کتاب های مثل کیمیاگر

کتاب کیمیاگر یک رمان معروف و پرفروش از نویسنده برزیلی پائولو کوئیلو است که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد. داستان این کتاب درباره چوپانی اسپانیایی به نام سانتیاگو است که در رویای خود محل گنجی مدفون را در حوالی اهرام مصر مشاهده می‌کند و تصمیم می‌گیرد برای تحقق بخشیدن به این رویا که آن را افسانه شخصی خود می‌خواند، وطنش را ترک کند و به سفر برود. در طول سفرش، با افراد و مکان‌های مختلف آشنا می‌شود و درس‌های زندگی و عشق را یاد می‌گیرد. او با زنی کولی، پادشاه سلمان، چراغ جادو، فاطمه دختر صحرا و یک کیمیاگر روبرو می‌شود که همگی به نحوی به او در رسیدن به هدفش کمک می‌کنند.

پیش از معرفی کتاب های شبیه به کیمیاگر ابتدا به معرفی کوتاهی از این کتاب رداخته ایم.

این کتاب پر از جملات قصار و پرمعنایی است که نشان‌دهنده فلسفه نویسنده درباره زندگی، خواب، سرنوشت، خدا و عشق هستند. نویسنده در این رمان به خواننده‌های خود پیام می‌دهد که هرچه آرزو دارند باید برای آن تلاش کنند و به صدای دل خود گوش دهند. این رمان الهام‌بخش از داستان‌های هزار و یک شب و داستان دو رؤيابين از خورخه لوئيس بورخس نوشته شده است. این کتاب در بسياري از كشورها به خط بريل منتشر شده است و تاكنون بيش از ۶۵ ميليون نسخه فروخته شده است.

چه جملات قصار و پرمعنایی در کتاب هستند؟

کتاب کیمیاگر پر از جملات قصار و پرمعنایی است که نشان‌دهنده فلسفه نویسنده درباره زندگی، خواب، سرنوشت، خدا و عشق هستند. برخی از این جملات عبارتند از:

 1. اگر با باور به نداشته‌های تان شروع کنید، تمایل خود را برای تلاش جهت دستیابی به آن‌ها از دست خواهید داد.
 2. وقتی تلاش می‌کنیم از آنچه هستیم، بهتر باشیم، همه چیز در اطراف ما نیز، بهتر می‌شود.
 3. زندگی برای شما یک ضیافت خواهد بود؛ یک جشنواره بزرگ زیرا زندگی همین لحظه‌ای است که اکنون داریم سپری می‌کنیم.
 4. راز زندگی این است که اگر هفت بار زمین خوردی، هشت بار برخیزی.
 5. هیچ کس ارزش اشک‌های شما را ندارد، و آن کس که ارزش دارد، هرگز باعث اشک ریختن تان نمی‌شود.
 6. تاریک‌ترین ساعت نیمه شب درست قبل از طلوع آفتاب است.
 7. به قلب خود بگویید که ترس از رنج، از خود رنج بدتر است. و این که هیچ قلبی در جستجوی رویاهای خود هرگز رنج نمی‌برد، زیرا هر ثانیه از جستجو برخورد با خدا و ابدیت است.
 8. مردم می‌ترسند مهم‌ترین رویاهای خود را دنبال کنند زیرا احساس می‌کنند لایق آن‌ها نیستند، یا اینکه قادر به دست‌  یابی به آن‌ها نیستند.
 9. فقط یک چيز وجود دارد كه يك رويا را غير ممكن مي كند: ترس از شكست.
 10. يك نفر عاشق است چون عاشق است! هيچ دليلي براي عشق لازم نيست.

چه فلسفه‌ای در پشت جملات قصار کتاب است؟

فلسفه کتاب کیمیاگر درباره دنبال کردن رویاها، شناخت سرنوشت، اعتماد به قلب و روح جهان است. نویسنده با استفاده از سبک سورئال و رئالیسم جادویی، مفاهیم حکیمانه‌ای را در قالب یک داستان جذاب و هیجان‌انگیز ارائه می‌دهد. او به مخاطب نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با تلاش، شجاعت، عشق و ایمان به خود و جهان، به گنجی که برای هر فرد مشخص شده است، دست یافت. این کتاب پیام‌های الهام‌بخش و روشنگرانه‌ای در مورد زندگی، خدا، شکست، تغییر و وحدت دارد.

مفاهیم و پیام‌های کتاب کیمیاگر چیستند؟

کتاب کیمیاگر نه تنها یک رمان جذاب و پرطرفدار است، بلکه یک کتاب انگیزشی و الهام‌بخش نیز محسوب می‌شود. این کتاب با زبان ساده و روان، مفاهیم عمیق و ارزشمندی را درباره زندگی، خدا، عشق، سرنوشت و تحقق رویاها به خواننده منتقل می‌کند. برخی از مفاهیم و پیام‌های کتاب کیمیاگر عبارتند از:

 • حدیث خویش: هر انسان در دل خود چیزی دارد که به آن علاقه مند است و آن را معنای زندگی خود می‌داند. حدیث خویش همان هدف و آرزوی بزرگ انسان است که باید برای رسیدن به آن تلاش کند.
 • نشانه‌ها: جهان پر از نشانه‌هایی است که به انسان راه رسیدن به حدیث خویش را نشان می‌دهند. باید با دقت به زبان جهان گوش داد و از نشانه‌ها استفاده کرد.
 • قلب: قلب انسان همواره صادق است و به حقایق نزدیک‌تر از عقل است. باید به صدای قلب گوش داد و با آن همراه شد.
 • تغییر: تغییر چیز طبیعی و لازم در زندگی است. باید با تغییرات سازگار شد و از آن‌ها برای رشد استفاده کرد.
 • عشق: عشق چیز قوی و زیبایی است که در جستجوی حدیث خویش به انسان کمک می‌کند. باید عشق را در دل خود جای داد و با آن همصدا شد.
 • خطر: خطر چالش و فرصت است. باید با شجاعت به مواجهه با خطر پرداخت و از آن برای چالش پذیر شدن استفاده کرد.
 • تسلیم: تسلیم به معنای شکست خوردن نیست، بلکه به معنای پذیرفتن حکمت الهی است. باید در برابر سخت‌گیر های زندگی تسلیم شده و به خود اجازه دهیم تا پیشرفت کنیم.

کتاب های مشابه با کیمیاگر

در ادامه به معرفی چندین کتاب مشابه با این کتاب پرداخته ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *