چطور نمرات خوبی در مدرسه بگیریم؟ 10 استراتژی مفید برای دانش‌آموزان

نمی‌دانید چطور نمرات خوب کسب کنید؟ نگران نباشید، شما تنها نیستید. با هزاران دانش‌آموز در سراسر جهان صحبت کردیم و بسیاری از آنها به‌سرعت گفتند: با اینکه سخت درس می‌خوانم، نمرات بدی می‌گیرم!

نکته اینجاست. دانش‌آموزانی موفقی که می شناسید لزوماً باهوش‌تر از بقیه‌ی دانش‌آموزان کلاس نیستند. آنها تنها یک کار ساده انجام می‌دهند و آن به‌کاربستن استراتژی‌های مطالعه‌ی درست است. به‌کاربستن چنین راه‌هایی برای مطالعه، کمک می‌کند در مدرسه عملکرد بهتری داشته باشند. شما هم می‌توانید نمرات خوبی بگیرید. اهداف تحصیلی با مطالعه‌ی مؤثرتر قابل حصول هستند نه با مطالعه‌ی بیشتر.

در این مقاله، به ذکر عاداتی خواهم پرداخت که نیاز به تلاش خیلی سخت ندارند و باعث شدند خودم در زمان دانشجویی موفق شوم. آماده‌اید استرسِ نمره‌ی‌بهترگرفتن را کنار بگذارید و عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشید؟ پس بیایید استراتژی‌های مفیدی که به حصول عملکرد بهتر در مدرسه منجر خواهند شد را بررسی کنیم.

چرا کسب نمرات خوب اینقدر مهم است؟

 اولین قدم برای عملکرد بهتر در مدرسه تنها این نیست که کتاب درسی ‌تان را باز کنید و مشغول مطالعه شوید، بلکه درک این است که اصلاً چرا باید نمرات خوبی کسب کنیم.

بگذارید نکته‌ای را بگویم…. نمرات یک دانش‌آموز نشان‌دهنده‌ی هوش و ارزش او نیستند! نمرات یک دانش‌آموز یا دانشجو تنها بخشی از تحصیلات او هستند و او می‌تواند با یا بدون نمرات بالا هم زندگی موفقی داشته باشد. همانطور که گفته شد، کسب نمرات بالا در مدرسه  منافع ملموسی دارند. به‌عنوان‌مثال سوابق تحصیلی قوی فرصت‌های بیشتری را برای کسب بورسیه‌ی تحصیلی، ادامه‌ی تحصیلات در سطوح عالی و اشتغال فراهم می‌سازد. سوابق تحصیلی قوی شما پلی به‌سوی حرفه‌ی موردعلاقه‌تان خواهد بود.

البته قبل از کسب نمرات بالا و بهبود سوابق تحصیلی در راه تبدیل‌شدن به دانش‌آموزی ممتاز، فراگیری مهارت‌های متحول‌کننده‌ی زندگی قرار دارد، با کسب این مهارت‌ها ویژگی‌هایی چون تمرکز، عزم‌راسخ، نظم و اعتماد‌به‌نفس را به‌دست خواهید آورد. شما برای دستیابی به هر هدفی، در تحصیلات یا زندگی شخصی، نیاز به آموختن این مهارت‌ها دارید.

نمره‌ی خوب چیزی بیش از حرف یا عددی است که روی برگه‌ی امتحانی خود می‌بینید. دستیابی به موفقیت تحصیلی پس از فراگیری نحوه‌ی تمرکز در حین مطالعه، تجربه‌ای ارزشمند است که منافعی همیشگی برای شما خواهد داشت.

10 راه برای عملکرد بهتر در مدرسه

حال که ارزش واقعی کسب نمرات خوب را می‌دانید، بیایید به بررسی عادت‌هایی بپردازیم که به دانش‌آموزان در رسیدن به این هدف کمک خواهد کرد.

1. دلیل کسب نمرات خوب در مدرسه را بدانید:

قبلاً توضیح دادیم چرا موفقیت تحصیلی در حالت کلی امری بااهمیت محسوب می‌شود. اما اگر قصد جدی برای کسب نمرات خوب دارید، درک اهمیت موفقیت تحصیلی برایتان ضروری خواهد بود.

کسب نمرات خوب چه تفاوتی در زندگی حال و آینده شما ایجاد خواهند کرد؟

آیا آرزوی قبولی در یک دانشگاه خاص یا دنبال‌کردن مسیر شغلی ویژه‌ای را دارید؟

شاید بخواهید عزم و اراده‌‌ای آهنین بسازید تا احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید. برای رسیدن به این مهم بهترین فرصت در مدرسه برایتان پیش خواهد آمد. شاید قصدتان برای آینده این است که درآمد خوبی داشته باشید و بتوانید از خانواده‌ی آینده‌تان حمایت کنید. هیچ گزینه‌ی درست و غلطی در اینجا وجود ندارد. فقط اطمینان حاصل کنید که انگیزه‌تان برای پیشرفت تحصیلی قانع‌کننده است.

حتی با به‌کاربستن بهترین عادات مطالعه هم انجام مداوم اقدامات موردنیاز برای کسب نمرات خوب آنقدرها که فکر می‌کنید آسان نیست. با داشتن انگیزه‌ی قوی، هر گاه خواستید دست از کار بکشید یا ناامید و سردرگم شوید به یاد انگیزه‌تان بیفتید و تلاش را ادامه دهید. به یادآوردن این انگیزه به شما کمک خواهد کرد تا اهمیت تمامی جلسات مطالعه‌ی خود را درک کنید و مسیر تبدیل‌شدن به یک دانش‌آموز موفق و کوشا برایتان هیجان‌انگیزتر و جالب‌تر خواهد شد.

2. مهلت‌ها و تاریخ‌های مهم را یادداشت کنید.

زمان امتحانات آتی و مهلت تحویل تکالیف و پروژه‌ها و تاریخ رویدادها و فعالیت‌های فوق‌برنامه را در جایی یادداشت کنید. اگر دانش‌آموز پرمشغله‌ای هستید و باید تاریخ‌های زیادی را به‌خاطر بسپارید حتماً آنها را جایی یادداشت کنید. طبیعی است که فکر می‌کنید می‌توانید تمامی تاریخ‌ها و مهلت‌های مربوطه را تنها با اتکا به حافطه‌تان پیگیری کنید. اما مشکل این روش این است که تنها اتکاکردن به حافظه و یادداشت‌نکردن این نکات در جایی، کار به‌جایی نخواهند برد و نهایتاً موجب فراموش‌کردن انجام تکالیف در زمان مقرر، استرس تحویل‌ تکالیف و پروژه‌ها در لحظه‌ی آخر و نتیجه‌ی بی‌کیفیت خواهد شد. راهی ساده‌ وجود دارد که دیگر هرگز انجام تکلیفی را فراموش نکنید. تاریخ‌های مهم را یادداشت کنید. از Google Calendar یا Google Keep استفاده کنید. حتی می‌توانید این نکات را در یک دفترچه یادداشت قدیمی یادداشت کنید. برای ثبت تاریخ‌ها مناسبت‌ترین راه را برای خود انتخاب کنید. هرچه کمتر در مورد این تاریخ‌ها و مهلت‌ها استرس داشته باشید، انرژی بیشتری برای کامل‌کردن پروژه‌ها و انجام تکالیف خود خواهید داشت. با انجام همین کار کوچک دانش‌آموز بهتری خواهید شد و ظرفیت ذهنی ارزشمند خود را برای مسائل مهم‌تری آزاد خواهید کرد.

3. فراموش نکنید که زمانی را برای استراحت اختصاص دهید.

چند دقیقه وقت بگذارید و زمان‌های استراحت خود را در تقویم وارد کنید. شاید تعجب کنید، نه تنها به شما اجازه می‌دهم برای استراحت برنامه‌ریزی کنید، بلکه شما را تشویق به انجام این کار نیز می‌کنم. آرامش برای سلامت روح و جسم بسیار باارزش است. هیچ‌کس از شما انتظار ندارد که مانند یک ربات همواره درحال درس خواندن باشید، چرا که شما ربات نیستید! کارهایی را که دوست دارید انجام دهید. اجازه دهید در حین انجام این کارها، ذهنتان از هر مشغله‌ای آزاد باشد. با انجام این کارها سلامتی و شادی‌ بیشتری را تجربه خواهید کرد و در نتیجه دانش‌آموز بهتری نیز خواهید شد. دلیل این امر است که عملی مانند ورزش‌کردن به افراد کمک می‌کند بهتر تمرکز کنند و ایده‌های جدیدی به فکرشان خطور کند. آرامش‌داشتن به شما کمک می‌کند حافظه‌ی بهتری داشته باشید و بیشتر و بهتر مطالب را به‌خاطر بسپارید. وقت‌گذاشتن برای فعالیت‌هایی جز درس‌خواندن باعث می‌شود بین مدرسه و بقیه‌ی زندگی‌تان تعادل برقرار کنید. برقرارکردن چنین تعادلی بین تحصیل و زندگی هدفی مادام‌العمر است که به اهداف شما معنای بیشتری می‌بخشد و شادی را برای زندگی‌تان به‌ارمغان خواهد آورد. حتی استراحت‌کردن برای مدتی کوتاه هم فکر بدی نیست. بیشتر دانش‌آموزان هربار می‌توانند تنها برای 30 تا 45 دقیقه تمرکز کنند. برای خود زنگ‌تفریح‌های کوتاه در نظر بگیرید.

3. صندلی‌های جلویی کلاس را برای نشستن انتخاب کنید.

اگر این امکان را دارید که جای نشستن‌تان در کلاس درس را انتخاب کنید، یکی از صندلی‌های جلویی کلاس را برای این کار انتخاب کنید.  مطالعات نشان می‌دهند دانش‌آموزانی که در چند ردیف اول می‌نشینند، نسبت به همسالان خوددر امتحان نمرات بالاتری کسب می‌کنند.

چرا نشستن در ردیف‌های جلویی کلاس تفاوت زیادی در نمرات امتحانی دانش‌آموزان ایجاد می‌کند؟

یکی از دلایل این امر تمرکز است. اگر ردیف‌های عقبی کلاس را انتخاب کنید، سایر دانش‌آموزان به‌راحتی خواهند توانست حواستان را پرت کنند. اگر در ردیف جلو بنشینید، توجه شما به معلم خواهد بود و نه آنچه در اطراف در حال اتفاق‌افتادن است.  موضوع دیگر آن است که اگر در ردیف جلو بنشینید، معلم برای پاسخ‌دادن به سئوالات حساب بیشتری روی شما باز می‌کند. زمانی‌که در گوشه‌ای در عقب کلاس نشسته‌اید بیشتر زمان شما به چرت‌زدن، ردوبدل‌کردن یادداشت با همکلاسی‌ها و نقاشی‌کردن‌های بی‌هدف در گوشه‌ی دفترتان خواهد گذشت. با دردست‌گرفتن مسئولیت هرچه بیشتر محیط پیرامونی‌تان، خود را آماده‌ی موفقیت کنید. پس از آن دیگر نگران کسب نمرات بالا نخواهید بود.

5. سعی کنید یادداشت‌های بهتری بردارید:

با نشستن در ردیف جلوئی کلاس، خود را آماده‌ی گوش‌دادن فعالانه به مطالب درسی و یادداشت‌برداری موثر ‌کنید. دفتر‌تان را باز کرده‌اید و خودکار به‌دست هستید. چه نکات بیشتری می‌خواهید در این رابطه بدانید؟ برای مثال، روش‌ها و ساختارهای موثری برای یادداشت‌برداری وجود دارند. اگر این راه‌ها را ندانید ممکن است به‌نحوی غیرمعقولانه یادداشت‌برداری کنید. در اینجا چند نکته برای موفقیت در یادداشت‌برداری ذکر شده است:

  • یادداشت‌های دست‌نویس: دست‌نویس‌بودن یادداشت‌ها به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات را به گونه‌ای که برایتان قابل‌درک است پردازش کنید. پس از یادداشت‌برداری عمیق‌تر در مورد آنچه می‌نویسید فکر خواهید کرد و در نتیجه، بعدها درحین مطالعه مطالب بیشتری را از درس به یاد خواهید آورد.
  • سازمان‌دهی یادداشت‌ها: از هر روش یادداشت‌برداری که استفاده می‌کنید، یادداشت هایتان را مرتب و منظم نگه دارید. نکات مشابه را در یک گروه قرار دهید. اگر خط خوبی ندارید و خواندن دست‌خطتان سخت است، یادداشت‌های خود را بعد از کلاس پاکنویس کنید. یادداشت‌های واضح و با قابلیت دنبال‌کردن آسان، برای کسی که دنبال کسب نمرات عالی است بسیار حیاتی و مهم است.

6. مطالب درسی را درک کنید (فقط در پی حفظ‌کردن مطالب نباشید).

بسیاری از دانش‌آموزان فکر می‌کنند که مطالعه یعنی حفظ‌کردن مطالب. بنابراین شروع به حفظ‌کردن  انبوهی از مطالب درسی می‌کنند و سپس امیدوارند بتوانند محفوظات مناسبی برای روز امتحان به‌خاطر داشته باشند. مشکل حفظ‌کردن مطالب درسی این است که تنها در کوتاه‌مدت کارآیی دارند.

آیا تابه‌حال برایتان پیش‌آمده که در امتحانی شرکت کنید و چند هفته بعد بیشتر مطالب را فراموش کرده باشید؟ دلیلش این است که حفظ‌کردن روش مؤثری برای طبقه‌بندی و به‌خاطرسپردن اطلاعات نیست. طبقه‌بندی و به‌خاطرسپاری مطالب مهارت‌هایی هستند که اهمیت بیشتری در پیشرفت تحصیلی دارند. زمانی که موضوع موردنظر را درک کردید، یادگیری بهتر و موفقیت در مدرسه بیشتر رخ خواهد داد. یادداشت‌برداری اولین و بهترین قدم در پردازش اطلاعات است. از یادداشت‌هایتان خلاصه‌برداری کنید. ارتباط مطالب بایکدیگر را پیدا و نتیجه‌گیری کنید. هر زمان متوجه شدید کسب نمرات خوب کمتر به حفظ‌کردن و بیشتر به درک‌کردن مطالب مربوط است، روند پیشرفت عملکرد تحصیلی‌تان آسان‌تر طی خواهد شد.

7. روال مطالعاتی مداومی را برای خود در پیش بگیرید:

دانش آموزان خوب و موفق به‌خوبی می دانند که آنقدرها وقت ندارند که برای رسیدن وقت مناسب برای مطالعه صبر کنند. درعوض، چنین دانش‌آموزانی به‌طو مداوم مطالعه می‌کنند، حتی زمانی که حوصله ندارند. وقتی مطالعه‌کردن را به عادت تبدیل کنید، دانش آموز کارآمدتری خواهید بود. با ادامه‌دادن این روند، یعنی مطالعه‌کردن حتی زمانی که حوصله ندارید، دیگر نشخوارهای فکری در رابطه با اینکه آیا باید الان درس بخوانم یا نه، نخواهید داشت. با این منوال تنها به مطالعه خواهید پرداخت و درست در همین زمان اتفاق جادویی، یعنی نمرات بهتر و زمان بیشتر برای فعالیت‌های لذت‌بخش دیگر، رخ خواهد داد. اولین قدم برای داشتن یک روال مطالعاتی منظم، تنظیم یک برنامه است. برای هر هفته از قبل برنامه‌ریزی کنید و زمان مشخصی را برای مطالعات اختصاص دهید. به برنامه‌ی خود پایبند و وفادار باشید. به‌طورمعمول شکل‌گیری یک عادت جدید چند هفته‌ای به‌طول می‌انجامد، بنابراین اگر در ابتدا برایتان دشوار است که به برنامه پایبند باشید و آن را ادامه دهید، ناامید نشوید. گذشت زمان و اختصاص وقت، برنامه و روند مطالعاتی جدید شما را به عادت تبدیل خواهد کرد.

8. از استراتژی های هوشمندانه برای امتحان‌دادن استفاده کنید:

اگر می‌پرسید چگونه نمره‌ی بهتری کسب کنم، باید بگویم که مجبورید عملکرد خوبی در امتحان داشته باشید. متاسفانه راه دیگری ندارید!!

اما اگر در امتحان‌دادن عملکرد خوبی ندارید چه؟

بسیاری از دانش‌آموزان قبل از امتحان با اضطراب و استرس ناشی از امتحان دست‌وپنجه نرم می‌کنند. خبر خوب اینکه حتی با چنین شرایطی هم می‌توانید از پس امتحانات به‌خوبی برآیید.

در اینجا به شما خواهم گفت چگونه این کار را انجام دهید.

  • زمان خود را هوشمندانه مدیریت کنید:

وقتی برگه‌ی امتحانی را تحویل گرفتید، تعداد کل سوالات را یادداشت و محاسبه کنید برای هر سئوال چقدر زمان دارید.

اگر در سوالی گیر کردید و زمان پاسخگویی به آن تمام شد، از آن عبور کنید. با این اقدام زمان پاسخگویی به سئوالاتی که جوابشان را می‌دانید از دست نمی‌رود.

  • از اشتباهات رایج اجتناب کنید:

یکی از توصیه‌های مهم من برای کسب نمرات خوب، اجتناب از اشتباهات کوچک است. همیشه سوالات را دو بار بخوانید، چرا که ممکن است منظور سئوال را درست متوجه نشوید. در پاسخ‌ به سئوالات چندگزینه‌ای دقت کنید که درست همان گزینه‌ی مدنظرتان را علامت بزنید. واقعیت این است که ما در زمان اضطراب و پریشانی اشتباهات احمقانه‌ای مرتکب می‌شویم. استراتژی‌های درستی را برای غلبه‌بر اضطراب و پریشانی در پیش بگیرید تا بتوانید بر استرس پیش از امتحان فائق آیید.

  • در کل زمان امتحان بر امتحان تمرکز کنید:

هر چند گفتنش راحت‌تر از انجام‌دادنش است، اما سعی کنید در کل امتحان بر امتحان متمرکز شوید. اگر تمرکز برایتان سخت شده است، کمی استراحت کنید! دست از نوشتن بردارید و جرعه‌ای آب بنوشید. نفس عمیق بکشید. لحظه‌ای مکث‌کردن و سازمان‌دهی افکار بهتر از باعجله پاسخ‌دادن به سئوالات باقی‌مانده است.

دوست دارید نمراتتان 20 تا 30 درصد بهتر شود؟ صفحه‌ی 58 کتاب را مطالعه کنید تا بهترین پیشنهاداتم در رابطه با عملکرد بهینه در امتحان را ببینید.

9. از درخواست کمک نترسید:

معلمان و والدین همواره خواهان موفقیت تحصیلی و عملکرد بهینه‌ی دانش‌آموزان در مدرسه هستند. اگر نیاز به کمک دارید، از کمک‌خواستن نهراسید. مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه Saint Louis انجام شد نشان داد که دانش‌آموزانی که از سایرین کمک می‌گیرند، بیشتر احتمال دارد نمره‌ی بالا و کامل را در امتحان کسب کنند. تعجب‌آور هم نیست. اما اگر به شما بگویم در همان مطالعه نشان داده شده است تنها یک دانش‌آموز از هر 5 دانش‌آموز برای طلب کمک از معلمان خود وقت می‌گذارد چه؟ از معدود افرادی باشید که در صورت نیاز از سایرین کمک می‌خواهند. احتمالاً بعدها متوجه خواهید شد که با انجام این کار دیگر نگران عملکرد مناسب و بهینه‌ی خود در مدرسه نخواهید بود.

10. برای پیشرفت به خود پاداش دهید:

وقتی برای کسب نمرات خوب سخت کار کرده‌اید و از نظر عادات و نگرش تغییر و پیشرفت کردید، وقت آن است که جشن بگیرید! پاداش‌دادن به خود کمک خواهد کرد در آینده نیز نمرات خوبی کسب کنید. نکته‌ی کلیدی اینجاست، تلاش بیشتر خود را به یک حس خوب گره بزنید. با این کار به احتمال زیاد به سخت کارکردن ادامه خواهید دارد و مطالعه هم برایتان لذت‌بخش‌تر خواهد بود. به یاد داشته باشید یادگیری نحوه‌ی کسب نمرات خوب به اندازه‌ی ایجاد تعادل بین درس‌خواندن و زندگی مهم است. بهترین راه برای انجام این کار این است که وقتی پیشرفتی حاصل شد به خود جایزه و پاداش دهید.

سخن پایانی:

هم‌اینک توانایی کسب نمرات خوب را دارید. تنها چیزی که نیاز دارید به‌کاربستن استراتژی‌های مناسبی است که به شما کمک می‌کنند دانش آموز موثرتری شوید. تضمین می‌کنم نکات این مقاله به شما کمک خواهند کرد، بنابراین از همین امروز آنها را امتحان کنید!

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *