23% تخفیف همه کتب (15% سایت + 8% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

23% تخفیف همه کتب (15% سایت + 8% کد تخفیف) – کد تخفیف: SJM

کتاب های هری پاتر: لیست مطالعۀ آثار جی.کی. رولینگ

کتاب های هر پاتر: لیست مطالعۀ آثار جی.کی. رولینگ

از میان تمام داستان‌هایی که در بیست سال اخیر منتشر شده‌اند، شاید هیچ کدام نتوانسته باشند به اندازۀ مجموعۀ هری پاتر اثر جی.کی رولینگ به محبوبیت جهانی دست پیدا کنند. یک رمان تربیتی فانتزی باورنکردنی که داستان پسری جادوگر را روایت می‌کند که به مدرسۀ جادو و جادوگری هاگوارتز می‌رود و در آن جا با سرنوشت خود، مبارزه با ارباب تاریکی ولدمورت، رو به رو می‌شود. اما خوشبختانه، او همیشه دوستان باهوش و وفادار خود، رون و هرمیون، را در کنار خود دارد، همین طور از آموخته‌های ارزشمند مدیر عجیب و غریب اما عاقل مدرسۀ هاگوارتز، دامبلدور بهره می‌گیرد.

همانطور که طرفداران سرسخت این مجموعه می‌دانند، امکان ندارد این کتاب‌ها را از بهترین تا بدترین رتبه‌بندی کرد، چرا که هر کدام به روش خاص خودش اثری درخشان است. بر همین اساس تصمیم گرفته‌ایم تا تمام کتاب‌های هری پاتر را به‌ ترتیب زمان و انتشار معرفی کنیم، و جذابیت‌هایی را به طرفداران قدیمی نشان دهیم تا بتوانند با خوشحالی تجدید خاطرات کنند و همین طور به کسانی که تازه با این کتاب‌ها آشنا شده‌اند کمک کنیم تا طعم جادوی اصیل را بچشند.

در اینجا فهرست مختصری از این مجموعه آورده شده است، تا نشان دهیم قرار است با چه چیز‌های رو به رو شویم:

 1. هری پاتر و سنگ جادو (1997)
 2. هری پاتر و تالار اسرار (1998)
 3. هری پاتر و زندانی آزکابان (1999)
 4. هری پاتر و جام آتش (2000)
 5. هری پاتر و محفل ققنوس (2003)
 6. هری پاتر و شاهزاده دورگه (2005)
 7. هری پاتر و یادگاران مرگ (2007)
 8. هری پاتر و فرزند نفرین شده (2016)

و سپس متون اضافی «کتابخانه هاگوارتز»:

 • جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها (2016)
 • کوییدیچ در گذر زمان (2016)
 • قصه‌های بیدل نقال (2016)

و همچنین مجموعۀ رولینگ با نام «پاترمور ارائه می‌کند» و فیلم‌نامه‌های «جانوران شگفت‌انگیز وزیستگاه‌های آن‌ها»:

 • راهنمای ناقص و نامعتبر هاگوارتز (2016)
 • داستان‌های کوتاهی از قدرت، سیاست و اشباح مزاحم در هاگوارتز (2016)
 • داستان‌هایی از قهرمانی‌، سختی و سرگرمی‌های خطرناک‌ هاگوارتز (2016)
 • جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها: فیلمنامۀ اصلی (2016)
 • جانوران شگفت‌انگیز و جنایات گریندل‌والد: فیلمنامۀ اصلی (2018)

بدون مقدمۀ بیشتر، برویم سر اصل مطلب!

ترتیب کتاب‌های اصلی هری پاتر

1. هری پاتر و سنگ جادو

در کتاب هری پاتر و سنگ جادو (کتابی که همه چیز از آن آغاز شد.)، هری پاتر هویت واقعی خود را در ساعات اولیۀ یازدهمین تولدش کشف می‌کند: او جادوگر است. جادوگری که در دوران نوزادی توانست بر لرد ولدمورت شیطانی غلبه کند و به همین دلیل در دنیای جادو و جادوگری مشهور است. این افشا‌سازی توسط یک غول خشن و پشمالو به نام هاگرید انجام گرفت. این عمل هاگرید، هری را برای باقی عمرش در ماجراجویی خارق‌العاده (اگرچه اغلب ترسناک) قرار داد.

هری با دوستان خود، رون و هرمیون، در قطار هاگوارتز اکسپرس ملاقات می‌کند و به زودی همگی با هم عضو دستۀ گریفیندور، سرای دلیران و شجاعان می‌شوند. هری همچنین در هاگوارتز دشمنان زیادی نیز پیدا می‌کند که مهم‌ترین آنها دراکو مالفوی متکبر و پروفسور اسنیپ، استاد معجون‌های زننده (هر دو عضو دستۀ اسلیترین) هستند. از نبرد هری با یک ترول در جشن هالووین گرفته تا اولین مسابقۀ هیجان‌انگیز کویدیچ او، بدون ذکر نقطۀ اوج داستان، که در آن هری برای دومین بار در زندگی‌اش به نبرد با ولدمورت می‌رود، باعث می‌شود تا در اولین سال ماجراجویی جدید او، هیچ لحظۀ کسل‌کننده‌ای وجود نداشته باشد.

سنگ جادو (یا سنگ فیلسوف، که نام این کتاب خارج از ایالات متحدۀ آمریکا است) به خوبی توانسته بین کنش‌های هیجان انگیز و احساسات تأثیرگذار تعادل برقرار کند، چرا که هری پس از سال‌ها زندگی پر از بدبختی با دورسلی‌ها، خانواده‌ای واقعی با رون و هرمیون تشکیل می‌دهد. در ضمن، لحظات کوچک و تکان‌دهندۀ کتاب، مثل هدیه‌ای که مادر رون به هری بخشید، یا اظهارات اشک‌بار هرمیون دربارۀ «کتاب و زیرکی» در آخر ماجرا، به اندازۀ خود طلسم‌ها جادویی هستند.

2. هری پاتر و تالار اسرار

در کتاب هری پاتر و تالار اسرار، بازگشت هری و دوستانش به هاگوارتز با صدای برخورد بلندی آغاز می‌شود، صدای برخورد فورد آنگلیا پرنده به بید بزرگ. پس از دیده شدن توسط غیر جادوگران و قسر در رفتن از اخراج از مدرسه، به نظر شما دومین سال تحصیلی هری در مقایسه با سال اول راحت‌تر طی خواهد شد؟

باید گفت در اشتباه هستید. زمانی که گربۀ سرایدار مدرسه به صورت سنگ‌شده (در اصل فلج شده و در کما است، اما در کل هنوز زنده است) همراه با یک پیام ترسناک مبنی بر باز شدن اتاق اسرار پیدا می‌شود، ندای شک و ترس از همه جا به گوش می‌رسد و همۀ این شرایط با سنگ شدن دانش‌آموزان نیز بدتر و بدتر می‌شود. هیچ کس نمی‌داند چه کسی در پس این اتفاقات است، تنها می‌دانند که او خود را «وارث» می‌خواند و به نظر می‌رسد که جنگی در راه است.

اما قهرمانان جوان ما به خوبی دریافته‌اند که اگر قصد دارید معمایی را حل کنید، خودتان باید این کار را به انجام برسانید. به منظور حل کردن این معما آن‌ها معجون پلی‌جوس دم ‌می‌دهند، از طریق دفترچه خاطراتی احساسی پس‌نماهایی مرموز از گذشته را می‌بینند و به سفری واقعاً وحشتناک برای دیدن یک عنکبوت غول‌پیکر به نام آراگوگ می‌روند. این کتاب با بازدید از تالار اسرار، که در زیر هاگوارتز واقع شده و حاوی تهدیدی مرگباری است که هری باید با آن روبرو شود، به اوج خود می‌رسد.

اما از آنجایی که این کتاب از اولین کتاب‌های مجموعۀ هری پاتر است، مطمئناً همه چیز غمگین‌کننده و خطرناک نیست. آرامۀ کمدی در این داستان به شکل پروفسور گیلدروی لاکهارت احمق و از خود راضی و شبح توالت، میرتل گریان ظاهر می‌شود، که در نهایت جزوی از بخش اصلی پیچش داستان خواهند بود.

3. هری پاتر و زندانی آزکابان

سومین کتاب از مجموعۀ هری پاتر، یک قاتل دسته جمعی دیوانه، به نام سیریوس بلک را معرفی می‌کند که به تازگی از زندان جادوگران آزکابان فرار کرده است. در نتیجه، تعداد زیادی از دمنتورها (موجوداتی تاریک و بی‌چهره که “روح” قربانیان خود را می‌مکند و به عنوان نگهبان آزکابان خدمت می‌کنند) به هاگوارتز نفوذ می‌کنند تا به دنبال بلک بگردند که ظاهراً بعد از هری دنبال می‌شود. بدتر از همۀ این‌ها، قهرمان همیشگی ما در برابر دمنتورها واکنش نامناسبی نشان می‌دهد، به همین دلیل او در قطار غش می‌کند که باعث می‌شود مسابقۀ حیاتی کوئیدیچ را از دست بدهد.

با این حال، باز هم، همۀ داستان عذاب‌آور و غم‌انگیز نیست. «هری پاتر و زندانی آزکابان» پروفسور ریموس لوپین، معلم جدید دفاع در برابر جادوی سیاه و دوست دوران مدرسۀ پدر فقید هری را معرفی می‌کند. لوپین و هری به سرعت رابطه‌ای پدر و پسری برقرار می‌کنند و لوپین به هری «افسون حامی» را آموزش می‌دهد. این افسون از شادترین خاطرات فرد برای محافظت از او در برابر دمنتورها نیرو می‌گیرد.

در همین حین، رون و هرمیون بیش از پیش بر سر حیوانات خانگی خود، با نام‌های کروکشنکس و اسکبر، با هم دعوا می‌کنند. اما آنچه که داستانی فرعی و بی‌اهمیت به نظر می‌رسد عامل اصلی یکی از بزرگترین چرخش‌های داستانی این سری است که در چند فصل آخر فاش می‌شود… و طبیعتاً بلک و لوپین نیز در آن دخیل‌اند. اگر که تا الان برای خرید این کتاب قانع نشده‌اید باید گفت که در کتاب با هیپوگریف‌ها و سفر در زمان نیز مواجه خواهید شد.

علاوه بر درخشش بی‌نظیر طرح‌ در این کتاب، همچنین رولینگ توضیحات جالبی در رابطه با «دمنتوورها» ارائه می‌کند و اشاره می‌کند که در اصل نماد افسردگی هستند و هری را مجبور می‌کنند تا با آسیب‌های گذشته‌اش دست و پنجه نرم کند. در واقع، اگرچه از «جام آتش» به عنوان «نقطۀ گذار» به سمت مضامین تیره‌تر این مجموعه یاد می‌شود، اما «زندانی آزکابان» نقطۀ آغاز همۀ این مضامین است.

4. هری پاتر و جام آتش

چیزهای زیادی در «هری پاتر و جام آتش» برای رازگشایی وجود دارد، بنابراین سریعاً به سراغ اصل مطلب خواهیم رفت. هری بعد از شرکت در جام جهانی پر ماجرای کوئیدیچ با هرمیون و خانوادۀ ویزلی، برای چهارمین سال تحصیلی خود به هاگوارتز باز می‌گردد. هاگوارتز میزبان مسابقات «سه جادوگر» است، که در آن دانش آموزان از سه آکادمی بزرگ جادوگری با هم به رقابت خواهند پرداخت. پس بی‌شک مسابقاتی هیجان‌انگیز در پیش رو است. با این حال، فقط دانش‌آموزان بالای هفده سال مجاز به شرکت در مسابقه هستند، و این موضوع به این معنی است که برای اولین بار هری در امان خواهد بود… یا حداقل این طور به نظر می‌رسد. تا زمانی که در مراسم تشریفاتی، جام آتش هری را به عنوان چهارمین قهرمان «سه‌جادوگر»، آن هم بدون هیچ دلیلی انتخاب ‌می‌کند.

در ادامۀ داستان با زنجیره‌ای از هیجانات که به دلیل چالش‌های مسابقه ایجاد شده‌اند رو به رو می‌شویم. در این چالش‌ها شرکت‌کنندگان باید با اژدهایانی رعب‌آور، پری‌های دریایی بد طینت و هزارتویی پر از تله‌های کشنده رو به رو شوند. اما حتی در میان این چالش‌ها، درام‌های جذاب زیادی وجود دارد، به عنوان مثال ریتا اسکیتر (خبرنگاری مغرض که سعی دارد هری و دوستانش را بدنام کند)، مودی دیوانه (معلم جدید دفاع در برابر جادوی سیاه)، و جدیدترین هدف عدالت اجتماعی هرمیون (حق و حقوقی طبیعی برای الف‌های خانگی). همانطور که هر کسی که این اثر را خوانده باشد می‌داند، پایان «جام آتش» از نظر تاریک بودن بی‌نظیر است و نشان‌دهندۀ تغییر رویۀ سری به سوی بالغ‌تر شدن است.

در ضمن، برای همۀ کسانی که نمی‌دانند آیا رولینگ توانایی گذار از ماجراهای نسبتاً سادۀ سه کتاب قبلی به اثری هیجان‌انگیز و تاریک‌تر و حتی پیچیده‌تر را دارد یا خیر، می‌توان این کتاب را به عنوان گواه توانایی او بر این امر نشان داد. البته باری دیگر باید یادآور شد که «جام آتش» خالی از شادی و جذابیت نیست. مراسم یول بال تصویری اجمالی و بامزه از اضطراب نوجوانان نسبت به قرار ملاقات و رقص‌های مدرسه است، و داستان فرعی حسادت رون به اینکه هری دائماً در کانون توجهات قرار دارد به خوبی نوشته شده است. بله، با تمام عظمت، رولینگ هرگز بصیرت خود را نسبت به آن چه در زندگی واقعی روی می‌دهد از دست نمی‌دهد. جام آتش این را به درستی نشان می‌دهد.

5. هری پاتر و محفل ققنوس

«هری پاتر و محفل ققنوس» به شدت سیاسی می‌شود آن هم به این دلیل که علیرغم احیای ولدمورت در پایان «جام آتش»، وزارت سحر و جادو همچنان همۀ شایعات را تکذیب می‌کند و دست به هیچ اقدامی نمی‌زند، چرا که نگران آشفته کردن اذهان عموم هستند. این بدان معناست که بزرگسالان باید از هری، رون و هرمیون الگو گرفته و خودشان از طریق یک گروه زیرزمینی به نام «محفل ققنوس» به جنگ با ولدمورت بروند.

 اما در برابر دولورس آمبریج، معلم جدید و بسیار سادیستی دفاع در برابر جادوی سیاه هاگوارتز، که دروغ‌های وزارت‌خانه در مورد ولدمورت را تداوم می‌بخشد، کار زیادی از محفل برنمی‌آید. زمانی که هری در کلاس از او سرپیچی می‌کند، هری را به شدت تنبیه می‌کند. در طی این تنبیه، هری باید با یک قلم‌پر کلماتی را در پشت دستش حک کند. با وجود این تنبیه، هری و بقیۀ کلاس در برابر آمبریج تسلیم نمی‌شوند و یک سازمان دفاعی مخفی به نام «ارتش دامبلدور» تشکیل می‌دهند.

علاوه بر همۀ این‌ها، هری مکرراً در خواب، کابوس وحشتناک ولدمورت را می‌بیند و برای جلوگیری از این کابوس‌ها هری باید از پروفسور اسنیپ «اکلومنسی» بیاموزد. این نیز نوع دیگری از شکنجه برای هری است، چرا که پروفسور اسنیپ در هر درس مجبور به ورود به خاطرات خصوصی هری می‌شود و از این فرصت برای ایجاد درد در او لذت می‌برد. البته، انگیزه‌های پیچیدۀ پروفسور اسنیپ زمانی آشکار می‌شود که هری به خاطرات او دسترسی پیدا می‌کند. یکی از این خاطرات درگیری تلخ اسنیپ با پدر هری است.

حتی سرسخت‌ترین طرفداران هری پاتر هم معترف‌اند که درک «محفل ققنوس» کار دشواری است. از تماشای رنج کشیدن‌های هری به طرق مختلف گرفته، تا اوج ویرانگر داستان که در آن او یکی از معدود افراد مورد علاقه و مورد اعتمادش را از دست می‌دهد، باعث می‌شود تا درک «محفل ققنوس» کار راحتی نباشد. با این حال، این نزاع و ناامیدی است که این اثر را به روایتی معتبر و قدرتمند تبدیل می کند. شاید این امر کلیشه‌ای به نظر برسد، اما در نهایت درد و رنج هری او را از همیشه قوی‌تر و مصمم‌تر می‌کند تا ولدومورت را شکست دهد.

6. هری پاتر و شاهزاده دورگه

در این قسمت ماقبل آخر، همه چیز به ترتیب افشا می‌شود. در این اثر هری همه چیز را در مورد خانوادۀ ولدمورت و به اصطلاح «داستان منشأ» متوجه می‌شود. دامبلدور تمام این درس‌ها را به منظور آماده کردن هری برای نبرد بزرگ آینده با ولدمورت به او می‌دهد، احتمالاً برای نزدیک نگه داشتن دشمنانش. آن چه که هری از آن اطلاعی ندارد نقشۀ بزرگ ولدومورت است؛ نقشه‌ای که هری، هر روز بیشتر درگیر آن می‌شود.

در همان زمان، هری به تبانی مالفوی ( شخصیتی همیشه شرور) با ولدمورت مشکوک می‌شود و شروع به ردیابی وسواس گونۀ او در نقشۀ غارتگر می‌کند. اما به نظر می‌رسد که هیچ کدام از سرنخ‌های جدید به جایی ختم نمی‌شوند و زمانی که هری از گناهکار بودن مالفوی مطمئن است، هیچ مدرکی برای اثبات آن ندارد. تنها جایی که هری به طور خنده‌داری شانس می‌آورد، کلاس معجون است. هری پس از دریافت جزوۀ درسی “شاهزاده دورگه” که پر از نکات و ترفند است، در کلاس معجون پروفسور اسلاگهورن به خوبی می‌درخشد. در این بین، هرمیون که به موفقیت تحصیلی هری حسادت می‌کند در تلاش است تا هویت شاهزاده را کشف کند تا بتواند اثبات کند که او متقلبی بیش نیست.

حال که صحبت از درام‌های جزئی شد باید به این موضوع اشاره کرد که «هری پاتر و شاهزاده دورگه»، چیزهای سرگرم کننده و بامزۀ مرتبط با شانزده ساله‌ها را نیز به تصور می‌کشد. با مشاجرات مداوم بر سر روابط عاشقانه، احساسات میان هرمیون و رون به اوج خود می‌رسد. (رون لاوندر براون را با چنان ذوقی می‌بوسد گویی که دارد صورت او را می‌‌بلعد.). در همین حین، هری عاشق جینی، خواهر رون، می‌شود و با تمایلات درونی‌اش می‌جنگد که آیا این موضوع را با او در میان بگذارد یا نه. تمام این‌ ماجراها پس از پایانی حماسی از بین می‌رود، اما یادآوری هستند از اینکه شخصیت‌ها تا چه حد انسانی و قابل لمس هستند.

7. هری پاتر و یادگاران مرگ

یا همانطور که در بین عوام شناخته می‌شود، «هری پاتر و بدترین سفر کمپینگ». پس از وقایع کتاب قبلی، که با مرگ دلخراش یکی دیگر از شخصیت‌های اصلی به اوج خود رسید، هری قسم خورد که شخصاً همۀ هورکراکس‌های ولدمورت را نابود کند. این هورکراکس‌ها (همانطور که در شاهزادۀ دورگه یاد گرفتیم) اشیایی هستند که تکه‌هایی از روح ولدمورت را در خود دارند و باعث نا‌میرا شدن او می‌شوند. این موضوع یعنی اگر هری بخواهد مقدار کمی شانس برای کشتن ولدمورت در نبردی رو در رو داشته باشد، ابتدا باید هورکراکس‌ها را پیدا کرده و از بین ببرد. این دورنمایی دلهره‌آور است که نتیجۀ آن بدترین سفر کمپینگ تا کنون است، البته با حضور رون و هرمیون همیشه وفادار تا حدودی امیدوار کننده‌تر می‌شود.

اگر بخواهیم منصف باشیم، رویدادهای «هری پاتر و یادگاران مرگ» به اندازۀ اتفاقات «محفل ققنوس» رنج‌آور نیستند، چرا که حداقل می‌دانیم که شخصیت‌ها بخاطر هدف بزرگ‌تری در رنج هستند. اما همانطور که انتظار دارید، این امر باعث نمی‌شود که این کتاب تاریک‌ترین کتاب این مجموعه نباشد. از تأثیر مخرب یک گردنبند که باعث می‌شود رون دوستانش را رها کند گرفته تا پیش‌گویی غم‌انگیزی که هری در بیشتر خاطرات اسنیپ کشف می‌کند، باعث می‌شود که این کتاب تحمل خواننده برای دیدن شخصیت‌های محبوبش در پریشانی را آزمایش کند. (تازه کوچک‌ترین اشاره‌ای به حمام خون راه افتاده در هاگوارتز نکردیم.)

اما «یادگاران مرگ» شاهکاری است که هزاران صفحه از طرح داستانی عمیقاً پیچیده، توسعه شخصیت‌ها و طنین موضوعی پررونق را به شیوه‌ای رضایت‌بخش در یکجا گردآوری می‌کند. در ضمن، جی.کی. رولینگ گفته است که او آخرین صفحات «یادگاران مرگ» را حتی قبل از تکمیل شدن «سنگ جادو» نوشته است. این موضوع شاهدی است بر اینکه چقدر این مجموعه با دقت برنامه ریزی شده است.

8. هری پاتر و فرزند نفرین شده

با این که این کتاب جزوی از مجموعۀ هفت کتاب اصلی نیست، اما «کودک نفرین شده» و نمایشنامۀ همراه آن به عنوان مکملی برای مجموعۀ هری پاتر توسط عموم پذیرفته شده است. این متن 336 صفحه‌ای در ادامۀ «یادگاران مرگ» می‌آید. در این قسمت هری، ران، هرمیون و مالفوی بچه‌هایشان را به هاگوارتز می فرستند. پسر هری با نام آلبوس و پسر مالفوی با نام اسکورپیوس، این بار به عنوان قهرمانان ما ظاهر می‌شوند. پس از ورود به هاگوارتز، هر دو عضو دستۀ اسلیترین می‌شوند و دوستی غیرمحتملی را شکل می‌دهند، که طبیعتا باعث ایجاد تنش بین آلبوس و هری در چند سال آینده خواهد شد.

پس از دعوا با پدرش، آلبوس می‌شنود که آموس، پدر سدریک دیگوری، از هری می‌خواهد تا از نسخه قدرتمندتر طلسم زمان (که در «زندانی آزکابان» نقش برجسته‌ای دارد) استفاده کند تا به گذشته برگردد و پسرش را نجات دهد. زمانی که هری از انجام این کار امتناع می‌کند، آلبوس از اسکورپیوس دعوت می‌کند تا با کمک دلفی، خواهرزاده دیگوری، سدریک را نجات دهند. هر چند، همانطور که هر کسی که فیلم «بازگشت به آینده» را دیده است می‌داند، به هم ریختن خط‌های زمانی هیچ گاه ایدۀ خوبی نیست… به‌ویژه در دنیای جادوگری. همه چیز با این واقعیت پیچیده‌تر می‌شود که دلفی دربارۀ خود واقعی‌اش صادق نبوده، و ممکن است در بازنویسی تاریخ انگیزه‌های پنهانی و شومی داشته باشد.

جا به جایی بین خطوط زمانی متعدد و نسخه‌های مختلفی از شخصیت‌های مشابه، قطعاً باعث می‌شود گاهی اوقات فهمیدن «هری پاتر و کودک نفرین شده» گیج‌کننده باشد. همینطور پیچش‌های داستانی تا حدی دور از ذهن و سازگاری مشکوک داستان با دنیای تثبیت شدۀ رولینگ باعث شده است که برخی از طرفداران هری پاتر آن را نکوهش کنند. اما در نهایت، این اثر هنوز هم یکی دیگر از قطعات پازل جادویی است که همۀ ما از کنار هم چیدن آن‌ها بسیار لذت برده‌ایم: تجربۀ ادبی فراتر از هر فرهنگ و نسلی که فقط یک بار در زندگی رخ می‌دهد.

متون «کتابخانه هاگوارتز»

جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها                                                      

آیا از موجودات خارق العاده‌ای که در کتاب هری پاتر پیدا می‌شوند سیر نشده‌اید؟ شانس یار شما بوده است. جانوران شگفت انگیز وزیستگاه آن‌ها که توسط جی.کی. رولینگ (که در کتاب به عنوان جادو شناس مشهور نیوت اسکامندر نوشته می‌شود)، مختصری است از زندگی جانوران جادویی که در دنیای جادوگران پرسه می‌زنند. شما برخی از شخصیت‌های آشنا مثل هیپوگریف، باسیلیسک و هورن‌تیل مجارستانی را خواهید یافت. اما جانوران جدید زیادی را نیز برای همراهی پیدا خواهید کرد. این اثر الهام بخش سه گانۀ فیلم «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» بوده است، بنابراین اگر به دنبال منبع هستید، می‌توانید از این اثر شروع کنید!

کوییدیچ در گذر زمان

شاید کوئیدیچ، ورزش پرطرفدار جی.کی. رولینگ علاقۀ شما را برانگیزد. امروزه، کوئیدیچ ورزشی واقعی است که در بیش از 100 کالج ایالات متحده انجام می‌شود، چنان که قدرت آن بر تصورات عمومی ما اعمال می‌شود. اما اگر به جنبۀ آکادمیک کوئیدیچ علاقه‌مند هستید، رولینگ «کوئیدیچ در گذر زمان» را به شما ارائه می‌دهد. رولینگ در این اثر تمام آن چه را که در مورد تاریخچه و قوانین کوییدیچ می‌خواهید بدانید را به شما خواهد گفت.

قصه‌های بیدل نقال

«قصه‌های بیدل نقال» مجموعه‌ای از پنج افسانۀ جادوگری است که توسط، بیدل نقال روایت شده‌اند! پروفسور دامبلدور این داستان‌های قدیمی را به هرمیون گرنجر بخشید. این داستان‌ها (به‌ویژه «داستان سه برادر») به هری پاتر در کشف سرنخ‌هایی که در «هری پاتر و یادگاران مرگ» به او داده شده بود، کمک کردند. حالا نوبت شماست که آنها را بخوانید. اگرچه داستان‌های این کتاب همگی پیچشی جادویی دارند، اما مضامین موجود در هسته‌ی آن‌ها، با آن چه ما از افسانه‌ها مرتبط می‌دانیم همخوانی دارد: دوستی، قدرت همیشگی عشق، و جادویی که هر یک از ما داریم.

موارد اضافی دنیای جادوگری🎁

راهنمای ناقص و نامعتبر هاگوارتز

«هاگوارتز: راهنمای ناقص و غیرقابل اعتماد» که از مطالب کوتاه سایت Pottermore.com است که برای مطالعۀ آسان در یک کتاب جمع‌آوری شده است. این نوشتار تمام اطلاعات پس‌زمینه‌ای که ممکن است دوست داشته باشید درباره مدرسۀ جادو و جادوگری هاگوارتز بدانید در اختیارتان قرار می‌دهد. آیا تا به حال کنجکاو شده‌اید که تالار دانش‌آموزان هافلپاف چه شکلی است (هرگز در خود کتاب‌ها توضیح داده نشده است)؟ آیا تا به حال در مورد خواستگاه پلتفرم نه و سه چهارم فکر کرده‌اید؟ این کتاب پاسخ همۀ این سوالات را در خود دارد.

داستان‌های کوتاهی از قدرت، سیاست و اشباح مزاحم در هاگوارتز

در حقیقت همه چیز در مورد هاگوارتز و دنیای جادوگران خوب و عالی نیست. این مجموعه تعدادی از به یاد ماندنی‌ترین شخصیت‌های شرور در دنیای ادبیات را معرفی کرده است. از دولورس آمبریج گرفته تا خود لرد ولدمورت. «داستان‌های کوتاهی از هاگوارتز قدرت، سیاست و اشباح مزاحم» (از نوشته‌های جی‌کی رولینگ در Pottermore.com) به وجهی تاریک‌تر از جهان هری می‌پردازد: مخصوصا، شما را نسبت به سیاست جادوگران و داستان‌های پشت پردۀ افراد شرور هاگوارتز، مانند پروفسور آمبریج، آگاه می‌کند.

داستان‌هایی از قهرمانی‌، سختی و سرگرمی‌های خطرناک‌ هاگوارتز

حال به سمت دیگر داستان برویم و در مورد برخی از قهرمانانه‌ترین چهره‌هایی که در دنیای جادوگری قد علم کرده‌اند بخوانیم! در «داستان‌هایی از قهرمانی‌، سختی و سرگرمی‌های خطرناک‌ هاگوارتز»، با استادان مورد علاقه‌مان (مخصوصا مینروا مک گوناگال و ریموس لوپین) ملاقات خواهیم کرد و پیشینۀ آنها را کشف خواهیم کرد و از این موضوع لذت خواهیم برد.

جانوران شگفت‌انگیز و جنایات گریندل‌والد: فیلمنامۀ اصلی

مطمئناً در مورد دو فیلم جدید دنیای جادوگری که در چند سال اخیر در هالیوود به نمایش گذاشته‌ شده‌اند، شنیده‌اید. فیلم‌های «جانوران شگفت‌انگیز» با بازی «ادی ردمین» و گروهی از بازیگران، داستان نیوت اسکامندر، آلبوس دامبلدور و نبرد شوم آن‌ها ‌علیه گلرت گریندل‌والد را در روزهای تاریک پیش از ورود لرد ولدمورت را روایت می‌کنند. البته، به سادگی می‌توانید ادامه‌ی ماجراهای دنیای جادوگران را در فیلم‌های ساخته شده ببینید اما خواندن فیلم‌نامه‌های «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» و «جانوران شگفت‌انگیز و جنایات گریندل‌والد» بدون شک به شما در شناخت عمق و بینش شخصیت‌ها کمک خواهد کرد.

بنابراین ترتیب خواندن توصیه شده (در مقایسه با ترتیب زمانی) چیست؟

خوشبختانه، هری پاتر مثل مجموعۀ جنگ ستارگان نیست که تعداد زیادی رمان اصلی، اقتباس‌های سینمایی، کتاب‌های مرجع و کمیک داشته باشد. در عوض، هری پاتر جهان محدودی دارد که فهمیدن آن را بسیار آسان‌تر می‌کند. پیشنهاد ما این است که مجموعۀ اصلی را به ترتیب زمانی بخوانید تا بتوانید شاهد بزرگ شدن هری و دوستانش باشید. سپس اگر هنوز تشنۀ دانستن چیزهای بیشتری از دنیای جادوگری بودید، می‌توانید از حیطۀ علاقۀ خود (مثلاً جادوشناسی یا کوئیدیچ)، شروع کنید.

اگر هنوز هری پاتر را نخوانده‌اید، بدانید که هیچ‌وقت برای شروع دیر نیست و حتی کسانی که آن را خوانده‌اند، برای بازخوانی این مجموعه و تجربۀ دوباره این دنیا همیشه وقت هست.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد کتاب
دیگر مطالب سایت
بهترین کتاب های خودشناسی دنیا
بهترین کتاب های خودشناسی دنیا
بهترین کتاب های گوته
بهترین کتاب های گوته
کتاب های محبوب وودی آلن
کتاب های محبوب وودی آلن
 • هیچ محصولی در سبد خریدتان نیست.