25% بیشتر از تخفیف پایه با کد تخفیف: SJM

25% بیشتر از تخفیف پایه با کد تخفیف: SJM

بهترین کتاب های شعر دنیا

بهترین کتاب های شعر دنیا

شعر یک فرم هنری است که پیش از متن وجود داشته است. شعر شامل معنی، صدا و ریتم برای ایجاد جهان‌های جادویی است که بینشی را به درون خودمان و به ناشناخته‌ها به ما عرضه می‌کند.از زمانی که قرار شد این اشعار روی کاغذ آورده شود، شاعران سعی کردند به شکل ظاهری آن با استفاده از قرار دادن کلمات برای افزودن لایه‌ای دیگر از معنا نیز توجه کنند. این شکل تا حدودی با تعریف مقابله می‌کند اما ما می‌دانیم که وقتی به یک منبع الهام نیاز داریم تمایل داریم به آن نگاه کنیم تا نوری را که تنها بهترین اشعار می‌توانند برافروزند ببینیم.

اگر تمایل دارید تا به دنیای کتاب‌های شعر سفر کنید، جای درستی آمده‌اید. ما فهرستی از مجموعه‌هایی را تهیه کرده‌ایم که تمام تخیلات شاعرانه را برآورده می‌کند، از قدیمی‌ترین کتاب‌ها گرفته تا پیشروترین‌شان. این فهرست شامل بهترین کتاب‌های شعر در تمام زمان‌ها و آثاری است که کم‌تر شناخته‌شده‌اند اما به همان اندازه جذاب هستند.

برخی از کتاب‌های شعر ذکر شده، تک‌مجموعه‌ هستند در حالی که برخی دیگر مروری بر کل آثار یک شاعر خاص دارند. در اینجا گلچین‌های ادبی نیز ذکر شده است که گروهی از شاعران مشابه را برای تفکر نزدیک‌تر کنار هم آورده است. در حالی که این فهرست دربرگیرندۀ زبان‌ها و دوره‌های زمانی بسیاری از کشورها است، شما را برای فرصت‌های بی‌پایانی که اشعار ارائه می‌دهند کاملاً آماده می‌کند.

بهترین کتاب‌های شعر کلاسیک

1. اشعار کامل امیلی دیکنسون از امیلی دیکنسون (1830-1886)

شاید تعجب‌آور باشد که امیلی دیکنسون تنها یازده شعر منتشر شده در طول زندگی‌اش داشته است. این روزها شناخت اشعار او با خط‌های تیرۀ متعدد و مصراع‌های کوتاه کار سختی نیست اما یک مجموعۀ کامل از اشعار او در سال 1955 منتشر شد و او تا آن زمان کاملاً گمنام بود. اشعار کامل امیلی دیکنسون شامل سه جلد منظم با ترتیب زمانی شامل 1775 شعر است که نه تنها نبوغ نویسنده را به نمایش می‌گذارد، بلکه تاریخچه‌ای از افکار و احساسات او را در اشعارش ارائه می‌دهد.

2. اگر نه، زمستان: قطعه‌هایی از سافو از سافو تورجمۀ آن کارسون (مرگ 580 پیش از میلاد)

سافو، شاعر یونان باستان 9 جلد کتاب شعر داشت اما تنها یک جلد آن به نام «غزل آفرودیته» دست‌نخورده و سالم باقی ماند. در «اگر نه، زمستان: قطعه‌هایی از سافو»، آن کارسون، کلاسیک‌نویس و شاعر، قطعه اشعاری را که سافو از خود به جای گذاشته بود کنار هم جمع کرد. کارسون در کنار ترجمه‌هایش، اصل اشعار به همان زبان یونانی را نیز در اثر خود جای داده که این کار خلاقیت و انسجام را در احیای پر جنب و جوش این اشعار جاودانه القا کرده است.

3. مجموعه اشعار مولانا از مولانا (1207-1273) ترجمۀ کبیر هلمینسکی

جلال‌الدین محمد رومی شاعر، متکلم، محقق و عارف پارسی قرن سیزدهم بود که اشعارش از فرهنگ‌ها و موانع زبانی فراتر رفته است. در مجموعه اشعار مولانا، چند مترجم با هم و به سرپرستی ویراستار کبیر هلمینسکی همکاری کردند و اقتباس‌های ظریف خود را از آثار جذاب این شاعر ارائه دادند. هر یک از هجده فصل این اثر بر اساس موضوع مرتب شده است، مانند «کار درونی»، «حیوان نفس»، «اشتیاق برای خدا»، «ستایش» و «پاکی».

4. On Love and Barley :هایکوی باشو از باشو (1644-1694) ترجمۀ لوسین استارک

باشو نه تنها استاد هایکوی ژاپنی در قرن هفدهم، بلکه یک راهب و سیاح بودایی نیز بود. او برای خلق هایکوهای معروف خود و حتی برای انتخاب نام مستعار خود با تصویرسازی طبیعی درگیر شد. پس از اینکه یکی از دانش‌آموزانش به او درختان باشو را هدیه داد، او با نام مستعار باشو آثار خود را نوشت. On Love and Barley: هایکوی باشو، آثار باشو را ترجمه و اصلاح می‌کند. همچنین لوسین استارک به عنوان مترجم این اثر، در پیشگفتار در مورد چگونگی تأثیرگذاری زندگی و باورهای باشو بر اشعارش توضیح می‌دهد.

5. کمدی الهی از دانته آلیگیری (1265-1321)

دانته آلیگیری که به عنوان یکی از شاعران برتر ایتالیا در نظر گرفته می‌شود، به عنوان یکی از تأثیرگذاران مهم فرهنگ غرب نیز شناخته می‌شود. بزرگترین اثر او شعر حماسی کمدی الهی (کمدیا) است. دانته با ساخت سه دنیا در این اثر، دوزخ، برزخ و بهشت، مروری چندوجهی را از باورهای قرون وسطایی با شدت عرفانی ارائه می‌دهد.

6. غزل‌ها و اشعار کامل از شکسپیر (1564–1616)

اگرچه شکسپیر بیشتر به خاطر نمایشنامه‌هایش شناخته می‌شود، اما ابتدا به عنوان یک شاعر مشهور شد. این اثر، غزل‌ها و اشعار عاشقانۀ فراموش‌نشدنی او را با تمام غزل‌های دیگرش، از جمله مواردی که پس از مرگش به او نسبت داده‌اند، کنار یکدیگر جمع کرده است. غزلیات او تأمل‌های تکان‌دهنده‌ای دربارۀ عشق، اخلاق و تأثیرات زمان است. مقدمۀ اثر به بحث در مورد علل پیشرفت شاعر دربار (شکسپیر) می‌پردازد و چگونگی ارتباط اشعار او را با نمایشنامه‌هایش شرح می‌دهد. شعر شکسپیر نقطۀ ورود بی‌نظیری به عصر الیزابت است که او در آن زمان می‌نوشت و درک عمیق‌تری از مجموعۀ کلی آثارش به دست می‌دهد.

7. برگ‌های علف از والت ویتمن (1819–1892)

در سال 1855، والت ویتمن اولین نسخۀ برگ‌های علف را با هزینۀ شخصی خود منتشر کرد. او از سبک شعر آزاد ابتکاری و از موضوعاتی استفاده کرد که آن را «غیر اخلاقی» می‌پنداشتند. او همچنین از موضوعاتی مثل گرامی داشتن طبیعت، عشق، بدن و دوستی نیز در آثارش استفاده کرد. در حالی که ویتمن به کار بر روی برگ‌های علف ادامه داد و با هر چاپ اشعار جدیدی به ان اضافه کرد، این نسخه دوازده شعر اصلی را از اولین نسخۀ سال 1855 او ارائه می‌کند. این اثر شامل چند شعر بسیار تحسین شده در دوران مدرن مثل «آواز خودم» و «من بادی الکتریک را می‌خوانم» است.

8. اشعار جان دان از جان دان (1572–1631)

جان دان تنها یک شاعر انگلیسی نبود. او همچنین خطیب و نماد اصلی شعر متافیزیک قرن شانزدهم بود. سبک عمل‌گرایانه و لذت‌جویانۀ دان طیف گسترده‌ای داشت و شامل غزل، اشعار عاشقانه، اشعار مذهبی، ترجمۀ لاتین و چندین فرم دیگر بود. بسیاری او را بیشتر با «مرگ مغرور نباش» می‌شناسند اما همۀ اشعاری که در آثار جان دان یافت می‌شود، الهام‌بخش است.

9. نوشته‌های کامل از فیلیس ویتلی (1753-1784)

فیلیس ویتلی در سن هفت سالگی از آفریقا دستگیر و به عنوان برده به یک بازرگان در بوستون فروخته شد. با این حال، او اولین شعر خود را در سال 1767 در سن 14 سالگی منتشر کرد و در آن زمان توانست توجه و شهرت کسب کند. شعر ویتلی از مضامین و تکنیک‌های کلاسیک استفاده می‌کند، اووید را ترجمه می‌کند و قصیده‌های هوراس را با پیچیدگی‌های خاص خودش تغییر می‌دهد. نوشته‌های کامل نه تنها یک مجموعه شعر است بلکه نامه‌های ویتلی را نیز جمع‌آوری کرده است. به عنوان یک امتیاز، ضمیمۀ اثر شامل اشعاری از شاعران آفریقایی آمریکایی هم‌عصر با ویتلی نیز است؛ شاعرانی مثل لوسی تری، ژوپیتر هارمون، و فرانسیس ویلیامز.

10. گل‌های شیطانی از چارلز بوردیر (1821-1867)

«گل‌های شیطانی» که دنیای ادبی قرن نوزدهم فرانسه را تکان داد، رقص شارل بودلر با تابو بود. او جنسیت و مرگ را به هم پیوند می‌داد، با کنایه بازی می‌کرد و جنبه‌های آزاردهندۀ زندگی شهری را ستایش می‌کرد. این نسخه شش شعری را که در اصل در سال 1857 ممنوع شده بود جمع‌آوری می‌کند و هر دو نسخۀ فرانسوی و انگلیسی را در کنار هم برای خوانندگان ارائه می‌دهد تا مخاطبان بتوانند آن‌ها را تجزیه و تفسیر کنند.

11. اشعار کامل ادگار آلن پو از ادگار آلن پو (1809-1849)

ادگار آلن پو که بیشتر به خاطر داستان‌های کوتاهش شناخته می‌شود، شاعری تأثیرگذار نیز بوده است. بیشتر افراد وقتی به او فکر می کنند به یاد اثر کلاغ سیاه می‌افتند، اما او چندین شعر نفیس غنایی دیگر نیز در چنته دارد، از جمله «به هلن» و «آنابل لی». در حالی که او هم‌تراز شاعران رمانتیک ایستاده بود، بر بازیکنان سبک ویکتوریایی مانند تنیسون نیز تأثیر گذاشت. شعر کامل ادگار آلن پو تخیل اصلی او را برای لذت بردن خواننده آشکار می‌کند.

بهترین اشعار قرن بیستم

12. اشعار رابرت فراست از رابرت فراست (1874–1963)

تصور فهرست شعری که اسم رابرت فراست مشهور را در خود جای نداده باشد سخت است. به طرز مناسبی، اشعار رابرت فراست حاوی تمام اشعار شناخته شدۀ او به علاوۀ چندین مورد از آثار کمترشناخته‌شده است. فراست چه در حال تعمیر یک دیوار باشد و چه در یک غروب برفی در جنگلی توقف کند، می‌داند که چگونه با خطوط آهنگین خود و ارائۀ ماهرانه‌ای از شرایط انسانی، مخاطب خود را تحت‌تأثیر قرار دهد.

13. 100 شعر منتخب از ای. ای. کامینگز (1894–1962)

ای. ای. کامینگز به خاطر غزلیات مفرحی که دارد شهرت پیدا کرده است. تسلط او بر سبکی مبتکرانه را به عنوان شاعری تأثیرگذار و پرطرفدار تثبیت کرده است. 100 شعر منتخب برخی از «شوخ‌طبعانه‌ترین و عمیق‌ترین» اشعار او را در خود جای داده است که 35 سال نوشتن او را دربرمی‌گیرد.

14. اشعار منتخب از ماری الیور (1935–2019)

نوشتن اشعار منتخب را خود الیور سرپرستی کرده است. این مجموعه از اولین کتاب شعر او که در سال 1964 منتشر شد تا برکت که در سال 2015 منتشر شد را در خود جای داده است. الیور به خاطر مشاهدات الهام‌بخشش از جهان طبیعی پیرامون و تلاش برای برجسته کردن پیوندهای قدرتمند بین همۀ موجودات زنده مورد توجه قرار گرفته است. این مجموعه گواهی آموزنده‌ای از دنیای طبیعی است که او به خوبی آن را می‌شناسد.

15.شعر کامل از مایا آنجلو (1928–2014)

مایا آنجلو شاعر، فعال اجتمعی و معلم سرشناسی بود. شعر کامل از تأملات او در مورد زندگی افراد آمریکایی-آفریقایی تبار را در خود جای داده است و از مجموعۀ کمی آب خنک به من بده قبل از اینکه بمیرم نشأت گرفته و تا اعلامیۀ معروف او درباره زن بودن در شعر «هنوز برمی‌خیزم» را در برمی‌گیرد. در این اثر «در نبض صبح» نیز وجود دارد که در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور کلینتون خوانده شد. چه با آثار آنجلو آشنا باشید و چه قرار است اکنون با آن آشنا شوید، این مجموعه تمام نیازهای شما را برای احساس نیروی شعر قدرتمند او برطرف می‌کند.

16. مهاجرت: اشعار منتخب و جدید از دبلیو. اس. مروین (1927-2019)

مهاجرت که مروین آن را از بین پانزده جلد اشعارش انتخاب کرده، شامل ۵۴۰ صفحه از آثار اوست که با چند شعر جدید نیز تکمیل شده است. مروین که طرفدار پروپاقرص محیط‌زیست است، با سیستم‌های زبانی و همچنین اکوسیستم‌ها ارتباط برقرار کرده و اشعار او وضعیت جهان ما را با روحیۀ شگفتی و هشدار منعکس می‌کند. این مجموعه از کارهای ابتدایی او تا کارهای اخیرش را در خود جای داده و آغازگر بزرگی برای مجموعه آثار او است.

17.  اشعار منتخب از فرانک اوهارا (1926–1966)

فرانک اوهارا، یکی از محبوب‌ترین افراد مدرسۀ نیویورک، در مورد زندگی روزمره با افکارش به گفتگو می‌نشیند. اشعار منتخب او شامل نثر و همچنین «بیانیۀ شخصیت‌گرایی» او است که در آن از رابطۀ بین شاعر و شخص دفاع می‌کند. سخت است که عاشق اعلامیه‌های مسرت‌بخش اوهارا در مورد زندگی نشویم، زیرا او خواننده را به همراهی با تفکرات صمیمی خودش دعوت می‌کند.

18. اشعار منتخب از لنگستون هیوز (1901–1967)

در سال 1926، هیوز اولین کتاب شعر خود را به نام آبی‌های خسته منتشر کرد که آن جرقه‌ای را برای تحول نوشته‌های افراد آفریقایی-آمریکایی ایجاد کرد. اشعار هیوز به مردان و زنان نادیده‌گرفته‌شدۀ آمریکایی و داستان بردگان، موسیقی‌دانان، فقرا و گرفتاران می‌پردازد. اشعاری که در این اثر آورده شده است توسط خود هیوز کمی قبل از مرگش انتخاب شد و توانست صراحت او و همچنین دامنۀ سبک کاری او را به نمایش بگذارد.

19. آریل از سیلویا پلات (1932–1963)

سیلویا پلات که به رمان اعتقادی‌اش به نام حباب شیشه معروف است، شعرهایی به همان اندازه تکان‌دهنده نیز دارد. آخرین اثر پلات، آریل، حاوی برخی از به‌یادماندنی ترین اشعار او است؛ «بانو لازاروس»، «بابا» و «فلج» چند مورد از آن‌هاست. در حالی که او می‌تواند با لحنی نومیدانه و انتقام‌جویانه به طرز نابخشودنی ستمگر باشد، او همچنین قادر است لطیف و آسیب‌پذیر نیز باشد. پلات دنیایی را معرفی می‌کند که بسیاری از آن دوری می‌کنند اما او سعی می‌کند خواننده را برای همراهی با آن دنیا بهبود ببخشد.

20. مجموعه اشعار از آدره لرد (1934–1992)

آدره لرد خود را فردی «سیاه‌پوست، لزبین، مادر، جنگجو و شاعر» توصیف می‌کرد و اشعار راه را برای هویت فمینیستی لزبین سیاه‌پوست هموار کرد. اغلب اشعار او سیاسی و پرشورونشاط است. لرد زندگی خود را وقف پرداختن به سیستم‌های بی‌عدالتی کرد. آثار او، همانطور که در مجموعه اشعار ارائه شده است، قدرت، قابل‌فهم بودن و اهمیت کار او را نشان می‌دهد.

21. غواصی میان تخته‌پاره‌ها از آدرین ریچ (1929–2012)

غواصی میان تخته‌پاره‌های آدرین ریچ در مورد کاوش چیزهایی است که از دست رفته است. اشعار در تلاشند تا چیزهایی را که در ما و در آگاهی جمعی ما غرق شده است نجات دهند. در این اثر که هفتمین مجموعه اشعار او است، همانطور که او ویرانی‌ها و چیزهایی را که از آن‌ها باقی مانده است بررسی می‌کند، استعاره‌های فراوانی هم به کار می‌برد.

22. ضروری نرودا: اشعار منتخب (نسخۀ دوزبانه) از پابلو نرودا (1904 -1973)

پابلو نرودا شاعر اهل شیلی در سال 1971 برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات شد و از آن زمان تاکنون توانسته است خوانندگان را با وسعت بینش شاعرانۀ خود مسحور کند. این مجموعه که با دقت ترجمه و گزیده شده است، نسخه‌های اسپانیایی و انگلیسی آثار این شاعر پرکار را در کنار هم ارائه می‌دهد. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، 50 شعر این مجموعه به سرپرستی تیمی از شاعران و نروداپژوهان از شیلی و ایالات متحده، مکان مناسبی را برای ورود به آثار نرودا ایجاد کرده است،.

23. ضروری گوندولین بروکس از گوندولین بروکس (1917–2000)

گوندولین بروکس شاعری فعال بود که مضامین مدرن و تجربۀ شهری را در چندین شکل مختلف در هم آمیخت. الیزابت الکساندر که ویراستار است می‌نویسد: «محدودۀ رسمی او بسیار چشمگیر است زیرا او غزل، تصنیف، موسیقی مذهبی، نوعی سرود جاز، قافیه‌های کامل و غیرکامل را آزمایش می‌کند. او چیزی کمتر از یک هنرمند متخصص نیست». ضروری گوندولین بروکس با اولین اثر او یعنی خیابانی در براونزویل شروع می‌شود و دیگر اشعاری از آنی آلن برندۀ جایزۀ پولیتزر را هم در خود جای می‌دهد و با آخرین شعر او یعنی در مونتگومری و شعرهای دیگر به پایان می‌رسد. بروکس سنگ محک اساسی برای شعر قرن بیستم است و این مجموعه خوانندگان را وادار می‌کند که سر خود را به نشانۀ موافقت با بینش‌های او تکان دهند.

24. به یاد می‌آورم از جو برینارد (1941-1994)

به یاد می‌آورم اثری به صورت نثر مسجع است که خاطرات برینارد را با صراحت زیادی روایت می‌کند. خواننده با خواندن چند عبارت که به صورت متوالی آورده شده است و ریتم مخصوص نویسنده، لحظاتی از حماقت، صراحت و کنجکاوی را تجربه می‌کند، زیرا هر خاطره مستقیماً به سراغ خاطرۀ بعدی می‌رود. خاطرات او همچنین خاطرات خوانندگان را نیز به یادشان می‌آورد و اینگونه به جذابیت جهانی کتاب افزوده می‌شود. پس از خواندن این اثر، وسوسه خواهید شد که یک مداد بردارید و نسخۀ خود را بنویسید.

25. عبور کردن از استنلی کونیتز (1905-2006)

روایت‌ها و توصیفات دقیق استنلی کونیتز خواننده را به واقعیتی عمیق هدایت می‌کند. «عبور کردن» که در 90 سالگی او نوشته شد، گذشته‌نگر، مسحورکننده و غنایی است. شالودۀ حکمت جهانی اشعار در آزمون زمان مؤفق بیرون می‌آید. این اثر که برندۀ جایزۀ کتاب ملی است اشعاری را در خود جای داده است که در هیچ یک از مجموعه‌های دیگر او یافت نمی‌شود.

26. اشعار گردآوری شده از 1912-1944 نوشتۀ اچ. دی. (1886–1961)

هیلدا دولیتل که بیشتر با نام مستعار اچ. دی. شناخته می‌شود، با سبکی منحصر به فرد آثار خود را می‌نوشت که این سبک منعکس‌کنندۀ بسیاری از اتفاقات جهان در اواخر جنگ جهانی دوم بود. اشعار گردآوری شده از 1912-1944 پیشرفت کار او را از نخستین اشعار تخیلی او تا اشعار جنگ غیرنظامی مهیب او در سه‌گانه نشان می‌دهد. این کتاب همراه با یادداشت‌های متنی و مقاله‌ای که در ابتدای آن آمده و پروفسور لوئیس ال. مارتز آن را نوشته است، به خواننده این امکان را می‌دهد تا زندگی و رویدادهای اطراف خود را با آن اثر ادبی مرتبط کند.

27. اشعار منتخب از ادنا سنت وینسنت میلی نوشتۀ ادنا سنت وینسنت میلی (1892–1950)

ادنا سنت وینسنت میلی، برندۀ جایزه پولیتزر در سال 1923، نگرش مدرن را با اشکال سنتی ترکیب کرد. او همانند شاعر هم‌عصر خود، رابرت فراست، غزل‌سرای ماهری بود اما اجراهای جذاب و حساسیت‌های عجیب‌وغریب واقعاً توانسته است او را از دیگران متمایز کند. اشعار منتخب ادنا سنت وینسنت میلی توسط زندگی‌نامه‌نویس او به نام نانسی میلفورد ویرایش شده است. میلفورد در این باره خاطرنشان کرد: «ادنا سنت وینسنت میلی پیشرو زنان امروزی خواهد شد». همانطور که میلفورد در مقدمۀ اثر خود می‌نویسد: «این اشعاری است که باعث شهرت ادنا سنت وینسنت میلی در جوانی شد. ابیات کوتاه او به قدری جسورانه و برّان نوشته شده است که کاغذ را می‌سوزاند».

28. اشعار منتخب از فدریکو گارسیا لورکا (1898–1937)

فدریکو گارسیا لورکا، نمایشنامه‌نویس و شاعر اسپانیایی، یکی از چهره‌های برجسته در صحنۀ شعر قرن بیستم بود. اشعار لورکا زمینه‌های زیادی را تحت‌تأثیر خود قرار داده است، از جمله دوستان سورئالیست او (مانند سالوادور دالی)، آثار محلی اسپانیایی و فرهنگ رومی. اشعار منتخب از فدریکو گارسیا لورکا را چندین مترجم شاعر از جمله استفن اسپندر، لنگستون هیوز، بن بلیت، ویلیام جی اسمیت و دبلیو اس. مروین ترجمه کرده‌اند تا تفاسیر گوناگونی را از ابیات معمایی او به شما ارائه دهند.

29. آهنگ‌های رؤیایی از جان بریمن (1914-1972)

آهنگ‌های رؤیایی ماجراهای یک ضدقهرمان آمریکایی به نام هنری را روایت می‌کند که بین عشق، سلامت عقل، شادی و میل در حرکت است. بریمن به اندازه شخصیتی که خودش خلق کرده بازیگوش و زیرک است و این اثر را برای کسانی نوشته است که به دنبال سرو کردن لیوان شعر خود با چیزهای کمی پوچ هستند. این جلد تمام 77 آهنگ‌های رؤیایی را که در سال 1965 برای بریمن جایزۀ پولیتزر را به ارمغان آورد، و در ادامه اشعار اسباب‌بازی او، رؤیای او و استراحت او آورده شده است که در سال 1969 جایزۀ کتاب ملی و جایزۀ بولینگن را دریافت کرد.

30. اشعار O.S. از امیری باراکا (1934-2013)

امیری باراکا با آمیختن امور شخصی و سیاسی در کار خود بیگانه نبود. او به دلیل انتقادات اجتماعی‌اش به خوبی شناخته شده بود و به شخصیتی بحث‌برانگیز اما تأثیرگذار تبدیل شد و خوانندگان را متوجه نگرانی‌های سیاه‌پوستان آمریکایی کرد. اشعار S.O.S.  شامل طیف کاملی از اشعار انقلابی او، از روزهای اولیۀ حضورش در جمع شاعرانی مانند آلن گینزبرگ تا آثار پایانی اوست.

31. اشعار منتخب از آنا آخماتووا، ترجمۀ دی. ام. توماس (1889-1966)

آنا آخماتووا به عنوان یکی از بزرگترین شاعران روسی شناخته می‌شود و اشعار منتخب او علت این امر را نشان می‌دهد. آثار آخماتووا درست به اندازۀ تاریخ روسیه در همان زمانی که آن‌ها نوشته می‌شد باشکوه و غم‌انگیز است. شعر او از سنت‌های فرهنگ کلاسیک روسیه پیروی می‌کرد، اما با صدا و یک خویشتنداری عاطفی خاصی همراه بود. اگرچه به او بی‌توجهی شده بود اما او در روسیه ماند، جایی که در مورد جهانی که شاهد آن بود با دقت شگفت‌انگیزی نوشت.

32. اشعار پاول کلان: نسخۀ دوزبانۀ انگلیسی/آلمانی از پول سلان (1920-1970) ترجمۀ پاول همبرگر

پل سلان که در رومانی و در یک خانوادۀ یهودی و آلمانی زبان به دنیا آمده بود، تا حدی زیادی از تجربیات زندگی خود در آثارش الهام گرفت. مرگ پدر و مادرش در هولوکاست و مدتی را که او به عنوان زندانی در اردوگاه کار گذرانده بود، تبدیل به عوامل تعیین‌کننده‌ای در اشعار او شدند. او مدتی در فرانسه زندگی کرد و تحت‌تأثیر سوررئالیست‌ها قرار گرفت، اما گستردگی آثارش چند مقوله را دربرمی‌گیرد. اشعار قدرتمند پل سلان مطمئناً خوانندگان آن را شگفت‌زده می‌کند.

33. کمی بزرگ‌تر از کل جهان: اشعار منتخب از فرناردو پسوآ (1888-1935)

فرناندو پسوا نویسنده‌ای با چهره‌های متعدد بود؛ یا باید بگوییم که شخصیت‌های ادبی زیادی متعلق به خود داشت. شاعر پرتغالی سبک زندگی خود را تغییر می‌داد و دربارۀ هر کدام چیزی نوشت. کمی بزرگ‌تر از کل جهان شامل اشعار منتخبی از سه شخصیت ثانوی شاعرانۀ اوست ( که او آن‌ها را «دگرچم» می‌نامید)؛ شاعر بی‌سواد آلبرتو کیرو، دکتر ریکاردو ریس و مهندس آلوارو دکامپوس. این مجموعه همچنین شامل آثاری است که او به نام خودش نوشته است که در کل آن هم را شخصیت دیگری می‌دانست.

34. اشعار کامل از الیزابت بیشاپ (1911-1979)

الیزابت بیشاپ در طول زندگی خود فقط 101 شعر منتشر کرد که به نسبت تعداد زیادی نیست، اما این تعداد کم را با دقت فراوان جبران کرد. بیشاپ بسیار مورداحترام بود و پس از مرگش برای نوشتن صمیمانه دربارۀ موضوعاتی مانند تعلق‌خاطر بسیار محبوب شد. اشعار کامل شامل کتاب‌های شمال و جنوب، بهار سرد، پرسش‌های سفر، جغرافیا 3 و همچنین اشعاری است که قبلاً گردآوری نشده‌اند.

35. خودنگاره در آینۀ محدب از جان اشبری (1927–2017)

خودنگاره در آینۀ محدب قهرمان سه جایزۀ بزرگ دنیای ادبی شد: جایزۀ پولیتزر، جایزۀ ملی کتاب و جایزۀ حلقۀ ملی منتقدان کتاب. به جرئت می‌توان گفت که این شاهکار اشبری است. هنرهای تجسمی یکی از منابع الهام‌ او بود؛ این شعر اشبری با فکر دربارۀ خودنگارۀ معروف پارمیجیانینو نوشته شده است. این کتاب همچنین به خواننده مقدمه‌ای دربارۀ موضوع موردعلاقۀ اشبری یعنی نوشتن در مورد عمل خلاق ارائه می‌دهد.

بهترین کتاب‌های شعر از نویسندگان در قید حیات

36. شهروند: یک غزل آمریکایی از کلودیا رنکین (1963)

شهروند: یک غزل آمریکایی و شکل ابداعی آن، نامزد نهایی جایزۀ کتاب ملی و برندۀ چندین جایزۀ دیگر، به سختی قابل توصیف است. این یک شعر طولانی است که تصاویر، شعارها و تفاسیر اجتماعی مختلفی را در خود جای می‌دهد و خواندن آن کمی شبیه به یک مقاله است. رنکین به افرادی که به عنوان یک شهروند آمریکایی به رسمیت شناخته می‌شوند توجه دقیقی دارد و خواننده را مجبور به در نظر گرفتن پیامدهای نژادپرستانه در تعاملات روزمره می‌کند. کار او اجازۀ ابهام را به مخاطب می‌دهد، اما در عین حال نمی‌گذارد که ذهن او منحرف شود.

37. یک بعدازظهر زیبای Marsupial از کا کنراد (1966)

یک بعدازظهر زیبای Marsupial مانند فهرستی از تمرینات نوشتاری بدنی و اشعاری است که چنین تمرین‌هایی را تولید می‌کنند. در مقدمۀ این اثر آمده است: «من نمی‌توانم به اندازۀ کافی تأکید کنم که این دنیای مکانیکی، با کارآمدی روزافزون و در نتیجه خشونت فزاینده، چقدر از من خواسته است که برای یافتن شعرم، بدنم را و سپس سیاره‌ام را بیابم». کنراد از شما دعوت می‌کند تا با این مجموعه جسم خود را پیدا کنید.

38. احساس (نمد) از آلیس فولتون (1952)

آلیس فولتون با معانی مختلف کلمۀ felt  هم به عنوان یک نوع پارچه و هم به عنوان گذشتۀ فعل feel بازی کرده است. او در میان چندین موضوع دیگر به بسیاری از مفاهیم سایه‌های احساسات، حریم خصوصی، مجاورت، نقص‌ها و خرافات هم اشاره می‌کند. کار او هم فطری است و هم مغزی و شما را به سفری با تخیل که گاهی هم نامطلوب است می‌برد.

39. به ما مرده نگویید از دانز اسمیت

به ما مرده نگویید نامزد نهایی جایزۀ ملی کتاب بود. این اثر وقتی با صدای بلند اجرا می‌شود، شگفت‌انگیز و به همان اندازه روی کاغذ هم تأثیرگذار است. همانطور که در جزئیات این اثر آمده است: « به ما مرده نگویید با یک سکانس دلخراش آغاز می‌شود که زندگی پس از مرگ مردان سیاهپوستی را به تصویر می‌کشد که به ضرب گلولۀ پلیس کشته شده‌اند. جایی که در آن سوء‌ظن، خشونت و اندوه فراموش می شود و با امنیت، عشق و طول عمری که روی زمین سزاوار آن بودند جایگزین می‌شود».

40. اقیانوسی از ایمی نژوکوماتاتیل (1974)

همانطور که رکسان گی این اثر را توصیف می‌کند: « اقیانوسی حاوی حس واقعی شگفتی است». نیویورک تایمز این اثر را «عجیب» و «باشکوه» می نامد، زیرا نژوکوماتاتیل جزئیات و تفاوت‌های ظریف را در هم می‌آمیزد تا در دوران مدرن داستان‌های عامیانه را خلق کند. او در یکی از شعرهایش به آبشار نیاگارا جان تازه می‌بخشد و در شعر دیگری یک زخم ناشی از سزارین را توصیف می‌کند. در این اثر، به راحتی می‌توان احترام به جهان طبیعی را دید و احساس کرد.

41. آسمان شب با خروج زخم‌ها از اشن ووانگ (1988-)

این اثر که اولین مجموعۀ اشن ووانگ است، برندۀ جایزۀ وایتینگ 2016 شد. او در مورد آسیب‌های فردی، خانوادگی و تاریخی می‌نویسد و اشعار او به مضامینی مانند هویت عجیب‌وغریب و خشونتی که در طول جنگ ویتنام بر خانواده‌اش تحمیل شده است، اشاره دارد. ووونگ سبک، لحن و موضوع مختص خود را دارد و خوانندگان تمام سبک‌ها را به این مجموعۀ منحصربه‌فرد دعوت می‌کند.

42. چیزهای زیباتر از بیانسه وجود دارد از مورگان پارکر (1988-)

چیزهای زیباتر از بیانسه وجود دارد تفکری در مورد پیچیدگی‌های زندگی سیاه‌پوستان است. این اثر بخش‌های مساوی از مباحث فمینیستی، لطیف و خشن را در خود جای داده است که زمان جنگ بر سر جان انسان‌ها و مبارزه برای قدرت را بازتاب می‌کند. آثار پارکر به دنیایی که او تجربه می‌کند می‌پردازد و با شوخ‌طبعی که مخاطب را به شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد برای این تجربیات سوگواری می‌کند.

43. زندگی در مریخ از تریسی کی. اسمیت (1972-)

زندگی در مریخ اثر تریسی کی. اسمیت برندۀ جایزه پولیتزر شد. همانطور که از عنوان آن مشخص است این اثر مملو از ارجاعاتی به سیاره‌ها بوده و از دیوید بووی گرفته تا سیاه‌چاله‌ها مطالبی را در خود جای داده است. این مجموعه به شکل زیبایی صمیمانه نوشته شده است و آینده‌ای پر از رمز و راز و امید را تداعی می‌کند. اسمیت در مورد واقعیت‌های زندگی در مریخ حدس‌هایی می‌زند و حتی به از دست دادن پدرش، یکی از مهندسانی که روی تلسکوپ فضایی هابل کار می‌کرد، اشاره می‌کند.

44. زندگی‌نامۀ سرخ از آن کارسون (1950-)

در زندگی‌نامۀ سرخ، کارسون کلاسیک‌گرا فرم‌ها و دوره‌های زمانی را درهم‌می‌آمیزد. این اثر یک شعر و همچنین یک رمان است که یکی از اسطوره‌های یونان باستان و همچنین یک داستان عصر مدرن را بازآفرینی می‌کند. پسر جوانی به نام گریون که او نیز یک هیولای بالدار قرمز است، داستان زندگی پر رنج خود را از پنج سالگی بازگو می‌کند. وقتی گریون کمی بزرگ‌تر می‌شود، از خانواده‌اش فرار می‌کند و از طریق عکس گرفتن و در رابطه با مردی به نام هراکلس زندگی خود را ادامه می‌دهد. این اثر با شکل ابداعی خود طرحی جذاب از هنرمندی است که سعی می‌کند با شادی‌ها و دردهای بزرگ شدن کنار بیاید.

45. همۀ زباله‌های جهان متحد شوید! از کیم کایسون (1955-)

کیم کیسون، شاعر کرۀ جنوبی، عشق، مرگ و چیزهای بی‌ارزش را در این ملغمۀ خیره‌کننده از فرم‌های مختلف شاعرانه درهم‌می‌آمیزد. همۀ زباله‌های جهان متحد شوید! زبان را آزمایش می‌کند و دنیای درونی را می‌آفریند که به یک میزان زیبا و عجیب و غریب است. زبان هنگامی که از دنیای طبیعی بیرون کشیده می‌شود، در مجاورت بدن نیز قرار می‌گیرد. این مجموعه شامل ترجمه‌های شهودی و پیشگفتاری از دان می چوی است.

46. کلمات زیر کلمات: اشعار منتخب نائومی شیهاب نای (1952-)

این اثر تجربیات انسانی را دربرمی‌گیرد، از اهداکنندۀ یک جوک باکس شکسته گرفته تا زنی که در جستجوی تقدس است. این مجموعه برگرفته از سه کتاب تحسین‌شدۀ نائومی شیهاب نای است؛ راه‌های مختلف برای دعا، دستکش زرد و برندۀ مجموعه شعر ملی به نام بغل کردن جوک باکس. آخرین کتاب و سومین اثر او بر پیشینۀ آمریکایی فلسطینی شاعر متمرکز است و با نگاهی کنجکاو به خاورمیانه می‌نگرد.

47. آن را دفن کن از سم ساکس (1986-)

این اثر برندۀ جایزۀ جیمز لافلین 2017 از آکادمی شاعران آمریکایی بود. ساکس نوازندۀ مرموزی است و اشعار موزونی را می‌سازد که به زیبایی روی صفحه و در گوش حرکت می‌کند. این اشعار با توجه به مجموعه‌ای از خودکشی‌های همجنس‌گرایان جوان در سال 2010 نوشته شده‌اند و به مضامینی مثل مرگ، هویت، ارتباط، میل، اشتیاق و تعلق می‌پردازند. به گفتۀ داور جایزۀ لافلین، تیهیمبا جس،« آن را دفن کن تصاویر و هدفی را دنبال می‌کند که در هر لحظه مخاطب را غافلگیر می‌کند».

48. کتاب شنی از آریانا رینس (1982-)

شعر آریانا رینس خواننده را طلسم می‌کند و احساسات شاعرانه را در ردایی از شگفتی چه کهن و چه مدرن بسته‌بندی می‌کند. با پرداختن جزئی به موضوعاتی مثل تغییرات آب و هوایی تا ارواح، کتاب شنی راه‌های جدیدی را برای تفسیر واقعیت کنونی ما باز می‌کند. «شن» یک درونمایۀ اصلی است که در سندی هوک، ساندرا بلند، بیابان‌زایی جهان و موارد دیگر بسیار تکرار می‌شود. این اثر کتابی جذاب است که کنار گذاشتن آن کار راحتی نیست.

49. عروس تصویر از کتی سانگ (1955-)

کتی سانگ که در هاوایی به دنیا آمده است، از ریشه‌های چینی-کره‌ای خود و همچنین تجربیاتش به عنوان همسر یک مرد آمریکایی می‌نویسد. او استاد لحظات کوچک است و قدرت موجود در کوچکترین چیزها را برجسته می‌کند. عروس تصویر برندۀ مجموعه ییل مسابقه شاعران جوان در سال 1982 است. این کتاب افراد را در سفرهای خود در زندگی دنبال می‌کند و لحظات لطیفی را در پس صفحه به جا می‌گذارد.

50. وقتی برادرم یک آزتک بود از ناتالی دیاز

وقتی برادرم یک آزتک بود اثر ناتالی دیاز از طریق طیفی از شخصیت‌ها و مضامین دشوار به زندگی موهاوی می‌پردازد. او به طرز ماهرانه‌ای از روایت به حالت غنایی می‌رسد و به خواننده این امکان را می‌دهد تا پیام‌های او را در اشکال مختلف بفهمد. این مجموعه در حالی که بر جامعۀ پیرامون او تمرکز دارد، انسانیت خود را به خواننده می‌بخشد و چیزی را ارائه می‌دهد که همۀ ما می‌توانیم با آن ارتباط برقرار کنیم.

51. نزول آلت از آلیس نوتلی (1945-)

در نزول آلت، آلیس نوتلی سفری حماسی به قلمروهای عمیق‌ را ارائه می‌دهد که یادآور دوزخ دانته است. خواننده راوی اثر را که «آلت» نام دارد در زیرزمین و در متروی شهری می‌یابد که ارواح و آدم‌ها بدون اینکه بتوانند آنجا را ترک کنند در آن اطراف می‌چرخند. نوتلی از علامت نقل‌قول برای جلو بردن اشعار استفاده می‌کند و واگن‌های مترو را ایجاد می‌کند تا کلمات درون آن‌ها بتوانند حرکت کنند. این اثر به قدری جذاب است که خوانندگان را وادار می‌کند تا ببینند در هر صفحه چه اتفاقی می‌افتد.

52. خواب با دیکشنری از هریت مولن (1953-)

هریت مولن در مجموعۀ خود به نام خواب با دیکشنری رویکردی بدون محدودیت در بازی با کلمات دارد. او در کاوش خود از زبان از همه چیز، از اشعار رمزی گرفته تا لغات هم‌آوا استفاده می‌کند. تعدادی از اشعار حتی از تکنیک اولیپی N+7 نیز الهام گرفته است که در آن هر اسم در یک متن با اسم هفتم بعد از آن در فرهنگ لغت جایگزین می‌شود. این اثر غزل‌های شکسپیر و حتی دستورالعمل‌های ایمنی خطوط هوایی را دوباره تجسم می‌کند و به خواننده دیدگاه جدیدی در مورد آنچه که زبان انگلیسی می‌تواند ایجاد کند و یا از بین ببرد، ارائه می‌کند.

53. آویزان بر استخوان‌های خودمان از جودی گران (1940-)

آویزان بر استخوان‌های خودمان مجموعه‌ای از هفت شعر روایی است که شرایط امروزی را با اساطیر الهه درهم‌می‌آمیزد. گران آن‌ها را «اشعار نه قسمتی» می‌نامد که از اشعار موزون و افسانه‌ای برای ارائۀ نقدهای اجتماعی معنادار استفاده می‌کنند. گران یک شخصیت مرکزی در جنبش فمینیستی ساحل غربی در دهۀ 1970 بود و شعر او از پیچیدگی نسائل جنسی، نژاد و جنسیت دوری نمی‌کند.

54. خواننده برنادت مایر از برنادت مایر (1945-)

برنادت مایر چندین سال در لوئر ایست ساید زندگی کرد و مدیر پروژۀ شعر در کلیسای سنت مارک بود. او در آثار خود از سبک مشارکتی و طنز مکتب شعر نیویورک استفاده کرده است. خواننده برنادت مایر شامل غزل، شعرهای اولیه، نوشته‌های مجله و سخنرانی‌های او می‌شود که همگی پرتره‌ای خاطره‌انگیز از آثار غنی او را ترسیم می‌کنند.

55. نئون بومی: اشعار جدید و منتخب از یوسف کومانیاکا (1947-)

یوسف کومانیاکا هم از هویت خود به عنوان یک سیاه‌پوست جنوبی و هم از تجربۀ خود به عنوان یک کهنه‌سرباز در جنگ ویتنام می‌نویسد. نئون بومی برندۀ جایزۀ پولیتزر سال 1994 برای شعر، شامل 12 شعر جدید است اما اشعاری از مجموعه‌های تحسین‌شدۀ او به نام‌های دین کای دو، جذاب و به خاطر چشم‌های سرم از تو عذر می‌خواهم را نیز در خود جای داده است. اشعار او مخاطب را به شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

56. اشعار منتخب از ریتا داو (1952-)

 اشعار منتخب ریتا داو که برندۀ جایزۀ شاعر ایالات متحده از سال 1993 تا 1995 است، داستان‌سرایی احساسی و غزل‌سرایی دقیق او را کنار هم جمع‌آوری می‌کند. همراه با مقدمه‌ای جدید و شعری که قبلاً دیده نشده بود، اشعار منتخب شامل مجموعۀ داو به نام‌ خانۀ زرد در گوشه و گروهی از اشعار اختصاص‌یافته به مضامین برده‌داری و آزادی است. موزه با تأملات متفکرانه در مورد جهان و توماس و بیولا که در سال 1987 برندۀ جایزه پولیتزر شد و بر اساس زندگی پدربزرگ و مادربزرگ شاعر نوشته شده است نیز در این مجموعه به چشم می‌خورد.

57. نیمه روشن: مجموعه اشعار 1965-2016 از فرانک بیدارت (1939-)

بیدارت از مکان‌های تاریک ذع انسان ابایی ندارد. او اغلب از صدای فرد «دیگری» مانند یک کودک قاتل یا یک زن مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی استفاده می‌کند. او از دیدگاه شاعرانۀ خود نیز می‌نویسد. اما مهم نیست که او زبان چه کسی دارد ماجرا را روایت می‌کند، همۀ صداهای او به طرز زیرکانه‌ای پیچیدگی‌های تجرببات انسانی را دربرمی‌گیرد. نیمه روشن محتویات تمام کتاب‌های قبلی بیدارت به اضافۀ مجموعۀ جدید تشنگی را در خود جای داده است.

بهترین گلچین‌های شعر

58. بخوان: شعر بومیان آمریکایی با ویرایش آلیسون آدل هج کوک

این مجموعه چند زبانه بیش از هشتاد شاعر را از آلاسکا تا شیلی گرد هم آورده است. بخوان هم از شاعران بومی شناخته شده و هم شاعران نوظهوری را که اغلب در گلچین‌ها کمتر معرفی می‌شوند، نام برده است. نتیجۀ این کار مجموعه‌ای متنوع از صداهای قدرتمند شده است، از جمله نام‌های آشنایی مانند لوئیز اردریچ، جوی هارجو، لی ماراکل و سایمون اورتیز.

59. Gurlesque با ویرایش لارا گلنوم و آریل گرینبرگ

Gurlesque با گرد هم آوردن هجده شاعر با پیشینه‌های مختلف و با متحد کردن آن‌ها بدون از بین بردن سبک خاص خودشان، شعر فمینیستی «رادیکال، زن، موج سوم» می‌آفریند. Gurlesque نیز مانند burlesque حول موضوعات کمپ و کیچ می‌چرخد. این مجموعه همچنین شاعران را با هنرمندان تجسمی با همان حساسیت سرکش پیوند می‌دهد.

60. گلچین شعر نورتون با ویرایش مارگارت فرگوسن، مری جو سالتر و جان استالورثی

گلچین شعر نورتون آغازگر مناسبی برای طیف وسیعی از اشعار مختلف در سال‌های طولانی است. از بئولوف گرفته تا لوئیس ادریچ، این کتاب تقریباً همۀ آثاری را که برای شروع مطالعۀ این ژانر از ابتدا نیاز داشته باشید در خود جای داده است. این گلچین بیش از هزار سال شعر از دورۀ قرون وسطی تا به امروز ارائه می‌دهد. اگر همۀ این‌ها کافی نبود، بدانید که این اثر یک کلاس درس استاندارد در زبان انگلیسی نیز هست.

61. شاعران بریک بیت شعر جدید آمریکایی در عصر هیپ های با ویرایش کوین کوال، قریش علی لانسانا و نیت مارشال

اگر از اعضای نسل هیپ هاپ هستید، این گلچین برای شماست. شاعران بریک بیت با 78 شاعری که بین سال‌های 1961 تا 1999 به دنیا آمده‌اند، برای افرادی که عاشق هیپ هاپ هستند و همچنین برای کسانی که تا به حال با شعر ارتباط نداشته‌اند، اثر بی‌نظیری است. همانطور که در توضیح آن آمده است، این گلچین «برای افرادی است که فکر می‌کردند شعرها فقط آثاری هستند که افراد سفیدپوست مرده‌ای که در جنگل گم شده‌اند آن‌ها را نوشته‌اند». شاعران بریک بیت گلچینی فرح‌بخش است که می‌تواند اثر خوبی برای پر کردن جای آثاری باشد که از قلم افتاده‌اند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کتاب
دیگر مطالب سایت
بهترین کتاب های هاروکی موراکامی
بهترین کتاب های هاروکی موراکامی
بهترین کتاب‌های ویکتور هوگو
بهترین کتاب‌های ویکتور هوگو
بهترین کتاب های روانشناسی کودک
بهترین کتاب های روانشناسی کودک
  • هیچ محصولی در سبد خریدتان نیست.