی در کشتی وال‌گیری پنهان شده است که به سوی آب‌های جنوب رهسپار می‌شود. اما بعد از اینکه شورش بر روی عرشۀ بالایی شکل می‌گیرد، پیم به دست یکی از دوستانش سرگردان می‌شود تنها برای اینکه با یک سری وضعیت‌های وحشتناک روبرو شود.

3. فروپاشی خانمان آشر نوشتۀ ادگار آلن پو (1839)

آیا واقعاً می‌توانید لیستی از بهترین کتاب‌های ژانر وحشت را معرفی کنید که یک یا دو اثر از ادگار آلن‌پوی نابغه در آن وجود نداشته باشد؟ این اثر که به سبک گوتیک بوده و در مورد خانواده‌ای ترسناک نوشته شده، معنای جدیدی به داستان‌های خواهر و برادری بخشیده است. رودریک فردی بیمار است که نسبت به همه چیز حساسیت شدیدی نشان می‌دهد و همیشه خیال می‌کند که در شرف مرگ است. خواهر او مادلین، از بیماری صرع (بیماری مربوط به تشنج) رنج می‌برد. یک راوی که نامش ذکر نشده است هر دوی آن‌ها را ملاقات کرده و با اتفاقاتی روبرو می‌شود که انتظارش را نداشته است.

4. داستان‌های گوتیک نوشتۀ الیزابت گاسکل (1851-1861)

همانطور که از اسم این اثر می‌توان متوجه شد، این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های گوتیک بوده که نویسنده در آن به طور خاصی قصه‌های افسانه‌ای را با داستان‌های کوتاه درهم‌تنیده است. الیزابت گاسکل، نویسندۀ قرن ۱۹ این کتاب را نوشت. این داستان‌ها از همه چیز حرف برای گفتن به مخاطب دارند: از غیب شدن‌ها، پاپوش‌های جادوگر سلم، گم شدن مرموز بچه‌ها در خلنگ‌زار و افسانه‌های محلی که شاید مردم شهر را هم درگیر کند. و با هر داستان، گاسکل استعداد خارق‌العادۀ خود را در ترکیب ترسناک واقعیت و ماوراءالطبیعه نشان می‌دهد.

5. کارمیلا نوشتۀ جوزف توماس شریدن لی فانو (1872)

کارمیلا، قبل از دراکولا نوشته شد. این اثر، داستان یک زن خون‌آشام که دختر جوان تنهایی را جذب خود می‌کند و این کار او به عنوان پایه و اساس نماد «خون‌آشام‌های لزبین» می‌شود (و بدون شک برام استوکر تا حدی از این اثر الهام‌گرفته است). بنابراین، طرفداران سبک جدید بدن جنیفر بدانند که مناسب‌ترین اثر ترسناک را یافته‌اند.

6. دراکولا نوشتۀ برام استوکر (1897)

با معروف‌ترین خون‌آشام تاریخ ملاقات کنید. دراکولا بیش از یک قرن پیش با تصویرسازی برام استوکر متولد شد، با این حال او هنوز هم در ذهن همۀ ما وجود دارد. دراکولا داستان اوست، کسی که در این اثر از ترانسیلوانی به انگلستان می‌رود تا نفرین ارواح را در میان بی‌گناهان گسترش دهد. دراکولا بیشتر از اینکه یک داستان ساده دربارۀ خون‌آشام‌ها باشد، یک نقطۀ عطف در مورد تمایلات جنسی، فن‌آوری، خرافات و یک وحشت باستانی است که در کلمات نمی‌گنجد.

7. پیچش پیچ نوشتۀ هنری جیمز (1898)

این اثر در مورد دو کودک نفرین شده است. وقتی یک خانم معلم سرخانه استخدام می‌شود تا از مایلز و فلورا که برادرزاده‌های یک مرد انگلیسی ثروتمند هستند مراقبت کند، نمی‌داند که چه چیزی در انتظارش است. هنگامی که او سرنوشت غم‌انگیز پیشینیان آن خانه را می‌فهمد، شروع به دیدن چیزهایی می‌کند که فقط به یکی از این دو روش قابل توضیح است» یا او دیوانه شده است یا شبح معلم سرخانۀ قبلی می‌خواهد شغلش را پس بگیرد!

8. فراخوان کوتولو و دیگر داستان‌های عجیب نوشتۀ اچ. پی. لاوکرافت (1928)

شاید موثرترین نویسندۀ آمریکایی ژانر وحشت، اچ. پی. لاوکرافت است که مسئول خلق یک اسطوره‌شناسی کامل از خدایان بزرگ، اهریمنان ساکن دریا، مکاتب مرموز و دانشمندانی بود که به سمت زوال عقل در حرکت هستند. فراخوان کوتولو یکی از نقاط ورود قابل‌دسترسی به کارهای لاوکرافت است که اگر بخواهیم صادق باشیم، فهم برخی از بخش‌های آن‌ برای افرادی که تازه به خواندن این ژانر روی آورده‌اند کمی سخت است.

9. جمع‌آوری داستان‌های ارواح نوشتۀ ام. آر. جیمز (1931)

ام. آر. جیمز اساساً «داستان‌های ارواح باستانی» را منتشر می‌کند. در واقع می‌توان گفت که نوشته‌های او در زمان خودش باعث تحول بود و کلیشه‌های قدیمی گوتیک را کنار گذاشت و از محیط‌های واقعی بیشتری استفاده ‌کرد. اکنون می‌دانیم که این روش داستان‌ها ترسناک را ترسناک‌تر می‌کند. این اثر شامل ۳۰ داستان قابل‌توجه از او است که اغلب آن‌ها یک رشته داستان ملایم و حرفه‌ای از افراد بدطینت و غیرمتعلق به این دنیا را شامل می‌شود. بله، این ارواح بسیار جذاب هستند اما آنچه در اینجا واقعاً قابل‌تحسین است، چیزی نیست جز ظرافت سبک کاری جیمز.

10. در کوه‌های جنون نوشتۀ اچ. پی. لاوکرافت (1936)

این اثر از لاوکرافت که بعد از کاتولو نوشته شد آنقدر طولانی و پیچیده است که حتی خود او هم نتوانست آن را در ابتدا منتشر کند. در کوه‌های جنون، جزئیات هراس‌انگیزی از یک سفر اکتشافی به قطب جنوب است که خوب پیش نمی‌رود و در آن بقایای موجودات ماقبل تاریخ دوباره زنده می‌شوند و انسان‌ها را به قتل می‌رسانند. هر چه راوی بیشتر پیش می‌رود، هم شخصیت داستان و هم خواننده بیشتر به این نتیجه می‌رسند که به جای یک کشف متحول‌کننده، محققان سبب به وجود آمدن هیولایی آدمکش شده‌اند.

11. ربه‌کا نوشتۀ دافنه دوموریه (1938)

«دیشب من خواب دیدم که دوباره به ماندرلی رفته‌ام». شاید مشهورترین خط هر رمان در قرن بیستم، این ترکیب سرمست‌کننده از عشق و تعلیق باشد که به ظاهر برای آلفرد هیچکاک ساخته شده است، کسی نمایش ربه‌کا را به طور مستقیم روی پردۀ سینما برد. پس از یک عشق یکباره، یک آمریکایی خجالتی با یک انگلیسی ثروتمند ازدواج می‌کند و به ملک خود در کورنوال بازمی‌گردد. او خیلی زود متوجه می‌شود که (مستقیم و یا غیرمستقیم) زیر سایۀ همسر اول شوهرش زندگی می‌کند؛ ربه‌کا دی وینتر که به ظاهر عالی است و به تازگی فوت کرده ‌است.

12. من افسانه هستم نوشتۀ ریچارد متسون

یک انسان در عین حال که می‌تواند قهرمان باشد، یک جنایتکار هم می‌تواند باشد. اگر قرار باشد تنها یک درس از آثار کلاسیک متسون یاد بگیریم، بگذارید همین باشد. دکتر رابرت نویل آخرین آدم زنده است. در روشنایی روز، او خیابان‌ها را وجب می‌کند، تدارکات را ذخیره می‌کند و جانوران خون‌آشامی را که در تاریکی پنهان می‌شوند درهم می‌کوبد. اما وقتی شب فرا می‌رسد، او خود را در قسمتی از خانه‌اش پنهان کرده و به شدت تلاش می‌کند تا برای بیماری همه‌گیری که به نژاد بشر پایان داده است درمانی پیدا کند.

13. بذر شوم نوشتۀ ویلیام مارچ (1954)

اکنون به هر کودک بدرفتاری می‌توان گفت رودا پن‌مارک، کودک ۸ سالۀ اجتماع‌گریزی که شخصیت داستان بذر شوم است. مادرش کریستین به او در مورد آسیب رساندن و احتمالاً کشتن همکلاسی‌اش، همسایۀ میانسال‌شان و حتی سگ خودش مشکوک است. در حالی که کریستین حقیقت را در مورد گذشتۀ تاریک مادرش کشف می‌کند، متوجه می‌شود که رودا را باید به هر قیمتی که شده قبل از تبدیل به یک بذر شوم متوقف کند.

14. تسخیر عمارت هیل نوشتۀ شرلی جکسون (1959)

شما می‌دانید که چگونه برخی از افراد می‌گویند که این محیط تقریباً شبیه شخصیت دیگری در داستان است؟ خوب، این قضیه در مورد ژانر وحشت یک نص صریح است. هنگامی که یک فراراون‌شناس گروهی از داوطلبان را دعوت می‌کند تا در یک عمارت قدیمی با یک راز خونین زندگی کنند، او امیدوار است که شواهدی را از ماوراءطبیعه کشف کند. هر چه تنش محیط بیشتر می‌شود، هر یک از میهمانان با پدیده‌های غیرقابل توضیحی مواجه می‌شوند. استفان کینگ این کتاب را یکی از بهترین کتاب‌های ترسناک قرا بیستم دانسته است، از این رو هر هوادار این سبک باید این اثر را بخواند.

15. روانی نوشتۀ رابرت بلاک (1959)

اگر طرفدار ژانر وحشت باشید، باید روانی را بشناسید. اما اجازه بدهید یکی از بهترین داستان‌های ترسناک تاریخ را مرور کنیم: برگرفته از داستان واقعی قاتل اد گین، نورمن بیتس و مادرش متل بیتس را اداره می‌کنند. یک شب یک زن به هتل می‌آید و نورمن نمی‌تواند به او کمکی کند اما جاسوسی او را می‌کند. مادر نقشه می‌شد تا با حذف کردن آن زن، رفتار پسرش و هر فکر شومی را که در ذهن او است جبران کند.

16. ما يك عمر قلعه‌نشين بوده‌ايم نوشتۀ شرلی جکسون (1962)

ما در اولین پاراگراف رمان شرلی جکسون سه چیز را یاد می‌گیریم: مری کاترین بلک‌وود با خواهرش کنستنس زندگی می‌کند، او عاشق قارچ کلاهک مرگ است و تمام اعضای خوانواده‌اش مرده‌اند. از این نویسندۀ بی‌نظیر، کتابی را با محیط گوتیک و حتی شرورانه‌تر و مرموزتر از آثار قبلی‌اش می‌بینیم. شما حدس می‌زنید که حقیقت شریر در مورد مری و کنستنس به آخرین حد خود می‌رسد.

17. پرونده ای علیه شیطان نوشتۀ ری راسل (1962)

با وجود شباهت ظاهری قوی که این رمان به یک رمان کلاسیک دارد، در این داستان دو کشیش را می‌بینیم که مامور بررسی یک دختر جوانی هستند که احتمالاً توسط شیطان تسخیر شده است. در کتاب‌های The Case Against Satan، جن‌گیر و بچه رزماری، خوانندگان معاصر می‌توانند در آثاری که تا دهۀ 60 نوشته شده است، ترس از شیطان را که با کاتولیک درهم آمیخته است حس کنند. اگر شما آن دو اثر گفته شده را دوست داشته‌اید، چرا این اثر را هم امتحان نکنید؟

18. بوی شر می‌آید نوشتۀ رد بردبری (1962)

در ابتدای داستان، ویل و جیم 12 ساله بی‌صبرانه منتظر دیدن «نمایش سایۀ پرغوغای کوگر و دارک» هستند. اما طی این نمایش، آن‌ها شاهد چیزی عجیب و غریب هستند: کوگر پیر روی چرخ و فلک به عقب برمی‌گردد وبه پسری همسن آن‌ها تبدیل می‌شود. همانطور که ویل و جیم، بنجامین کوگرا را تعقیب می‌کنند متوجه می‌شوند که اسرار این کارناوال حتی تیره‌تر از آن چیزی است که آن‌ها پیش‌بینی می‌کردند و این تاریکی تنها به این کارناوال هم محدود نمی‌شود.

19. بچه رزماری نوشتۀ ایرا لوین (1967)

اگر بنا بر دلایلی شک دارید که بچه رزماری یکی از بهترین کتاب‌های ترسناک تاریخ است، بگذارید یادآوری کنیم که این داستان وحشتناک جزو پرفروش‌ترین‌های دهۀ ۱۹۶۰ بوده و به طور کلی انفجاری را در موفقیت تجاری آن زمان ایجاد کرده است. درست مثل بسیاری از داستان‌های این ژانر، بچه رزماری نیز با جوی آرام آغاز می‌شود و سپس اوضاع بدتر و بدتر می‌شود. رزماری و گای به یک آپارتمان زیبا در منهتن نقل‌مکان کرده‌اند و زندگی‌شان هم خوب است. اوضاع به همین شکل است تا وقتی که اوضاع رویایی آن‌ها شروع به تبدیل شدن به یک کابوس زنده می‌کند و آن‌ها احساس می‌کنند که شیطان در همان نزدیکی‌شان است.

20. خانۀ جهنمی نوشتۀ ریچارد متسون (1971)

متسون در خانۀ جهنمی نیز مثل من افسانه هستم، به طور ماهرانه‌ای استعدادش برای تعلیق و وحشت را با هم ترکیب می‌کند و به قله‌های جدید در این ژانر دست می‌یابد. داستان دربارۀ یک میلیونر در حال مرگ است که 100000 دلار به یک فیزیکدان و دو احضارکنندۀ روح می‌دهد تا به «اثبات» زندگی پس از مرگ بپردازند. برنامۀ گروه این است: سفر به مایین و یک هفته زندگی در خانۀ بلاسکو که بزرگ‌ترین خانۀ تسخیر شده در دنیا است. این که آیا هیچ یک از آن‌ها زنده بمانند – بدون اینکه دیوانه شوند – نیز سوال دیگری است.

اگر به ما اعتماد ندارید، نظر استفان کینگ را بخوانید که زمانی گفته بود: «خانۀ جهنمی ترسناک‌ترین خانهۀ تسخیر شده‌ای است که تا به حال در مورد آن نوشته‌اند. این اثر به گونه‌ای بر بقیۀ مسیر سایه می‌افکند که کوه‌ها بر کوهپایه‌ها سایه می‌افکنند».

21. جن‌گیر نوشتۀ ویلیام پیتر بلاتی (1971)

هیچ نویسنده‌ای نمی‌تواند دقیقاً مانند ویلیام پیتر بلاتی بر خوانندۀ خود تاثیر بگذارد و هیچ داستانی هم مانند جن‌گیر نمی‌تواند تا این اندازه احساس وحشت را به مخاطب منتقل کند. این اثر ادبی برجستۀ قرن بیست و یکم، داستان نگران‌کنندۀ تسخیر یک کودک توسط شیطان و تلاش دو کشیش برای نجات او از سرنوشتی بدتر از مرگ است. جن‌گیر یک درام خانوادگی سراسر وحشت است که این حس را در تمام بخش‌هایش به خواننده انتقال می‌دهد.

22. کری نوشتۀ استیون کینگ (1974)

بنابر اظهارات همسر استیون کینگ، او این کتاب را از سطل زبالۀ شوهرش بیرون آورد؛ باور این موضوع سخت است که این اثر اولین رمان منتشر شده توسط استیون کینگ باشد. شخصیت اصلی این داستان که یکی از توسری‌خورترین دختران نوجوان در ادبیات به شمار می‌آید، با همکلاسی‌هایش، با مادر بسیار مذهبی‌اش و (تا همین اندازه بگوییم) با تغییرات فیزیکی‌اش در کش‌مکش است. حتی قبل از اینکه فیلم اقتباس گرفته شده از این اثر به یک فیلم مشهور تبدیل شود، کری در همان ابتدا به خاطر یکی از بهترین توانایی‌های کینگ در نوشتن که باعث همدردی با شخصیت آن شده و همزمان شوک‌های بزرگی را هم به مخاطب انتقال می‌دهد، توانست در مدت زمان کوتاهی طرفداران زیادی را به خود جذب کند.

23. مصاحبه با خون‌آشام نوشتۀ آن رایس (1976)

آن رایس با نوشتن این اثر نسل جدیدی را به سبک گوتیک جنوبی وارد کرد و باعث سروصداهای زیادی شد. این مصاحبۀ تشریفاتی در دنیای مدرن صورت می‌گیرد و طی آن لوویس خون‌آشام‌ داستان خود را برای یک خبرنگار جوان تعریف می‌کند. او می‌گوید که سال‌ها قبل و پیش از جنگ داخلی در لوئیزیانا مزرعه‌ای داشته و به همراه خانواده‌اش در آن زندگی می‌کرده است. زندگی او با برخوردهایی که با لستات دارد دچار تغییر می‌شود. لستات خون‌آشامی است که مسئول نمردن اوست. مصاحبه با خون‌آشام تبدیل به یک اثر با موفقیتی باور نکردنی شد، یک سری رمان‌های عامه‌پسند از روی آن نوشته شد و یک فیلم با درخشش تام کروز و برد پیت از آن اقتباس شد.

24. درخشش نوشتۀ استیون کینگ (1977)

وقتی با یک نویسندۀ پریشان، یک هتل قدیمی و غیرعادی و یک کولاک شدید که همه را یک جا گیر می‌اندازد روبرو شوید، چه کار می‌کنید؟ این‌ها سنگ بنای یک وحشت محض هستند! اگر هنوز درخشش را نخوانده اید، خود را برای تنش‌های نفس‌گیر و پیچیدگی‌های ترسناک آماده کنید. شما در این اثر خانواده‌ای را می‌بینید که برای زندگی خود مبارزه می‌کنند، در حالیکه آن‌ها دقیقاً مطمئن نیستند که با چه کسی یا کسانی در حال جنگیدن هستند.

25. اتاق‌های خونین نوشتۀ آنجلا کارتر (1979)

آنجلا کارتر یکی از بهترین نویسندگان رئالیست جادویی قرن بیستم است. اتاق‌های خونین، مجموعه‌ای از داستان‌های عجیب و غریب و افسانه‌های بومی است که مرموزانه بازگویی شده است و یک ماجرای به وضوح فمینیستی را با نمایش شخصیت زنان در نظر می‌گیرد: بسیاری از قهرمانان زن در این داستان‌ها خود را نجات می‌دهند تا اینکه منتظر یک مرد قهرمان بر روی یک اسب سفید باشند. البته که آن‌ها باید ابتدا از چیزهای بسیار ترسناک عبور کنند. عشاق ژانر وحشت که از آثار هالی بلک یا ماریسا میر لذت می‌برند، این اثر بدون شک برای شما است.

26. داستان شبح نوشتۀ پیتر استراب (1979)

گروهی از پیرمردان در شهری آرام خود را انجمن Chowder می‌نامند. هرازگاهی، آن‌ها دور هم جمع می‌شوند تا داستان‌های ارواح را برای هم تعریف کنند. این کارشان فقط برای سرگرمی و بازی است… تا وقتی که اوضاع فرق می‌کند. در پی حادثه‌ای وحشتناک، مردان مجبور می‌شوند تا با یکی از داستان‌های‌شان روبرو شوند – و عواقب آن بدترین چیزی است که آن‌ها تاکنون در این بزرگداشت باشکوه به «شب مرده‌های متحرک» انجام داده‌اند.

27. نجواها نوشتۀ دین کونتز (1980)

نجواها باعث درخشش توماس شد، فیلمنامه‌نویسی که در لس‌آنجلس زندگی می‌کند. یک روز او توسط برونو فرای مالک باغ انگوری که اخیراً بازدید کرده بود مورد حمله قرار گرفت. او توماس را با زور اسلحه مجبور می‌کند تا بلافاصله به پلیس زنگ بزند. سپس پلیس به خانۀ برونو زنگ می‌زند، جایی که چند ثانیه بعد از حمله توماس تلفن را جواب می‌دهد. بعدها او بار دیگر توسط برونو مورد حمله قرار می‌گیرد اما زخمی نمی‌شود. زمانی که دوباره پلیس را خبر می‌کند، او متوجه می‌شود که ضارب او صدها مایل دورتر پیدا شده‌ است. اما اگر فکر می‌کنید که این مسئله پایان داستان است، پس برای یک غافلگیری بزرگ آماده شوید.

28. ماسک نوشتۀ دین کونتز (1981)

این اثر را با کمدی ماسک جیم کری اشتباه نگیرید. این کتاب ترسناک از کونتز، ماجرای کارول و پال زوج امیدواری است که دختری جوان مبتلا به فراموشی را به خانۀ خود راه می‌دهند. اگرچه «جین» (که نام واقعی خودش را به یاد ندارد) در ابتدا معصوم به نظر می‌رسد، اما رفتار عجیب و غریب او و رمز و راز هویت واقعی او باعث نگرانی پدرخوانده و مادرخواندۀ او می شود که ممکن است با او ارتباط نزدیک‌تری از آنچه که تصور می‌کنند داشته باشند.

29. زن سیاه‌پوش نوشتۀ سوزان هیل (1983)

در حال حاضر، از این اثر یک فیلم درخشان با بازی دنیل ردکلیف ساخته شده است (یک نمایش طولانی از آن نیز در لندن روی صحنه رفت). در توصیف زن سیاه‌پوش نوشته شده است: «اگر جین آستن ژانر وحشت می‌نوشت». این داستان ترسناک کلاسیک ماجرای یک مشاور حقوقی به نام آرتور کیپس را روایت می‌کند که به خلنگ‌زارهای انگلیس سفر می‌کند تا مسائل مربوط به خانم آلیس درابلو از خانۀ ال مارش را حل کند. چیزی که او کشف می‌کند عمارتی است که به دست «زن سیاه‌پوش» فراری تسخیر شده است. خوانندگانی که عاشق یک روند کند هستند و تماشای آثار اینچنینی را دوست دارند هیجان‌زده خواهند شد.

30. کارخانۀ زنبور نوشتۀ لین بنکس (1984)

فرانک کادهم، حتی با توجه به معیارهای ژانر وحشت در سر بیمار است. او با وجود اینکه فقط شانزده سال سن دارد، به تنهایی زندگی می‌کند و برخی تمایلات اجتماع‌گریزی در او رشد کرده است، از جمله شکنجه دادن زنبورها در یک کارگاه که او آن را «کارخانۀ زنبور» می‌نامد. هر چه خواننده بیشتر در مورد گذشتۀ پیچیدۀ او اطلاعات کسب می‌کند، بیشتر متوجه می‌شوند که چرا او این کار را می‌کند و تغییر دیگری که تقریباً در انتهای داستان رخ می‌دهد باعث می‌شود که فعالیت‌های روزمرۀ فرانک عملاً پیش‌پاافتاده به نظر برسد.

31. کتاب‌های خونین نوشتۀ کلایو بارکر (1984)

کلایو بارکر، شخص فعال بریتانیایی در ژانر وحشت، با نوشتن این اثر هم به عنوان یک نویسنده و و هم به عنوان یک کارگردان، غوغا به پا کرد. در حالی که شاید سینمابازان آثار او کندی‌من و برپاخیزان جهنم را بشناسند، اولین بار با مجموعۀ داستان کوتاه کتاب‌های خونین در ژانر وحشت ظاهر شد. در این اثر، داستان‌های معاصر مردم عادی را می‌بینید که درگیر سناریوهایی عجیب و غریب، آزاردهنده و اغلب کامیک می‌شوند. کتاب‌های خونین دروازه‌ای پر زرق و برق برای کارهای جدید بارکر بود.

32. شهر شیشه‌ای نوشتۀ پال آستر (1985)

شهر شیشه‌ای اولین قسمت از سه‌گانۀ معروف شهر نیویورک و یک اثر توهم‌زا از روایت‌های درهم‌تنیده است. این داستان با یک کارآگاه خصوصی و داستان‌نویسی شروع می‌شود که خودش را به آب و آتش می‌زند تا پرونده‌ای را حل کند، سپس به رشته‌های متعدد و سوالات بی‌شمارتری می‌رسد. تا انتهای این کتاب، پاسخ‌های ممکن احتمال دارد سلامت و ثبات خوانندگان را زیر سوال ببرد.

33. آن نوشتۀ استیون کینگ (1986)

در داستانی که دلقک‌ها مستقیماً به کابوس یک نسل تبدیل می‌شوند، شخصیت این داستان یک موجود شیطانی است که در حین تعقیب شکار تغییر شکل می‌دهد و برای کودکان دری خود را به شکل دلقک پنی‌وایز درمی‌آورد. بین دو دورۀ زمانی (کودکی و بزرگسالی)، این اثر با مفاهیم شگفت‌انگیزی پر شده‌ است که به طور ماهرانه‌ای غم، آسیب‌های روحی و اغلب بومی‌های نوستالژی‌ اهالی شهر آرام مین را برملا می‌کند.

34. دلبند نوشتۀ تونی موریسون (1987)

به گفتۀ بسیاری از افراد، وحشت موجود در دلبند که در بسیاری از کارهای بنیادین موریسون وجود دارد، به طور کامل با تاریخ خوفناک آمریکا درهم‌تنیده شده‌اند. ست زنی است که قبلا برده بوده و مجبور می‌شود دخترش را که نوزاد است خفه کند تا او نیز بی‌عدالتی‌ها و دردهای مادرش را تحمل نکند. هجده سال بعد، آن نوزاد به نحوی به مادرش فکر می‌کند – به روشی متفاوت از دیگران. بین جو بسیار سورئالی که بر کل کتاب حکمفرماست و نثر عمیق موریسون, دلبند شاهکاری فراتر از دیگر رمان‌های معاصر ژانر وحشت است.

35. کتاب فرزند پنجم نوشتۀ دوریس لسینگ (1988)

در دهۀ ۱۹۶۰، هریت و دیوید لوات والدین معمولی چهار فرزند عادی در انگلستان هستند؛ تا اینکه هریت پنجمین فرزند خود را به دنیا می‌آورد. (بن) شیطان مجسم است. او بیش از حد قوی است، وقتی به مرحلۀ غذا خوردن می‌رسد بسیار سیری‌ناپذیر است و به شدت هم خشن است. هرچه او بزرگ‌تر می‌شود، خانواده‌اش هم از شدت ترس و دودلی مستاصل‌تر می‌شوند. در بطن فشار و اضطراب فرزند پنجم، سوالی خطرناک در مورد پدر و مادر شدن و تعهدات خانواده نهفته شده است.

36. سکوت بره‌ها نوشتۀ توماس هریس (1988)

هریس این کتاب را که فیلم آن برندۀ جایزۀ اسکار شد، در ادامۀ اژدهای سرخ نوشت. اژدهای سرخ اولین رمانی بود که در آن دکتر هانیبال لکتر، قاتل سریالی به نمایش درآمد. در سکوت بره‌ها، کلاریس استارلینگ که کارآموز اف بی آی است از دکتر لکتر کمک می‌گیرد تا «بوفالو بیل» که یک قاتل دیگر است پیدا کند. به منظور انجام این کار، فعالیت‌های درونی یک ذهن بسیار تاریک مورد بررسی قرار می‌گیرد و ماجراهای ترسناک از اینجا آغاز می‌شود.

37. آرامش جنازه نوشتۀ دن سیمونز (1989)

آرامش جنازه بر اساس یک پیش‌فرض درخشان و منحصر به فرد نوشته شده است: در طول تاریخ، گروهی از افراد با قدرت‌های ذهنی بالا، انسان‌ها را مجبور به ارتکاب خشونت‌های وحشتناکی کرده‌اند. اقداماتی مثل بی‌رحمی نیروهای نازی، ترور جان لنون, و بحران گروگانگیری ایران را می‌توان به افرادی با این توانایی‌ها نسبت داد. همچنین آن‌ها ممکن است در حال برنامه‌ریزی چیزی حتی بدتر از این نیز باشند. این داستان ماجرای مردی است که از هولوکاست جان سالم به در برده و قصد دارد این شیطان باستانی را از بین ببرد قبل از اینکه آسیب بیشتری به انسان‌ها بزند.

38. حلقه نوشتۀ کوجی سوزوکی (1991)

این داستان یک پیش‌فرض کلاسیک دارد که در بستری مدرن روایت می‌شود. یک نوار ویدیویی وجود دارد که به بینندگان خود هشدار می‌دهد که آن‌ها ظرف یک هفته کشته خواهند شد مگر اینکه یک عمل نامشخص انجام دهند. بله، این نوار ویدئویی سر حرف خود می‌ماند. فیلم حلقه در سال 2002 بر اساس این رمان ترسناک ژاپنی ساخته شد و سازگاری ژانر وحشت آسیایی را با بازارهای انگلیسی‌زبان آغاز کرد. در واقع، دهۀ نود زمانی بود که خوانندگان بین‌المللی شروع به توجه به آثار ترسناک نویسندگانی مانند سوزوکی کردند.

39. نقاشی خون نوشتۀ پاپی ز. برایت (1993)

در نقاشی خون، ترور مک‌گی به یک دلیل از خانۀ دوران کودکی‌اش در کارولینای شمالی دوری می‌کند. او وقتی فقط پنج سال داشته است، پدرش، مادر و برادر او را می‌کشد و سپس خودش را هم از سقف آویزان می‌کند. حالا او مصمم است که به گذشته‌اش برگردد و با آن مقابله کند، اما یک مشکل کوچک وجود دارد: شیاطینی که پدر او را به جنون رساندند ممکن است هرگز آن خانه را ترک نکرده باشند.

40. پارازیت ایو نوشتۀ هیدکی سنا (1995)

این رمان ژاپنی که آن را «اخیلات متغیر و پی‌در‌پی پزشکی» توصیف می‌کنند و در تفسیر علمی قابل‌مقایسه با فرانکنشتاین است، داستان ترسناک علمی-‌تخیلی دکتر ناگاشیما را دنبال می‌کند که در غم از دست دادن همسرش غرق شده ‌است. برای مقابله با این غم، او فرآیندی را با یک نمونۀ کوچک از کبد زنش آغاز می‌کند که طی آن به آن جسم زندگی تازه‌ای می‌دهد. چیزی که او برای آن آماده نیست این است که سلول‌های او شروع به جهش می‌کنند و یک آگاهی غیبی از خواب طولانی بیدار می‌شود.

41. اوزوکامی نوشتۀ جانجی آیتیو (1998)

اوزوکامی اثری ترسناک از سری مانگا است. کروزو چو شهری مه‌آلود و کوچک در بخش‌های ساحلی ژاپن است که گرفتار نفرینی ماوراء‌الطبیعی به نام اوزوکامی به معنای پیچ‌درپیچ شده است که به شکل راز خلسه‌آوری در جهان شناخته می‌شود. همچنان که نگهداری این نفرین بر فراز شهر بیشتر تقویت می‌شود، ساکنان آن بیشتر و بیشتر در گرداب دیوانگی فرو می‌روند.

42. از دوزخ نوشتۀ آلن مور و ادی کمپبل (1999)

آلن مور بی‌همتا، V را برای وندتا و مراقبان برای نوشتن این رمان گرافیکی کنار گذاشت و به جهان جک قاتل و به حکومت ترس و وحشتش در دهۀ ۱۸۸۰ جان تازه‌ای بخشید. نظریه‌های وحشتناکی اطراف آن قاتل وجود داشت و شخصیت‌هاییش در طول بازجویی نومیدانه‌اش همچنان خود را سرپا نگه می‌داشتند. مور از بررسی هیچ جزئیاتی در مورد انگیزه و هویت معروف‌ترین قاتل زنجیره‌ای تاریخ کوتاهی نمی‌کند. با تصاویر کامل ادی کمپبل، این رمان گرافیکی فوق‌العاده یادآور این است که تاریک‌ترین حقایق در اعماق روح انسان پنهان هستند و همۀ هیولاها در جهنم زندگی نمی‌کنند.

43. خانۀ برگ‌ها نوشتۀ مارک دنیلوسکی (2000)

اگرچه نخستین اثر آزمایشی دنیلوسکی عمدتاً ناشناس باقی می‌ماند، اما قطعاً حاوی رشته‌هایی از دی‌ان‌ای‌ وحشت است. این رمان عظیم۷۰۰ صفحه‌ای «بایگانی نویدسون» را شرح می‌دهد که مستندی دربارۀ یک خانه ظاهراً تسخیر شده است (در صورتی که «تسخیر شده» واقعاً به معنی «زنده» باشد). به نظر می‌رسد که خانۀ نویدسون مثل قبل نیست، اندازه‌اش تغییر کرده و راهروها پیچ‌وخمی سرگیجه‌آور شده‌اند و همۀ آن را یک غرش شوم دربرگرفته است. اما چیزی که باعث می‌شود خانۀ برگ‌ها واقعاً ترسناک باشد، درهم‌تنیدگی داستان و ساختار است. چیدمان پر هرج و مرج ساختار، منعکس‌کنندۀ داستان است.

44. Skin Folk نوشتۀ نالو هاپکینسون (2001)

Skin Folk یک مجموعه داستان کوتاه است که شامل داستان‌های علمی، فولکلور کاریبین، داستان‌های عاشقانه و داستان‌های بی‌نهایت ترسناک است. در حالی که تمام داستان‌ها ترسناک نیستند، وحشتناک‌ترین مجموعه «Greedy Choke Puppy » است که ماجرا زنی را روایت می‌کند که در شب پوست خود را دور می‌اندازد و با کشتن کودکان از نشاط حیات‌شان استفاده می‌کند و جان دوباره به خود می‌بخشد.

45. کورالاین نوشتۀ نیل گیمن (2002)

در خانۀ جدید کورالاین یک در اسرارآمیز وجود دارد. همسایه‌ها همیشه به او هشدار می‌دادند که نباید تحت هیچ شرایطی آن در را باز کند اما کورالاین هرگز دختری نبوده است که به نصیحت دیگران گوش ‌دهد. این اثر از ذهن نویسندۀ پرفروشی برآمده است که خدایان آمریکایی و ناکجا را به ارمغان آورده‌ است؛ رمان‌هایی پر از تخیلات شگفت‌انگیز و ترسناک. کورالاین یکی از درخشان‌ترین آثار ادبی گیمن است.

46. سی روز شب نوشتۀ استیو نایلز و بن تمپل‌اسمیت (2002)

این کتاب کامیک مهیج به طور مجموعه‌های کوتاهی نوشته شده است، ترس‌های ماوراء‌الطبیعه را به زندگی می‌آورد. برای شهری در آلاسکا که مدت زمان طولانی همه جا شب است، این معنی را دارد که خون‌آشام‌ها تقریباً در هر زمانی می‌توانند آزادانه به انسان‌ها حمله کرده و از آن‌ها تغذیه کنند. قربانیان آن‌ها هم از تاریکی مطلق و هم از حملات وحشیانۀ خون‌آشام‌ها ناتوان می‌شوند. حملاتی که بن تمپل‌اسمیت آن را با چنان صحنه‌های جنایتکارانه‌ای نشان می‌دهد که تصاویر او تقریباً می‌تواند مثل عکس‌های گرفته شده از صحنه‌های جرم باشد.

47. نزدیک‌تر بیا نوشتۀ سارا گرن (2003)

واقعاً نزدیک‌تر بیا. این رمان که در سال ۲۰۰۳ توسط سارا گرن نوشته شده در مورد زنی به نام آماندا است که زندگی به ظاهر بی‌نقصی دارد. اما یک روز او متوجه می‌شود که برخی چیزها دیگر مثل قبل نیستند؛ مثل صدای ضربات آرام اما پی‌درپی که به در آپارتمانش می‌خورد و یادداشتی که او قبلاً به رئیسش فرستاده بود اما اکنون با یک سری توهین جایگزین شده است. سپس این خواب‌ها به وجود می‌آید: یک زن زیبا با دندان‌های نوک‌تیز و ساحلی به رنگ خون. وقتی وحشت این معما زیاد می‌شود، آماندا مجبور می‌شود با خودش مقابله کند.

48. خانۀ خوب نوشتۀ تناناریو دو (2003)

خانۀ خوب بعد از ی Sacajawea, Washington home that was much-beloved… تا زمانی که یک پسر جوان پشت درهای آن مرد. دو سال بعد از آن حادثه، آنجلا که دیگر قصد بازگشت به خانه‌ای را ندارد که شاهد مرگ پسرش بود، اما با رخ دادن اتفاقات وحشتناکی در جامعه او مجبور می‌شود این کار را انجام دهد. حالا آنجلا این فرصت را دارد که برای یک بار هم که شده تمام اتفاقاتی را که برای کوری افتاد دفن کند. او باید این کار را با طلسمی انجام دهد که مادربزرگش ممکن است چند دهۀ پیش به جا گذاشته باشد.

49. آدم درست را راه بده نوشتۀ جان آیویده لیندکوییست (2004)

اسکار یک پسر جوان است که با مادر مطلقه‌اش در حومۀ استکهلم زندگی می‌کند. اسکار با بی‌رحمی توسط همکلاسی‌هایش در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و بسیار منزوی می‌شود، تا زمانی که با الی که هم‌سن اوست آشنا می‌شود و این دو همسایۀ یکدیگر می‌شوند. کمی که می‌گذرد اسکار متوجه می‌شود که دوست صمیمی جدیدش به آن جوانی که او فکر می‌کرد نیست و اشتهای عجیب و غریبی هم دارد. پس از اینکه موریسی از این اثر آهنگی را نوشت، از این رمان شیرین اما ترسناک دو فیلم ساخته شد و یک‌بار هم به عنوان نمایش روی صحنه رفت.

50. تازه‌کار نوشتۀ اکتاویا باتلر (2005)

اگر یکی از کتاب‌های اوکتاویا باتلر را بخوانید، به یکی از طرفداران او تبدیل می‌شوید. در تازه‌کار، باتلر یک بار دیگر تسلط خود را بر ژانر وحشت نشان داده است. در ظاهر به نظر می‌رسد که شوری یک دختر جوان است که از فراموشی شدید رنج می‌برد. با این حال، یک کشف این حقیقت ترسناک را آشکار می‌کند که او در واقع یک خون‌آشام ۵۳ ساله است که به طور ژنتیکی توسط فردی که می‌خواهد او بمیرد تغییر کرده ‌است. حالا او باید تصمیم بگیرد که به دنبال پاسخ‌های بیشتری برود که شاید به نابودیش منجر شود یا خیر.

51. مورخ نوشتۀ الیزابت کاستووا (2005)

اولین رمان کاستووا، حاصل درهم‌تنیدگی پیچیده‌ای از یک داستان ترسناک و واقعیت تاریخی وحشتناکی است. این اثر ماجرای یک پروفسور و دخترش را روایت می‌کند که در فولکلور ولد امپلار که الهام‌بخش مهم دراکو بود حضور دارند. پدر و دختر به زودی می‌فهمند که ارتباط آن‌ها با ولد فراتر از سطح علمی است. این ارتباط زمانی حیاتی‌تر می‌شود که پدر ناپدید می‌شود و دختر (راوی داستان) باید از دانش خود برای پیدا کردن او استفاده کند.

52. جاده نوشتۀ کورمک مک کارتی (2006)

زمانی که مک‌کارتی اقدام به چاپ این اثر بسیار جذابش کرد، به هیچ وجه فرد بی‌کفایتی نبود و جاده یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین آثار اوست. از این داستان که در مورد پدر و پسری است که به آمریکای برهوت پسارستاخیزی می‌آیند، فیلم بسیار موفقی هم به اقتباس گرفته شد. آن‌ها به سمت ساحل حرکت می‌کنند و مطمئن نیستند که چیزی در آنجا بیابند، اما به این امر امید دارند و چیزی هم پیدا می‌کنند. تنها چیزی که آن‌ها می‌دانند این است که جاده خطرناک است و آن‌ها باید از خودشان محافظت کنند و تنها چیزی هم که برای محافظت دارند همدیگر است و یک هفت‌تیر.

53. آدم‌برفی نوشتۀ یو نسبو

این اثر ترسناک از نسبو، نویسندۀ نروژی، در مورد یک سری قاتل‌های وحشی است که همه از طریق یک آدم‌برفی به هم متصل می‌شوند. مامور سابق اف‌ بی آی که سعی می‌کند که علت این ماجرا را بفهمد. هرچه کارآگاه هری هول بیشتر و بیشتر به تحقیقاتش ادامه می‌دهد، بیشتر به این به باور می‌رسد که احتمالاً این قاتل چه کسی است. اما چه کسی می‌تواند با قاطعیت سخن بگوید وقتی هیچ مدرکی به جا نمانده است.

54. جعبۀ قلبی شکل نوشتۀ جو هیل (2007)

جعبۀ قلبی شکل داستان کوین جوداس، ستارۀ راک بازنشسته را روایت می‌کند که در حال حاضر روزهای خود را صرف جمع‌آوری بخش‌های ترسناک فیلم‌ها، اعترافات و دیگر چیزهای مرگبار و نگران‌کننده می‌کند. به طرزی طبیعی، او شانس پیدا کردن لباس یک مرد مرده را به دست می‌آورد (روح آن مرد هنوز به آن متصل است). اما وقتی که لباس در یک جعبۀ قلبی شکل به دست او می‌رسد، کوین با خود فکر می‌کند که اضافه کردن این شیء به مجموعه‌اش بیشتر از آنکه تازگی داشته باشد مسئولیت به همراه دارد. او اگر نتواند آن را کنترل کند، پیامدهای شومی را در پی خواهد داشت.

55. پریشانی نوشتۀ داریل گریگوری (2008)

دل پیرس توسط شیطانی تسخیر شده است که علاقۀ خاصی به شرارت‌های مرگبار دارد. دل برای خلاص شدن از شر آن شیطان از سه جا می‌تواند کمک بگیرد: از یک نویسندۀ علمی-تخیلی که او هم قبلاً به همین شکل تسخیر شده است، راهبه‌ای که به جای تمایل به دعا به ایجاد احساسات سرکش تمایل داشته است و گروه سری که به هنر جن‌گیری علاقه‌مند بوده‌اند. آیا او می‌تواند درمانی را برای این طاعون اهریمنی که به جامعه وارد شده است پیدا کند؟ و اگر جواب آری باشد، به چه قیمتی این کار انجام خواهد شد؟ پریشانی جواب وحشتناک این سوال را به ما خواهد داد.

56. آخرین روزها نوشتۀ برایان اونسن (2008)

میت کلاین کارآگاه سابقی است که یک دستش قطع ‌شده است. با این حال، این معلولیت باعث نقص در کار نشده و حتی این مسئله او را نامزد مناسبی برای تحقیق دربارۀ مکتبی می‌کند که کارشان مبتنی بر قطع عضو است. این فعالیت تا اندازه‌ای وحشتناک انجام می‌شود که حتی کلاین هم قادر به پیش‌بینی آن نیست. اونسن این داستان را به گونه‌ای به تصویر می‌کشد که تجلی هیجان‌انگیز و تکان‌دهندۀ آن مخاطب را به شدت تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

57. تقارن ترس او نوشتۀ آدری نیفنگر (2009)

شما ممکن است انتظار نداشته باشید که نویسندۀ کتاب «همسر مسافر زمان» را در جبۀ ژانر وحشت ببینید اما آدری نیفنگر این کار را در تقارن ترس او عملی کرده است. جولیا و والنتینا پول دوقلوهای ۲۰ ساله‌ای بوده که بهترین دوستان یکدیگر نیز هستند تا وقتی که به آن‌ها گفته می‌شود که عمه‌شان در اثر سرطان فوت کرده ‌است. او با یک شرط آپارتمانش در لندن را برای دختران باقی گذاشته است و گفته است که جولیا و والنتینا قبل از فروش باید یک سال به تنهایی در آن زندگی ‌کنند. آسان است، نه؟ با این وجود، جولیا و والنتینا در آنجا با میزبان‌های ترسناکی ملاقات می‌کنند که عمه‌شان نیز جزئی از آن‌هاست و به نظر می‌رسد که او از بین نرفته باشد.

58. سفید برای جادوگری است نوشتۀ هلن اوییمی (2009)

به نظر می‌رسد که گفته‌هایی در مورد یک خانۀ به ظاهر باادراک وجود دارد. اگر شما هم موافق هستید، مطمئناً از این اثر لذت خواهید برد. چهار نسل از زنان سیلور در خانه‌ای بزرگ در دوور انگلستان زندگی می‌کنند. این خانه شاهد چیزهای زیادی بوده ‌است که بسیاری از آن‌ها غم‌انگیز یا بسیار وحشتناک بوده‌اند و به نظر می‌رسد که با شرارت نیز سروکار داشته‌اند. به این اثر به عنوان اثری مدرن در گوتیک وحشت نگاه کنید.

59. آقای شیورز نوشتۀ رابرت جکسون بنت (2010)

فقر گسترده و شدید ایجاد شده با رکود بزرگ، هزاران نفر را به سیستم راه‌آهن آمریکا منتقل کرده ‌است که نومیدانه به دنبال کار می‌گردند. اما یک نفر با چیزی بیشتر از فقر تحریک شده است؛ او برای انتقام‌جویی به این سفر می‌آید و تا زمانی که از آقای شیورز انتقام قتل وحشیانۀ دخترش را نگیرد استراحت نخواهد کرد. آقای شیورز داستان وحشتناک انتقام او را بازگو می‌کند.

60. مادۀ تاریک نوشتۀ میشل پاور (2010)

یکی از ترسناک‌ترین داستان‌های ارواح اخیر، مادۀ تاریک است که داستان سفر پنج‌ مرد به بخشی دوردست از قطب شمال است، جایی که برای ماه‌ها در طول «زمستان قطبی» هیچ اثری از خورشید وجود ندارد. همۀ مردان برای رفتن به این سفر تحقیقاتی خوش‌بین هستند، تا زمانی که به آنجا می‌رسند و متوجه می‌شوند که چیزی به طرز وحشتناکی اشتباه به نظر می‌رسد. آن‌ها اگر می‌خواهند زنده بمانند نه تنها باید تا انتهای آنجا را طی کنند بلکه باید آن را در تاریکی مطلق انجام دهند.

61. فید نوشتۀ میرا گرنت (2010)

قیامت لحظه‌ای بود که جهان از وحشت منجمد شد و با ویروس‌های از لحاظ ژنتیکی مهندسی شده بودند، مرگ به زندگی بازگشت. این حرکت آلوده‌کننده تنها با یک انگیزه در ذهن به وجود می‌آید: تغذیه. اکنون بیست سال گذشته است و دو روزنامه‌نگار مصمم هستند که حقایق پشت این فاجعه را کشف کنند. این اثر از یک رمان ترسناک زامبی هم وحشتنا‌ک‌تر می‌شود تا سوالات جدی دربارۀ سیاست، قدرت و حق دسترسی به اطلاعات را مطرح کند.

62. کتاب گذرگاه نوشتۀ جاستین کرونین (2010)

در گذرگاه، یک آزمایش دولتی برای توسعۀ یک داروی تقویت ایمنی است که بر پایۀ یک خفاش آمریکای جنوبی انجام می‌شود و به طرز وحشتناکی در این آزمایش اشتباهی رخ می‌دهد. ناگهان دنیا در معرض یک ویروس بسیار مسری قرار می‌گیرد که افراد را به خون‌آشام تبدیل می‌کند؛ موجوداتی که همیشه در شکار خون تازه هستند. در مرکز این داستان دختر جوانی به نام امی قرار داد که که در دنیایی ترسناک رها شده و کلید نجات بشریت در دست اوست.

63. آنای خون‌آلود نوشتۀ کندارا بلیک (2011)

یکی از ۵ رمان برتر نوجوانان رادیو عمومی ملی در سال ۲۰۱۱، این داستان ترسناک است که ماجرای پسری به نام کس لووود را روایت می‌کند. این پسر شغل پدرش را که استادانه کشتن ارواح است پیش می‌گیرد. اما وقتی کس شروع به از بین بردن روح خشنی می‌کند که مردم محلی به او «آنای خون‌آلود» می‌گویند، او هیچ ایده‌ای ندارد که قرار است به چه چیزی جذب ‌شود؛ به خصوص وقتی که آنا شروع به برقراری ارتباط با او کرده و رازهای گذشته‌اش را برملا می‌کند.

64. آن سوی رودخانه نوشتۀ کریستوفر بیولمن (2011)

در آن سوی رودخانه، فرانک نیکلس دانشگاهی ناموفق و همسرش به شهر کسل‌کنندۀ جورجین ویتبراو نقل‌مکان کردند. در آنجا فرانک تصمیم می‌گیرد دربارۀ تاریخچۀ ملک قدیمی خانواده‌اش و اتفاقات وحشتناک آنجا مطالبی بنویسد. اما همانطور که فرانک می‌داند، تاریخ به راحتی فراموش نمی‌شود و در بطن جاذبۀ این شهر کوچک و مهمان‌نوازی جنوبی، حضوری ناگفته در کمین قرار دارد که منتظر پرداخت یک بدهی خونین است.

65. آخرین گرگینه نوشتۀ گلن دانکن (2011)

این داستان هیجان‌انگیز و جذاب در مورد جیکوب مارلو است، گرگینه‌ای که آثار کانت را می‌خواند، ویسکی اسکاتلندی می‌نوشد و از تمام ابزارهای پیچیده مدرن لذت می‌برد. با این حال (مانند بسیاری از روشنفکران)، او تحت یک بحران وجودی هم قرار دارد: جیکوب مجبور است هر بار که ماه کامل می‌شود فردی را بکشد و بخورد اما دیگر نمی‌خواهد این کار را انجام دهد. او کاملاً آماده برای خودکشی است تا وقتی که می‌فهمد یکی از دوستانش به قتل رسیده و اینچنین مسیر انتقام مرگبار خود را آغاز می‌کند که این موضوع به طور غیرمستقیمی ممکن است دلیلی برای زندگی دوباره به او بدهد.

66. منطقه یک نوشتۀ کولسون وایت‌هد (2011)

بیماری همه‌گیری که به زمین آسیب وارد می‌کند، در نهایت شروع به از بین رفتن می‌کند و اولین مکانی که بازسازی از آن شروع می‌شود منهتن است که به منطقۀ یک شهرت دارد. برای انجام این کار، آن‌ها باید از شر کسانی که به بیماری مبتلا شده‌اند اما هنوز نمرده‌اند خلاص شوند؛ این افراد به زامبی معرفند. اما چیزی که به نظر می‌رسد اولین قدم نسبتاً ساده‌ای برای بازپس‌گیری نیویورک باشد، اما در حقیقت حرکت ترسناکی خواهد بود.

67. دژ نوشتۀ لیرد برون (2012)

هواداران لاوکرافت و ریچارد متسون! این اثر مال شماست. در کتاب دژ، بارون داستان وحشتناک عجیبی را برای قرن‌ها نوشته ‌است. داستانی که در آن یک زمین‌شناس به نام دونالد میلر به چیزهای تاریک موجود در پس دیدگاه ما و رازهای وحشیانه‌ای در مورد خانواده‌اش پی می‌برد که او را وادار به بررسی دوبارۀ همۀ دانسته‌هایش می‌کنند. این رمان به شدت جذاب و وحشتناک باعث می‌شود متوجه شوید که همۀ کودکان لیچ پیر هستیم.

68. شیطان نقره‌ای نوشتۀ ویکتور لاوال (2012)

بیمارستان جدید هاید یک بخش روانی دارد که بیماران خود را شب‌ها بیدار نگه می‌دارد چون آن‌ها ادعا می‌کنند که یک هیولای گرسنه شب‌ها در راهروها پرسه می‌زند. بر طبق گفتۀ آن‌ها، آن هیولا بدن یک پیرمرد و سر یک گاومیش کوهان‌دار آمریکایی را دارد. پپر که یکی از جدیدترین‌ بیمارها است که به اشتباه به بیماری‌ روانی بودن متهم شده، می‌خواهد خودش آن هیولا را ببیند. ویکتور لاوال یک‌بار دیگر به بهترین شکل ممکن اثری را نوشته است که در آن مهم‌ترین چیزی که ممکن است بسیار ترسناک باشد، شیطان نقره‌ای نیست بلکه ذهن خودتان است.

69. غرق شدن دختر نوشتۀ کیتلین آر. کیرنن (2012)

کیتلین آر. کیرنن یکی از بهترین نویسندگان ژانر وحشت است که سبک گوتیک و فانتزی را با هم ترکیب کرده است. او با نوشتن این اثر مقام خود را بالاتر برد. غرق شدن دختر داستان ترسناکی در مورد ایندیا مورگان فلپس، دختری است که مبتلا به شیزوفرنی است و روزی در خیابان با ایو کنین آشنا می‌شود. او ممکن است یک گرگینه، پری دریایی یا شیطان باشد. کیرنن یکی از معدود نویسندگانی است که در هنگام نوشتن در مورد بیماری‌های روانی با حساسیتی که شایستۀ آن است، تعلیق داستان را تا حد جنون بالا می‌برد.

70. شیطان نوشتۀ پیتر استنسون (2013)

شیطان که اثری دربارۀ زامبی‌های آخرالزمانی است، دنیایی را به تصویر می‌شد که مردمانش به زامبی‌هایی که معتاد به شیشه نیستند تبدیل می‌شوند. بنا به دلایلی به چیس این مادۀ مخدر داده می‌شود و دوستانش مخالف آن هستند. بیشتر از هر چیز دیگری، به نظر می‌رسد که شانس دوباره‌ای به چیس داده شده است اما او برای اینکه بهانه‌ای برای ادامۀ استفاده از مواد مخدر داشته باشد به دنبال جواب این سوال می‌رود که چه چیزی باعث شده تا به زامبی تبدیل نشود.

71. فرانکنشتاین در بغداد نوشتۀ احمد سعداوی (2013)

از زمانی که مری شلی این رمان شاهکار را منتشر کرد، تاکنون هیولاهای بیشماری از فرانکشتاین الهام گرفته‌ شده‌اند اما هیچ یک از آن‌ها به اندازۀ فرانکنشتاین در بغداد نتوانسته است سورئالیست وحشتناکی را خلق کند. به هم پیوستن طنز سیاه و ترس واقعی در این اثر احمد سعداوی مردی به نام هادی را به تصویر کشیده است که بی‌هدف قسمت‌های بدن مردگانی را که در خیابان‌های بغداد می‌یابد به هم وصل می‌کند. در آن زمان موجی از قتل‌های وحشیانه شهر را فرا می‌گیرد و هادی هم‌زمان متوجه می‌شود که جسدهایش ناپدید می‌شوند.

72. جادوگر نوشتۀ توماس هلت هیوولت (2013)

شهر بلک اسپرینگ نیویورک نه توسط یک روح پیر تسخیر نشده است بلکه به دست موجودی به قدمت چند قرن به نام بلک راک جادوگر این اتفاق رخ داده است. او با چشم‌ها و دهانی که دوخته شده است در بلک اسپرینگ پرسه می‌زند. چشم‌ها و دهان او به خاطر جنایاتی که مرتکب شده به این شکل در آمده است. حتی با اینکه مردم شهر (کسانی که طلسم شده‌اند تا برای همیشه در بلک اسپرینگ باقی بمانند) برای اجتناب از او اقداماتی را انجام می‌دهند مانند یک برنامه در تلفن‌هایشان برای پیگیری حرکات او، اما باز هم نمی‌توانند خشم او را سرکوب کنند. این ترکیب ترسناک از یک جادوگر کهنه‌کار و تکنولوژی مدرن برای هواداران آیینۀ سیاه و جادوگر نوشتۀ روبرت ایگر عالی است.

73. فیلم شب نوشتۀ ماریشا پسل (2013)

فیلم شب ماجرای استانیسلاوس کوردووا را روایت می‌کند، کارگردان منزوی و ژانر ترسناکی که بیش از سی سال در انظار عمومی دیده نشده است. دختر او اشلی کوردووا که ۲۴ سال داشته است، جنازه‌اش در یک انبار متروکه پیدا می‌شود در حالی که می‌گویند او خودکشی کرده است. یک روزنامه‌نگار تحقیقاتی به نام اسکات مک‌گرات، آن ادعا را قبول نمی‌کند. به خصوص وقتی که یک مرگ عجیب دیگر این بار برای کوردووا رخ می‌دهد. اسکات در حال حاضر ماموریت دارد تا رازهای مرگبار این خانواده را کشف کند.

74. NOS4A2نوشتۀ جو هیل (2013)

پادشاهان مین در این لیست به طور کامل نمایش داده می‌شوند و این مسئله دلیل خوبی دارد. جو هیل که با جعبۀ قلبی و شاخ‌ها توانست شهرت خوبی کسب کند، در این اثر که رمان سوم اوست اشاره‌های بی‌شماری به آثار پدرش کرده و در همان حال نثر ترسناک خود را حفط می‌کند. داستان با ویک مک‌کوئین آغاز می‌شود، دختری که توانایی ایجاد ارتباط با اشیا را دارد؛ استعدادی که او را با یک قاتل زنجیره‌ای که به ربودن کودکان علاقه دارد ارتباط می‌دهد.

75. تاروت شش اسلحه نوشتۀ آر. اس. بلچر (2013)

این یک داستان ماوراءالطبیعه در افسانه‌های غربی است. تاروت شش اسلحه در سال ۱۸۶۹ در یک شهر کوچک صحرایی در نوادا به نام گولگوتا اتفاق می‌افتد. ساکنان آنجا با قضیه‌های ماورایی بیگانه نیستند؛ شهردار شهر از تعدادی موجودات افسانه‌ای محافظت می‌کند، همسر یک بانکدار نیز عضوی از ردۀ محرمانۀ قاتلان است و معاون شهردار نیمه‌انسان و نیمه‌گرگ صحرایی است. اما چیزی که برای مردم این شهر واقعاً عجیب به نظر می‌رسد، یک معدن نقرۀ متروک است که گویی از آن یک شیطان باستانی بیرون می‌آید. طرفداران بافی قاتل خون‌آشام‌ها و ددوود، مجموعۀ گولگوتا برای شما است.

76. رویای تب نوشتۀ سامانتا شوبلین (2014)

این اثر که به «کابوسی که به واقعیت تبدیل شد» توصیف می‌شود، شما را تا چند روز در چنگال وحشتی گیر می‌اندازد. یک مادر جوان در بیمارستان در حال مرگ است و پسری کنارش می‌نشیند و او پسر آن زن نیست. در واقع، این داستان در مورد روح‌های شکسته و خانواده‌ای از هم پاشیده است که ممکن است شما را بسیار تحت‌تاثیر قرار دهد. توجه داشته باشید که رویای تب را در اصل نویسندۀ آرژانتینی آن یعنی سامانتا شوبلین نوشت اما این ترجمۀ انگلیسی هم به همان اندازه حس‌ها را منتقل می‌کند.

77. هتل فرانگاپانی نوشتۀ ویولت کوپراسمیت (2014)

هتل فرانگاپانی بر اساس داستان‌های ارواح قدیمی ویتنامی نوشته شده است و مجموعه‌ای است از داستان‌های کوتاه که در سطح دیگری به عنوان تمرکز بر میراث پایدار جنگ ویتنام عمل می‌کند. از زن‌های زیبا که به طرز عجیبی به وان‌های حمام متصل می‌شوند تا رانندگان کامیونی که مسافران گذری مرموزی را سوار می‌کنند، این داستان‌های کوتاه هرگز از جریان‌های ماوراءالطبیعه‌ای که در در آن نزدیکی کمین ‌کرده است دور نمی‌شوند.

78. جعبۀ پرنده نوشتۀ جاش مالرمن (2014)

برخلاف گفته‌های اخیر، منبع اصلی فیلم پخش شده از شبکۀ نتفلیکس، این اثر مبتکرانه از جاش مالرمن است. در این کتاب از چیزی صحبت می‌شود که هیچ‌کس نمی‌داند چیست، چگونه افراد را مورد هدف قرار می‌دهد, یا اصلا چرا این کار را می‌کند. تنها چیزی که آن‌ها می‌دانند این است که دیدن ظاهر آن موجود مردم را دیوانه می‌کند و باعث می‌شود آن‌ها به دیگران حمله کنند و خودکشی کنند. مالوری که مادر دو فرزند است باید تصمیم بگیرد که آیا کودکان خردسالش را برای تمام عمرشان در تاریکی نگه دارد یا به منظور یافتن پناهگاهی بهتر این خطر را بپذیرد که شاید همگی به دست این «مشکل» کشته شوند.

79. هیولاهای شکسته نوشتۀ لورن بیوکس (2014)

مهم نیست که چه تعداد اسطورۀ یونانی خوانده‌اید، هیچ راهی برای آماده شدن برای هیولاهای شکسته‌ای که بیوکس در این کتاب به نمایش گذاشته است وجود ندارد. موجودی که در این کتاب به تصویر کشیده شده است، یک دورگۀ ناقص نیمه بز و نیمه انسان است که کارآگاه گابریلا ورسادو آن را در یک انبار متروکه پیدا می‌کند و اگر شما بتوانید باور کنید, همه چیز از همانجا آغاز می‌شود. ورسادو برای ردیابی مجرم این آزمایش علمی عجیب دست به کار می‌شود اما این به این معنا نیست که او از آنچه که درخواهد یافت راضی خواهد بود.

80. میپلکرافت: اعزام های بوردن نوشتۀ چری پریست (2015)

تعداد کمی از شخصیت‌های داستانی آمریکایی توانسته‌اند جایگاه افسانه‌ای لیزی بوردن را بگیرند، زنی که تلاش می‌کرد تا با تبر، پدر و مادرش را به قتل برساند. این داستان تخیلی که به سبک لاکرافت است، در قالب افسانۀ شهری رخ می‌دهد و بوردن را به تصویر می‌کشد که (پس از اقدام به قتل) به همراه خواهرش در یک ملک کنار دریا زندگی می‌کنند و به دنبال یک روح شیطانی هستند که از اعماق اقیانوس برمی‌خیزد.

81. زیبایی نوشتۀ آلیا وایتلی (2015)

نیت، «قصه‌گوی» جامعه‌ای است که در آن زنان منقرض شده‌اند. همچنان که قبیلۀ او مشتاق جزئیات بیشتر و بیشتر در مورد زنان گذشته می‌شوند – همۀ آن‌ها بر اثر یک بیماری قارچی مرموز کشته شده‌اند – نیت درمی‌یابد که داستان‌ها هرگز کافی نیستند. اما آرزوی مردان برای ظهور فیزیکی زنان زمانی به یک واقعیت وحشتناکی تبدیل می‌شود که موجودات قارچ مانندی معروف به زیبایی به قبیله می‌پیوندند و به سرعت زندگی ناپایداری را که مردم ساخته‌اند، مختل می‌کنند.

82. Horrorstör نوشتۀ گریدی هندریکس (2014)

آیا تا به حال فکر کرده‌اید اگر در یک آیکیای تسخیر شده گیر بیافتید چه می‌کنید؟ شخصیت‌های Horrorstor این را می‌دانند. هنگامی که در فروشگاه لوزام منزل «ORSK» فعالیت‌های عجیب و خرابکارانه‌ای اتفاق می‌افتد، کارکنان آن تصمیم می‌گیرند یک شب آنجا بمانند تا در این باره تحقیق کنند. آن‌ها نمی‌دانند که به جای دست یافتن به علت مرموز آن‌ قضیه، برای خودشان و مشتریان محبوب‌شان مسائل وحشتناکی را رقم می‌زنند.

83. The Lesser Dead نوشتۀ کریستوفر بیولمن (2014)

در این داستان پیچیده که جوئی پیکاک راوی غیرقابل‌اعتماد داستان شرح داده است، خون‌آشام‌های دهۀ ۱۹۷۰نیویورک یک سیستم کاملاً سازماندهی شده (مقداری خشن) دارند که با آن هر چه نیاز داشته باشند به دست می‌آورند. این قضیه تا زمانی ادامه دارد که گروهی از بچه‌های خون‌آشام‌ها در صحنه ظاهر می‌شوند. این بچه‌ها به خون بیشتری برای زنده ماندن نیاز دارند و حضورشان نه تنها سلسله‌مراتب خون‌آشامی را بلکه زندگی جویی و همراهانش را نیز تهدید خواهد کرد. اگر فکر می‌کردید که خون‌آشام‌ها از چیزی نمی‌ترسند, بیشتر فکر کنید…

84. سه دقیقه از انفجار نوشتۀ چاینا میولی (2015)

دنیا جای عجیبی است و شاید انسان‌ از همه عجیب‌تر، این عجیب بودن موضوع اصلی مجموعۀ میولی است. یک داستان در شهر لندن شروع می‌شود که شخصی از آنجا تصمیم می‌گیرد تا کوه‌های یخی شناور در آسمان را پیدا کند. در دیگری یک دانشجوی تشریح، طراحی‌های پیچیده‌ای را پیدا می‌کند که روی استخوان‌های جسدی که او در حال بررسی آن است، حکاکی شده ‌است. چیزهای عجیب‌تر به دنبال آن می‌آیند.

85. شاتر نوشتۀ کورتلی آلامدا (2015)

به نظر می‌رسد میشلین هلسینگ یکی از آخرین نوادگان خانوادۀ ون هلسینگ و متخصص نابود کردن هیولاها باشد. یک روز شکار روح اشتباه پیش می‌رود و میشلین می‌فهمد که طلسم «زنجیر ارواح» وارد وجود خودش شده است و او را به یکی از هیولاهایی که تمام عمرش را صرف شکار آن کرده تبدیل خواهد شد. او که اکنون یک عامل از دور خارج شده شناخته می‌شود باید به همراه پدرش که او نیز هیولاکش است، باید قبل از اینکه خیلی دیر شود راهی برای رهایی از این نفرین پیدا کند.

86. دیوارهای اطراف ما نوشتۀ نوا رن سوما (2015)

ویولت یک رقاص باله در آستانۀ ستاره شدن است؛ اوریانا دوست ویولت بود و یک بار در اقدامی فداکارانه بین ویولت و شکنجه‌گرانش قرار گرفت؛ و آمبر که برای مدت زیادی در مرکز نوجوانان اورورا هیلز زندگی کرده ‌است و اصلا به یاد ندارد که آزاد زندگی کردن چگونه است. این داستان هیجان‌انگیز از دو دیدگاه بیان می‌شود؛ از زبان یک فرد زنده و یک فرد مرده. اما این سه زن با یک راز وحشتناک با یکدیگر گره خورده‌اند.

87. سری پر از ارواح نوشتۀ پال ترمبلی (2015)

مارجوری برت ۱۴ ساله مبتلا به شیزوفرنی است یا توسط یک شیطان تسخیر شده است؟ این سوالی است که خانوادۀ برت در ذهن دارند؛ یک خانوادۀ معمولی در حومۀ شهر. زمانی که یک شرکت تولیدکننده برنامه‌های تلویزیونی واقعیت شرایط عجیب مارجوری را فهمید خواست از آن به عنوان یک فرصت تجاری استفاده می‌کنند و پیشنهادی داد که پدر فقیر مارجوری نتوانست آن را به راحتی رد کند. با هر صفحه‌ای که با ترس ورق می‌زنید، آشکار شدن وقایع این کتاب به داستانی گیرا و پر از وحشت روانی تبدیل می‌شود. در سال ۲۰۱۵، سری پر از ارواح برندۀ جایزه برام استوکر شد و احتمالاً این کتاب سر شما را با پر از ترس خواهد کرد.

88. چکش‌هایی بر استخوان نوشتۀ کاساندرا کا (2016)

اولین رمان عالی کاساندرا کا، داستان کارآگاهی سنتی را به تصویر می‌کشد که به سبک جذاب لاوکرافت نوشته شده است. در این ترکیب شگفت‌انگیز از تیرگی و وحشت غیرقابل‌توصیف، داستان کارآگاه خصوصی جان پرسنز شرح داده می‌شود که یک روز یک مشتری غافلگیرکننده به سراغ او می‌آید؛ پسر بچۀ ده‌ساله‌ای که از پرسنز می‌خواهد تا ناپدری او را به قتل برساند. همانطور که پرسنز بیشتر در این مورد کاوش می‌کند، متوجه می‌شود که سوژۀ او در واقع انسان نیست. اما این خوب است چون پرسنز هم همان چیزی نیستند که نشان می‌دهد. همان طور که گفته می‌شود، گاهی یک هیولا هیولای دیگر را می‌کشد.

89. کشور لاوکرافت نوشتۀ مت راف (2016)

کشور لاوکرافت پیچیدگی‌های نژادپرستی آمریکا در اواسط قرن بیستم را تجزیه و تحلیل می‌کند و اینکه چگونه خود لاوکرافت نیز در این نژادپرستی شریک بوده است. قهرمان ما، آتیکوس ترنر مرد سیاه‌پوست جوانی است که مجبور می‌شود به دنبال پدر گم‌شد‌اش برود. او در این راه با وحشت‌های بیشماری مواجه می‌شود؛ از مسائلی به خاطر رنگ پوستش گرفته تا تهدیدهایی که به نظر می‌رسد از افسانه‌هایی که می‌خوانده است خارج شده‌اند. ماهیت نزدیک این دو عنصر با یکدیگر در طول این کتاب راف بیشتر و بیشتر روشن‌ می‌شود و ماجرای شوکه‌کننده‌ای را در پایان آن به وجود خواهد آورد که شما هرگز لاوکرافت (یا آمریکا) را به این شکل ندیده‌اید.

90. دورگه‌ها نوشتۀ استفان گراهام جونز (2016)

راوی جوان بی‌نام و نشان دورگه‌ها با تردید عجیبی دست و پنجه نرم می‌کند. او می‌داند که حامل ژن گرگینه‌ای است اما هیچ نظری ندارد که این ژن چه موقع فعال خواهد شد. او به عنوان یک دورگه در برزخ زندگی می‌کند، او از سرنوشت خود نامطمئن است دائماً با سردرگمی زندگی می‌کند. این رمان نشان می‌دهد که این شخص تنها مورد از نوع خودش است. نثر هوشمندانه و هیجان‌انگیز جونز شما را با روشی که تاکنون به آن فکر نکرده‌اید با هیولاها (یا تقریبا هیولا) روبرو می‌کند.

91. چیزهایی که در آتش از دست دادیم نوشتۀ ماریانا انریکز (2016)

طرفداران ژانر وحشت باید حتماً این مجموعه را به فهرست بهترین کتاب‌های ترسناک تاریخ اضافه کنند. در آرژانتین، خشونت و فساد قوانین زمین برای مردمی است که به وضوح دیکتاتوری نظامی اخیر و توده‌های مردم ناپدید شده را به یاد دارند. در میان این ماجراهای آزاردهنده و پیچیده، سه دوست جوان در خلال خاموشی اجباری توسط دولت حواس خودشان را پرت می‌کنند و خودشان با نیروهای ماوراء‌الطبیعۀ شوم روبرو می‌شوند.

92. دمدمی نوشتۀ ویتور لاوال (2017)

ویکتور لاوال در این اثر داستان‌های پریان را به دقت با ترس و وحشت پیوند می‌دهد. زندیگ آپولو کاگوا پر از ناپدید شدن اطرافیانش است. وقتی او چهار سالش بود پدرش ناپدید شد. سپس درست بعد از اینکه او مرتکب عمل بسیار خشونت‌آمیزی شد، همسرش ناپدید شد. در حال حاضر، آپولو باید از طریق یک دنیای زیرزمینی تاریک سفر کند تا خانواده‌ای را که ممکن است در وهلۀ اول او را نشناسند برگرداند. اخطار: این یک رمان است که در آن کابوس‌ها در هر گوشه‌ای پنهان شده‌اند و ترس در آن ابدی است تا جایی که وحشت به اوج خود برسد.

93. کودکان نوشتۀ ادگار کانترو (2017)

این رمان ترسناک کامیک که از تکیه‌کلام‌های مکرر اسکوبی دو استفاده می‌کند، اعضای یک تیم کارآگاهی جوان را به تصویر می‌کشد که در دهۀ بیست‌سالگی خود دوباره به یکدیگر می‌پیوندند تا معمایی حل‌نشده را حل کنند. این کتاب را که نویسنده آن را به عنوان «انید بلایتون با اچ. پی. لاوکرافت ملاقات می‌کند» معرفی می‌کند، با چیزهای عجیب‌تر و آن از استفان کینگ مقایسه شده است چون در این اثر هم شخصیت قهرمانان جوان در برابر خطری قرار دارند که تا حدی تهدیدکننده‌تر از یک مکتشف قدیمی با یک ماسک پلاستیکی است.

94. بدن او و مهمانی‌های دیگر نوشتۀ کارمن ماریا ماشادو (2017)

وقتی مجموعۀ داستان کوتاه کارمن ماریا ماشادو منتشر شد، در مورد آن اینگونه گفتند: « نامۀ عاشقانه‌ای به ژانری سرسخت که اصالت‌پذیر نمی‌شود». و پی بردن به دلیل این موضوع آسان است: ماشادو با مهارت مرزهای وحشت را گسترش می‌دهد، به نحوی که در «بخیۀ شوهر» (بازگویی «روبان سبز» که در آن زن درخواست شوهرش را برای جدا کردن روبان سبز اطراف گردنش رد می‌کند) و «مقیم» (که در آن زمان نویسنده در کوهستان‌ها به طرز وحشتناکی اشتباه پیش می‌رود) می‌بینیم. این کتابی است که به طور جدی روایت‌های از پیش تنظیم ‌شده را بررسی می‌کند که در آن زنان باید با جبر در جامعه زندگی می‌کردند و نفس می‌کشیدند. این اثر را باید افرادی بخوانند که از دگرهنجارگرایی در ژانر وحشت خسته شده‌‌اند.

95. فصل زمستان نوشتۀ روتانا امریس (2017)

در این ادای احترام به آثار وحشتناک و بی‌نظیر لاوکرافت، به در اعماق او دوباره زندگی تازه‌ای داده می‌شود ولی دیگر دولت طرفدار آن نیست. در سال ۱۹۲۸، آفرای در اعماق و خانواده‌اش دستگیر شده و به صحرا تبعید شدند … تا زمانی که دولت مطمئن شد که روس‌ها در تلاش هستند تا با جادوی سیاه در جنگ سرد پیروز شوند. با این وعده که او به مردمی که زندگی عادی خود در جامعه را از دست داده‌اند کمک خواهد کرد، آفرا به خانه برمی‌گردد تا با گذشته و به طور باقوه با آیندۀ تاریک خود روبرو شود.

96. اصحاب ساکت نوشتۀ لورا پرسل (2017)

اصحاب ساکت هیجان‌های وحشت‌آمیز را با یک شخصیت‌پردازی متقاعدکننده ترکیب می‌کند. وقتی السی شوهرش را درست چند هفته بعد از عروسی از دست می‌دهد، بیشتر از هر وقت دیگری احساس تنهایی می‌کند. این موضوع زمانی بدتر می‌شود که خدمتکاران جدیدش خشمگین هستند و روستائیان محلی آشکاراً نسبت به او خصومت نشان می‌دهند. او کم‌کم باور می‌کند که تنها مصاحبتش با پسرعموی عجیب و غریب شوهرش خواهد بود. تا روزی که السی یک در قفل ‌شده را باز می‌کند و مجسمۀ چوبی نقاشی شده‌ای پیدا می‌کند که نه تنها شباهت عجیبی به خودش دارد بلکه به نظر می‌رسد که او را نگاه می‌کند…

97. چنگان آن نوشتۀ جیسی جمک (2017)

شما احتمالاً با زوج‌هایی مثل جیمز و جولی آشنا باشید؛ جوانانی خوش بین که خانه‌ و شهرشان را ترک می‌کنند تا در شروع تازه‌ای در کشور داشته باشند. اما در خانۀ جدیدشان چیزی نادرست است. هوا خفه‌کننده می‌شود. صدای کودکان شنیده می‌شود اما خود بچه‌ها هرگز دیده نمی‌شوند. جنگل نزدیک‌تر از قبل به نظر می‌رسد. و لکه‌های روی دیوار به گونه‌ای ظاهر می‌شوند که با محل کبودی‌های روی بدن جولی مطابقت دارند. اگر بیشت راز این گفته شود، تاثیر این رمان از بین خواهد رفت اما مطمئن باشید که وقتی آن را بردارید با خواندن بقیۀ آن یک شب پر از وحشت را پشت سر خواهید گذاشت.

98. ملت وحشت نوشتۀ جاستینا آیرلند (2018)

وقتی در میادین نبرد گتیزبرگ و چنسلورزویل کشت و کشتار صورت گرفت، نابودی ملت دیگر چندان مهم به نظر نمی‌رسید. از آنجا که این کشور به بی‌نظمی و هرج و مرج دچار شده ‌است و تلاش می‌شود تا در مدارس نحوۀ مبارزه تدریس شود تا افراد یاد بگیرند که آدم بکشند، جین مک‌کوئین درس می‌خواند تا خود را برای حفاظت از مردم سفیدپوست ثروتمند آماده کند، اما انگیزه‌های واقعی او بسیار انقلابی‌تر است. در حقیقت جین ستارۀ این رمان تاریخی شگفت‌انگیز است؛ یک شکارچی زامبی که مقابل انتظارات جامعه می‌ایستد و با توطئه‌ای مبارزه می‌کند که تمام آمریکا را تهدید می‌کند.

99. گرسنگی نوشتۀ آلما کاتسو (2018)

گرسنگی شما را با داستان گروهی از مسافرانی که به آهستگی از هم می‌پاشند بسیار هیجان‌زده نگه خواهد داشت. آن‌ها نه تنها موانع متعددی را که تماماً از بدشانسی‌شان نشات می‌گیرد، مثل جیره‌های غذایی پایین، آب و هوای بسیار سرد و تمایل عمومی به پیش گرفتن هر تغییر نادرست پیش رو دارند، بلکه به نظر می‌رسد که چیزی تیره‌تر و حتی تهدیدکننده‌تر نیز در کوهستان‌ها پنهان شده باشد. اما آیا همۀ این ماجراها از تخیلات آن‌ها است یا به نظر می‌رسد که همه با تامسن دونر مرموز و زیبا در ارتباط باشد؟ ممکن است قبلاً در مورد حزب دونر شنیده باشید اما نه به این شکل؛ رمان ترسناک تاریخی کاتسو هم مردم و هم وضعیت را در یک فضای کاملاً جدید و وحشتناک قرار می‌دهد.

100. عجیب و غریب نوشتۀ جو هارت (2018)

این اثر نافذ از جو هارت نشان می‌دهد که آثار مدرن هم می‌توانند به اندازۀ آثار کلاسیک ترسناک باشند. عجیب و غریب در مورد آینده‌ای نزدیک است که افراد از تمام سنین دچار زوال عقل می‌شوند و دانشمندان و پزشکان قادر به متوقف کردن آن نیستند. دکتر گیلیان رایان که هنوز سالم است تصمیم می‌گیرد به یک ایستگاه فضایی سفر کرده تا برای درمان این بیماری اطلاعات منحصربه‌فردی را جمع‌آوری کند. او که از همه جا بی‌خبر است، در آغاز این ماموریت خود را در معرض خطر قرار می‌دهد؛ خطراتی که لزوماً از بیماری ناشی نمی‌شوند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کتاب
دیگر مطالب سایت
بهترین کتاب های هاروکی موراکامی
بهترین کتاب های هاروکی موراکامی
بهترین کتاب های کمدی جهان
بهترین کتاب های کمدی جهان
بهترین کتاب‌های ویکتور هوگو
بهترین کتاب‌های ویکتور هوگو
  • هیچ محصولی در سبد خریدتان نیست.