30% تخفیف همه کتب (15% سایت + 15% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

30% تخفیف همه کتب (15% سایت + 15% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

بهترین رمان های مهیج جهان

بهترین رمان های مهیج جهان

در سال 2018، میزان فروش ژانر جنایی-هیجان‌‌انگیز از مجموع تمام ژانرهای تخیلی بالاتر بود. احتمالا اگر در کتابفروشی محل خود به لیست پرفروش‌‌ترین یا محبوب‌‌ترین داستان‌‌ها نگاه بیندازید، از این خبر متعجب نمی‌‌شوید چون می‌‌بینید که طی چند سال اخیر، محبوبیت ژانر هیجانی روبه افزایش است.به همین منظور، کتاب جم فهرستی از 100 رمان برتر در ژانر مهیج تهیه کرده است. این سایت با بهره‌‌گیری از فهرست کتاب‌‌های پرفروش، رتبه‌‌بندی آمازون و امتیازها، مجموعه‌‌ای از بهترین عناوین را گرد هم آورده و بدون ترتیب خاص منتشر کرده است. در گذشته این ژانر مثل امروز، ژانر غالبی نبوده است. در دهه‌‌های گذشته، هر یک از ژانرهای رمانتیک، ادبی و تاریخی- تخیلی مدتی مورد اقبال خوانندگان قرار گرفتند. پس دلیل این افزایش علاقه ناگهانی به ژانر مهیج چیست؟

مجله روانشناسی روز توضیح می‌‌دهد که این مسئله مقتضای دنیای امروز است. حالا که بسیاری از افراد درگیر ملزومات فردی و حرفه‌‌ای- از پروژه‌‌های کاری و بزرگ کردن بچه گرفته تا فعال نگه داشتن زندگی اجتماعی و ظاهر شدن در شبکه‌‌های اجتماعی- هستند، همه از ته دل دنبال چیزی می‌‌گردند که کمی آن‌‌ها را از این فضا دور کند. رمان جنایی آنقدر درگیرکننده و مجذوب‌‌کننده است که ذهن خواننده غرق فضای کتاب می‌‌شود و مادامی که درحال خواندن روایت است، دیگر به چیزی فکر نمی‌‌کند. رمان جنایی آن فاصله و دور شدن از دنیای روزمره را که فرد عمیقا خواهان آن است، فراهم می‌‌کند.

این فهرست شامل انواع رمان‌‌های مهیج از قبیل داستان جنایی، رمان تعلیقی، رازآلود، مجموعه داستان‌‌های پلیسی، دادگاه، درام روان‌‌شناختی و خانوادگی و غیره است. از رمان‌‌ رازآلود قدیمی به نام «زن سفیدپوش» گرفته تا داستان‌‌های داغ امروزی مثل «سایه‌‌ها» در این فهرست دیده می‌‌شود پس مطمئنا یک یا دو عنوان پیدا می‌‌شود که چشمتان را بگیرد.

1. دختر گمشده (Gone Girl)

نویسنده: گیلیان فلین

تاریخ انتشار: 2012

بعد از انتشار این رمان جنایی در سال 2012، به مدت هشت هفته در فهرست پرفروش‌‌ترین کتاب نیویورک تایمز قرار داشت. اولین موفقیت بزرگ گیلیان فلین به نام «دختر گمشده»، ناپدید شدن ناگهانی و مرموز دختری به نام ایمی دون، نقش مشکوک همسرش در این اتفاق و دروغ، فریب، نیرنگ و رازهایی را دنبال می‌‌کند که بین این دو وجود دارد. محبوبیت این رمان به حدی بود که باعث شد مخاطب به خواندن کتابهای مشابه ترغیب شود.

2. 63/22/11

نویسنده: استفن کینگ

تاریخ انتشار: 2011

با اینکه استفن کینگ به عنوان یکی از بهترین نویسندگان داستان‌‌های ترسناک شناخته می‌‌شود، او با انتشار 63/22/11 موفق شد در زمینه داستان‌‌نویسی در ژانر مهیج هم جایگاه بالایی به خود اختصاص دهد. این داستان که شصتمین کتاب کینگ است، روایت معلم 35 ساله انگلیسی به نام جیک اپینگ را دنبال می‌‌کند که به توانایی خود در سفر کردن در زمان پی می‌‌برد. اپینگ ماموریت جلوگیری از ترور جان اف کندی را برعهده می‌‌گیرد. این ماموریت پیامدهای هولناک در پی دارد که اگر حل نشود، دنیای امروز را دستخوش تغییر خواهد کرد.

3. بیمار خاموش

نویسنده: الکس مایکلیدیس

تاریخ انتشار: 2019

کتاب «بیمار خاموش» که اخیرا منتشر شده است، روایت نقاش مشهور، آلیسیا برنسون، است که بعد از به قتل رساندن همسرش با خونسردی تمام، یک کلمه حرف نزده. روان‌‌درمانگر جدید که به تیم درمان ملحق شده، قصد دارد حقیقت شب قتل را فاش کند و در این میان، رازهای او هم برملا می‌‌شود. الکس مایکلیدیس که خود در قبرس بزرگ شده، اسطوره‌‌ها و تراژدی‌‌های مشهور یونان باستان را اصلی‌‌ترین منبع الهام خود در نوشتن این رمان می‌‌داند که اولین اثر موفق اوست.

4. زمانی برای کشتن

نویسنده: جان گریشام

تاریخ انتشار: 1989

موفقیت اولین کتاب جان گریشام (که امروزه یکی از مشهورترین نویسندگان سبک پلیسی است) به نام «زمانی برای کشتن» همچنان ادامه دارد و تبدیل به محبوب‌‌ترین کتاب طرفداران او شده است. بعد از اینکه دو مرد نژادپرست به دختر کارل لی تجاوز می‌‌کنند، او تصمیم می‌‌گیرد به روش خودش انتقام بگیرد و در گیر و دار قانونی، از دوست وکیل خود به نام جیک بریجیس کمک می‌‌گیرد. نقد کتاب از نقش نژاد در برقراری عدالت، در این برهه از تاریخ پیام مهمی است.

5. سپس هیچ یک باقی نماندند

نویسنده: آگاتا کریستی

تاریخ انتشار: 1939

خانم آگاتا کریستی عنوان پرفروش‌‌ترین نویسنده تاریخ را به خود اختصاص داده و حدود 2 میلیارد نسخه از 78 رمان جنایی او به فروش رفته است. در بین مجموعه آثار این ملکه جنایی‌‌نویس، کتاب «سپس هیچ یک باقی نماندند» جزو هیجان‌‌انگیزترین و پرفروش‌‌ترین عناوین اوست. در سال 1939، 10 مهمان به یک جزیره دنج دعوت و یک به یک کشته می‌‌شوند. بازمانده‌‌ها در مدت مشخص باید قاتل را بین خودشان پیدا کنند و هویت میزبان رازآلود و میلیونرشان را تشخیص دهند.

6. پیله ور، خیاط، سرباز، جاسوس

نویسنده: جان لوکاره

تاریخ انتشار: 1974

این رمان زمانی منتشر شد که فاش شدن هویت ماموران دوجانبه شوروی هنوز در ذهن شهروندان بریتانیایی تازه بود. به همین خاطر، در حافظه جمعی نقش و جایگاه پررنگی پیدا کرد. این کتاب که توسط NPR لقب «بهترین رمان جاسوسی تاریخ» را دریافت کرده، داستان جورج اسمایلی، عضو سابق SIS، را دنبال می‌‌کند که سعی دارد در این سازمان امنیتی نفوذی را پیدا کند اما متاسفانه، در مرکز جاسوسی مسکو یعنی KGB، گیر رقیبی افتاده که به اندازه او ماهر است.

7. پیش از اینکه بخوابم

نویسنده: اس. جی. واتسون

تاریخ انتشار: 2011

اولین رمان اس. جی. واتسون به نام «پیش از اینکه بخوابم» به 40 زبان ترجمه شده و از فرانسه تا آمریکا، در پنج کشور دنیا به عنوان پرفروش‌‌ترین کتاب شناخته شده است. این کتاب که یک تریلر روان‌‌شناختی است، روی کریستین لوکاس تمرکز دارد که از فراموشی پیش‌‌گستر رنج می‌‌برد و هر روز درحالی از خواب بیدار می‌‌شود که از هویت خود مطمئن نیست. او شروع به نوشتن خاطرات می‌‌کند به امید اینکه حافظه‌‌اش برگردد اما خیلی زود معلوم می‌‌شود قضیه بیشتر از این حرف‌‌هاست.

8. زوج همسایه

نویسنده: شاری لاپنا

تاریخ انتشار: 2016

رمان «زوج همسایه» در ژانر تعلیق یک تریلر خانوادگی است که در سال 2017 به پرفروش‌‌ترین کتاب تبدیل شد. رمان موفق شاری لاپنا درمورد زوج جوانی به نام آنه و مارکو کنتی است که به ظاهر کاملا خوشبخت هستند تا اینکه یک شب، وقتی در خانه همسایه به مهمانی شام می‌‌روند، جنایت هولناکی رخ می‌‌دهد. با تلاش پلیس برای باز شدن گره ماجرا، رازهای بیشتری، ازجمله میزبانی که این زوج از یکدیگر مخفی نگه داشته بودند، فاش می‌‌شود که صداقت طرف مقابل را زیر سوال می‌‌برد.

9. آقای ریپلی بااستعداد (The talented Mr. Ripley)

نویسنده: پاتریشیا های‌‌اسمیت

تاریخ انتشار: 1955

شاید از بین 22 کتابی که خانم پاتریشیا های‌‌اسمیت نوشته، آثار مهیج و روانشناختی او از همه بیشتر مشهور باشد. های‌‌اسمیت در کتاب «آقای ریپلی بااستعداد»، که اولین اثر از این مجموعه است، مخاطب را با شخصیت جذاب، پلید، بی‌‌رحم و باهوشی آشنا می‌‌کند که برای رسیدن به آن زندگی خود را مستحقش میداند، ابایی ندارد که کمی یا خیلی زیاد دست به خشونت بزند. از زمان انتشار این کتاب در سال 1955، چند فیلم اقتباسی با همین نام ساخته شده است.

10. طنین سیاه

نویسنده: مایکل کانلی

تاریخ انتشار: 1992

شاید مایکل کانلی، یکی از جنایی‌‌نویسان تراز اول آمریکا، بیشتر با نام شخصیتی به اسم هری بوش شناخته شود. طنین سیاه، که اولین اثر موفق مایکل کانلی است، تلاش‌‌های یک کارآگاه لوس آنجلسی را برای حل پرونده قتل یکی از همرزمان خود در ویتنام به تصویر می‌‌کشد. این رمان که برنده جایزه ادگار شده، منبع الهام فصل سوم «بوش» از پلتفرم آمازون نیز هست.

11. وکیل لینکلن

نویسنده: مایکل کانلی

تاریخ انتشار: 2005

مایکل کانلی در رمان «وکیل لینکلن» خواننده را با شخصیت میکی هالر آشنا می‌‌کند که برادر ناتنی کاراکتر مشهور، هری بوش، است. در این رمان، هالر در صندلی عقب اتومبیل خود، کار دفاع از مردمان لس آنجلس را انجام می‌‌دهد. وقتی او پرونده لوئیس رولت (یک دلال ثروتمند) را به جرم اهانت می‌‌پذیرد، اوضاع دستخوش تغییر می‌‌شود و هالر با شیطانی روبه‌‌رو می‌‌شود که هرگز از وجود آن مطلع نبود.

12. ما همیشه در قلعه زندگی می‌‌کردیم

نویسنده: شرلی جکسون

تاریخ انتشار: 1962

رمان «ما همیشه در قلعه زندگی می‌‌کردیم» به قلم شرلی جکسون در ژانر رازآلود و مهیج نوشته شده است. این کتاب کوتاه که توسط یک راوی غیر قابل اعتماد به نام ماری کاترین بلک‌‌وود روایت می‌‌شود، به تدریج از رابطه او با خواهرش به نام کنستانس و جنایتی که باعث محرومیت دخترانش از شهر کوچک ورمانت شد، پرده برمی‌‌دارد. در بین آثاری که در سال 1962 منتشر شد، این داستان پیچیده رتبه دوم را از نظر مخاطبان دریافت کرده است.

13. به کسی نگو

نویسنده: هارلن کوبن

تاریخ انتشار: 2001

«به کسی نگو» اولین رمان هارلن کوبن است که در فهرست پرفروش‌‌ترین کتاب‌‌های نیویورک تایمز جای گرفته و رمانی جنایی درمورد مردی است که مستاصلانه به دنبال همسرش می‌‌گردد. هشت سال از ناپدید شدن همسر دکتر دیوید بک می‌‌گذرد اما یک روز او پیامی دریافت می‌‌کند که فقط بین خودش و همسرش معنا داشته و همین مسئله باعث می‌‌شود دکتر بک اعتقاد پیدا کند که همسرش زنده است. او بدون اینکه به کسی بگوید که چه نقشه‌‌ای در سر دارد، شروع به جستجوی همسرش می‌‌کند ولی نمی‌‌داند که خودش تحت تعقیب است.

14. آرواره‌‌ها (Jaws)

نویسنده: پیتر بنچلی

تاریخ انتشار: 1974

خبرنگار سابق، پیتر بنچلی، در اوایل دهه 70 و در تلاش برای نجات حرفه رو به افول خود، یک داستان ساده درمورد حمله یک کوسه سفید به شهر ساحلی می‌‌نویسد. خوشبختانه، داستان به موفقیت چشمگیری رسید. رمان «آرواره‌‌ها» به لطف بازاریابی بی‌‌نظیر ویراستار این کتاب (توماس کانگدون)، 44 هفته در فهرست کتاب‌‌های پرفروش نیویورک تایمز باقی ماند و با کارگردانی استیون اسپیلبرگ تبدیل به فیلم شد.

15. در جنگل

نویسنده: تانا فرنچ

تاریخ انتشار: 2007

اولین رمان تانا فرنچ در مجموعه جوخه قتل دابلین، «در جنگل» نام دارد و قصه یک دهه جنایت را روایت می‌‌کند که به نظر می‌‌رسد در ایرلند امروز در حال تکرار شدن است. کارآگاه راب رایان تنها بازمانده یک اتفاق رازآلود است که البته به خوبی آن را به خاطر ندارد. یک روز در همان جنگلی که رایان حافظه‌‌اش را در آن از دست داد، به طرز عجیبی جنایت مشابه رخ می‌‌دهد. پس رایان ترغیب می‌‌شود تا این اتفاق را بررسی کند با این امید که حل پرونده به او کمک کند تا به خاطر بیاورد در کودکی چه اتفاقی برای خودش افتاده بود.

16. روانی آمریکایی

نویسنده: برت ایستون الیس

تاریخ انتشار: 1991

رمان هولناک برت ایستون الیس به نام «روانی آمریکایی» یک شاهکار کلاسیک است. این رمان تعلیق، داستان پاتریک بیتمن، بانکدار 26 ساله وال استریت، را دنبال می‌‌کند که از قضا، مشکل روانی دارد. درحالیکه زندگی روزمره او کاملا با رویای آمریکایی همخوانی دارد، با غروب آفتاب، بیتمن یک زندگی کاملا متفاوت و وحشتناک دارد.

17. ماده تاریک

نویسنده: بلیک کراوچ

تاریخ انتشار: 2016

در صفحات نخست کتاب «ماده تاریک»، جیسون دسن که در دانشگاه استاد فیزیک است، با یک ضربه بیهوش می‌‌شود و در یک دنیای دیگر به هوش می‌‌آید. او در این واقعیت جدید نابغه مشهوری است، با همسرش ازدواج نکرده و پسرش هرگز وجود نداشته است. دسن که مستاصلانه در تلاش است تا به «واقعیت» برگردد، باید با یک دشمن سایه‌‌گونه، با شیطان واقعی، و بخشی از خودش مواجه شودکه هرگز خواستار رویارو شدن با آن نبوده است.

18. باشگاه مشت‌‌زنی (Fight Club)

نویسنده: چاک پالانیک

تاریخ انتشار: 1996

پرمخاطب‌‌ترین رمان چاک پالانیک به نام «باشگاه مشت‌‌زنی» روایت فردی بی‌‌نام، بی‌‌خواب و پریشان احوال و تایلر داردن مرموز است که در تاسیس باشگاهی با همین نام به او کمک می‌‌کند. به غیر از دانستن اولین قانون باشگاه مشت‌‌زنی (اینکه «نباید درمورد این باشگاه با کسی حرف بزنید»)، بهتر است قبل از شروع به خواندن، چیز زیادی از داستان ندانید. به حرف حدود 500 هزار خواننده و مخاطب این کتاب گوش کنید و قبل از تماشای فیلم با بازیگری برد پیت، کتاب را بخوانید.

19. کلکسیونر استخوان

نویسنده: جفری دیور

تاریخ انتشار: 1997

لینکلن رایم که زمانی جزو نوابغ پزشکی قانونی بوده، در پی حادثه فلج و از نیروی پلیس بازنشسته می‌‌شود. تا اینکه یک قاتل شیطانی هوش او را به چالش می‌‌کشد. در اوایل سال 2020، رمان کلکسیونر استخوان به قلم جفری دیور تبدیل به یک فیلم درام-جنایی شد و در شبکه NBC پخش شد.

20. سکوت بره‌‌ها

نویسنده: توماس هریس

تاریخ انتشار: 1988

رمان مهیج، روانشناختی و خوفناک توماس هریس به نام «سکوت بره‌‌ها» که در سال 1999 (بیش از یک دهه پس از انتشار) به محبوبیت رسید، بالای 10 میلیون نسخه به فروش رفته است. رمان قصه کلاریس استارلینگ، مامور جوان FBI، را دنبال می‌‌کند که با یک قاتل زنجیره‌‌ای و آدمخوار به نام هانیبال لکتر در زندان ارتباط برقرار می‌‌کند تا بتواند یک قاتل آزاد به نام بوفالو بیل را دستگیر کند. استارلینگ برای دستگیر کردن بوفالو بیل باید وارد ذهن دو تن از هولناک‌‌ترین مجرم‌‌ها شود.

21. شرکت (The Firm)

نویسنده: جان گریشام

تاریخ انتشار: 1991

رمان «شرکت» اولین کتاب جان گریشام نبود اما اولین کتاب موفق او محسوب می‌‌شود که منجر به انتشار گسترده اولین کتاب او به نام «زمانی برای کشتن» شد. میچ مک‌‌دیری که به تازگی از دانشکده حقوق فارغ التحصیل شده، پس از امضای قرارداد با یک شرکت قانونی به نام بندینی، لمبرت و لوک در ممفیس، تنسی، به قضایای شرکت مشکوک می‌‌شود. با ورود FBI به ماجرا، مک‌‌دیری می‌‌فهمد که اگر می‌‌خواهد زنده بماند باید فورا دست به عمل بزند.

22. زن سفیدپوش

نویسنده: ویلکی کالینز

تاریخ انتشار: 1859

رمان «زن سفیدپوش» به قلم ویلکی کالینز به عنوان یکی از اولین رمان‌‌های رازآلود شناخته می‌‌شود. با اینکه این کتاب در سال 1859 نوشته شده، امروز هنوز طرفدار دارد. داستان کالینز که به صورت یک مجموعه در مجله سالانه چارلز دیکنز منتشر شد، در زمان خود نیز محبوبیت پیدا کرد و در یک روز به فروش رسید.

23. سنگ ماه

نویسنده: ویلکی کالینز

تاریخ انتشار: 1868

در سال 1868، ویلکی کالینز با اثری به نام «سنگ ماه» ژانر دیگری تحت عنوان رمان کارآگاهی ابداع نمود. این داستان که روایت عشق، سرقت و قتل است، حول محور ناپدید شدن یک الماس بزرگ می‌‌چرخد. شاید این رمان چندان مهیج نباشد اما مطمئنا جایگاه ویژه‌‌ای در این فهرست دارد زیرا راه را برای سایر رمان‌‌های کارآگاهی باز کرد.

24. دیوانه از قفس پرید

نویسنده: کن کیسی

تاریخ انتشار: 1962

رمان «دیوانه از قفس پرید» به قلم کن کیسی در یک تیمارستان روایت می‌‌شود و هسته مرکزی آن درمورد مرز باریک بین عقل و جنون است. در سال 1975، این رمان موفق شد با شخصیت‌‌های به یادماندنی خود مثل پرستار رچد وحشتناک و ضد قهرمان مک‌‌مورفی، با فیلمی به همین نام جایزه اسکار را دریافت کند. چه شیفته ژانر مهیج باشید، چه به تازگی وارد این ژانر شده باشید، باید این رمان کلاسیک را بخوانید.

25. دختری با خالکوبی اژدها

نویسنده: استیگ لارسن

تاریخ انتشار: 2005

استیگ لارسن، نویسنده رمان پرفروش و بین‌‌المللی «دختری با خالکوبی اژدها» در سال 2004، یعنی یک سال قبل از انتشار رمان، بر اثر سکته قلبی در گذشت و هرگز نتوانست شاهد موفقیت این رمان باشد. این کتاب رمزآلود درمورد میکائیل بلومکویست و لیسبت سالاندر است که استخدام می‌‌شوند تا به دنبال عضوی از یک خانواده پولدار سوئدی بگردند و در این میان، با فساد و شخصیت‌‌های پلید بسیاری روبه‌‌رو می‌‌شوند. ریتم رمان در ابتدا کند است اما هرچه به پایان نزدیک‌‌تر می‌‌شود، سرعت می‌‌گیرد به طوری که نمی‌‌توان یک لحظه کتاب را زمین گذاشت.

26. جاذبه آندرومدا

نویسنده: مایکل کرایتون

تاریخ انتشار: 1969

رمان «جاذبه آندرومدا» یک داستان تخیلی و مهیج به قلم مایکل کرایتون است. او زمانی این رمان را نوشت که در دانشکده پزشکی هاروارد مشغول به تحصیل بود. روایت به ما نشان می‌‌دهد چه اتفاقی می‌‌افتد اگر میکروب‌‌های فرازمینی وارد زمین شوند. وقتی تمام افراد یک شهر کوچک در آریزونا ناگهان می‌‌میرند، گروهی از دانشمندان برای پیدا کردن علت استخدام می‌‌شوند تا قبل از اینکه همه‌‌گیری فرازمینی کل کشور را نابود کند، جلوی آن را بگیرند. شاید این رمان معروف‌‌ترین کتاب کرایتون نباشد ولی مطمئنا ارزش خواندن دارد.

27. آدم برفی

نویسنده: یو نسبو

تاریخ انتشار: 2007

یو نسبو جنایی‌‌نویس نروژی و خالق کارآگاه هری هول است. هول در رمان «آدم برفی»، که در سال 2007 منتشر شده، .ظیفه دارد هویت یک قاتل زنجیره‌‌ای را فاش کند که به مادران مجرد حمله می‌‌کند و امضای او یک آدم برفی غول‌‌آسا پای صحنه جرم است. در سال 2017، فیلمی از روی داستان منتشر شد که با وجود همخوانی نزدیک با کتاب، مورد انتقاد شدید منتقدین قرار گرفت.

28. وقتی که عنکبوت می‌‌آید (Along Came a Spider)

نویسنده: جیمز پترسون

تاریخ انتشار: 1993

تا سال 2020، تقریبا 30 کتاب از مجموعه الکس کراس به قلم جیمز پترسون منتشر شده است. رمان «وقتی که عنکبوت می‌‌آید»، که در سال 1993 منتشر شد، سرآغاز این مجموعه بود. در این کتاب، کارآگاه قتل الکس کراس و جزی فلنگان، اولین رئیس خانم در سرویس مخفی، باید با همکاری یکدیگر گری سونجی (دزد و قاتل روانی) را دستگیر کنند که قسم خورده تا بزرگترین جنایت قرن را مرتکب شود.

29. روانپزشک

نویسنده: کیلب کار

تاریخ انتشار: 1994

رمان «روانپزشک» یک کلاسیک مدرن است که شش هفته کامل پس انتشار در سال 1994، در فهرست پرفروش‌‌ترین رمان‌‌های نیویورک تایمز قرار گرفت. رمان که در سال 1896 و در شهر نیویورک روایت می شود، قصه یک گزارشگر روزنامه و روانشناس است که سعی دارند با به دست آوردن اطلاعات روانشناختی از قاتل، گره از قتل‌‌های زنجیره‌‌ای وحشتناک باز کنند. این اقدام در زمان خود انقلاب محسوب می‌‌شد. در سال 2018، یک سریال تلویزیونی 10 قسمتی براساس کتاب در شبکه TNT پخش شد.

30. منطقه پرخطر (The Hot Zone)

نویسنده: ریچارد پرستون

تاریخ انتشار: 1994

در سال 1992، ریچارد پرستون مقاله‌‌ای تحت عنوان «بحران در منطقه پرخطر» نوشت که در نیویورکر منتشر شد. این مقاله در سال 1994 اساس تریلر غیر تخیلی به نام «منطقه پرخطر» قرار گرفت که شیوع ویروس رستون را در بین گروهی از میمون‌‌های واردتی در آزمایشگاه واشینگتون دی‌‌سی روایت می‌‌کند. در ادامه داستان به ویروس‌‌های مشابه مثل ابولا، سودان، ماربورگ و راون پرداخته می‌‌شود که برای انسان کشنده است و به مواردی مانند سرعت انتقال، علائم وحشتناک و سرعتشان در از بین بردن سهم زیادی از جامعه اشاره می‌‌شود.

31. درخت فیل

نویسنده: آر.دی رونالد

تاریخ انتشار: 2010

اولین رمان آر.دی رونالد به نام «درخت فیل» روی سه شخصیت شامل مارک (کارآگاه پلیس)، اسکات (که مدت کوتاهی موادفروش بوده) و آنجلا (مجرم جوان) تمرکز دارد. مسیر این سه شخصیت به طرز عجیبی با یکدیگر همپوشانی دارد و در هم تنیدگی واقعیت فعلی با فاش شدن اتفاقات گذشته باعث می‌‌شود شخصیت‌‌ها ندانند باید به چه کسی اعتماد کنند. این رمان جنایی پیچیدگی‌‌های زیادی دارد و از زاویه جدید به فرهنگ مواد می‌‌پردازد.

32. روز شغال

نویسنده: فردریک فورسایت

تاریخ انتشار: 1971

کتاب «روز شغال» در سال 1972 برنده جایزه بهترین رمان ادگار شد. این داستان، به قلم نویسنده انگلیسی به نام فردریک فورسایت، درمورد قاتلی است که توسط یک سازمان آمریکایی برای کشتن رئیس جمهور فرانسه، شارل دو گل، استخدام شده است. هیچ کس از هویت شغال مطلع نیست که همین مسئله باعث می‌‌شود ماجرا برای کسانی که به دنبال حمایت از دو گل هستند، و البته برای خواننده این رمان جاسوسی، پیچیده شود.

33. آتش‌‌سوزی کوچک در همه‌‌جا (Little Fires Everywhere)

نویسنده: سلست اینگ

تاریخ انتشار: 2017

شاید رمان مهیج «آتش‌‌سوزی کوچک در همه‌‌جا» به قلم سلست اینگ به اندازه بسیاری از کتاب‌‌های این فهرست رتبه عالی نداشته باشد اما باز هم هیجان‌‌انگیز و جذاب است. داستان که در حومه یک شهر خیالی به نام شیکر هایتس اتفاق می‌‌افتد، ماجرای اعضای یک خانواده قانون‌‌مدار به اسم ریچاردسون و گره خوردن زندگی‌‌شان با میا وارن را دنبال می‌‌کند که روح آزادی دارد و درنهایت، ارتباط این افراد باعث می‌‌شود سرنوشت جامعه برای همیشه دستخوش تغییر شود. اوایل سال 2020، شبکه Hulu یک مینی‌‌سریال از دومین رمان اینگ ساخت.

34. بدبختی (Misery)

نویسنده: استفن کینگ

تاریخ انتشار: 1987

«بدبختی» یکی از رمان‌‌های معروف استفن کینگ در ژانر تعلیق است که داستان پاول شلدون، رمان‌‌نویس مشهور، را روایت می‌‌کند. این شخصیت قربانی یک تصادف وحشتناک می‌‌شود و اعتبار خود را از دست می دهد. آنی ویلکس بزرگترین طرفدار اوست که داوطلب می‌‌شود تا از شلدون پرستاری کند اما شلدون نمی داند که او مشکل روانی دارد. این کتاب، که کینگ ابتدا قصد داشت با نام مستعار آن را به چاپ برساند، یک سال پس از انتشار موفق به دریافت جوایز متعدد شد.

35. خانواده طبقه بالا (The Family Upstairs)

نویسنده: لیزا جوئل

تاریخ انتشار: 2019

در رمان «خانواده طبقه بالا» به قلم لیزا جوئل، شخصیتی 25 ساله به نام لیبی جونز عمارتی را در لندن به ارث می‌‌برد که زمانی به پدر و مادر واقعی‌‌اش تعلق داشت. لیبی نمی‌‌داند که او تنها کسی نیست که انتظار این میراث را می‌‌کشید و با جستجو در گذشته والدینش، که شامل وابستگی به یک فرقه است، خیلی زود اوضاع عجیب و تاریک می‌‌شود. جدیدترین رمان جوئل به ما نشان می‌‌دهد که راز (حتی رازهای دیگران) چه قدرتی در بهتر یا بدتر کردن زندگی دارد.

36. دختری در قطار

نویسنده: پاولا هاوکینز

تاریخ انتشار: 2015

وقتی پاولا هاوکینز، نویسنده بریتانیایی، رمان «دختری در قطار» را منتشر کرد، بسیاری از منتقدان آن را هم‌‌ردیف رمان «دختر گمشده» قرار دادند. این رمان مهیج و خانوادگی درمورد مسافری است که لحظاتی از یک اتفاق شوکه‌‌کننده خانوادگی را می‌‌بیند که درنهایت، مسیر زندگی همه کسانی را که در این اتفاق دست داشتند تغییر می‌‌دهد. این کتاب موفق شد 133 هفته متوالی در صدر فهرست پرفروش‌‌ترین کتاب‌‌های نیویورک تایمز قرار بگیرد.

37. The Holdout

نویسنده: گراهام مور

تاریخ انتشار: 2020

این رمان، 10 سال بعد از بسته شدن یک پرونده قتل اتفاق می‌‌افتد که به دلیل کافی نبودن شواهد قانونی، دنیا را شگفت‌‌زده کرده بود. در یک مستند تلویزیونی، از قاضیان این پرونده معروف درخواست می‌‌شود تا گرد هم بیایند و درمورد رای و حکمی که صادر کرده بودند حرف بزنند. وقتی جسد یکی از قضات در اتاق هتل یک قاضی دیگر پیدا می‌‌شود، ماجرا بیش از پیش گره می‌‌خورد. این رمان جنایی درمورد درک و برداشت ما از عدالت توسط گراهام مور به نگارش درآمده که جدیدترین نویسنده پرفروش نیویورک تایمز و برنده جایزه اسکار برای بهترین فیلمنامه است.

38. لیست مهمانان (The Guest List)

نویسنده: لوسی فولی

تاریخ انتشار: 2020

یک سردبیر مجله و ستاره زیبای تلویزیون برای جشن ازدواج گروهی از مهمانان برگزیده را به جزیره دورافتاده‌‌ای در ایرلند دعوت کرده‌‌اند که ناگهان یک قتل رخ می‌‌دهد. همه کسانی که در جزیره هستند انگیزه و راز متفاوتی دارند و دست خواننده باز گذاشته شده تا قبل از پلیس قاتل را پیدا کند. رمان لیست مهمانان به قلم لوسی فولی رمان هیجان‌‌انگیز و جدیدی در ژانر رازآلود است و باعث می‌‌شود حین خواندن کاملا گوش به زنگ هر اتفاقی باشید.

39. مورد غیرعادی دکتر جکیل و آقای هاید

نویسنده: رابرت لوئیس استیونسون

تاریخ انتشار: 1886

با اینکه اکثر افراد به خوبی با داستان معروف «مورد غیرعادی دکتر جکیل و آقای هاید» به قلم رابرت لوئیس استیونسون آشنا هستند، باز هم خود کتاب ارزش خواندن را دارد. داستان درمورد وکیل لندنی به نام جان گابریل آترسون است که قصد دارد رابطه احتمالی بین دوست صمیمی‌‌اش، دکتر هنری جکیل، را با دستیار جدید جکیل، یعنی ادوارد هاید پلید، بررسی کند. رفته‌‌رفته درمی‌‌یابیم که هدف اصلی کتاب این است که به ما نشان دهد اگر هیولای درونمان را کنترل نکنیم، به سادگی می‌‌تواند کنترل زندگی‌‌مان را در دست بگیرد.

40. معجزه کریک (Miracle Creek)

نویسنده: انجی کیم

تاریخ انتشار: 2019

«معجزه کریک» یک رمان مهیج جنایی و اولین رمان انجی کیم است. پس از اینکه دو نفر در پی انفجار در یک مرکز درمانی غیر قانونی جان خود را از دست می‌‌دهند، خیلی زود کاشف به عمل می‌‌آید که این انفجار یک اتفاق ساده نبوده و با رفتن پرونده به دادگاه، پای تمام کسانی که به این مرکز ربط داشتند به دادگاه باز می‌‌شود. این کتاب در سال 2020 موفق به دریافت جایزه ادگار بهترین رمان نخست شد.

41. تریپتیک (Triptych)

نویسنده: کارین اسلاتر

تاریخ انتشار: 2006

رمان «تریپتیک» به قلم کارین اسلاتر صحنه‌‌های دلخراش زیادی دارد و به کسانی که دل خواندن چنین صحنه‌‌های هولناکی را ندارند توصیه نمی‌‌شود. این رمان جنایی درمورد قاتل زنجیره‌‌ای خوفناکی (که زنان آتلانتا را هدف قرار می‌‌دهد) و پلیس‌‌هایی است که زمانی عاشق او بوده‌‌اند و حالا تبدیل به دشمن او شده‌‌اند و تلاش می‌‌کنند تا ردش را پیدا کنند. با ورود اتفاقی یک مجرم سابقه‌‌دار به ماجرا و تبدیل او به کلید اصلی پرونده، اوضاع پیچیده‌‌تر می‌‌شود.

42. آلیاس گریس

نویسنده: مارگارت اتوود

تاریخ انتشار: 1996

رمان تاریخی و روانشناختی «آلیاس گریس» به قلم مارگارت اتوود براساس یک داستان واقعی و درمورد خدمتکار جوانی به نام گریس مارکس است که متهم به قتلی شده که به هیچ وجه ارتکاب به آن را به خاطر ندارد. یک متخصص جوان تلاش می‌‌کند تا گره از حافظه مارکس باز کند و بدین‌‌ترتیب، بی‌‌گناهی او ثابت شود اما اطلاعاتی بیش از آنچه انتظارش را داشت به دست می‌‌آورد. این کتاب دلهره‌‌آور نامزد جایزه ادبی بوکر شد و در سال 2017، شبکه نتفلیکس یک مجموعه تلویزیونی کوتاه از آن منتشر ساخت.

43. جراح (The Surgeon)

نویسنده: تس گریتسن

تاریخ انتشار: 2001

«جراح» اولین رمان از مجموعه ریزولی و ایسلس به قلم تس گریتسن در ژانر نیمه پزشکی، نیمه رمانتیک-تعلیق است و کاملا شما را به خود جذب می‌‌کند. وقتی یک قاتل زنجیره‌‌ای به خیابان‌‌های بوستون می‌‌آید و از دانش خود برای شکنجه و قتل زنان تنها استفاده می‌‌کند، کارآگاه توماس مور و جین ریزولی درصدد متوقف کردن او برمی‌‌آیند. رفته‌‌رفته این دو نفر متوجه می‌‌شوند که قاتل پزشکی به نام کاترین کوردل را هدف قرار داده که در گذشته قربانی قاتل بوده و معتقد است سال‌‌ها پیش قاتل را به ضرب گلوله کشته است.

44. همه درها را قفل کن (Lock Every Door)

نویسنده: رایلی سیجر

تاریخ انتشار: 2019

در رمان «همه درها را قفل کن»، جولز لارسون که مشتاقانه می‌‌خواهد زندگی جدیدی را آغاز کند، با کمال میل هر شرطی را که در شغل جدیدش به عنوان سرایدار آپارتمان از او خواسته می‌‌شود، می‌‌پذیرد. آپارتمان واقع در بارتالامه، یکی از معروف‌‌ترین ساختمان‌‌های نیویورک، است. وقتی جولز با سرایدار دیگر آپارتمان به نام اینگرید آشنا می‌‌شود که او را یاد خواهر گمشده‌‌اش می‌‌اندازد، اوضاع عوض می‌‌شود چون اینگرید به او می‌‌گوید که این ساختمان رازهای تاریکی در خود دارد. بعد از ناپدید شدن ناگهانی اینگرید، جولز تصمیم به فرار می‌‌گیرد تا صرف نظر از خطری که او را تهدید می‌‌کند، گذشته تاریک ساختمان را فاش کند.

45. نجواگر (The Whisper Man)

نویسنده: الکس نورث

تاریخ انتشار: 2019

الکس نورث در کتاب «نجواگر» که در سال 2019 منتشر شد، داستان بسیار ترسناکی را روایت می‌‌کند. با ورود تام کندی و پسرش جیک به یک شهر جدید، آن‌‌ها خیلی زود از وجود یک قاتل زنجیره‌‌ای باخبر می شوند که سال‌‌ها قبل امنیت شهر را مختل کرده بود. او زیر پنجره قربانیان جوانش نجوا می‌‌کرد و بدین ترتیب، آن‌‌ها را به کام مرگ می‌‌کشاند. وقتی زمزمه‌‌ها دوباره جان می‌‌گیرد، این پدر و پسر درگیر تحقیق و بازرسی می‌‌شوند اما به نظر می‌‌رسد خیلی دیر به نتیجه خواهند رسید.

46. ربکا

نویسنده: دافنه دوموریه

تاریخ انتشار: 1938

وقتی راوی بی‌‌نام داستان «ربکا» به خانه همسر جدیدش در کورنوال می‌‌رسد، درمی‌‌یابد که خانم دوینتر سابق هنوز روی عمارت، خدمتکار و همسر بیوه‌‌اش تسلط دارد. همسر جدید که به دنبال کشف راز درمورد مرگ ربکاست، از این می‌‌ترسد شیطانی که به مندرلی چیره است جان او را هم بگیرد و زندگی زناشویی‌‌اش را از هم بپاشد. کتاب دافنه دوموریه که به تئوری توطئه درمورد روابط همجنس معروف است، جایگاه مهمی در آثار کلاسیک دارد.

47. یه لطف ساده

نویسنده: دارسی بل

تاریخ انتشار: 2017

در سال 2018، از کتاب موفق دارسی بل به نام «یه لطف ساده» فیلمی با بازی بلیک لایولی و آنا کندریک ساخته شد. این کتاب قصه دو دوست به نام‌‌های استفانی و امیلی را روایت می‌‌کند که اولی بیوه و مادر بلاگر است و دومی، مدیر موفق روابط عمومی. تا اینکه یک روز امیلی به طرز مشکوکی ناپدید می‌‌شود و استفانی که حتم دارد امیلی هیچوقت اینطور از زندگی‌‌اش بیرون نمی‌‌رود، جستجو را شروع می‌‌کند و در این مسیر، از رازهای بیشتری پرده برمی‌‌دارد.

48. خطر آشکار (Clear and Present Danger)

نویسنده: تام کلنسی

تاریخ انتشار: 1989

قصه از آنجا شروع می‌‌شود که رئیس FBI پول هنگفتی را از چنگ کارتل مواد درمی‌‌آورد و گروه قاچاقچیان در مقابل او را می‌‌کشند. جک رایان، مقام ارشد CIA، مامور می‌‌شود تا انتقام بگیرد اما خیلی زود به صداقت افراد خود مشکوک می‌‌شود. او باید سریع دست به عمل بزند تا قبل از اینکه فرد دیگری جان خود را از دست بدهد، عدالت را برقرار کند.

49. باید درمورد کوین حرف بزنیم (We Need to Talk About Kevin)

نویسنده: لیونل شریور

تاریخ انتشار: 2003

در رمان «باید درمورد کوین حرف بزنیم»، اوا خاچادوریان، مادر کوین که در 15 سالگی در مدرسه دست به اسلحه برده است، تلاش می‌‌کند تا اقدام وحشتناک پسرش را هضم کند. داستان از طریق نامه‌‌هایی که اوا برای همسرش به نام فرانکلین می‌‌نویسد روایت می‌‌شود. او در این نامه‌‌ها کل داستان زندگی کوین و رازهای شوکه‌‌کننده خودش را بیان می‌‌کند. اگر می‌‌خواهید با رابطه بین طبیعت و تربیت یا مسوولیت والدین در قبال کارهای فرزند آشنا شوید، حتما این داستان واقعی و قدرتمند را بخوانید.

50. آخرین خانم پاریش

نویسنده: لیو کنستانتین

تاریخ انتشار: 2017

رمان «آخرین خانم پاریش» در ژانر روانشناختی و تعلیق، درمورد امبر پترسون، زنی تنها و حسود، است که می‌‌خواهد خودش را در زرق و برق خانواده پاریش غرق کند تا بدین‌‌ترتیب، زندگی هیجان‌‌انگیزی داشته باشد اما وقتی در کمد خودش اسکلت پیدا می‌‌‌‌شود، نقشه امبر به خطر می‌‌افتد و تمام پیشرفت‌‌های اجتماعی او را به باد می‌‌دهد. بسیاری از خوانندگان گفته‌‌اند این رمان به حدی اعتیادآور است که آن‌‌ها بدون زمین گذاشتن کتاب، یک روزه آن را تمام کرده‌‌اند.

51. زنی در کابین 10

نویسنده: روث ور

تاریخ انتشار: 2016

کتاب مهیج و روانشناختی «زنی در کابین 10» به قلم روث ور در یک کشتی تفریحی روی دریای شمال روایت می‌‌شود. یک شب، یکی از خبرنگاران حاضر در کشتی، صحنه پرت شدن یک زن به آب را می‌‌بیند اما صبح روز بعد، تمام مسافران صحیح و سالم هستند و اینجاست که اوضاع گره می‌‌خورد. خواندن این کتاب، که یادآور اثر آگاتا کریستی است، به تمام کسانی که عاشق ژانر رازآلود هستند توصیه می‌‌شود.

52. پشت درهای بسته

نویسنده: بی.ای پاریس

تاریخ انتشار: 2016

در رمان «پشت درهای بسته»، رابطه زناشویی جک و گریس (حداقل از بیرون) کاملا بی‌‌عیب و نقص است اما دور از چشم همه، داستان کاملا فرق می‌‌کند. حدود 300 هزار نفر به این رمان مهیج در ژانر رئال و تعلیق امتیاز بالا داده‌‌اند.

53. اتاق زامبی (The Zombie Room)

نویسنده: آر.دی آرنولد

تاریخ انتشار: 2012

منگل، دکر و تازیم، شخصیت‌‌های اصلی رمان «اتاق زامبی»، در زندان با یکدیگر آشنا می‌‌شوند و تلاش می کنند تا برای آزادی نقشه بچینند. آن‌‌ها به صورت تصادفی به عملیات قاچاق جنسی برمی‌‌خورند و می‌‌ترسند مبادا عقل از سرشان پریده باشد و سرشان را به باد بدهند ولی با این حال، باید شجاعت به خرج بدهند تا قبل از اینکه دیر بشود، جان دختر جوانی به نام تاتیانا را نجات دهند.

54. مرد بلوطی (The Chestnut Man)

نویسنده: سورن سوایستروپ

تاریخ انتشار: 2018

مرد بلوطی یک قاتل روانی است که امنیت کوپنهاگن را مختل کرده و یک برگ برنده دارد و آن هم یک عروسک است که با چوب کبریت و دو بلوط ساخته شده. با پیدا شدن اثر انگشت دخترکی که سال‌‌ها از گم شدن او می‌‌گذرد روی یکی از این عروسک‌‌ها، دو کارآگاه همه چیز را رها می‌‌کنند تا گره از ماجرا بگشایند و بالاخره هویت قاتل را فاش کنند. «مرد بلوطی» اولین رمان مهیج سورن سوایستروپ، خالق برنامه تلویزیونی موفق «قتل»، است.

55. دروغ‌‌های کوچک بزرگ (Big Little Lies)

نویسنده: لیان موریارتی

تاریخ انتشار: 2014

در سال 2015، رمان «دروغ‌‌های کوچک بزرگ» موفق به دریافت جایزه داویت شد که هر سال به برترین اثر استرالیا در ژانر تخیلی-جنایی تعلق می‌‌گیرد. کتاب هیجان‌‌انگیز لیان موریارتی با مرگ یک شخصیت شروع می‌‌شود و بعد با سیر وارونه، به ما نشان می‌‌دهد مرگ تصادفی بوده یا قتل رخ داده است. در سال 2017، شبکه HBO از روی این رمان یک سریال کوتاه با بازی ریز ویتراسپون و نیکول کیدمن ساخت که در حال حاضر، فصل سوم آن در حال تولید است.

56. آخرین پرواز (The Last Flight)

نویسنده: جولی کلارک

تاریخ انتشار: 2020

رمان «آخرین پرواز» به قلم جولی کلارک که چند هفته از انتشار آن می‌‌گذرد، لقب اثر کلاسیک را از آن خود کرده است. کتاب درمورد دو زن است که هردو به شدت می‌‌خواهند از زندگی فعلی خود فرار کنند و جایشان را با یکدیگر عوض می‌‌کنند. با مرگ یکی از آنها، زن دوم که حالا این آزادی را پیدا کرده تا همه چیز را کاملا از نو آغاز کند، هویت او را می‌‌دزدد. اما زندگی جدید با رازها قدیمی همراه است و شاید این فرصت طلایی آنطور که به نظر می‌‌رسید، مطلوب نباشد.

57. پادشاهی خشن (Fierce Kingdom)

نویسنده: جین فیلیپس

تاریخ انتشار: 2017

لحظاتی قبل از بسته شدن درهای باغ وحش، اتفاق وحشتناکی رخ می‌‌دهد و جوآن باید از دانش خود برای نجات جان خودش و پسرش استفاده کند. همانطور که این دو نفر فرار می‌‌کنند و مخفی می‌‌شوند و سعی می‌‌کنند یک قدم جلوتر از خطر حرکت کنند، مرز بین غریزه حیوانی و وظیفه انسانی بارها و بارها برای جوآن مورد آزمایش قرار می‌‌گیرد. هسته مرکزی داستان حول محور این سوال می‌‌چرخد که: «یک مادر باید برای چه کسی جان خودش را به خطر بیندازد؟»

58. خروج ممنوع (No Exit)

نویسنده: تیلور ادمز

تاریخ انتشار: 2017

کتاب «خروج ممنوع» نوشته تیلور ادمز، رمانی در ژانر مهیج است که وسط کولاک روایت می‌‌شود. داربی تورن در مسیر ملاقات مادرش است که گرفتار برف و بوران می‌‌شود و با چهار غریبه دیگر در یک استراحتگاه دورافتاده در بزرگراه پناه می‌‌گیرد. داربی پشت ماشین یکی از این افراد دختر جوانی را پیدا می‌‌کند که در قفس حیوانات حبس شده. او باید دزد روانی را از میان بقیه پیدا کند.

59. سایه‌‌ها

نویسنده: الکس نورث

تاریخ انتشار: 2020

دومین کتاب الکس نورث به نام «سایه‌‌ها» با قصه پاول ادمز شروع می‌‌شود که می‌‌خواهد برای مراقبت از مادر بیمارش به خانه برگردد. در این میان، چند قتل زنجیره‌‌ای رخ می‌‌دهد که شبیه به همان قتل‌‌هایی است که سال‌‌ها پیش چارلی کربتری، دوست بچگی پاول، مرتکب شده بود. خواه ناخواه پای پاول هم به ماجرا باز می‌‌شود و با وضعیت روانی او آشنا می‌‌شویم. به هر حال، بهتر است بعضی چیزها در تاریکی باقی بماند.

60. یک ازدواج خوب

نویسنده: کیمبرلی مک‌‌کریت

تاریخ انتشار: 2020

شاید جدیدترین رمان کیمبرلی مک‌‌کریت به نام «یک ازدواج خوب» همین چند ماه پیش منتشر شده باشد اما از همین حالا، این پتانسیل را دارد که در فهرست بهترین رمان‌‌های مهیج تاریخ قرار بگیرد. وقتی آماندا گریسون به قتل می‌‌رسد، لیزی کیتساکی که سالهاست با همسر او به نام زک گریسون رفاقت دارد، سعی می‌‌کند تا از دوست قدیمی خود دفاع کند اما در این میان، با انبوه رازهای آماندا، زک و کل جامعه روبه‌‌رو می‌‌شود که زندگی او را تهدید می‌‌کند.

61. مرد ما در هاوانا (Our Man in Havana)

نویسنده: گراهام گرین

تاریخ انتشار: 1958

تا سال 2020، از رمان جاسوسی گراهام گرین به نام «مرد ما در هاوانا» اقتباس سینمایی، تئاتری و اپرایی صورت گرفته است. این رمان طنزآمیز، قصه مامور MI6 را دنبال می‌‌کند که قبلا فروشنده جاروبرقی بوده و آنقدر از شغلش بیزار است که از روی نفرت، گزارش جعلی می‌‌نویسد. با فاش شدن حقیقت داستان‌‌هایی که او از خود می‌‌بافد، مجبور می‌‌شود شرایط را درست کند چون در غیر این صورت، درآمد و اعتبارش را از دست می‌‌دهد.

62. آیلین (Eileen)

نویسنده: اوتسا مشفق

تاریخ انتشار: 2015

رمان مهیج و ادبی اوتسا مشفق به نام «آیلین» مثل بیشتر آثار شرلی جکسون طنز تاریکی دارد. این کتاب، داستان شخصیتی به نام آیلین را دنبال می‌‌کند که از پدر دائم‌‌الخمرش نگهداری می‌‌کند و منشی زندان است. با ورود مشاور جدید به اسم ربکا سنت جان به زندان، شور و اشتیاق عجیبی در دل آیلین شعله‌‌ور می شود که درنهایت به یک جرم مخوف می‌‌انجامد.

63. درهم برهم (Helter Skelter)

نویسنده: وینسنت بولیوسی، کورت جنتری

تاریخ انتشار: 1974

در سال 1970، وینسنت بولیوسی وکیل دادستان محاکمه چارلز منسون بود. بولیوسی به واسطه جایگاه خود می‌‌تواند به صورت عمیق و منحصر به فرد درمورد روش چارلز منسون در جذب قربانیان، تسلط بر زنان جوان و متقاعد ساختن آنها برای ارتکاب به وحشتناک‌‌ترین قتل‌‌های اخیر، نظر دهد. رمان «درهم برهم» که با جزئیات به تمام جوانب پرونده و وضعیت روحی خود چارلز منسون می‌‌پردازد، عنوان پرفروش‌‌ترین کتاب جنایی تاریخ براساس واقعیت را به خود اختصاص داده است.

64. جاسوسی که از سرما وارد شد (The Spy Who Came in From the Cold)

نویسنده: جان لوکاره

تاریخ انتشار: 1963

جان لوکاره (که خود قبلا مامور مخفی بوده است) به لطف اطلاعاتی که دارد، با مهارت تمام رمان جاسوسی مهیج می‌‌نویسد. او در این کتاب، روی فعالیت‌‌های مشکوک جاسوس بین‌‌الملل تمرکز دارد. داستان درمورد مامور مخفی بریتانیا است که با تمام وجود می‌‌خواهد از این حرفه بیرون بیاید اما برای رسیدن به آزادی باید برای آخرین بار یک ماموریت خطرناک را به سرانجام برساند که مربوط به آلمان شرقی است.

65.  دختران درمانده (The Broken Girls)

نویسنده: سیمونه سنت جیمز

تاریخ انتشار: 2018

داستان این کتاب در یک مدرسه شبانه‌‌روزی خیالی به نام آیدل‌‌وود هال روایت می‌‌شود. این مدرسه مخصوص دخترانی است که به نحوی دچار مشکل هستند. سیر روایت حالت دوگانه دارد و بین قصه گروهی از دانش‌‌آموزان که در دهه 50 در این مدرسه زندگی می‌‌کردند و قصه خبرنگاری که در سال 2014 سعی دارد راز ناپدید شدن یکی از این دخترها را فاش کند، در رفت و آمد است. وقتی این خبرنگار به حقیقت شوکه‌‌کننده‌‌ای پی‌‌ می‌‌برد، رازهای مگو برملا می‌‌شود و شاهد صداهایی خواهیم بود که مدت‌‌ها خاموش مانده بودند.

66. پستچی همیشه دوبار زنگ می‌‌زند

نویسنده: جیمز ام. کین

تاریخ انتشار: 1934

کتاب «پستچی همیشه دوبار زنگ می‌‌زند» برای اولین بار در سال 1934 منتشر شد اما به دلیل بعد شهوانی و خشونتی که در روایت وجود داشت، جلوی انتشار آن در بوستون گرفته شد. رمان درمورد آدم بی هدف و بی‌‌برنامه‌‌ای است که در رستوران کالیفرنیا کار می‌‌کند، عاشق زن صاحب رستوران می‌‌شود، رابطه مخفیانه‌‌ای را در پیش می‌‌گیرد و درگیر نقشه قتل می‌‌شود. این کتاب به عنوان یکی از مهم‌‌ترین رمان‌‌های جنایی قرن بیست شناخته می‌‌شود.

67. شام (The Dinner)

نویسنده: هرمان کخ

تاریخ انتشار: 2009

هرمان کخ، نویسنده هلندی، این رمان مهیج و تاریک در ژانر تعلیق را درمورد یک خانواده با اصل و نسب نوشته که برای صرف یک وعده غذا دور هم جمع شده‌‌اند تا درمورد سرنوشت پسران نوجوان خود تصمیم بگیرند. هردو پسر در یک جنایت وحشتناک و متحول‌‌کننده نقش داشتند. این کتاب بُعد تاریک خانواده اشرافی را به تصویر می‌‌کشد و نشان می‌‌دهد که والدین تا چه حد حاضرند تا همه چیز را فدای فرزندانشان کنند. خواننده این کتاب باید بداند که داستان پر از شخصیت‌‌های پلید با روحیات و اخلاقیات شبهه‌‌برانگیز است.

68. اتاق (Room)

نویسنده: اما داناهیو

تاریخ انتشار: 2010

رمان «اتاق» برگرفته از زندگی واقعی الیزابت فریتزل (زن جوانی که 24 سال توسط پدرش در زیر زمین خانه حبس شده بود)، یک داستان جنایی به قلم اما داناهیو است که لرزه بر اندام خواننده می‌‌اندازد. قصه از زبان پسر پنج ساله‌‌ای به نام جک روایت می‌‌شود که پسر الیزابت است و تلاش آن‌‌ها برای فرار از این دنیای کوچک و ورود به دنیای بزرگ‌‌تر را نشان می‌‌دهد. در سال 2015، فیلمی با بازی بری لارسون براساس این کتاب (که چندین جایزه برده است) ساخته شد.

69. قتل در قطار سریع‌‌السیر شرق

نویسنده: آگاتا کریستی

تاریخ انتشار: 1934

رمان «قتل در قطار سریع‌‌السیر شرق» محبوب‌‌ترین شخصیت آگاتا کریستی به نام هرکول پوآرو را به ما معرفی می‌‌کند. پس از وقوع قتل در قطار فراقاره‌‌ای که پوآرو هم در آن حضور دارد، این کارآگاه بلژیکی باید قاتل را در این قطار (که در برف گیر کرده) پیدا کند. تا پایان این رمان رازآلود، خواننده نمی‌‌تواند حدس بزند که قتل کار چه کسی بوده است.

70. هویت بورن (The Bourne Identity)

نویسنده: رابرت لودلوم

تاریخ انتشار: 1980

رمان «هویت بورن» که تا به حال چند فیلم با بازی مت دیمون از روی آن ساخته شده، داستانی مهیج و جاسوسی است که در دهه هشتاد به قلم رابرت لودلوم به نگارش درآمده است. اولین کتاب مجموعه با قصه مردی شروع می‌‌شود که وسط دریای مدیترانه شناور است و یادش نمی‌‌آید کیست، از کجا آمده یا چرا چند نفر آدمکش کمر به قتل او بسته‌‌اند. او به کمک ماری سنت ژاک تلاش می‌‌کند حافظه‌‌اش را به دست آورد تا قبل از اینکه دیر شود، حقیقت را بفهمد.

71. پرونده اودسا

نویسنده: فردریک فورسایت

تاریخ انتشار: 1972

در رمان «پرونده اودسا»، یک خبرنگار آلمانی وظیفه دارد علت خودکشی یکی از بازماندگان هولوکاست را کشف کند اما او با داستان بزرگ‌‌تری روبه‌‌رو می‌‌شود که هرگز انتظارش را نداشت. در این رمان با یک سازمان مخفی مافیاگونه با ماموران بازمانده و نقشه برای ادامه دادن «راه حل نهایی» هیتلر روبه‌‌رو هستیم. در سال 1974، فیلمی با بازی جان ویت و ماکسیمیلیان شل ساخته شد که درست به اندازه کتاب مخاطب را جذب می‌‌کند.

72. پارک گورکی (Gorky Park)

نویسنده: مارتین کروز اسمیت

تاریخ انتشار: 1981

رمان «پارک گورکی» در سال‌‌های جنگ سرد در اتحاد جماهیر شوروی اتفاق می‌‌افتد و درمورد آرکادی رنکو، بازرس قتل است، که باید پرونده سه قتل در پارک گورکی، یکی از بزرگ‌‌ترین پارک‌‌های عمومی مسکو، را حل کند. تلاش رنکو برای حل پرونده خطرهایی را برای او به همراه دارد مخصوصا اینکه جسد ماموران KBG، FBI و NYPD هم پیدا می‌‌شود.

73. «آ» بهانه است (A is for Alibi)

نویسنده: سو گرافتون

تاریخ انتشار: 1982

این کتاب اولین رمان از مجموعه کینزی میلهون به قلم سو گرافتون است که تلاش‌‌های پلیس سابق و بازرس خصوصی فعلی برای اثبات بی‌‌گناهی مظنون را روایت می‌‌کند. مجموعه کینزی میلهون با 24 حرف الفبا ادامه پیدا می‌‌کند و فقط حرف Z با مرگ نویسنده در سال 2017 ناتمام باقی مانده است.

74. هرگز رهایم نکن

نویسنده: کازوئو ایشی‌‌گورو

تاریخ انتشار: 2005

ششمین رمان کائوزو ایشی‌‌گورو (نویسنده برنده جایزه بوکر) به نام «هرگز رهایم نکن» در ژانر نیمه ویران شهری، نیمه جنایی، نگاهی انتقادی به اخلاق جمعی و نحوه برخورد جامعه با افراد آسیب‌‌دیده است. این رمان مهیج داستان سه دوست به نام‌‌های کتی، تامی و روث را دنبال می‌‌کند که در یک مدرسه شبانه‌‌روزی به اسم هیلشم بزرگ می‌‌شوند، قدم به دنیای واقعی می‌‌گذارند و درمی‌‌یابند که واقعیت زندگی‌‌شان چیست. در سال 2019، این کتاب از نظر گاردین در فهرست 100 کتاب برتر قرن 21 قرار گرفت.

75. جنون آفتاب (A Madness of Sunshine)

نویسنده: نالینی سینگ

تاریخ انتشار: 2019

نویسنده این کتاب بیشتر به نوشتن رمان‌‌های پارانرمال رمانس شهرت دارد اما حقیقتا رمان بی‌‌نظیر او به اسم «جنون آفتاب» یکی از بهترین رمان‌‌های مهیج در سال‌‌های اخیر است. داستان در خلیج نیوزلند اتفاق می‌‌افتد و روایت یک رشته قتل است که وحشت به جان اهالی یک شهر کوچک و منسجم انداخته است. وقتی یک زن جوان دیگر بدون هیچ ردپایی ناپدید می‌‌شود، اهالی شهر به این فکر می‌‌افتند که شاید آنطور که باید یکدیگر را نمی‌‌شناسند.

76. متل Sun Down

نویسنده: سیمونه سنت جیمز

تاریخ انتشار: 2020

در یک مسافرخانه در بخش شمالی نیویورک، اتفاق پلیدی در جریان است یا حداقل کارلی کرک که می خواهد دلیل ناپدید شدن خاله‌‌اش از این مسافرخانه کنار جاده را بفهمد، این طور فکر می‌‌کند. دومین کتاب سیمونه سنت جیمز که به اندازه کتاب اول مهیج و وسوسه‌‌انگیز است، خیلی زود به کتاب پرفروش تبدیل شد.

77. آنفولانزای بزرگ

نویسنده: جان ام. بری

تاریخ انتشار: 2004

بدون شک، وحشت حاکم در رمان «آنفلونزای بزرگ» با شرایط امروز، یعنی ویروس کرونا، همخوانی دارد اما حتی اگر دنیای امروز گرفتار همه‌‌گیری جهانی نبود، باز هم با خواندن این رمان مهیج تاریخی لرزه بر اندامتان می‌‌افتاد. این کتاب که در سال 2004 به نگارش درآمده، واقعیت وحشتناک آخرین همه‌‌گیری جهانی یعنی آنفلونزای اسپانیایی در سال 1918 را به تصویر می‌‌کشد. رمان قلم جذابی دارد و آنقدر تاثیرگذار بوده که رئیس جمهور جورج بوش بعد از انتشار آن، برنامه جامع همه‌‌گیری را در سال 2005 ایجاد نمود.

78. سایه باد

نویسنده: کارلوس روئیس سافون

تاریخ انتشار: 2001

گفته می‌‌شود در سراسر دنیا بیش از 15 میلیون نسخه از رمان «سایه باد» (که به نوعی داستان در داستان است) منتشر شده. داستان در سال 1945 بارسلونا اتفاق می‌‌افتد و روایت پسر جوانی به نام دنیل سمپر است که به کتاب نویسنده‌‌ای به اسم جولیان کاراکس علاقه‌‌مند می‌‌شود. سمپر متوجه می‌‌شود نسخه‌‌ای که از این کتاب در دست دارد، تنها نسخه موجود از رمان‌‌های کاراکس است پس تلاش می‌‌کند واقعیت زندگی این نویسنده، دلیل ناپدید شدن او و از بین رفتن تمام آثارش را کشف کند.

79. کشتارگاه (Killing Floor)

نویسنده: لی چایلد

تاریخ انتشار: 1997

اولین کتاب لی چایلد به نام «کشتارگاه» برای اولین بار ما را با شخصیتی به نام جک ریچر آشنا می‌‌کند و یکی از بهترین رمان‌‌های مهیج طی چند دهه اخیر است. در این رمان، ریچر (که پلیس سابق ارتش است) متهم به قتل می‌‌شود و در تلاش برای اثبات بی‌‌گناهی خود، با جرایم سنگینی روبه‌‌رو می‌‌شود که متوقف کردن این فعالیت‌‌ها را وظیفه خود می‌‌داند. این کتاب پر از خشونت، مثل فیلم‌‌های اکشن دهه 80 هیجان انگیز و مجذوب‌‌کننده است.

80. جعبه پرنده (Bird Box)

نویسنده: جاش ملرمن

تاریخ انتشار: 2014

رمان «جعبه پرنده»، در ژانر ترسناک-هیجانی، در جهان آخرالزمانی روایت می‌‌شود که در آن، موجودات رازآلود بر زمین تسلط پیدا کرده‌‌اند و چشم هر کس به آن‌‌ها می‌‌افتد، به جنون مرگبار می‌‌رسد. مالوری، مادری تنها که یک پسر و یک دختر دارد، تلاش می‌‌کند تا برای امنیت فرزندانش با چشمان بسته و سوار بر قایق، بیست مایل رودخانه را طی کند و در تمام مدت، «چیزی» او را تعقیب می‌‌کند. در سال 2018، فیلمی با بازی ساندرا بولاک از روی کتاب ساخته شد.

81. فرشته‌‌ها و شیاطین

نویسنده: دن براون

تاریخ انتشار: 2000

در کتاب «فرشته‌‌ها و شیاطین» به قلم دن براون، ما برای اولین بار با شخصیت رابرت لانگدون روبه‌‌رو و وارد دنیای ایلومیناتی می‌‌شویم. پس از به قتل رسیدن یک محقق سوئیسی، لانگدون درمی‌‌یابد گروهی قصد ایجاد انفجار در واتیکان را دارند. پس باید به همراه یک دانشمند به نام ویتوریا وترا از بعضی از قسمت‌‌های گمشده‌‌ی این شهر مقدس بگذرد تا جلوی انفجار را بگیرد. با اینکه اشتباهات علمی و مذهبی رمان به شدت مورد انتقاد واقع شده، طرفداران رمان بی‌‌نهایت از این کتاب لذت برده‌‌اند و بی‌‌صبرانه منتظر انتشار آثار بیشتر از براون هستند.

82. کد داوینچی

نویسنده: دن براون

تاریخ انتشار: 2003

یک نیمه‌‌شب در موزه لوور قتل رخ می‌‌دهد. رابرت لانگدون نمادشناس و سوفی نوو رمزنگار تلاش می‌‌کنند از معما و سرنخ‌‌های آثار لئوناردو داوینچی سردربیاورند تا راز این مرگ را پیدا کنند. در این مسیر، با جوامع مخفی آشنا می‌‌شوند و یک مامور پلید آن‌‌ها را تعقیب می‌‌کند تا به هر قیمتی شده، جلوی برملا شدن حقیقت را بگیرد. شش سال پس از انتشار رمان محبوب «کد داوینچی» بالغ بر 80 میلیون نسخه از آن به فروش رسید.

83. تندی (Intensity)

نویسنده: دین کونتز

تاریخ انتشار: 1987

رمان «تندی» اثر دین کونتز ترکیب کاملی از ژانر ترسناک، مهیج و تعلیق‌‌انگیز است. یک قاتل روانی به زور وارد خانه دانشجویی چینا شپرد می‌‌شود و همه به غیر از او را به قتل می‌‌رساند. چینا تصمیم می‌‌گیرد او را تعقیب کند تا جلوی مرگ قربانی بعد را بگیرد و به این خشونت پایان دهد. این کتاب بیش از هر کتاب دیگری که در این فهرست قرار گرفته ترس به جان شما می‌‌اندازد و باعث می‌‌شود صفحات را با هیجان ورق بزنید تا به پایان داستان برسید.

84. چیزهای تیز (Sharp Objects)

نویسنده: گیلیان فلین

تاریخ انتشار: 2006

«دختر گمشده» با اختلاف معروف‌‌ترین کتاب گیلیان فلین است اما اولین کتاب به قلم این نویسنده نیست. رمان ترسناک «چیزهای تیز» یک قصه خانوادگی تاریک درمورد خبرنگاری است که برای پیدا کردن دلیل مرگ دو دختر کوچک به شهر خود برمی‌‌گردد. هرچقدر جلوتر بروید، این داستان معمایی و روانشناختی پیچیده‌‌تر می‌‌شود اما پایان‌‌بندی به بهترین و رضایت‌‌بخش‌‌ترین شکل ممکن صورت می‌‌گیرد.

85. سوراخ سوزن (Eye of the Needle)

نویسنده: کن فالت

تاریخ انتشار: 1978

کن فالت بیشتر با آثار تاریخی-تخیلی شناخته‌‌ می‌‌شود اما «سوراخ سوزن» یک قصه تاریخی معمولی نیست. رمان درمورد یک مامور آلمانی است که به رازی پی می‌‌برد که به طور قطع می‌‌تواند پیروزی جبهه متحدین را رقم بزند. بهترین ماموران جبهه متفقین به دنبال پیدا کردن «سوزن» هستند اما زنی تنها، که در یک جزیره دورافتاده زندگی می‌‌کند، درمی‌‌یابد که سرنوشت جنگ تنها به او بستگی دارد.

86. شکارچی باسکرویل

نویسنده: آرتور کانن دویل

تاریخ انتشار: 1901

رمان «شکارچی باسکرویل» نوشته آرتور کانن دویل به محبوب‌‌ترین شخصیت این نویسنده یعنی شرلوک هولمز، پس از مرگ صوری او در کتاب «آخرین مشکل»، جان دوباره می‌‌بخشد. هولمز در این کتاب مفصل به دنبال یک شکارچی خیالی یا قاتل احتمالی در پوشش مخفی است که مدت‌‌هاست سایه آن بر سر باسکرویل سنگینی می‌‌کند و ظاهرا به جدیدترین وارث آن چشم دوخته است. خواندن این رمان کارآگاهی کلاسیک به تمام طرفداران ژانر مهیج توصیه می‌‌شود.

87. همسر خاموش (The Silent Wife)

نویسنده: ای. اس. ای هریسون

تاریخ انتشار: 2013

اولین و آخرین رمان ای. اس. ای هریسون به نام «همسر خاموش» روایت از هم فروپاشی زندگی زناشویی و همسری است که مرتکب قتل می‌‌شود. هیچ کدام از این دو شخصیت دوست‌‌داشتنی نیستند اما این رابطه سرد و وحشتناک که در آستانه فروپاشی است آنقدر خوب به تصویر کشیده شده که مخاطب را به خواندن ترغیب می‌‌کند.

88. جزیره شاتر (Shutter Island)

نویسنده: دنیس لهان

تاریخ انتشار: 2003

رمان دنیس لهان در جزیره شاتر اتفاق می‌‌افتد که بیمارستان اشکیلف مخصوص مجرمان روانی در آن واقع شده. این رمان یک سفر ذهنی تمام عیار است. رمان با اعزام مارشال ایالت متحده، تدی دنیلز و همکارش چاک ایول به جزیره شاتر آغاز می‌‌شود که قصد دارند دلیل ناپدید شدن یک زندانی خطرناک به نام ریچل سولاندو را پیدا کنند. اما خیلی زود، ماجرا بیش از پیش گره می‌‌خورد و معلوم می‌‌شود اتفاقاتی که در این جزیره رخ می‌‌دهد، آنطور که به نظر می‌‌رسد ساده نیست.

89. محاکمه (Trial)

نویسنده: کلیفورد ایروینگ

تاریخ انتشار: 1990

وارن بلک‌‌برن یک وکیل اهل تگزاس است که در آغاز زمان، کار دفاع از دو قاتل در دو پرونده جداگانه را برعهده دارد. چند فصل بعد، این دو پرونده در هم ادغام و تبدیل به یک جنایت پیچیده می‌‌شوند به طوری که اوضاع از کنترل خارج می‌‌شود. به گزارش ژورنال کتابخانه، «اکثر خوانندگان مایلند در یک نشست این کتاب را تمام کنند».

90. زنی پشت پنجره (The Woman in the Window)

نویسنده: ای. جی. فین

تاریخ انتشار: 2018

ای. جی. فین نام مستعاری است که دنیل مالوری (ویراستار سابق که در سال 2019 به خاطر دروغ‌‌هایی که درمورد ریشه و سابقه خانوادگی خود گفته بود به دادگاه احضار شد) از آن استفاده می‌‌کند. تا پیش از این، اولین رمان او به نام «زنی پشت پنجره» بسیار پرفروش بود و قرار است اواخر امسال فیلمی از روی این کتاب ساخته شود. کتاب درمورد زنی منزوی در شهر نیویورک است که یک شب پشت پنجره چیزی را می‌‌بیند که نباید شاهد آن می‌‌بود و به همین خاطر، گرفتار عواقب آن می‌‌شود.

91. تشریح یک قتل (Anatomy of a Murder)

نویسنده: رابرت تراور

تاریخ انتشار: 1958

رمان «تشریح یک قتل»، که فیلمی با همین نام به کارگردانی اتو پرمینگر از روی آن ساخته شده، نوشته قاضی عالی میشیگان با نام مستعار رابرت تراور است. رمان در ژانر درام-جنایی نوشته شده و درمورد وکیلی به اسم پاول بیگلر است که سعی دارد دربرابر شواهد بسیار از فردریک منیون دفاع کند که متهم به قتل زندان‌‌بان است. این کتاب که در سال 1958 منتشر شده، یک رمان کلاسیک واقعی است.

92. زنی میان ما (The Wife Between Us)

نویسنده: گریر هندریکس، سارا پکانن

تاریخ انتشار: 2018

رمان «زنی میان ما» ریتم کندی دارد و حول محور یک مثلث عشقی می‌‌چرخد. شاید موضوع آن (حسادت همسر سابق به زن جدید) ساده به نظر برسد اما درواقع، بسیار فراتر از این موضوع پیش پا افتاده است. در سال 2017، شرکت سینمایی استیون اسپیلبرگ (شرکای امبلین) حق امتیاز تهیه فیلم از روی این کتاب رازآلود به قلم دو نویسنده را خرید.

93. پارک ژوراسیک

نویسنده: مایکل کرایتون

تاریخ انتشار: 1990

قبل از اینکه پارک ژوراسیک به کارگردانی استیون اسپیلبرگ به موفقیت و شهرت برسد، رمان آن توسط مایکل کرایتون نوشته شد. اکثر مخاطبان با داستان یک جزیره دورافتاده پر از دایناسور آشنا هستند اما خواندن کتاب اصلی تازگی، جذابیت و بدعت خاص خود را دارد.

94. قتل باید تبلیغ شود (Murder Must Advertise)

نویسنده: دوروتی ال. سایرز

تاریخ انتشار: 1933

دوروتی ال. سایرز، نویسنده معاصر با آگاتا کریستی، هم در عصر طلایی داستان‌‌های کارآگاهی نقش مهمی داشت. کتاب « Murder Must Advertise» یکی از بهترین آثار اوست و درمورد کارآگاهی به نام لرد پیتر ویمزی است که درمورد یک فیلم تبلیغاتی تحقیق می‌‌کند. این فیلم به چند پرونده قتل مربوط است و احتمالا با چند عمل شنیع دیگر ارتباط دارد. شاید این کتاب مثل بقیه رمان‌‌های این لیست دلهره‌‌آور نباشد اما آثار سایرز ارزش معرفی دارد زیرا راه را برای رمان‌‌های امروز در ژانر مهیج باز کرد.

95. درون آب (Into the Water)

نویسنده: پائولا هاوکینز

تاریخ انتشار: 2017

پائولا هاوکینز، نویسنده رمان «دختری در قطار»، با رمان «درون آب» دوباره به عرصه رمان‌‌های هیجان‌‌انگیز برگشت. این رمان که از زاویه دید 11 شخصیت مختلف روایت می‌‌شود، درمورد مرگ رازآلود دو زن است که در ته یک رودخانه غرق شده‌‌اند و ظاهرا مرگ این دو به هم ربط دارد. کتاب به شما نشان می‌‌دهد که حافظه چقدر می‌‌تواند فریبنده باشد به طوری که خواننده نمی‌‌تواند حتی به خودش اطمینان کند، چه برسد به کس دیگر.

96. در کمال خونسردی (In Cold Blood)

نویسنده: ترومن کاپوتی

تاریخ انتشار: 1966

قبل از اینکه کتاب «در کمال خونسردی» به صورت مدون و منسجم توسط نشر رندوم هاوس چاپ شود، به شکل یک مجموعه مقاله در مجله نیویورکر منتشر می‌‌شد. این رمان جنایی و مهیج به قتل خانواده کلاتر و پرونده، محاکمه و حکم قاتلان آن‌‌ها می‌‌پردازد. لازم به ذکر است برخی مدعی شده‌‌اند که برخی جزئیات کتاب براساس واقعیت نیست چون ترومن کاپوتی کل اثر را براساس چیزهایی که در حافظه داشته و بدون کمک یادداشت یا ضبط صوت به نگارش درآورده و هر جا مناسب دیده، نکات جذابی را به ماجرا اضافه کرده است.

97. معشوقه (Mistress)

نویسنده: جیمز پترسون

تاریخ انتشار: 2013

رمان بی‌‌نظیر «معشوقه» به قلم جیمز پترسون روایت مردی به نام بن کسپر است که از یک بیماری روانی رنج می‌‌برد. او به خاطر این بیماری، به خیلی چیزها، از جمله زنی به اسم دیانا هاچکیس، وسواس شدید فکری پیدا می‌‌کند. وقتی جنازه دیانا بیرون از آپارتمانش پیدا می‌‌شود، بن شدیدا معتقد است که دیانا به قتل رسیده و تلاش می‌‌کند قاتل او را پیدا کند. او در این میان با زندگی مرموز و دوگانه این زن آشنا میشود. بن حین تلاش‌‌های خود برای حل پرونده، کم‌‌کم نگران می‌‌شود که مبادا قاتل دنبال او هم هست.

98. پرونده پلیکان (The Pelican Brief)

نویسنده: جان گریشام

تاریخ انتشار: 1992

پس از به قتل رسیدن دو قاضی دیوان عالی، یک دانشجوی حقوق به نام داربی شاو پرونده قانونی مبنی بر دلیل واقعی هدف قرار گرفتن این دو قاضی می‌‌نویسد. تا اینکه نسبت به او سوء قصد انجام می‌‌شود و داربی با خبرنگار جوانی به نام گری گرانتام همدست می‌‌شود تا ببینند واقعا در واشینگتون دی. سی. چه خبر است. این کتاب سومین رمان جان گریشام و از بسیاری از آثار او تاریک‌‌تر است اما بالا و پایین‌‌های هیجان‌‌انگیزی دارد.

99. در جنگل تاریکِ تاریک (In a Dark, Dark Wood)

نویسنده: روث ور

تاریخ انتشار: 2015

اول کتاب با به پایان رسیدن یک مهمانی مجردی و زن جوانی در تخت بیمارستان شروع می‌‌شود که هیچ چیز از چند روز قبل، یک قتل حل‌‌نشده و رفاقت کودکی که روی چند راز بنا شده، به خاطر ندارد. روایت به صورت غیر خطی پیش می‌‌رود و نویسنده هر بار سعی دارد قسمت‌‌هایی از رویدادهای یک آخر هفته شوم را مثل قطعات پازل کنار هم بچیند. این قصه مهیج آنقدر ترسناک و تاریک نیست و می‌‌توانید کنار ساحل از خواندن آن لذت ببرید.

100. تو (You)

نویسنده: کرولاین کپ‌‌نس

تاریخ انتشار: 2014

کتاب کرولاین کپ‌‌نس، که سریال موفق نتفلیکس از روی آن ساخته شده، واقعا دلهره‌‌آور است. کتاب همردیف با فصل اول سریال، داستان جو (کتابفروش ایست ویلیج) را دنبال می‌‌کند که عاشق گوئینور بک (نویسنده باانگیزه) می‌‌شود و از مزاحم تبدیل به دوست‌‌پسر و بعد دوباره تبدیل به مزاحم می‌‌شود. این کتاب از صفحه اول عجیب و غریب است و به ما نشان می‌‌دهد که چقدر همه ما در برابر مزاحمت و فریبکاری آسیب‌‌پذیر هستیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد کتاب
دیگر مطالب سایت
بهترین کتاب‌های ویلیام فاکنر
بهترین کتاب‌های ویلیام فاکنر
بهترین کتاب های کودکان دنیا
بهترین کتاب های کودکان دنیا
بهترین کتاب های گوته
بهترین کتاب های گوته
  • هیچ محصولی در سبد خریدتان نیست.