25% بیشتر از تخفیف پایه با کد تخفیف: SJM

25% بیشتر از تخفیف پایه با کد تخفیف: SJM

بهترین کتاب های علمی-تخیلی و فانتزی جهان

بهترین کتاب های علمی-تخیلی و فانتزی جهان

بیش از ۵۰۰۰ نفر از شما نامزد شدید. بیش از ۶۰,۰۰۰ نفر از شما رای دادید. و اکنون نتایج به دست آمده اینچنین است. این برندگان ۱۰۰ کتاب برتر علمی – تخیلی و فانتزی، ترکیبی جذاب از عناوین کلاسیک و معاصر هستند.

اگر بخواهیم خلاصه‌ای از تشکیل این لیست را بدانیم باید بگوییم که گروهی از متخصصان ما صدها کتاب نامزد محبوب را مورد بررسی قرار داده و آن‌هایی را که منطبق با معیارهای پرسشنامه هستند را مورد بازبینی قرار دادند (بعد از اینکه ما به شما اطمینان می‌دهیم که این بررسی بسیار احساساتی، متفکرانه و مشتاقانه انجام شد). شما متوجه خواهید شد که هیچ کتاب بزرگسال یا کتابی در ژانر وحشت در این فهرست وجود ندارد، اما محکم بنشینید خوانندگان عزیز، ما می‌خواهیم کتاب‌هایی که قرار است در این فصل بخوانیم را از الان انتخاب کنیم. در اینجا لیستی از کتاب‌های علمی-‌تخیلی محبوب و رمان‌های فانتزی موردعلاقۀ شما قرار دارد.

1. ارباب حلقه‌ها نوشتۀ جی. آر. آر. تالکین

این سه نسخه از تالکین که رمانی حماسی در بازگویی نبرد حلقه نوشته شده است و در آن فرودو، هابیت و همراهانش برای نابود کردن حلقۀ شیطانی قدرت و بازگرداندن صلح به سرزمین میانی راه می‌افتند. این سه‌گانۀ محبوب هنوز تاثیر به‌سزایی بر مخاطبان خود دارد و از آشناترین و دیرپاترین کلیشه‌های داستانی در ادبیات فانتزی به شمار می‌آید.

2. راهنمای مسافران مجانی کهکشان نوشتۀ داگلاس آدامز

ابتدای این کتاب که آدامز آن را نوشته است با وقایع طنز آغاز می‌شود اما شخصیت اصلی آن که آرتور دنت نام دارد و مسافر کهکشان است درگیر برخی حوادث می‌شود که باعث نابودی زمین خواهد شد؛ ماجراهایی مثل برخورد با موجودات فضایی، نهنگ‌های عنبر، یک ربات افسرده، موش‌هایی که بدتر از آنچه هستند که به نظر می‌رسند و دیگر وقایعی که بسیار بسیار بد خواهند بود.

3. بازی اندر نوشتۀ اورسن اسکات کارد

اندرو «اندر» ویگن جوان که به عنوان یک نابغه پرورش داده می‌شود، به مدرسۀ پیشرفته‌ای فرستاده می‌شود تا در آنجا یاد بگیرد که چگونه مقابل مهاجمان دیرپای زمین ایستادگی کند.

4. مجموعۀ تل‌ماسه نوشتۀ فرانک هربرت

به دنبال ماجراهای پل آتریدیز، پسر دوک خلع شده از سلطنت در سیاره‌ای خالی و بیابانی رها شده است و مردم محلی به او کمک می‌کنند تا سرنوشت غیرقابل‌ پیش‌بینی خود را کشف کند.

5. مجموعۀ ترانۀ یخ و آتش نوشتۀ جورج آر. آر. مارتین

در همان زمان که هفت پادشاهی زمستانی طولانی به اندازۀ چندین نسل را پشت سر می‌گذارند، خانوادۀ سلطنتی با نقشه‌های مرگبار رقیب‌شان یعنی لنیسترز، ظهور شیاطین نوربورن، ورود قوم‌های وحشی و دیگر تهدیدهای مرگبار مواجه می‌شوند.

6. 1984 نوشتۀ جورج اورول

زمانی که دولتی مستبد در حال نظارت بر همۀ شهروندان است و همۀ فعالیت‌های آن‌ها را هدایت می‌کند، زندگی در آینده‌ای نزدیک در حال به پایان رسیدن است.

7. کتاب فارنهایت 451 نوشتۀ ری بردبری

در دنیایی که در آینده‌ای بسیار دور قرار دارد تلویزیون حکمرانی می‌کند و کتاب‌ها غیر قانونی هستند. رژیم مستبد دستور داده تا «آتش‌نشانان» که کار آن‌ها متوقف کردن آتش است همۀ کتاب‌ها را بسوزانند. اما یک آتش‌نشان شروع به بررسی ارزش کلمات چاپ ‌شده می‌کند.

8. سه گانۀ بنیاد نوشتۀ ایزاک آسیموف

گروهی از روانشناسان که تحت رهبری روان‌تاریخ‌دان هری سلدون قرار دارند، کلونی را پایه‌گذاری می‌کنند تا افراد را به حفظ هنر، دانش و تکنولوژی امپراتوری در حال زوال کهکشانی تشویق نمایند.

9. دنیای قشنگ نو نوشتۀ آلدوس هاکسلی

این رمان پیش‌گویی کلاسیک به توصیف وحشت‌های اجتماعی آرمان‌شهری در آینده می‌پردازد که قرار است که عاری از آزادی‌های فردی باشد.

10. خدایان آمریکایی نوشتۀ نیل گیمن

شدو که یک سابقه‌دار است سوار بر هواپیما خود را برای حضور در مراسم خاکسپاری همسر و بهترین دوستش می‌رساند که با یک غریبۀ مرموز ملاقات می‌کند که به نظر می‌رسد چیزهای زیادی در مورد او می‌داند. وقتی شدو پیشنهاد کاری آن غریبه را می‌پذیرد، خود را درگیر یک بازی خطرناک یعنی درگیری با روح آمریکا می‌بیند.

11. عروسی شاهدخت نوشتۀ ویلیام گلدمن

این کتاب، داستان یک پسر روستایی خوش‌قیافه است که به کمک یک شمشیرزن مست و یک غول مهربان، شاهزاده خانمی زیبا به نام باترکاپ را نجات می‌دهند که همیشه لبخند زیرکانه‌ای بر لبانش دارد. گلدمن ادعا می‌کند که قبلاً متن خلاصه شده‌ای را با «اس. مورگنسترن» (که در واقع یک نام مستعار است) نوشته بوده و با تفسیر هوشمندانه‌ای به تاثیرگذاری آن افزوده است.

12. مجموعۀ چرخ زمان نوشتۀ رابرت جردن

در ۱۳ جلد این کتاب یک حماسۀ خیالی شرح داده می‌شود که نبرد بین خدمتکاران دنیای سیاه و یکی از قهرمانان روشنایی مشهور به دراگون ریبورن را به تصویر می‌کشد.

13. مزرعۀ حیوانات نوشتۀ جورج اورول

حیوانات مزرعه، مزرعه‌دار خود را سرنگون می‌کنند و حکومت به شدت ناقص (و دوستانه) خود را برپا می‌کنند. هجو گزندۀ اورول در مورد خودکامگی هنوز هم در ردۀ نهم لیست آثار خواندنی باقی مانده است.

14. نیورومنسر نوشتۀ ویلیام گیبسون

این اثر اولین رمان خلاقانۀ گیبسون است که داستان زندگی کیس را دنبال می‌کند. او نابغۀ کامپیوتری است که احساس پوچی می‌کند و از او خواسته می‌شود تا کد امنیتی را بدزدد که در امنیتی‌ترین شرایط در کل منظومۀ شمسی قرار دارد. این اثر یک کار بنیادین است که ژانری را به نام سایبرپانک به دیگران شناساند.

15. نگهبانان نوشتۀ آلن مور و دیو گیبنز

داستان از جایی شروع می‌شود که یکی از اعضای گروه منحل ‌شدۀ ابر قهرمانان به نام کرایمباسترز کشته می‌شود و بقیۀ اعضای گروه سعی می‌کنند تا هویت قاتل را قبل از این که آن‌ها نیز کشته شوند کشف کنند. این یک رمان گرافیکی است.

16. من ربات هستم نوشتۀ آیزاک آسیموف

آیزاک آسیموف هنگامی که قوانین حاکم بر رفتار ربات‌ها را فرمول‌بندی کرد، درک ما از آن‌ها را برای همیشه تغییر داد. در این اثر، آسیموف پیشرفت روبات‌ها را از طریق مجموعه‌ای از داستان‌های به ‌هم ‌پیوسته شرح می‌دهد؛ از ریشه‌های اولیۀ آن‌ها در حال حاضر تا حد نهایی‌شان در آینده‌ای نه چندان دور, آینده‌ای که ممکن است خود بشریت نیز کنار گذاشته شود.

17. غریبه‌ای در سرزمین غربت نوشتۀ رابرت آنسون هاین‌لاین

ولنتاین میشل اسمیت که در مریخ متولد و بزرگ‌ شده است، با توانایی‌های مافوق بشری‌اش به زمین و به فرهنگ حیرت‌آور غرب وارد می‌شود.

18. مجموعۀ سرگذشت شاهکش نوشتۀ پاتریک رافوس

این داستان هیجان‌آور تازه به بلوغ رسیده، ماجرای کووث را شرح می‌دهد که مردی جوان با استعداد جادویی است و به قدرتمندترین جادوگر، موسیقی‌دان، دزد و آدمکش در دنیای خودش تبدیل می‌شود.

19. سلاخ‌خانۀ شمارۀ پنج نوشتۀ کرت وانه‌گت

بیلی پیلگریم از جنگ جهانی دوم به خانه برمی‌گردد اما توسط موجودات فضایی از سیاره ترالفامادور ربوده می‌شود. آن موجودات به او یاد می‌دهند که زمان یک هدیۀ ابدی است.

20. فرانکشتاین نوشتۀ مری وول اِستوِنکِرافت شِلی

مری شلی پرتره‌ای ترسناک از دانشمندی را به تصویر می‌کشد که در خلق زندگی وسواس دارد (و موفقیت نهایی او برایش بسیار گران تمام می‌شود). این اثر یکی از اولین کارهای علمی-‌تخیلی است که نوشته شد. قدرت تمثیلی قوی آن که با مضامین اخلاقی و فلسفی همراه می‌شود و بسیار مرموز بودن آن ثابت کرده ‌است که این اثر یکی از پایدارترین و تاثیرگذارترین آثار باقی خواهد ماند.

21. آیا آدم مصنوعی‌ها خواب گوسفند برقی می‌بینند؟ نوشتۀ فیلیپ ک. دیک

این رمان جالب از دیک در مورد آدم‌های مصنوعی است که در مقابل سازندگان‌شان می‌ایستند و به دنیای پسارستاخیزی برمی‌گردند. تا جایی که به ریک دکارد دستور داده می‌شود تا آن‌ها دستگیر کند و تحویل دهد. ریدلی اسکات در سال ۱۹۸۲ از این کتاب الهام گرفت و (با شباهت بسیار کمی) فیلم بلید رانر را ساخت.

22. سرگذشت ندیمه نوشتۀ مارگارت اتوود

این رمان که نگاه دلسرد‌کننده به آینده‌ای نزدیک دارد، داستان آفرد را شرح می‌دهد که ندیمه‌ای در جمهوری گیلاد در ایالات متحده است. در این اثر دنیای ظالمی نشان داده می‌شود که در آن زنان دیگر هیچ حقوقی ندارند و تنها برای تولیدمثل از آن‌ها استفاده می‌شود.

23. مجموعۀ برج تاریک نوشتۀ استیفن کینگ

رونالد، آخرین هفت‌تیرکش جهان، به دنبال مرد سیاه‌پوست مرموزی به سمت برجی تاریک و ممنوعه به راه می‌افتد و در مسیر با افرادی زمینی و فرازمینی مبارزه می‌کند.

24. ۲۰۰۱: ادیسۀ فضایی نوشتۀ آرتور سی. کلارک

دو فضانورد سفر خود را به فضا آغاز می‌کنند اما زندگی آن‌ها با حسادت‌های کامپیوتری عجیب و غریب به نام هال به خطر می‌افتد.

25. ایستادگی نوشتۀ استیفن کینگ

در این اثر یک بیماری ویرانگر شرح داده شده است که تنها تعداد کمی از انسان‌ها از آن جان سالم به در خواهند برد. علاوه بر آن رویاهای مبارزۀ بین خوبی و بدی را در حالی خواهیم دید که هنگام مهاجرت‌شان به بولدر، کولو به سمت مواجهه‌ای واقعی حرکت می‌کنند.

26. اسنوکرش نوشتۀ نیل استیونسن

این اثر که سومین نوشتۀ استیونسن است پیوندی را با افسانه‌های سومری نشان می‌دهد که حول ماجرای «شبه‌مخدر» مرموزی به نام اسنوکرش می‌چرخد. اسنوکرش می‌تواند هم با و هم بدون اینترنت با واقعیتی موازی به نام «متاورس» بر مردم تاثیر بگذارد.

27. حکایت‌های مریخی نوشتۀ ری بردبری

آرامش مریخ توسط زمینیانی مختل می‌شود که برای تسخیر فضا آمده‌اند، سیاره را مستعمره کرده و از زمین محکوم به فنا فرار می‌کنند.

28. گهوارۀ گربه نوشتۀ کورت ونه‌گات

یک نویسندۀ جوان تصمیم می‌گیرد تا با فرزندان دانشمندی که مسئول اصلی ساخت بمب اتمی است مصاحبه کند.

29. مجموعۀ سندمن نوشتۀ نیل گیمن

گیمن در اصل داستان مورفئوس یا پادشاه دیریم را نقل می‌کند که تعاملات او با انسان‌های فانی به ندرت به خوبی به پایان می‌رسد. اعضای خانوادۀ بهانه‌گیر او دث، دیسپر، دیزایر و دستینی هستند که ماجراهایشان طی سال‌ها در 75 جلد مجموعۀ کتاب‌های کمیک روایت شدند. در حال حاضر این کتاب‌ها در ده جلد گردآوری شده‌اند‌ و به فروش می‌رسند.

30. پرتقال کوکی نوشتۀ آنتونی برجس

برجس این هجونامه از فرهنگ معاصر را از زبان جوانی به نام الکس روایت می‌کند که شادی خود را از طریق پادآرمان‌شهری از مواد مخدر، ارتباطات جنسی و خشونت بی‌رحمانه به دست می‌آورد. هدف او از این کارها انتخاب شدن برای یک آزمایش روانی است که به منظور اصلاح رفتارها طراحی شده است.

31. جنگاوران اخترناو نوشتۀ رابرت آنسون هاین‌لاین

در یکی از جنجالی‌ترین رمان‌های هاین‌لاین، سربازی از آینده از یکی از سخت‌گیرانه‌ترین اردوگاه‌های آموزشی جهان عبور می‌کند و همراه با پیاده‌نظام متحرک زمینی وارد نبردی با خطرناک‌ترین دشمنان بشریت می‌شود.

32. تپۀ واترشیپ نوشتۀ ریچارد آدامز

این اثر که اغلب به عنوان «انیاد خرگوش‌ها» توصیف می‌شود، داستان خرگوش جوانی به نام فیور و برادرش هزل است که برای یافتن خانه‌ای جدید پس از نابودی لانۀ خود راهی سفری حماسی می‌شوند. تپۀ واترشیپ به عنوان یک سری داستان‌های ساختگی شکل گرفت که ریچارد آدامز در طی سفرهایی داخل خودرو برای دخترانش تعریف می‌کرد. آدامز زبان مخصوصی به نام لپین را برای این دو خرگوش اختراع کرده است.

33. پرواز اژدها نوشتۀ آن مک‌کافری

زمانی که امنیت اژدهاسواران بسیار کم شده است و تنها ویر می‌تواند این موجودات و سوارانش‌شان را آموزش ‌دهد، ستارۀ سرخ به پرن نزدیک می‌شود و کرۀ زمین در معرض تهدید فاجعه‌ای قرار می‌گیرد.

34. ماه یک معشوقۀ خشن است نوشتۀ رابرت آنسون هاین‌لاین

یک تکنسین کامپیوتر خبره، فردی عجیب و مو بور، یک دانشگاهی سالخورده و یک فرد کاملاً آشنا به کامپیوتر، جمعیتی از کرۀ ماه را در یک انقلاب علیه حکومت استعماری زمینیان رهبری می‌کنند.

35. سروده‌ای برای لیبوویتز نوشتۀ والتر ام. میلر جونیور

این رمان میلر که در سال ۱۹۵۹ نوشته شد، به شرح ماجرای راهبان فرقۀ لیبوویتز پس از یک جنگ هسته‌ای می‌پردازد. این افراد سعی می‌کنند تا بقایای تمدن را پس از جنگ هسته‌ای حفظ کنند.

36. ماشین زمان نوشتۀ هربرت جورج ولز

ماشین زمان داستانی کلاسیک است که ولز آن را در سال ۱۸۹۵ نوشت. این اثر در مورد یک مخترع انگلیسی متواضعی است که دستگاهی را اختراع می‌کند که او را به آینده‌ای بسیار دور پرتاب می‌کند به جایی که در آن مورلاکس زیرزمینی زیرزمینی به دست کودکی به نام الوی افتاده است.

37. بیست هزار فرسنگ زیر دریا نوشتۀ ژول ورن

پروفسور آروناکس و دو نفر از همراهانش در یک زیردریایی خارق‌العاده به عنوان زندانیان کاپیتان نیموی دیوانه محبوس می‌شوند. آن‌ها در آنجا موجودات عجیب و غریبی را می‌بینند که در جهان خارج از دریا دیده نمی‌شوند.

38. گل‌هایی به یاد الجرنون نوشتۀ دانیل کیز

وقتی جراحی مغز یک موش او را به یک نابغه تبدیل کرد، چارلی گوردون از خودش پرسید که آیا ممکن است این عمل برای او هم کارساز باشد. او این کار را انجام می‌دهد… اما بعد موش بعد از مدتی شروع به تحلیل رفتن می‌کند.

39. جنگ دنیاها نوشتۀ هربرت جورج ولز

نویسندۀ ماشین زمان این بار اثر علمی-تخیلی دیگری را خلق کرده است که در آن ماشین‌های پیشرفتۀ تخریب، موجودات فضایی را از یک سیارۀ دیگر به زمین می‌آورند و آن‌ها تصرف‌شان را شروع می‌کنند.

40. تواریخ امبر نوشتۀ راجر زلازنی

این اثر از زلازنی روایتگر زندگی شاهزاده کوین از «جهان واقعی» امبر (که در آن زمین ما صرفاً یک سایه است) و پسرش مرلین است که این پسر برای چند دهه یک کاربر جادویی و هکر کامپیوتر بوده است. در کشاکش ابدی بین نظم و هرج و مرج، زلازنی با استعاره‌ای از آثار شکسپیر از غوطه‌ور شدن در تاروت و مکانیک کوانتومی لذت می‌برد.

41. بلگاریاد نوشتۀ دیوید ادینگز

این اثر خیال‌پردازی حماسی پنج جلدی از ادینگز است که داستان پسر جوان کشاورزی به نام گاریون را روایت می‌کند. این پسر به دنبال یک گوی مرموز ربوده شده، جهان غنی پیشگویی و قدرت احاطه شدۀ آن خود را به دردسر می‌اندازد.

42. مه‌های آوالون نوشتۀ ماریون زیمر بردلی

این اثر بازگویی افسانۀ شاه آرتور است که توسط زنان مرکزی داستان درک شده است؛ از مورگین متعصب که سوگند یاد کرد تا الهه‌اش را به هر قیمتی که شده نجات دهد تا گوئنهویفر مؤمنی که به پادشاه تعهد داده بود اما به طرف دیگری کشیده شد.

43. سه‌گانۀ زادۀ مه نوشتۀ برندن سندرسون

این داستان از دنیایی روایت می‌کند که ساکنان جادویی ویژه‌ای به نام الومانسرها دارد که می‌توانند از فلزات استفاده کنند تا توانایی‌های فیزیکی و ذهنی خود را افزایش دهند. در این میان، یک دزد جوان سرنوشت خود را کشف می‌کند و برای براندازی فرمان‌روا نقشه می‌کشد.

44. رینگ ورلد نوشتۀ لری نیون

رینگ ورلد رمان بسیار تاثیرگذاری از نیون است که در سال ۱۹۷۰ نوشته شد و روایتگر یک اردوی فضایی به یک شی مرموز – یک دنیای مصنوعی وسیع به شکل یک حلقه – است که به طرز وحشتناکی اشتباه پیش می‌رود.

45. دست‌چپ تاریکی نوشتۀ اورسولا لو گویین

در حالی که در ماموریتی در پیش است برای اعزام به سیارۀ گتان دنیایی که ساکنانش می‌توانند جنسیت‌شان را تغییر دهند، جنی آی از زمین توسط رهبران ملت اورگورین به اردوگاه کار اجباری در آنجا فرستاده می‌شود و نخست‌وزیر تبعید شدۀ دولت کارهاید سعی دارد او را نجات دهد.

46. سیلماریلیون نوشتۀ جی. آر. آر. تالکین

این افسانه‌های آفرینش سرزمین میانی از تالکین برای کسانی است که ارباب حلقه‌ها را ناچیز می‌دانند. او در نثر بیوالفین مشخص نویسنده، افسانه‌های آغاز جهان، سقوط خدایان و انسان‌های آن و وقایعی را بازگو می‌کند که چهرۀ سرزمین میانی را برای همیشه تغییر داد.

47. پادشاهی یک‌بار و برای آینده‌ نوشتۀ تی. اچ. وایت

این اثر به روایت زندگی شاه آرتور را از کودکی تا تاج‌گذاری، تشکیل میزگرد او و جستجوی جام مقدس می‌پردازد.

48. ناکجا نوشتۀ نیل گیمن

این داستان عجیب و غریب گیمن در مورد یک تاجر جوان معمولی است که برای کمک به دختری که در پیاده‌روی لندن خونریزی دارد متوقف می‌شود و خود را در یک دنیای زیرزمینی عجیب و غریب می‌بیند.

49. پایان کودکی نوشتۀ آرتور سی. کلارک

در این اثر علمی-تخیلی، نویسنده دربارۀ اربابان فضایی که بر جهان تسلط دارند می‌گوید و بقای بشریت را مورد سوال قرار می‌دهد.

50. تماس نوشتۀ کارل ساگان

در سال ۱۹۹9، یک تیم چندملیتی از فضانوردان به اعماق فضا سفر کردند و در آنجا با تمدنی پیشرفته از بیگانگان مواجه شدند.

51. هایپریون نوشتۀ دن سیمونز

هفت مسافر طی یک سفر دریایی به دنیای هایپریون وارد می‌شوند به این امید که راز نجات بشریت را بیاموزند. در دنیای هایپریون‌ها موجودات ترسناک و مرموزی به نام شریک فرمانروایی می‌کنند.

52. گرد ستاره نوشتۀ نیل گیمن

در دهکدۀ آرامی در انگلیس، تریستران ثرن سفر شگفت‌انگیزی را به سرزمین پریان آغاز می‌کند تا یک ستارۀ افتاده را برای معشوقش ویکتوریا بیابد که جنگل‌نشینی بسیار زیبا است.

53. Cryptonomicon نوشتۀ نیل استیونسن

۵۰ سال پس از اینکه لارنس پریچارد واترهاوس و گروهبان بابی شافتو در قالب گروه اعزامی 2702 که ماموریتی مخفی بود فرستاده شدند، ماموریت مخفی دیگری شکل گرفت که این بار نوه‌های این دو نفر به نام‌های رندی و امی به هم ملحق شدند تا «پناه‌گاه داده‌ها» در اقیانوس آرام جنوبی را ایجاد کنند و به کشف توطئۀ بزرگی که ریشه در گروه اعزامی 2702 داشت بپردازند.

54. کتاب جنگ جهانی Z نوشتۀ مكس بروكس

در این اثر گزارشی از یک دهه درگیری بین بشر و انبوهی از مردگان متحرک درنده از دیدگاه ده‌ها بازمانده مثل سربازان، سیاستمداران، غیرنظامیان و دیگر افراد روایت می‌شود که از زبان خودشان نبرد حماسی انسان را برای حفظ بقا توصیف می‌کنند.

55. آخرین تک‌شاخ نوشتۀ پیتر اس بیگل

آخرین اسب شاخدار حفاظت از جنگل اسطوخودوس جادویی خود را رها می‌کند تا با کمک شمدریک، تنها جادوگر موفق و رویاپرداز مولی گرو به جستجوی نوع خود بپردازد.

56. جنگ ابدی نوشتۀ جو هالدمن

ویلیام ماندلا که در صفوف جنگجویان بین ستاره‌ای زمین قرار می‌گیرد، مبارزۀ خود با تائوران‌ها را ناشی از عوارض سفر فضایی سریع‌تر از نور می‌داند که بر سرعت پیری او تأثیر می‌گذارد.

57. خدایان کوچک نوشتۀ تری پرچت

بروتا مردی ساده است که زندگی آرامی دارد و از باغش مراقبت می‌کند، وقتی خدایش که از طریق یک لاک‌پشت با او صحبت می‌کند و او را به ماموریت صلح می‌فرستد، زندگی بروتا به طرز غیرقابل برگشتی تغییر می‌کند.

58. سرگذشت توماس کوونانت بی‌دین نوشتۀ استیون دونالسون

در این سه‌گانۀ نخستین، توماس کوونانت که نویسنده‌ای انزواطلب و پر از احساس گناه است، خود را در سرزمینی جادویی می‌یابد که در آنجا او را عنوان یک قهرمان ستایش می‌کنند که نیروی جادویی دارد. در آنجا جذام او به طور معجزه‌آسایی شفا یافته است. در نهایت, او باید پادشان فول شریر را شکست دهد تا سرزمین و سلامت روانی خودش را حفظ کند.

59. حماسۀ وورکوسیگن نوشتۀ لوئیس مک‌مستر بوژولد

در یک کلونی انسانی در یکی از مجموعه‌ سیارات متصل به کرم‌چاله‌ها، مرد جوانی که از چند معلولیت‌ جسمی رنج می‌برد (این معلولیت‌ها ناشی از تلاش دشمنان برای ترور خانوادۀ سلطنتی او است) تا جایی رشد می‌کند که به یک رهبر نظامی قدرتمند تبدیل می‌شود.

60. به سیم آخر زدن نوشتۀ تری پرچت

مویست ون لیپویگ که به جرم جعل و کلاهبرداری محکوم به مرگ شده است اگر بخواهد بخشیده شود باید دفتر پستی قدیمی را بازسازی کند. اما تلاش‌های او به خاطر هزاران نامه‌ای که ارسال نشده است، یک نامه رسان روح 18000 ساله، دوست دختر جدیدش و شخصیت‌های مرگباری که می‌خواهند دفتر پست تعطیل شود، بی‌اثر باقی می‌ماند.

61. موت در چشم خدا نوشتۀ لری نیون و جری پورنل

کشته شدن تصادفی گروهی از فرستادگان به زمین، بقای انسان را در معرض تهدید قرار می‌دهد.

62. مجموعۀ شمشیر حقیقت نوشتۀ تری گودکایند

ريچارد سايفر جوان به تدريج سرنوشت خود را به عنوان جويندۀ حقيقت می‌پذیرد و براي متوقف كردن شري كه ديگران به راه مي‌اندازند گام برمي‌دارد.

63. جاده نوشتۀ کورمک مک‌کارتی

این رمان که در دنیایی نامشخص، مربوط به آینده و پسارستاخیزی روایت می‌شود، در مورد یک پدر و پسر خردسالش است که از میان ویرانه‌های منطقه‌ای در آمریکا می‌گذرند تا آخرین بازمانده‌های بشریت را نجات دهند.

64. جاناتان استرنج و آقای نورل نوشتۀ سوزانا کلارک

در قرن نوزدهم در انگلستان، همه چیز برای آقای نورل منزوی و ثروتمند خوب پیش می‌رود چون تا حدودی قدرت جادوگران انگلیس را از گذشته به دست آورده است. تا زمانی که جادوگر رقیب جاناتان استرنج ظاهر می‌شود و به شاگردی آقای نورل درمی‌آید.

65. من افسانه‌ام نوشتۀ ریچارد متسون

در دنیایی که توسط خون‌آشام‌ها تسخیر شده است، رابرت نویل تنها انسان بازمانده‌ای است که زندگی ناامیدانه‌ای را سپری می‌کند. او باید هر شب خود را در خانه‌اش پنهان کند و روزها مردگان متحرک گرسنه را شکار کند.

66. حماسۀ ریفت‌وار نوشتۀ ریموند ای. فیست

موجودات شیطانی شکافی را در تار و پود فضا و زمان ایجاد کرده‌اند که دنیای مدکمیا را به خطر می‌اندازد. همانطور که تهدیدهای ناشی از نبرد بین نظم و هرج و مرج همه چیز را در خود می‌کشد، پاگ جادوگر ناراضی تنها امید هزاران جهان است.

67. سه‌گانۀ شمشیر شارانا نوشتۀ تری بروکس

در طول این سه رمان، چندین نسل از خانوادۀ اومسفورد در حال بازیابی مصنوعات جادویی هستند که امید مبارزه با شیاطین را ناامید می‌کند.

68. مجموعۀ کونان بربر نوشتۀ رابرت ای. هوارد و مار شولتز

مجموعۀ اصلی داستان‌های به‌هم‌پیوستۀ هوارد که مبارزۀ جنگجویی قدرتمند را به نمایش می‌گذارد، نمایانگر نوعی از ماجراهای فانتزی و جادوگری بسیار باشکوه است.

69. سه‌گانۀ فارسیر نوشتۀ رابین هاب

یک قاتل زیرک تجارت خود را انجام می‌دهد در حالی که عموی شاهزاده‌اش با مهاجمانی روبرو می‌شود که مردم را به زامبی‌های بی‌احساسی تبدیل می‌کنند.

70. همسر مسافر زمان نوشتۀ ادری نیفنگر

کلر و هنری عاشقانه عهد می‌بندند که همدیگر و ازدواجشان را در حالی حفظ کنند که درگیر عوارض اختلال جابجایی کرونو هستند، وضعیتی که هنری را ناخواسته وارد دنیای سفر در زمان می کند.

71. طریق شاهان نوشتۀ براندون سندرسون

در این اثر، دنیای روشار از طریق تجربیات خانواده‌ای سلطنتی بیزار از جنگ روایت می‌شود که مجبور به قبول بعضی مسائل است، جواب نجیب‌زاده‌ای که محکوم به بردگی نظامی است و زنی که امیدی به نجات خانۀ فقرزدۀ خود ندارد.

72. سفر به مرکز زمین نوشتۀ ژول ورن

پروفسور لیدانبراک به همراه برادرزاده‌اش آکسل و هان که راهنمای آن‌هاست به اعماق دهانۀ آتشفشانی در ایسلند سفر می‌کنند که این سفر آن‌ها را به مرکز زمین و اکتشافات باورنکردنی و هولناکی می‌رساند.

73. مجموعۀ افسانۀ دریزت نوشتۀ آر. ای. سالواتوره

دریزت دو اردن که یک الف سیاه است هنگامی با تمدن زیرزمینی از شیاطین و نژاد مادرسالار خائن الف‌های درو روبرو می‌شود، ماجراجویی، خطر و قدرت جادویی عجیبی را تجربه می‌کند.

74. جنگ پیرمرد نوشتۀ جان اسکالزی

جان پری که در تولد 75 سالگی‌اش در ارتش نام‌نویسی می‌کند، به جنگ بین ستاره‌ای بین زمین و دشمنان بیگانه می‌پیوندد که ادعاهایی را در مورد تعداد کمی از سیاره‌های قابل سکونت موجود مطرح کرده‌اند. او غافل است از اینکه این درگیری بسیار بیشتر از آنچه خواهد بود که او می‌داند.

75. عصر الماس نوشتۀ نیل استیونسن

این اثر داستان مهندسي است كه دستگاهي را براي بزرگ كردن دختري مي‌سازد كه قادر است در مورد خودش فكر كند. این قضیه نشان مي‌دهد كه وقتي يك دختر جوان از طبقۀ فقير اين دستگاه را به دست ‌آورد چه اتفاقی خواهد افتاد.

76. ملاقات با راما نوشتۀ آرتور سی. کلارک

در قرن بیست و دوم، یک کاوشگر فضایی که برای تحقیق دربارۀ سیارک استوانه‌ای شکل اسرارآمیزی ساخته شده است، انسانی را از وجود یک تمدن کهکشانی دیگر مطلع می‌کند.

77. مجموعۀ میراث کوشیل نوشتۀ ژاکلین کری

وقتی که فدر به عنوان یک کودک در دادگاه بیگانۀ شب به عنوان بردۀ محکوم به کار فروخته می‌شود، با دنیایی پر از تجملات، خیانت، فداکاری و توطئه سر و کار دارد که او را با یک انتخاب دشوار بین شرافت و وظیفه روبرو می‌کند. دو اثر سه‌گانۀ بعدی، ماجراهای پسرخواندۀ او و نسل دورش را شرح می‌دهد.

78. خلع‌شدگان نوشتۀ اورسلا کی لوگوین

شوک که یک فیزیکدان برجسته است، نمی‌خواهد بپذیرد که دنیای آنارشیستی او باید از بقیۀ جهان متمدن جدا شود. بنابراین با سفری به سیارۀ مادر آرمان‌شهری اورا جان خود را به خطر می‌اندازد.

79. بوی شر می‌آید نوشتۀ ری بردبری

هنگامی که کارناوال به شهر می‌رسد، دو پسر به رازهای وحشتناکی پی می‌برند که بین کوگر و نمایش سایۀ کاخ شیطان سیاه نهفته است. از آنجایی یک نیروی شوم و شیطانی در حال کار در گرین تاون است، آن‌ها عواقب آرزوها را می‌فهمند.

80. شرور نوشتۀ گریگوری مگوآیر

در اُز، شهری که در آن یک ویزارد کج‌خلق با افکار خودکشی می‌جنگد، داستان الف سبزپوستی روایت می‌شود که به عنوان جادوگر شریر غرب او را می‌شناسند و از او به عنوان یک فعال حقوق حیوانات یاد می‌کنند که تلاش می‌کند انتقام مرگ خواهر عزیزش را بگیرد.

81. مرده‌نامۀ مالازان نوشتۀ استیون اریکسون

مجموعۀ پرطرفدار اریکسون در زمان به گونه‌ای حرکت می‌کند تا فراز و نشیب‌های امپراتوری بی‌نظم مالازان را به تصویر کشد. امپراتوری که مکانی را برای تغییر اتحادها، گروه‌های اسرارآمیز جادوگران، خدایان قاتل و قیام‌های نظامی ایجاد می‌کند.

82. ماجرای ایر نوشتۀ یاسپر فورد

در دنیایی که (به معنای واقعی کلمه) شما می‌توانید در ادبیات گم شوید، نکست ترزدی، زمان را وادار به توقف می‌کند تا سومین مجرم معروف جهان کودکانی از جمله جین ایر را از آثار ادبی نرباید و اینگونه او را وادار به غرق شدن در صفحات یک رمان هیجان‌انگیز، تخیلی و مسحورکننده می‌کند.

83. مجموعۀ فرهنگ نوشتۀ ایان بنکس

در این مجموعه‌ای علمی-تخیلی از نویسندۀ کارخانۀ زنبور، همزیستی جامعۀ انسان و ماشین‌ها را نشان می‌دهد که درگیر نبردی میان کهکشانی‌ با ایدریان‌ها که برای اعتقاد خود می‌جنگند و کالچرها که از حقوق وجودی‌شان دفاع می‌کنند می‌شوند.

84. غار بلورین نوشتۀ مری استوارت

اولین فصل از اثر پنج جلدی استوارت، دربارۀ افسانه آرتورین از دیدگاه مرلین جوان است که با اکراه برای تولد آرتور نقشه می‌کشد.

85. آناثم نوشتۀ نیل استیونسن

راز که از کودکی در صومعه‌ای به دور از تحولات خشونت‌آمیز دنیای بیرون زندگی کرده است، به گروهی از دانشمندان سابق صومعه می‌پیوندد که توسط قدرتی بالاتر گمارده شده‌اند تا از یک فاجعۀ قریب الوقوع جلوگیری کنند.

86. مجموعۀ قانون‌نامۀ آلرا نوشتۀ جیم بوچر

در سرزمین آلرا، جایی که مردم با خشم شدید زمین، هوا، آتش، آب و فلز درگیر هستند، تاوی جوان تلاش می‌کند تا با کمبود استعداد جادویی خود کنار بیاید. زمانی که سرزمین مادری‌اش درگیر جنگ بین شورشیان و وفاداران می‌شود، تاوی می‌فهمد که کلید نجات سرزمین در دستان اوست.

87. کتاب خورشید جدید نوشتۀ جین ولف

در آینده‌ای دور پس از سرد شدن و کم ‌نور شدن خورشید، ساواریان شکنجه‌گر بی‌آبرو، نبرد سخت خود را برای رسیدن به قدرت مطلق بازگو می‌کند.

88. سه‌گانۀ تران نوشتۀ تیموتی زان

پنج سال پس از سقوط امپراتوری، بخشی از امپراتوری که در حال مرگ است، دچار اتفاقی بسیار خطرناک تر از مرگ می‌شود و آن کشف چیزی است که می‌تواند آخرین رهبر نظامی امپراتور، ادمیرال تران را برگرداند.

89. مجموعۀ غریبه نوشتۀ دیانا گابالدون

به سال 1743 در اسکاتلند برمی‌گردیم، جایی که کلیر رندال خود را در میان دنیایی می‌یابد که توسط خشونت، انقلاب و طاعون از هم پاشیده شده است و او در همان حال تحت تأثیر احساسات خود نسبت به یک سرباز جوان قرار می‌گیرد.

90. حماسۀ الریک نوشتۀ مایکل مورکاک

الریک از ملنیبون یک شاهزادۀ زال است با کشتی که بر فراز خشکی و دریا حرکت می‌کند، خود را به شهر داز کم می‌رساند و از دروازۀ سایه به غار پالسینگ می‌رود که در آنجا شمشیرهای جادویی طوفان‌زا و غم‌زا در انتظار او هستند.

91. مرد مصور نوشتۀ ری بردبری

این اثر شامل هجده داستان علمی-تخیلی است که به جنون عشقی و مرگ در زهره، مریخ و فضا می‌پردازد.

92. سان‌شاین نوشتۀ رابین مک کینلی

تمام امید برای جلوگیری از کنترل زمین توسط نخبگان خون‌آشام به انسان‌ها «نیروهای ویژه» و موفقیت آن‌ها برای به کارگیری سان‌شاین، دختر اونیکس بلیز، جادوگر افسانه‌ای بستگی دارد.

93. آتشی در اعماق نوشتۀ ورنر وینج

این داستان در آینده‌ای دور اتفاق می‌افتد، جایی که فضا به «مناطق فکری» تقسیم شده است. سفر انسان به آرشیو داده‌های باستانی، یک موجود فوق‌ هوشمند به نام بلایت را از بند رها می‌کند که قادر به نابود کردن هزاران جهان است،.

94. غارهای پولادی نوشتۀ آیزاک آسیموف

با ترس از رویارویی خشونت‌آمیز بین زمینی‌ها و اسپیسرها، کارآگاه بیلی و همکار جدیدش که یک ربات است، در مورد قتل یک دانشمند شهر فضایی تحقیق می‌کنند.

95. سه‌گانۀ مریخ نوشتۀ کیم استینلی رابینسون

در ماموریتی برای ایجاد اتمسفری در مریخ که شبیه به زمین باشد، جان بون، مایا تویتوونا، فرانک چالمرز و آرکادی بوگدانوف با مقاومت شدید کسانی روبرو می‌شوند که تا سر حد مرگ برای جلوگیری از تغییر مریخ می‌جنگند.

96. چکش شیطان نوشتۀ لری نیون و جری پورنل

در حالی که ستارۀ دنباله‌دار عظیم همر براون توسط خبرگزاری‌ها چکش شیطان نامیده می‌شود و اعلام م ی‌شود که در حال نزدیک شدن به زمین است، مدیران اجرایی تجاری مختلف، سیاستمداران، مجرمان، روزنامه‌نگاران و دانشمندان در انتظار وقوع فاجعه‌ای قریب‌الوقوع می‌شوند و تحت تاثیرات عمومی و شخصی آن با احساسات قاطع و مختلف قرار می‌گیرند.

97. کتاب روز رستاخیز نوشتۀ کانی ویلیز

در قرن چهاردهم – دوران خرافات و ترس – کیورین مسافر زمان به فرشتۀ امیدی در تاریک‌ترین ساعات تاریخ تبدیل می‌شود و در انتظار نجات به دست همراهانش قرار می‌گیرد.

98. ایستگاه خیابان پردیدو نوشتۀ چینا میویل

در اوضاع نابسامان شهر گوتیک نیوکروبوزن، غریبۀ نیمه‌پرنده و نیمه‌انسان مرموزی به سراغ آیزاک، دانشمندی باهوش اما عجیب و غریب می‌آید و به او پیشنهاد می‌دهد که کاری کند تا آیزاک بتواند پرواز کند، اما تجربیات وسواس‌گونۀ آیزاک و نپذیرفتن آن کمک به پرواز، نیروی تاریک ترسناکی را به کل شهر وارد می‌کند.

99. مجموعۀ زانت نوشتۀ پیرز آنتونی

در قلمرو سحرآمیز آنتونی (که از نظر شکل بسیار شبیه به فلوریدا است)، هر انسانی با یک توانایی جادویی منحصربه‌فرد متولد می‌شود که از آن برای پیمودن مسیر در محیطی پر از اژدها، اجنه، هارپی قنطورس و انواع موجودات عجیب و غریب استفاده می‌کند.

100. سه‌گانۀ فضا نوشتۀ سی. اس. لویز

فیلولوژیست ادوین رنسوم به مریخ و زهره سفر می‌کند و یک سری اکتشافات چشمگیر در مورد جایگاه زمین در منظومۀ شمسی و ماهیت تهدیدی که ناخواسته با آن روبرو هستند انجام می‌دهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کتاب
دیگر مطالب سایت
بهترین کتاب های وین دایر
بهترین کتاب های وین دایر
بهترین کتاب های لئو تولستوی
بهترین کتاب های لئو تولستوی
بهترین داستان‌های کوتاه عاشقانه
بهترین داستان‌های کوتاه عاشقانه
  • هیچ محصولی در سبد خریدتان نیست.