23% تخفیف همه کتب (15% سایت + 8% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

23% تخفیف همه کتب (15% سایت + 8% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

بهترین کتاب های استیون کینگ

بهترین کتاب های استیون کینگ

به‌عنوان یکی از استادهای ترساندن ناگهانی و آرام ترساندن مخاطبین، استیون کینگ تمام ژانر وحشت را مطابق با تخیل خود تغییر داده است. برای دو نسل از جویندگان هیجان در ادبیات، نام استوین کینگ با وحشت عجین شده است. این امر باتوجه‌به توانایی خارق‌العادۀ او در خلق اثر با سرعتی فوق انسانی آن هم بدون آسیب‌زدن به پیکربندی همه‌جانبه، شخصیت‌های جذاب و وحشت بی‌وقفۀ داستان تعجب‌آور نیست.

 کینگ در طول چهار دهه فعالیت حرفه‌ای خود، 61 رمان نوشت و 48 داستان به علاوۀ چندین بازسازی‌ را در سینما به نمایش گذاشت. همچنین او بیش از هر نویسندۀ دیگری برندۀ جایزۀ برام استوکر شده است. این جایزۀ معتبر که گویی جایزۀ پولیتزری ترسناک و دلهره‌آور است به شکل خانه‌ای جن‌زده از جنس استخوان است. کینگ سیزده‌ بار این جایزه را دریافت کرده: به‌طوری‌که با آن‌ها می‌تواند محلۀ خالی از سکنۀ کوچکی در قفسه کتاب یا بر روی میزش ایجاد کند. البته، زمانی که صحبت از استیفن کینگ به میان باشد، اصلی‌ترین سؤال این است: از کجا باید شروع کنم؟ برای کمک به شما، ما لیستی از بهترین کتاب‌های استفن کینگ را گردآوری کرده‌ایم که بر اساس بررسی‌های آمازون از بیشترین میزان محبوبیت تا کمترین آن رده‌بندی شده‌اند.

مطالعۀ شاد و ترسناکی را برای شما آرزومندیم!

50. بچۀ کلرادو (2005) – 4.0 ستاره

ترسناک‌ترین چیزی که در مورد ترس وجود دارد خود ترس است، مگر نه؟ در حقیقت، پریشان‌کننده‌ترین چیز در مورد رمز و راز، خود عنصر رمز و راز است و این دقیقاً همان چیزی است که این نمایش جنایی دلهره‌آور به بررسی آن می‌پردازد. در «بچۀ کلرادو»، مرد مرده‌ای در سواحل مین پیدا شده است، و تنها کسانی که هیچ چیزی دربارۀ علت مرگ نمی‌دانند، یک دانشجوی پزشکی قانونی و یک روزنامه‌نگار محلی سرسخت است. اما همین‌طور که سرنخ‌های بیشتری پیدا می‌شود، این امر کمتر از پیش منطقی جلوه می‌کند. همۀ نشانه‌ها متوجه چیزی عجیب و قطعاً شوم هستند.

49. احیا (2014) – 4.0 ستاره

چه خواهد شد اگر وزیری دوست‌داشتنی ایمان خود را از دست بدهد و به انکار خدا بپردازد؟ این همان فرضیه‌ای است که کینگ در «احیا» به بررسی آن می‌پردازد. «احیا» داستانی است در باب زندگی پس از مرگ و بهای دانش. این اثر پر از ادای احترام به استادان این ژانر مثل مری شلی و اچ. پی. لاو کرافت است. دو سوم اول کتاب، به‌آرامی پیش می‌رود اما در پایان طوری به اوج می‌رسد که موهای تنتان را سیخ می‌کند و باعث می‌شود به طرز غم‌افزایی در باب واقعیت تأمل کنید. به‌راحتی می‌توان گفت این اثر یکی از ترسناک‌ترین آثار اخیر او است، و بازگشت پیروزمندانه‌ای به سبک قدیمی‌اش است.

48. ارتفاع (2018) – 4.2 ستاره

«ارتفاع» با کمی فاصله‌گرفتن از محتوای همیشگی آثار کینگ، داستان مردی به نام اسکات کری را روایت می‌کند که در حال کوچک شدن است. درحالی‌که کاهش وزن اسرارآمیز مرد ممکن است شبیه به پیکربندی‌های استاندارد ژانر وحشت باشد، اما به نظر می‌رسد که داستان در واقع داستان شگفت‌انگیز و دلگرم‌کنندة مردی است که برای مبارزه با ظلم در شهر کوچکش به مین آمده است. اما این بدان معنا نیست که هیچ هیجانی در این رمان کوتاه وجود ندارد، بلکه حجم آن کاملاً برای مطالعۀ عصرانه مناسب است.

47. دوی استقامت (1981) – 4.2 ستاره

با الهام از احساسات طوفانی کینگ در مورد زوال آهسته و مرگ مادرش، «دوی استقامت» کتابی درهم‌وبرهم است اما این چیز بدی نیست. در عوض، این کتاب گسترۀ توانایی‌های کینگ را نشان می‌دهد. در این اثر با بارتون داوز ملاقات می‌کنیم. مردی که به دلیل عبور بزرگراهی از بالای خانۀ محبوبش، زندگی‌اش دستخوش تغییر می‌شود. داوز قصد ندارد در برابر این اتفاق سکوت کند و به‌زودی وسواس او برای مقابله با بوروکراسی بی‌چهره‌ای که شیوۀ زندگی‌اش را تهدید می‌کند، تغییر تاریکی می‌کند.

46. بازی جرالد (1992) – 4.2 ستاره

بازی جرالد پیش‌فرض ساده‌ای دارد: جسی بعد از اینکه اوضاع قرار ملاقات جنسی‌اش به هم می‌ریزد با دستبند به تخت بسته شده و شریک زندگی او مرده و بر روی زمین افتاده است.

کینگ به طور ماهرانه‌ای به بررسی تأثیرات روانی چنین مخمصه‌ای می‌پردازد و این همان چیزی است که اساساً این اثر که تنها یک شخصیت زن دارد را بسیار ترسناک می‌کند. توجه داشته باشید که در این اثر خشونت خانگی و آزار و اذیت به تصویر کشیده شده چرا که کینگ مستقیماً به سراغ آزار جنسی و تحقیر قربانی رفته است. بااین‌حال این اثر شخصیت‌پردازی قوی و داستانی قانع‌کننده دارد. به همین دلیل این اقتباس به یکی از پردرآمدترین فیلم‌های نتفلیکس تبدیل شد. گاهی ممکن است نیاز به کنارگذاشتن ناباوری داشته باشید، اما پایان مسحورکنندة داستان ارزشش را خواهد داشت.

45. زیباهای خفته (2017) – 4.2 ستاره

به دنیای خفقان‌آور زیباهای خفته خوش آمدید. در این دنیا نوعی «بیماری خواب» ماوراءالطبیعه به وجود آمده است. زمانی که زنان به خواب می‌روند پارچۀ توری مثل یک پیله به دورشان پیچیده می‌شود. بدتر از اینها، جداکردن آنها از آن غیرممکن است، چرا که اگر کسی پارچه را لمس کند با خشم از خواب بیدار خواهند شد.

با این پیش‌فرض مفهومی، می‌توان از «زیباهای خفته» با جرئت به‌عنوان کتابی مستقل نام برد. اما آثار قبلی استفن کینگ، مانند زیر گنبد و پایه، استانداردها را چنان بالا برده‌اند که شاید در مقایسه با آنها این کتاب در سطح پایین‌تری قرار بگیرد.

44. داستان لیزی (2006) – 4.2 ستاره

لیزی لندن از دو سال پیش که همسرش، اسکات لندن، رمان‌نویس مشهور درگذشت، همچنان نمی‌تواند این واقعیت را بپذیرد. زمانی که غریبه‌ای مرموز دست‌نوشته‌ها و یادداشت‌های قدیمی اسکات را طلب می‌کند، لیزی مجبور می‌شود کاغذهای به‌جامانده از شوهرش را مرتب و بررسی کند. اما انجام این کار ممکن است کابوسی را آشکار کند، چرا که اسکات برای الهام گرفتن به گوشه‌وکنار تاریک و مخفی دنیا رفته بود. داستان لیزی که برگرفته از تصادف تقریباً مرگبار خود کینگ است، درباره پیوند ازدواج و ماهیت عشق است. این کتاب می‌تواند یکی از شخصی‌ترین و قدرتمندترین آثار کینگ باشد. همین‌طور او از این کتاب به‌عنوان کتاب مورد علاقه‌اش یاد کرده است.

43. کابوس گیر (2001) – 4.2 ستاره

در زمان کودکی، چهار دوست در شهر دری پسر جوان مبتلا به سندرم داون را از دست گروهی قلدر دگرآزار نجات دادند. این عمل قهرمانانۀ آنها را از بسیاری جهات تغییر داد. تغییری مثل به‌دست‌آوردن قدرت‌های غیرعادی. 25 سال بعد، «کابوس‌گیر» به سراغ پسرها برمی‌گردد که زندگی جداگانه‌ای دارند اما همچنان سالانه برای شکار دور هم جمع می‌شوند. در یکی از همین سفرها، با مردی عجیب‌وغریب روبرو می‌شوند که در مورد نورهایی در آسمان یاوه‌سرایی می‌کند و از همین‌جا مبارزه با موجودی از دنیایی دیگر برای بقا آغاز می‌شود. اما برای بقا، آنها باید به خاطرات تاریک خود رجوع کنند …

42. زیر گنبد (2009) – 4.2 ستاره

انتشار «زیر گنبد» مدت زیادی طول کشید: نوشتن این اثر در ابتدا در سال 1976 شروع شد اما کینگ تا سال 1980 به سراغ پیش‌نویس آن نرفت. حتی در آن زمان نیز کتاب تا سال 2009 منتشر نشد. بر اساس پیش‌فرض‌ با مفهوم دیگری، «زیر گنبد» داستان شهری را روایت می‌کند که ناگهان متوجه گنبدی مرموز می‌شود که از ناکجاآباد ظاهر شده و ساکنان شهر را از بقیه دنیا جدا می‌کند و این سؤال مطرح می‌شود: اگر مردم متوجه شوند که احتمالاً برای همیشه گیر افتاده‌اند، چه واکنشی نشان خواهند داد؟

41. پیاده‌روی طولانی (1979) – 4.3 ستاره

دوست دارید شروع واقعی استیون کینگ را ببینید؟ «پیاده‌روی طولانی» که در سال اول دانشگاه، هشت سال قبل از انتشار «کری» نوشته شد، اولین رمانی است که کینگ نوشته است. این رمان ترسناک پادآرمان‌شهری، داستان 100 پسر نوجوان را روایت می‌کند که در مراسمی به نام «پیاده‌روی» شرکت می‌کنند، جایی که شرکت‌کنندگان باید با سرعت 4 مایل در ساعت بدون هیچ مکثی پیاده‌روی کنند، تا زمانی که تنها یکی نفر باقی بماند. بدون کمک خارجی و عواقب مرگبار شکست، این نگرش راسخ به روان انسان باعث می‌شود طرف‌داران سبک روان‌شناختی هیجان‌انگیز به‌مراتب بیشتر از هر یک از هیولاهای کینگ نسبت به این اثر احساس ترس کنند.

40. تنظیم‌کننده‌ها (1996) – 4.3 ستاره

«تنظیم‌کننده‌ها» که با نام مستعار کینگ، ریچارد باخمن منتشر شده است، «رمان آینه‌ای» برای «ناامیدی» است. این دو رمان در واقعیت‌های موازی اتفاق می‌افتند، و بسیاری از شخصیت‌ها در هر دو اثر مشترک هستند هرچند اغلب نقش‌های بسیار متفاوتی دارند. این اثر هیجان‌انگیز، زمانی به اوج خود می‌رسد که بعدازظهری آرام و تابستانی در حومه اوهایو در اثر شعله‌های خشونت با اسلحه محو و نابود می‌شود. آنچه در ادامه می‌آید ماجراجویی هیجان‌انگیز و ترسناک است که مستقیماً از تخیل یک کودک بیرون‌آمده است، با تمام وحشت‌ها و شگفتی‌هایی که به همراه دارد.

39. سلول (2006) – 4.3 ستاره

کلیتون ریدل روز خوبی را سپری می‌کند. او هنرمندی اهل مین است و به‌تازگی قراردادی رؤیایی برای کتاب‌های مصور به دست آورده است. در راه بازگشت به خانه، شادی کلیتون تباه می‌شود چرا که آمریکا در هرج‌ومرج مطلق فرومی‌رود. دلیل این حرج و مرج «نبض» نام دارد؛ پدیده‌ای که در طی آن مردم از طریق تلفن همراه خود به قاتلین دیوانه‌ای تبدیل می‌شوند. کلایتون یکی از معدود بازماندگانی است که از اثرات «نبض» فرار کرده است، و در «سلول»، او در جستجوی پناهگاه و پاسخ به خانه (به مین) می‌رود.

38. بیوک اسرارآمیز (2002) – 4.3 ستاره

به نظر شما در جهان‌های خلق شده توسط کینگ، «کریستین» مرگبارترین ماشین بود؟ اگر این‌طور است بار دیگری به آن فکر کنید! بگذارید بیوک رودمستری که در «بیوک اسرارآمیز» رها شده را به شما معرفی کنیم. از سال 1979، این خودرو توسط سربازی به نام کرتیس ویلکاکس در اتاقک بی، پشت پادگانی در بخش روستایی پنسیلوانیا پنهان شده است. چندین دهه است که کرتیس و همکارانش به طور مخفیانه بر روی ماشین تحقیق می‌کنند. پس از کشته‌شدن کرتیس در سانحة وحشتناک رانندگی، پسر نوجوانش ند‌ از پادگان مراقبت می‌کند تا یاد و خاطرۀ پدرش را حفظ کند. البته روزی از روزها او اتاقک بی را پیدا می‌کند و بنابراین باری دیگر تحقیقات بر روی تواناهایی بیوک رودمستر شروع می‌شود …

37. نیمه تاریک (1989) – 4.3 ستاره

چه چیز خاصی دررابطه‌با اسم مستعار نویسنده وجود دارد؟ در واقع می‌توان گفت زمانی که پای جورج استارک نویسندۀ پرفروش ژانر وحشت (نام واقعی: تاد بومونت) در میان باشد چیزهای زیادی در این باره وجود دارد. اما اکنون، تاد روایت‌های هولناک و پیچیدۀ رمان‌های قدیمی‌اش را کنار می‌گذارد تا با نام واقعی خودش بنویسد و زندگی جدیدی را آغاز کند. اما مسئله این است که انگار «جرج» قصد ندارد بدون دعوا، آن هم دعوایی خشونت‌بار به پایان برسد و برای تاد سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود که ارتباط بین زنجیره‌ای از قتل‌های محلی را با قتل‌های تخیلی ساخته و پرداختۀ جورج استارک، انکار کند. طرف‌داران فیلم «باشگاه مبارزه» از طرح داستانی تایلر دوردن‌گونۀ «نیمه تاریک» که با پیچشی ادبی همراه است لذت خواهند برد.

36. هیولا (1987) – 4.4 ستاره

برای پرداختن به تهاجم نامحسوس آدم فضایی‌ها به شهر کوچکی در مین، «هیولا» بی‌جهت طولانی است و پایان‌بندی هم از جایی که ضعیف است کمکی به این اثر نمی‌کند. به نقل از خود استیون کینگ: «هیولا کتاب افتضاحی است. این آخرین نوشته‌ای بود که قبل از تغییر رویه، نوشتم.» علی‌رغم رده‌بندی خوب این اثر در آمازون، اگر به این فکر می‌کنید که از کدام کتاب استیفن کینگ می‌توان صرف‌نظر کرد می‌توان گفت این کتاب کاندیدای خوبی است.

35. بی‌خوابی (1994) – 4.4 ستاره

استیون کینگ در این کتاب غیرممکن را به ممکن تبدیل کرده است. او یکی از بدترین چیزها (در اینجا بی‌خوابی) را انتخاب می‌کند و آن را بدتر می‌کند. قهرمان داستان «بی‌خوابی» یا باید بگوییم قربانی آن، رالف رابرتز است، یک بندۀ خدا که به‌تازگی همسرش را ازدست‌داده است. همان‌طور که انتظار می‌رود او مشکل خواب دارد. به طور غیرمنتظره‌ای، او چیزهای عجیب‌وغریبی در طول این «بی‌خوابی» می‌بیند. اما آیا واقعاً این چیزها توهمات ناشی از کم‌خوابی هستند؟ جدای از پیش‌فرض گیرای داستان، اشاراتی که به مجموعۀ به برج تاریک دارد طرف‌داران را مجذوب خود می‌کند و کاری می‌کند قلب آنها تا آخرین فصل به‌سرعت بتپد.

34. ناامیدی (1996) – 4.4 ستاره

برای مدت کوتاهی از مین خارج می‌شویم، به شهر دورافتادۀ دسپیریشن که در نزدیکی منطقۀ متروک بین ایالتی 50 در نوادا قرار دارد می‌رویم. جدای از نام دلواپس کننده، چه چیز خاصی در مورد این شهر وجود دارد؟ خب، برای شروع می‌توان گفت این شهر محل زندگی پلیس دیوانه، کولی انتراگیان است که مسافران رهگذر را ربوده است. اما وقتی صحبت از شرّی که در شهر دسپیریشن نهفته است به میان باشد، کولی صرفاً شروع ماجرا است. دیوید کارور جوان، یکی از ربوده‌شدگان، خواهد فهمید شیطانی که او می‌شناسد نسبت به آنچه پیش‌رو است بسیار کمتر ترسناک خواهد بود …

33. آقای مرسدس (سه‌گانۀ بیل هاجز شمارۀ 1) (2014) – 4.4 ستاره

یکی از آثار پیشنهاد‌ شدۀ اخیر کینگ، آقای مرسدس، دربارۀ کارآگاهی است که در پی ردیابی قاتلی سنگدل با نام (درست حدس زدید!) آقای مرسدس است. این نام اشاره‌ای است به قتل هولناکی که او سال‌ها پیش مرتکب شد. اما همان‌طور که گفته شد، این موش و گربه بازی کاملاً اصیلی نیست و قبلاً آن را با شروری بهتر دیده بودیم. اگر کمبود وقت دارید به‌راحتی می‌توانید از این اثر صرف‌نظر کنید. این اثر بدترین اثر کینگ نیست اما بهترین آن‌ها نیز نخواهد بود.

32. سرزمین شادی (2013) – 4.4 ستاره

اولین چیزی که باید در مورد «سرزمین شادی» دانست این است که دقیقاً یکی از ترسناک‌ترین کتاب‌های استیون کینگ نیست. بااین‌حال همچنان نمونه‌ای از لحظات میخکوب‌کنندۀ کینگ را دریافت خواهید کرد: شخصیت‌پردازی قوی، مطالعات روان‌شناختی عمیق، تعلیق‌های استرس‌زا، و نگاهی وسوسه‌انگیز به ماوراءالطبیعه. «سرزمین شادی» آمیزه‌ای بین داستان‌های معمایی و ارواح است که داستان دانش‌آموزی به نام دوین جونز را روایت می‌کند که در سال 1973 در یک شهربازی در کارولینای شمالی شغلی تابستانی دارد. سپس او می‌فهمد که سال‌ها پیش دختری در این مکان به قتل رسیده، قاتلی که هنوز آزاد است و روحی که ممکن است در آن مکان باشد یا نباشد.

31. کوجو (1981) – 4.5 ستاره

شخصیت اصلی داستان یک سگ سنت برنارد 200 پوندی است که بهترین دوست صاحبش برت چمبر است. اما هنگامی که کوجو به دنبال یک خرگوش وارد غاری شده و توسط خفاشی بیمار گاز گرفته می‌شود، به بدترین کابوس بشریت تبدیل می‌شود و شهری آرام در مرکز مین را به وحشت می‌اندازد.

30. آتش‌افروز (1980) – 4.5 ستاره

قهرمان جوان «آتش‌افروز»، چارلی، دارای قدرت آتش‌افروزی است؛ توانایی که به او اجازه می‌دهد با ذهنش آتش درست کند. این قدرت‌ها ارثی هستند، به این شکل که در دوران کالج، والدین ورشکستۀ او در ازای داوطلب شدن به‌عنوان افراد آزمایشی برای آزمایش‌های محرمانه‌ای که توسط سازمانی دولتی موسوم به «د شاپ» انجام شد، پول نقد به دست آوردند. این آزمایش‌ها باعث شد دانش‌آموزان توانایی‌های روانی پیدا کنند که حال به چارلی منتقل شده است و اکنون «د شاپ» به دنبال او است. آنها نه‌تنها به دنبال کسب آگاهی درمورد قدرت‌های او هستند، بلکه می‌خواهند از او به‌عنوان سلاح استفاده کنند. اما چارلی بدون مبارزه از پای نخواهد نشست.

29. چرخه گرگینه (1983) – 4.5 ستاره

این رمان کوتاه با تصویرگری‌هایی از برنی رایتسون، یکی از خالقان «موجود مرداب» ارائه می‌شود تا واقعاً به تشدید کابوس‌های شما کمک کند. همان‌طور که از عنوان پیداست، «چرخه گرگینه» داستان تارکرز میلز را روایت می‌کند، شهر کوچکی که در هر ماه کامل توسط گرگینه‌ای که می‌تواند مثل انسان‌ها صحبت کند و ردپای غول‌آسایی دارد وحشت‌زده می‌شود.

28. کیسۀ استخوان (1998) – 4.5 ستاره

کاراکتر چند تا از رمان‌های کینگ مرد رمان‌نویس میان‌سالی در شهر مین است؟ باید گفت تعداد زیادی از آن‌ها؛ من‌جمله کیسۀ استخوان. این بار کاراکتر اصلی مایک نونان است، نویسنده‌ای که پس از مرگ همسرش شدیداً اندوهگین است؛ اندوهی که او را از رویارویی با صفحه‌ای خالی یا تکه‌ای کاغذ ناتوان کرده است. اما توانایی‌های نویسندگی او برای همیشه از بین نرفته‌اند، چرا که مجموعه‌ای از رویدادهای عجیب و وحشتناک در شرف وقوع است که باری دیگر او را دست به قلم می‌کند، از جمله: کابوس‌های بی‌وقفه، خانواده‌ای گرفتار درگیری‌های جدی و نیروهای ماوراء طبیعی که خانه تابستانی قدیمی‌اش را تسخیر کرده‌اند.

27. لوازم ضروری (1991) – 4.5 ستاره

«لوازم ضروری» در شهر کسل راک روایت می‌شود که جامعه‌ای صلح‌آمیز و آرام است تا اینکه مردی مرموز به نام لی‌لند گانت وارد داستان می‌شود. او مغازه‌ای باز می‌کند تا به مشتریان آن چه را نیاز دارند بفروشد به همین دلیل نام مغازه «لوازم ضروری» است. اما، در ازای این خدمات به چیزی فراتر از پول نیاز دارد … چیزی که تهدیدی برای فرو بردن کل شهر در تشنج و گناه جمعی است. به دلیل شخصیت شرور فوق دیوانه، «لوازم ضروری» ترکیبی عالی از تعلیق، خون و اکشن است که خوانندگان را تا پایانی ناگهانی و کاملاً غیرمنتظره سرپا نگه می‌دارد.

26. رز سرخ (1995) – 4.5 ستاره

رزی دنیلز در حال فرار از دیوانه‌ترین فرد روی کرۀ زمین است و این شخص کسی نیست جز شوهرش. نورمن دنیلز برای بازگرداندن او به هر کاری دست می‌زند. این مقدمۀ رز سرخ است، کتابی که در میان آثار استیون کینگ کمی ضعیف است. شاید این بهترین اثر کینگ نباشد، اما قطعاً ارزش خواندن دارد. آن هم به دلیل نگارش دقیق و شخصیت‌پردازی قوی، به‌ویژه شخصیت‌پردازی رزی. در نهایت کینگ به سراغ موضوعی قدیمی می‌رود؛ موضوع زنی که از سمت شوهر خطرناکش مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از خانه فرار می‌کند.

25. بیگانه (2018) – 4.5 ستاره

وقتی جسد له‌شدة پسری ۱۱ساله در پارک پیدا می‌شود، همۀ سرنخ‌ها به تری میتلند ختم می‌شوند. به‌عنوان مربی لیگ محلی کوچک او یکی از تمیزترین افراد شهر است. بااین‌حال، پلیس در برابر حقه‌های میتلند، شواهدی غیرقابل‌توجیه مرتبط با دی‌ان‌ای کشف می‌کند که باعث متهم شدن او می‌شود. چطور فردی می‌تواند هم‌زمان در دو مکان باشد؟ باید گفت «بیگانه» یک اثر جنایی معمولی نیست، اگرچه یک‌سوم ابتدایی کتاب ممکن است نظر شما را تغییر دهد.

24. منطقۀ مرده (1979) – 4.5 ستاره

پنج سال کما پس از تصادف رانندگی رویدادی غم‌انگیز است. اما به‌دست‌آوردن توانایی دیدن گذشته و آیندۀ افراد پس از بیدارشدن از کما یک هدیه است، این‌طور فکر نمی‌کنید؟ خب، جانی اسمیت کاراکتر «منطقۀ مرده» این‌طور فکر نمی‌کند. زمانی که جانی با سیاستمداری فاسد دست می‌دهد، می‌بیند که اگر قدرت این مرد همین‌طور افزایش پیدا کند، چه چیزی در انتظار ایالات متحده خواهد بود. آیا تغییر آینده مسئولیت جانی است؟ در این صورت چطور؟

23. چشمان اژدها (1984) – 4.5 ستاره

کینگ با «چشمان اژدها» قدمی به سمت فانتزی حماسی و سنتی برمی‌دارد و مشخصاً از افسانه‌های اروپایی الهام می‌گیرد. این داستان در مورد حکومت پادشاهی دلاین است، جایی که پادشاه رولند به‌تازگی به قتل رسیده است و پسر و وارث او، پیتر، متهم به ارتکاب این جرم شده است. حال به همین دلیل پیتر در برجی زندانی شده است. درصورتی‌که او به دنبال فرصتی برای آزادی و بازپس‌گیری تاج‌وتخت خود است، باید نقشه‌ای برای سرنگونی توماس، برادر غاصبش و فلگ، جادوگری شرور که سرنگونی پیتر را برنامه‌ریزی کرده بود باشد.

22. کلید دوما (2008) – 4.5 ستاره

در «کلید دوما»، ادگار فریمانتل روزهای سختی را سپری می‌کند: در طی تصادف او بازوی راست خود را از دست می‌دهد و دچار برخی مشکلات جدی مربوط به حافظه و خشم می‌شود. ازدواج او به طور ناگهانی به پایان می‌رسد و ادگار آرزو می‌کند که کاش در تصادف جان خودش را از دست می‌داد. روان‌شناسش به او پیشنهاد می‌کند به جایی جدید رفته و به دنبال شروعی تازه باشد و سرگرمی‌هایی که برای او آرامش‌بخش هستند را انجام دهد؛ بنابراین ادگار به شهر ساحلی در فلوریدا به نام دوما کی نقل‌مکان می‌کند و شروع به نقاشی می‌کند. اما در هنرنمایی‌های ادگار چیزی بیش از آنچه او می‌داند وجود دارد … به نظر می‌رسد چیزی قدرتمند در تصاویری که او خلق می‌کند نهفته است، قدرتی که مشتاق رهایی است.

21. مرد فراری (1982) – 4.5 ستاره

سال‌ها قبل از انتشار مجموعه «عطش مبارزه»، کینگ «مرد فراری» را به دنیا معرفی کرد: رقابتی پادارمان شهری که در آن شرکت‌کنندگان سعی می‌کنند تا سی روز زنده بمانند درحالی‌که توسط گروهی از نیروهای عملیاتی زبده شکار می‌شوند. هیچ‌کس تابه‌حال بیش از هشت روز دوام نیاورده، اما ناامیدی بن ریچاردز نسبت به زندگی ممکن است امتیازی برای او در این رقابت باشد. این اثر پرتنش و هدفمند دارای 101 فصل است که از آخر به اول روایت می‌شود، شما را با پایانی تکان‌دهنده شگفت‌زده خواهد کرد.

20. بلیز (2007) – 4.5 ستاره

این کتاب اولین‌بار با نام باخمن منتشر شد. «بلیز» یکی از اولین رمان‌های کینگ بود. این اثر قبل از «کری» نوشته شده است. کینگ پیش‌نویس این رمان را همراه با «سالمز لات» برای چاپ دوم خود به ناشرانش پیشنهاد داد. ناشر «سالمز لات» را انتخاب کرد و انتشار «بلیز» حدود سی‌سال به تعویق افتاد. این رمان که اکنون به طور کامل بازسازی شده است، داستان کلیتون بلیزدل کوچک (به‌اختصار «بلیز») را روایت می‌کند، مرد جوانی آشفته که برای اجرای یک کلاهبرداری نوزادی را می‌دزدد. اما مشکل چیست؟ شریک جرم او (و مغز متفکر عملیات) مرده است.

19. 11/22/63 (2011) – 4.5 ستاره

چه می‌شد اگر می‌توانستید به گذشته برگردید و تاریخ را بازنویسی کنید؟ این همان موقعیتی است که معلم دبیرستان، جیک اپینگ، زمانی که دوستش آل از او می‌خواهد برای جلوگیری از ترور جان اف‌ کندی از پورتالی عبور کند، در آن قرار می‌گیرد. در این شرایط جیک با دوستش موافقت می‌کند و به جودی واقع در تگزاس می‌رود و متوجه می‌شود که به گذشته سفرکرده است. اما به‌هرحال، 11/22/63 یکی از آثار کینگ است، بنابراین می‌توانید از جذابیت آن اطمینان داشته باشید و به‌زودی شگفتی را احساس خواهید کرد چرا که جیک به دنبال فردی تنها و مشکل‌دار به نام لی هاروی از‌والد است.

18. کریستین (1983) – 4.6 ستاره

شاید روزی شخصی به کینگ گفته باشد که رمانی در مورد یک ماشین هرگز نمی‌تواند ترسناک باشد و کینگ در جواب گفته باشد: «شرط‌بندی می‌کنی؟» کریستین که یک ماشین قرمز و سفید مدل 1958 پلی موث فیوری است، بدون شک ابزاری است برای ترور. این ماشین در حال حاضر به دست پسری خجالتی و بدون اعتمادبه‌نفس به نام آرنولد کانیگام افتاده است. آیا دوستان آرنولد می‌توانند قبل از این که او کاملاً عقلش را از دست بدهد، او را نجات دهند؟ با خواندن این کتاب همه را خواهید فهمید.

17. دولورس کلیبورن (1992) – 4.6 ستاره

ورا دانوون، کارفرمای ثروتمند دولورس کلیبورن به‌تازگی به قتل رسیده است. دولورس که اکنون مظنون است داستانی طولانی و پرپیچ‌وخم در مورد رابطه‌اش با ورا را روایت می‌کند. داستان با ازدواج نافرجام و مرگ مشکوک همسرش که حدود سی‌سال پیش اتفاق افتاده شروع می‌شود. همچنین این اثر جزئیاتی در مورد زوال جسمی و روحی ورا ارائه می‌کند. «دولورس کلیبورن» داستان زیبایی نیست، اما گذشتن از آن هم برای پلیس‌های داستان و هم برای خوانندگانی که صفحات ناراحت‌کنندة اثر کینگ را ورق می‌زنند تقریباً غیرممکن است.

16. یابنده دارنده است (سه‌گانة بیل هاجز 2) (2015) – 4.6 ستاره

هشدار: این متن می‌تواند بخش‌های از کتاب 1 از سه‌گانۀ بیل هاجز را لو بدهد.

جان روتشتاین نویسندۀ مجموعۀ معروف جیمی گلد است. اگرچه، سال‌هاست که چیزی ننوشته است و بسیاری شخصیت محبوبش را تمام شده می‌دانند. حداقل، موریس بلامی طرف‌دار دیوانه این‌طور فکر می‌کند. در تلافی، موریس جان را می‌کشد و گاوصندوق او را خالی می‌کند و رمان نهایی و منتشر نشدۀ جیمی گلد را می‌دزدد. قبل از اینکه موریس بتواند کاری با آن بکند، به مدت 35 سال به زندان می‌افتد. در این مدت رمان به دست پیت سابرز نوجوان می‌افتد. در «یابنده دارنده است»، تنها چیزی که باعث می‌شود موریس دستش به پیت، آن دفترچه‌ها و انتقامی که مدت‌ها در انتظارش بوده نرسد، کارآگاه پلیس بیل هاجز است.

15. پایان نگهبانی (سه‌گانۀ بیل هاجز 3) (2016) – 4.6 ستاره

هشدار: این متن حاوی مطالبی در مورد کتاب 1 و 2 از سه‌گانة بیل هاجز است.

این اثر آخرین رمان از سه‌گانة کارآگاهی کینگ است که به سراغ برادی هارتسفیلد روان‌شناس و عامل پشت کشتار مرگبار مرسدس می‌رود. برادی اکنون در حالت نباتی و در اتاق 217 کلینیک آسیب‌های مغزی منطقۀ لیکز به سر می‌برد. اما … آیا واقعاً در کما است؟ درحالی‌که بردی ممکن است مرده به نظر برسد اما ذهنش که مملو از داروهای آزمایشی بود هنوز به‌شدت در حال فعالیت است. تا زمانی که بردی آن‌قدر قدرتمند شود که بتواند بدون ترک کردن بدنش و اتاق 217 به ایجاد خشم و وحشت بپردازد. اما قبل از آن، او دو اولویت دیگر در لیست خود دارد: انتقام گرفتن و بیل هاجز، کارآگاه بازنشستۀ پلیس.

14. طلسم (1984) – 4.6 ستاره

مجموعۀ «طلسم» روایتگر داستان جک سایر است: پسری دوازده‌ساله که مأموریتی ناامیدکننده برای نجات مادرش از مرگ حتمی دارد. بدین منظور، او باید کاملاً وارد قلمروی دیگری شود، قلمروی پر از شگفتی و وحشت بی‌نهایت. جک در مواجهه با «دوقلوها» (کپی‌هایی آزاردهنده از افرادی که در زندگی واقعی می‌شناسد) در ماجراجویی فانتزی و حماسی بین دنیاهایی جابه‌جا می‌شود که خوانندگان هرگز فراموش نخواهند کرد.

13. خانۀ سیاه (کتاب طلسم 2) (2001) – 4.6 ستاره

در این داستان ترسناک که دنبالۀ رمان خارق‌العادۀ «طلسم» است ما باری دیگر با جک سایر ملاقات می‌کنیم. با این تفاوت که این بار، او همان پسری نیست که قبلاً بوده، و هیچ خاطره‌ای از سفر حماسی که برای نجات مادرش انجام داد ندارد. در عوض، در این اثر او کارآگاه قتل بازنشستۀ لس‌آنجلس است که اکنون در روستای ویسکانسین زندگی می‌کند. اما زمانی که زنجیره‌ای از قتل‌های وحشتناک جک را به بازی بازمی‌گرداند، او مجبور می‌شود با اسرار گذشته‌اش به روش‌هایی بسیار وحشتناک‌تر از آن چیزی که در کودکی تجربه کرده است روبرو شود.

12. دختری که تام گوردون را دوست داشت (1999) – 4.6 ستاره

«دختری که تام گوردون را دوست داشت» به بهترین شکل ممکن می‌تواند به‌عنوان اثری هیجانی روان‌شناختی طبقه‌بندی می‌شود. تنها چیز عجیب این اثر این است که این رمان از دیدگاه یک دختر ۹ساله روایت می‌شود. این رمان داستان قهرمان جوانی را دنبال می‌کند که در جنگلی گم شده است و علائمی فوق طبیعی می‌بیند که ممکن است توهم باشند. اما زمانی که کینگ نویسندۀ داستان باشد هیچ‌چیز صرفاً قدم‌زدنی ساده در جنگل نیست، چرا که چیزی قدرتمند قهرمان داستان را تعقیب می‌کند. اغلب بهترین حالت کینگ زمانی است که در مورد شخصیتی می‌نویسد و «دختری که تام گوردون را دوست داشت» توقعات را بیش از این بالا خواهد برد. مراقب باشید که راه را گم نکنید بچه‌ها!

11. مؤسسه (2019) – 4.6 ستاره

اگر از «آن» به‌خاطر قهرمانان کودکی که با نیروهای شیطانی روبه‌رو می‌شوند لذت برده‌اید، پرداخت کینگ به این موضوع در «مؤسسه» را نیز دوست خواهید داشت. این اثر حول محور لوک دوازده‌ساله، پسری که پدر و مادرش در شبی که از خانه‌اش دزدیده می‌شود به قتل می‌رسند می‌چرخد. این اثر روایتی است از توطئه، آزمایش‌های مخفیانه و کودکانی با قدرت‌های ماوراءالطبیعه. در «مؤسسه»، لوک و سایر کودکانی که مثل او توانایی‌های ماوراءالطبیعه دارند تحت اعمال وحشیانه‌ای قرار می‌گیرند که به‌منظور تقویت توانایی‌های آنها طراحی شده است. اما فقط تا جایی می‌توانید دیگران را سرکوب کنید که فکر شورش به سرشان نزده باشد.

10. دکتر اسلیپ (2013) (کتاب درخشش 2) 4/6 ستاره

هشدار: این متن ممکن است بخش‌هایی از «درخشش» را لو بدهد.

دنی تورنس تلاش زیادی کرده است تا خاطرات کودکی خود را از هتل اُورلوک به یاد بیاورد. در ابتدای «دکتر اسلیپ»، زمانی که در نیوهمپشایر مستقر می‌شود و به یک گروه الکلی‌های ناشناس می‌پیوندد و در یک‌خانة سالمندان شغلی پیدا می‌کند، جایی که او به‌عنوان «دکتر اسلیپ» شناخته می‌شود انگار که او می‌تواند این کار را انجام دهد. اما قرار نیست گذشته‌اش او را رها کند، زیرا دن در آستانۀ ملاقات با ابرا استون قرار دارد، کسی که مثل دن استعداد «درخشش» را دارد و توسط گروهی از مسافران شبه جاودانه به نام گره واقعی تعقیب می‌شود.

9. سالمز لات (1975) – 4.6 ستاره

عمارتی قدیمی در شهر جروسالمز لات (مثل عنوان کتاب) غرق در افسانه‌های محلی است. بن میرز نویسنده امیدوار است که این ساختمان ترسناک بتواند چیزی مفید برای گره نویسندگی‌اش باشد. اما به دلیل رقابت دو پسر جوان که به جنگل رفته‌اند تا فقط یکی از آن‌ها زنده بیرون بیاید حواسش از رمان جدیدش پرت می‌شود. چه اتفاقی می‌افتد وقتی افسانه و واقعیت ترکیب شوند و تبدیل به مرگ شوند؟

8. کری (1974) – 4.6 ستاره

مطمئناً کری یکی از بهترین کتاب‌های استفن کینگ است که تاکنون منتشر شده است. «کری» روایت دختر دبیرستانی فوق‌العاده کوشا و غمگین است که توانایی ذهنی و مادری پرخاشگر دارد. این دختر کری وایت نام دارد و قصد دارد از همسالانش که درگذشته او را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند، انتقام بگیرد. اگر آب‌دستتان است زمین بگذارید برای درک عمیق ژانر وحشت به سراغ این کتاب بروید.

7. آن (1986) – 4.6 ستاره

جای تعجب نیست که رمان بحث‌برانگیز «آن» در بالای فهرست ما قرار بگیرد. «آن» یکی از پیچیده‌ترین و طولانی‌ترین رمان‌های استیفن کینگ تا به امروز است. این اثر دو داستان موازی را روایت می‌کند: اولی در سال 1958، زمانی که گروهی متشکل از هفت کودک به جنگ با هیولایی در فاضلاب می‌پردازند و دیگری در سال 1985، زمانی که بازماندگان روایت اول به شهر دوران کودکی خود بازگشتند تا با شیاطین قدیمی مقابله کنند. جدا از صحنۀ تفرقه‌انگیز میان کودکان، «آن» نمونه‌ای از فعالیت نویسنده در دوران اوج است و هنگامی که به صفحۀ آخر رسیدید، می‌توانید با خیال راحت بگویید که شما نیز از «آن» جان سالم به در برده‌اید.

6. مجموعۀ برج تاریک (1982 – 2012) – 4.7 ستاره

مجموعۀ برج تاریک متشکل از هشت کتاب است که همۀ آنها داستان یک تفنگچی و سفر فراطبیعی او به سمت یک برج را روایت می‌کنند. یک ماجراجویی هم به معنی واقعی کلمه و هم به‌صورت استعاری. این مجموعه ژانرهای متعدد و عناصری مثل عناصر ترسناک، علمی فانتزی، فانتزی تاریک و وسترن را در برمی‌گیرد. اگر نمی‌دانید با کدام کتاب استیون کینگ شروع کنید، «برج تاریک» گزینه‌ای عالی برای شروع است، چرا که کتاب‌های این مجموعه با بسیاری از رمان‌های دیگر او مرتبط هستند و درنتیجه آن‌ها هم به این مجموعه مرتبط می‌شوند.

5. بدبختی (1987) – 4.7 ستاره

هشدار: نویسندگان مشتاق، از این اثر دوری کنید. همین که این اثر را بخوانید، شاید دیگر نخواهید به یک رمان‌نویس مشهور تبدیل شوید. اما دیگران می‌توانند به سراغ این اثر بروند چرا که این اثری تراز اول از روان‌پریشی، جنون و خون است. این اثر روایتگر داستان پل شلدون نویسنده است که با بزرگ‌ترین طرف‌دارش، آنی ویلکس متوهم، ملاقات کرده است. آنی با گروگان گرفتن شلدون پس از تصادف خودرو، قصد دارد که او را وادار به نوشتن رمان دیگری کند که در آن قهرمانش به زندگی بازگردانده شود. اما آنی از چه روشی استفاده می‌کند؟ شکنجه، شکنجه، و بازهم شکنجه.

4. ایستادگی (1990) – 4.7 ستاره

این اثر یکی از موفق‌ترین کتاب‌های کینگ است که تا کنون منتشر شده است. «ایستادگی» اثری دارای چند ژانر است که داستانی در مورد طاعون را در داستانی هشداردهنده درباره فناوری جای می‌دهد. داستانی دررابطه‌با ماوراءالطبیعه، دین و نبرد آخرالزمانی بین خیر و شر مطمئناً شاهکار خواهد بود. همه چیز از زمانی شروع می‌شود که به‌خاطر اشتباهی از سوی آزمایشگاهی دولتی، یک ویروس ابر آنفولانزا در سطح قاره منتشر می‌شود. مراقب باشید هنگام خواندن این کتاب بیمار نشوید!

3. گورستان حیوانات خانگی (1983) – 4.7 ستاره

خیلی‌ها رمان «گورستان حیوانات خانگی» را ترسناک‌ترین کتاب استیفن کینگ می‌دانند. کینگ اقرار کرده است که فکر می‌کرده این رمان برای انتشار بیش از حد تاریک است و این کار را فقط برای تسویه قرارداد انجام داده است.

نیازی به گفتن نیست که «گورستان حیوانات خانگی» برای افراد ترسو مناسب نیست. اگر به آن علاقه دارید، برای اثری پر از تعلیق و غم آماده شوید. داستان به‌اندازه کافی معصومانه شروع می‌شود، زیرا لوئیس کرید و خانواده‌اش به شهری در مین نقل‌مکان می‌کنند. نزدیک خانه آنها گورستانی برای حیوانات خانگی کودکان واقع شده است … و کمی پایین‌تر در جنگل، گورستانی بومی و باستانی قرار دارد که علت تمامی وقایع دلخراش این رمان خواهد بود.

2. مسیر سبز (1996) – 4.8 ستاره

در «مسیر سبز»، کینگ خوانندگان را مستقیماً در وحشتی تیره‌وتار از اعدام فرومی‌برد. ناظر زندان پل ادجکامب هنگام ملاقات با جان کافی در حال انجام‌وظیفه است: فرد غول‌مانند و مهربانی که به جرم تجاوز و قتل دختران دوقلو به اعدام محکوم شده است. زمانی که اوضاع زندان از کنترل خارج می‌شود، پل متوجه می‌شود که شاید کافی برخلاف چیزی که به نظر می‌رسد آدم خوبی باشد. با کاراکترهایی به‌یادماندنی و تعلیق که با ورق زدن هر صفحه افزایش می‌یابد، مسیر سبز فوراً تبدیل به اثری کلاسیک و جاودانه شد.

1. درخشش (1977) – 4.8 ستاره

کتاب درخشش که به‌راحتی به‌عنوان یکی از بهترین کتاب‌های استیون کینگ شناخته می‌شود، آن‌قدر موردبحث، مناقشه و تقلید قرار گرفته است که امروزه سنگ بنای فرهنگ عامه است. جک تورنس، یک الکلی در حال بهبودی، سرپرست جدید یک هتل قدیمی است. هیچ‌کس به جز جک از اینکه هتل گذشته‌ای تاریک دارد که به‌زودی آشکار می‌شود متعجب نمی‌شود … و کلید همه چیز ممکن است در دنی تورنس، پسر جوانی باشد که دارای درخشش است: توانایی ذهنی برای خواندن ذهن و دیدن چیزهایی که دیگران نمی‌توانند ببینند. این همان اثری است که کینگ را به یک سوپراستار تبدیل کرد، و این امر دلیل خوبی هم دارد. سرتاسر «درخشش» نشانی از دوران اوج کینگ است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد کتاب
دیگر مطالب سایت
بهترین کتاب های فلسفی در جهان اسلام
بهترین کتاب های فلسفی در جهان اسلام
بهترین کتاب های روانشناسی کودک
بهترین کتاب های روانشناسی کودک
بهترین کتاب‌های ویکتور هوگو
بهترین کتاب‌های ویکتور هوگو
  • هیچ محصولی در سبد خریدتان نیست.